Προς το περιεχόμενο

Παρατηρεί κάποιος άλλος την πτώση των Strategy Games;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι από τότε που με θυμάμαι, hardcore strategy gamer. Από μικρός παίζω στρατηγικής και έχω την άνεση να πω ότι γνωρίζω τον χώρο και παρακολουθώ τις εξελίξεις. Παρόλα αυτά, παρατηρεί κάποιος άλλος στο χρόνο που ζούμε, την πτώση των Strategy games; Εννοώ, φέτος τα strategy που ξεχωρίζουν είναι το XCOM 2, Warhammer Total War και το Offworld Trading Company (μεγάλη ξεφτίλα το τελευταίο) και το expansion για το Starcraft που δεν θα το μετρούσα. Επίσης, δεν είναι τόσο ενεργά όσο ήταν τα strategy που ζούν ακόμα (ΑοΕ 2 μέσω Voobly για παράδειγμα). Όπως και να έχει, θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως τα advenure games ,ετσι και αυτα.Δεν εχουν ζητησH,οσο 15χρονια δινουν τα λεφτα τους σε fps  κτλ,δεν υπαρχει λογος να βγαλουν adventure ;η strategy,μιας και τα λεφτα ειναι σε αλλα παιχνιδια.

Επεξ/σία από SOCRATIS1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τα advenure games ,ετσι και αυτα.Δεν εχουν ζητησει,οσο 15χρονια δινουν τα λεφτα τους σε fps  κτλ,δεν υπαρχει λογος να βγαλουν adventure ;η strategy,μιας και τα λεφτα ειναι σε αλλα παιχνιδια.

Χαίρομαι που οι απόψεις μας κλίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η χρυσή εποχή των RTS του 98 πέρασε ανεπιστρεπτί. Τωρα ειναι εποχή FPS και μάλιστα των νερόβραστων (δλδ χωρίς σενάριο της προκοπής).

 

Εγώ για RTS έχω το FAF mod για Supreme Commander και τα StarCraft. Τα XCOM δεν τα μετράω στα RTS με την έννοια οτι ειναι πιο πολύ tactical turn-based RPG με στρατηγική (δεν ελέγχεις δλδ στρατούς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλόγος τι θεωρείς strategy γιατί αν θεωρείς μόνο τα rts τότε εν μέρει μπορείς ναπεις ότι έχουν πτώση αν και για μένα έχουν βγει κάποιες παιχνιδάρες που δεν έχουν περάσει απαρατήρητες. 

Τώρα μην πάμε στα grand strategy που και εκεί είχαμε φοβερές κυκλοφορίες. Και εγώ είμαι οπαδός των strategy αλλά τα rts τα ψιλοβαριέμε αν και πάντα παίζω η προσπαθώ να παίξω ότι νέο κυκλοφορεί και σε αυτό το είδος. Πάντως strategy δεν είναι μόνο τα rts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα rts και εγω νομιζω αργοπεθαινουν, αντιθετως τα turn based (ευτυχως για μενα) βλεπω να προσπαθουν να κανουν μια ανακαμψη. Ας στηριζουμε τετοιες προσπαθειες μπας και δουμε ενα νεο κυμα.

Και εγω δεν αντεχω τα fps , αλλα αν ειμασταν 15χρονα , μαλλον και εμεις αυτα θα προτιμουσαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με τα strategy είναι το replayability. Εγώ πχ παίζω civ 5 εδώ και μήνες. Οπότε ένα κάλο μπορεί να σου κρατήσει για πολύ καιρό, με αποτέλεσμα να κουκουλώνεις το γεγονός ότι δεν βγαίνουν τόσο πολλά πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλόγος τι θεωρείς strategy γιατί αν θεωρείς μόνο τα rts τότε εν μέρει μπορείς ναπεις ότι έχουν πτώση αν και για μένα έχουν βγει κάποιες παιχνιδάρες που δεν έχουν περάσει απαρατήρητες. 

Τώρα μην πάμε στα grand strategy που και εκεί είχαμε φοβερές κυκλοφορίες. Και εγώ είμαι οπαδός των strategy αλλά τα rts τα ψιλοβαριέμε αν και πάντα παίζω η προσπαθώ να παίξω ότι νέο κυκλοφορεί και σε αυτό το είδος. Πάντως strategy δεν είναι μόνο τα rts.

Ακριβώς. Όταν λέω Strategy εννοώ και grand φυσικά. Το μόνο που κάπως "κρατεί" τα GS είναι το TW Rome 2 (καλούτσικο κατά την ταπεινή μου άποψη) και το Europa Universalis IV με όλα τα expansion που βγαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί έχω δει αρκετά.Υπάρχουν τα Dawn of war (ακόμα και αν το 2 ξέφυγε από το πατροπαράδοτο RTS μοτίβο του φτιάχνω βάση army και ντου). Υπάρχει το Homeworld:remastered (εντάξει αυτό δεν είναι καινούριο αλλά remake). Υπάρχει το Men of War (όποια σειρά και να διαλέξεις). Υπάρχει το Company of heroes (σε αυτό οι απόψεις διίστανται σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι). Υπάρχει το Etherium (για κάτι πιο massive σε στυλ Supreme commander). Υπάρχει το Grey Goo. Υπάρχει και η σειρά Wargame. Βγαίνουν σύντομα (μέσα στο 2015 αρχές του 2016) τα Call to arms, Act of aggression.

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το Planetary annihilation καν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αργοπεθαίνουν τα RTS, απλά μετ-εξελίχτηκαν σε mobas (Το dota βγήκε από το warcraft 3) τα οποία είναι τα πιο διάσημα games στον πλανήτη. Επειδή έχουν σαρώσει δεν βρίσκει κανείς τον λόγο να ασχοληθεί με single player / campaign style RTS

 

Πριν κάτι μήνες βγήκε officially το heroes of the storm, οπού επέστρεψε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες του gaming στο συγκεκριμένο genre. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαπημενο μου ειδος στα games ειναι τα RTS και αυτα δεν βγαινουν πια. Και ειδικα τα rts που βασιζονται στην παλια εποχη οπως aoe, rise of nations, settlers, anno, stronghold. Ετσι και τα adventures οπως Syberia, still life. Τωρα βγαινουν κατι καρτουνιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαπημενο μου ειδος στα games ειναι τα RTS και αυτα δεν βγαινουν πια. Και ειδικα τα rts που βασιζονται στην παλια εποχη οπως aoe, rise of nations, settlers, anno, stronghold. Ετσι και τα adventures οπως Syberia, still life. Τωρα βγαινουν κατι καρτουνιστικα.

Γιατί απλά πλέον βγαίνουν σε μορφή ΜΟΒΑ όλα τα RTS.

 

Δες αυτή τη στιγμή, πόσα ΜΟΒΑ υπάρχουν, και πόσα είναι στα σκαριά. Σημείωση το TW Arena είναι ίσως το μόνο MOBA το οποίο αξίζει για όσους πραγματικά θέλουν κάτι σε πιο "rts". 

Από εκεί και μετά Grey Goo,  Civ Gal 3. Και ως στρατηγικής θεωρώ και το Democracy 3. Βάλτε Ελλάδα 2011+ mod, και προσπαθήστε να περάσετε 3 γύρους χωρίς να σας δολοφονήσουν (ως Πρωθυπουργό) στον 4ο :P

 

Όσον αφορά στρατηγικής συνολικά, έχουμε αρκετούς αξιόλογους επερχόμενους τίτλους όπως  Total War Warhammer, XCOM 2*, το Expansion του Beyond Earth.

 

*Το XCOM 2 θα έχει μεγαλύτερο replay ability από το ένα, γιατί οι χάρτες πλέον είναι μεγαλύτεροι και τελείως random, και όχι 80 φτιάγμενοι στο χέρι και scripted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Αλλο moba και αλλο Rts

2ον Τα παιχνιδακια που αναφερεις μετα ειναι Simulation

3ον Το Xcom ειναι TBS

 

Δεν βγαινουν πια Rts εδω και χρονια. Και αυτο ειναι πολυ κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνανε μια κοιλιά,αλλά σίγουρα υπάρχουν νέα.

Προσωπικά βλέπω ότι παιχνίδια σαν το MoW συνεχίζουν να πουλάν,επειδή ακριβώς είναι κλασσικά και καλά RTS δίχως μαλακίες.

Ακόμη και το Total War πουλάει,ενώ έχει πέσει πάρα πολύ από τις καλές εποχές των 00s.

Το ίδιο έγινε πριν μια επταετία+ με τα flight sims, που σχεδόν εξαφανίστηκαν για κάμποσα χρόνια πριν γυρίσουν δυναμικά στα 10s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O TS μιλάει για στρατηγικής γενικά και όχι RTS συγκεκριμένα. 

 

Και εξηγώ, ότι τα RTS εξελίχθηκαν σε ΜΟΒΑ. Ένα RTS βγήκε φέτος το Grey Goo και δεν το αγόρασε σχεδόν κανένας. Και μάλιστα είναι πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Η αγορά έχει φύγει από τα κλασσικά RTS και έχει πάει σε ΜΟΒΑ.

 

Και δεν είμαι ο μόνος που το γράφω.

 

Και όπως τα Adventures εξαφανίστηκαν.

 

Το XCOM είναι στρατηγικής, όπως και το CIV GAL, το Grey Goo, ΤW,  Beyond Earth. Τo Democracy είναι  περισσότερο Simulator από  Strategy.

 

Και "στρατηγικής" παιχνίδια είναι κάπως broad έννοια, μιας και το World of Tanks (ένα fps) θέλει στρατηγική και μυαλό για να κερδίσεις.

 

Και θα συμφωνήσω με τον LongTom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...