Προς το περιεχόμενο

TP-Link W8970 V1 (πιθανό)Πρόβλημα με ταχύτητα Wi-Fi


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ύστερα απο σημερινό ψάξιμο 2ωρων,το πρόβλημα βρέθηκε.

Δοκίμασα με qBitorrent και azureus.

Το ιδιο πράγμα.

επειτα,ανοιγω το utorrent και περιοριζω τις συνδέσεις στις 30 και τους συνολικο αριθμο συνδέσεων στους 30 παλι.

κατέβαζει επι 15 λεπτα κολλημενο στο 1.5ΜΒ και εχω τρελαθει,ανεβαζω τις συνδεσεις στις 90.Μπουκώνει με το που ξεπεράσει τους 35-37 seeds.

 

το καλώδιο απο την αλλη δεν εχει προβλημα ακομα και με 200 συνδέσεις.

 

απο ftp,http κατεβάζει αέρα.

 

 

Νομίζω καπου εδω,φτάνουμε στο τελος για το συγκεκριμένο θεμα μιας και 99% νομιζω το πρόβλημα λύθηκε γιατι 10/10 φορές το επανέλαβα.Τοσος κόπος,τοσα δακρυα και ιδρώτας.

Απο την αλλη μου φαίνεται πραγματικά μυστήριο να εχω μονο εγω προβλημα με το συγκεκριμενο θεμα αναλογιζόμενος πόσος κόσμος έχει αγοράσει το συγκεκριμένο μόντεμ.

 

Να δοκιμάσω να μιλήσω με tp-link απ ευθειας ξανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν βρισκω νοημα να μιλησεις με tp link.δεν νομιζω να σου πουν κατι παραπανω.γενικος το κακο ειναι οτι το mtorrent τα max connections που εχει ειναι παρα πολλα για 24 αρα γραμμη.εχω global 200 και μαχ 50 ανα τορρεντ αλλα δεν τα φτανω ποτε.συνηθως seedaro μονιμα αλλα δεν ειναι ανοιχτα τρελλα connections.αν τωρα καποιος βαζει δεκα δεκα τα τορρεντς μαζι ναι καλο θα ηταν να μην αφησει απειρα connections ανοιχτα.μετα απο καποιο σημειο δεν εχει νοημα.το να μοιραζεις σε 100 ατομα με 1kb και το μισο να χανεται για διαφορους λογους τοτε not good.το ιδιο και με το down.1000 φορες να κατεβαζεις απο 5-10 ατομα με μεγαλη ταχυτητα παρα απο 100 ατομα με 10 kbyte απο τον καθενα.το καλωδιο σιγουρα θα παιξει καλυτερα.στο wifi δεν ξερω αν μπορεις να πειραξεις κατι αλλο για να παιξει καλυτερα.πειραματισου με τις ρυθμισεις του wifi και της καρτας.ειπες οτι το κανει απο ενα pc μονο ή και απο αλλο.εχω χαθει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το δεις, εγω εχω αυτη τη στιγμη global 500 και max half open connections 200 και σερφαρω ανετα απο αλλα πισια στο δικτυο. Ειχα βαλει και 800 αλλα εκει ειχα θεματα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρισκω νοημα να μιλησεις με tp link.δεν νομιζω να σου πουν κατι παραπανω.γενικος το κακο ειναι οτι το mtorrent τα max connections που εχει ειναι παρα πολλα για 24 αρα γραμμη.εχω global 200 και μαχ 50 ανα τορρεντ αλλα δεν τα φτανω ποτε.συνηθως seedaro μονιμα αλλα δεν ειναι ανοιχτα τρελλα connections.αν τωρα καποιος βαζει δεκα δεκα τα τορρεντς μαζι ναι καλο θα ηταν να μην αφησει απειρα connections ανοιχτα.μετα απο καποιο σημειο δεν εχει νοημα.το να μοιραζεις σε 100 ατομα με 1kb και το μισο να χανεται για διαφορους λογους τοτε not good.το ιδιο και με το down.1000 φορες να κατεβαζεις απο 5-10 ατομα με μεγαλη ταχυτητα παρα απο 100 ατομα με 10 kbyte απο τον καθενα.το καλωδιο σιγουρα θα παιξει καλυτερα.στο wifi δεν ξερω αν μπορεις να πειραξεις κατι αλλο για να παιξει καλυτερα.πειραματισου με τις ρυθμισεις του wifi και της καρτας.ειπες οτι το κανει απο ενα pc μονο ή και απο αλλο.εχω χαθει πλεον.

Ναι ισχυει ειναι λιγο μπερδεμένο σαν θεμα γιατι αλλα πιστευα και τελικα αλλο ειναι.

Το αποτέλεσμα των δοκιμών και στο λαπτοπ και στον σταθερό με το usb 722N συνδεδεμενο πανω του(Δηλαδη με wifi Ο σταθερός) βγάζουν το ιδιο αποτέλεσμα.

Δηλαδη,εαν ξεπερασω τις 30-35 ανοιχτες συνδέσεις το wifi μπουκώνει,κατεβάζω με 400-700ΚΒ και το Ping πανω απο 900ms.

ιδιο σκηνικό και στον σταθερό με το 722Ν και στο λαπτοπ με την Intel 1030.

Οταν μπουκώσει το wifi δοκιμάζω με καλώδιο στον αλλο υπολογιστή να σερφάρω,κατεβάσω κάτι και το ιντερνετ ειναι σφαιράτο με οσο ευρος έχει αφησει το μπουκωμενο wifi.Δηλαδη μπουκωνει στα 400ΚΒ το wifi στον σταθερο με το 722Ν και βαζω καλώδιο στο λαπτοπ και κανω speedtest η κατεβαζω απο ftp με τα υπολοιπα ~1.1ΜΒ/s που έχουν απομείνει στη γραμμή.

Το ιδιο και αναποδα.

 

Με καλώδιο γυριζω στα 200,50 και κατεβάζει αερα ανεξαρτήτως Pc,δεν μπουκώνει κάτι ολα νερό καρφωτα 1.5ΜΒ/s ακόμα και με 60+συνδέσεις που εκανε για ληψη ubuntu 15.04 και 12. κατι LTS

 

 

Αυτό που με παραξενεύει ειναι οτι απο το 2008 που ειχα ενα belkin μέχρι και πριν βαλω το 8970 πανω στην γραμμη,δεν ειχα πειράξει ποτέ μου τις ενεργες συνδέσεις σε κανενα utorrent,μονο port forwarding.

Αυτη τη στιγμή το ρημαδο airties και το 5136V2 αντέχουν ανετότατα τις "εργοστασιακές"συνδέσεις του Utorrent (200 συνολικες,50 ανα τορρεντ) και σερφάρω και ολα.Μαλιστα το 5136 αντεξε να κατεβάζει με 750ΚΒ/s και παραλληλα να κάνω skype βιντεοκλήση.

 

 

απλα οπως εγραψα και στο προηγουμενο πόστ,έχει αγοράσει αρκετός κόσμος το συγκεκριμένο μόντεμ και δεν εχει παραπονεθεί κανεις,δεν φαντάζομαι οτι ολοι οι αγοραστές του ειναι "εξοικιωμένοι" με το Utorrent η αν το θεωρουν φυσιολογικό.Αλλα δεν μπορει και το V1 και το V3 να κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το δεις, εγω εχω αυτη τη στιγμη global 500 και max half open connections 200 και σερφαρω ανετα απο αλλα πισια στο δικτυο. Ειχα βαλει και 800 αλλα εκει ειχα θεματα........

ας το ψαξει τοπικα να δει τι γινεται γιατι αν εχετε το ιδιο ρουτερ και εσενα παιζει μια χαρα τοτε σιγουρα δεν ειναι θεμα ρουτερ εκτος αν εετε αλλο firmware Πανω.

Ναι ισχυει ειναι λιγο μπερδεμένο σαν θεμα γιατι αλλα πιστευα και τελικα αλλο ειναι.

Το αποτέλεσμα των δοκιμών και στο λαπτοπ και στον σταθερό με το usb 722N συνδεδεμενο πανω του(Δηλαδη με wifi Ο σταθερός) βγάζουν το ιδιο αποτέλεσμα.

Δηλαδη,εαν ξεπερασω τις 30-35 ανοιχτες συνδέσεις το wifi μπουκώνει,κατεβάζω με 400-700ΚΒ και το Ping πανω απο 900ms.

ιδιο σκηνικό και στον σταθερό με το 722Ν και στο λαπτοπ με την Intel 1030.

Οταν μπουκώσει το wifi δοκιμάζω με καλώδιο στον αλλο υπολογιστή να σερφάρω,κατεβάσω κάτι και το ιντερνετ ειναι σφαιράτο με οσο ευρος έχει αφησει το μπουκωμενο wifi.Δηλαδη μπουκωνει στα 400ΚΒ το wifi στον σταθερο με το 722Ν και βαζω καλώδιο στο λαπτοπ και κανω speedtest η κατεβαζω απο ftp με τα υπολοιπα ~1.1ΜΒ/s που έχουν απομείνει στη γραμμή.

Το ιδιο και αναποδα.

 

Με καλώδιο γυριζω στα 200,50 και κατεβάζει αερα ανεξαρτήτως Pc,δεν μπουκώνει κάτι ολα νερό καρφωτα 1.5ΜΒ/s ακόμα και με 60+συνδέσεις που εκανε για ληψη ubuntu 15.04 και 12. κατι LTS

 

 

Αυτό που με παραξενεύει ειναι οτι απο το 2008 που ειχα ενα belkin μέχρι και πριν βαλω το 8970 πανω στην γραμμη,δεν ειχα πειράξει ποτέ μου τις ενεργες συνδέσεις σε κανενα utorrent,μονο port forwarding.

Αυτη τη στιγμή το ρημαδο airties και το 5136V2 αντέχουν ανετότατα τις "εργοστασιακές"συνδέσεις του Utorrent (200 συνολικες,50 ανα τορρεντ) και σερφάρω και ολα.Μαλιστα το 5136 αντεξε να κατεβάζει με 750ΚΒ/s και παραλληλα να κάνω skype βιντεοκλήση.

 

 

απλα οπως εγραψα και στο προηγουμενο πόστ,έχει αγοράσει αρκετός κόσμος το συγκεκριμένο μόντεμ και δεν εχει παραπονεθεί κανεις,δεν φαντάζομαι οτι ολοι οι αγοραστές του ειναι "εξοικιωμένοι" με το Utorrent η αν το θεωρουν φυσιολογικό.Αλλα δεν μπορει και το V1 και το V3 να κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα.

με καλωδιο ολα ενταξει οποτε κλεινει αυτο.με wireless δοκιμασες δυο καρτες και οι 2 το ιδιο.με v1 v3 επισης το ιδιο.το μονο που μενει ειναι με αλλη ασυρματη καρτα αν εχεις απο περιεργεια και μετα να παιξεις με τις ρυθμισεις του wireless>επισης θα εκλεινα απο το ρουτερ οτιδηποτε εχει να κανει με Firewall και τετοια μηπως αυτο το ζοριζει στο wifi που δυσκολο γιατι θα το κανε και στο καλωδιο.πειραματισου με ρυθμισεις wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας το ψαξει τοπικα να δει τι γινεται γιατι αν εχετε το ιδιο ρουτερ και εσενα παιζει μια χαρα τοτε σιγουρα δεν ειναι θεμα ρουτερ εκτος αν εετε αλλο firmware Πανω.

με καλωδιο ολα ενταξει οποτε κλεινει αυτο.με wireless δοκιμασες δυο καρτες και οι 2 το ιδιο.με v1 v3 επισης το ιδιο.το μονο που μενει ειναι με αλλη ασυρματη καρτα αν εχεις απο περιεργεια και μετα να παιξεις με τις ρυθμισεις του wireless>επισης θα εκλεινα απο το ρουτερ οτιδηποτε εχει να κανει με Firewall και τετοια μηπως αυτο το ζοριζει στο wifi που δυσκολο γιατι θα το κανε και στο καλωδιο.πειραματισου με ρυθμισεις wireless.

QoS,firewall και συναφή ειναι κλειστά και μαλιστα στο V3 ξαναπέρασα και το firmware για να αποκλείσω καποιο θεμα(να μην έχει καθήσει καλά πχ)

 

Θα δοκιμάσω και αλλο λαπτοπ κλπ,αν και δυσκολο.

Με καλωδιο παντως και μπουκωμενο wifi σερφάρει/κατεβάζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ή κατι το μπουκωνει τρελα στο wifi και δεν αντεχει περισσοτερο ή καποια παραξενια αναμεσα Pc ρουτερ.με κινητο εχεις κανει δοκιμες?οσο βεβαια μπορεις να κατεβασεις.ή με κανα tablet?σορρυ αν ξαναρωταω τα ιδια απλα εχει γινει λιγο μεγαλο το θεμα και εχω χασει λιγο την μπαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ή κατι το μπουκωνει τρελα στο wifi και δεν αντεχει περισσοτερο ή καποια παραξενια αναμεσα Pc ρουτερ.με κινητο εχεις κανει δοκιμες?οσο βεβαια μπορεις να κατεβασεις.ή με κανα tablet?σορρυ αν ξαναρωταω τα ιδια απλα εχει γινει λιγο μεγαλο το θεμα και εχω χασει λιγο την μπαλα

ναι ειχα δοκιμάσει με android ενα Galaxy S3 με το μtorrent να κατεβάσω ubuntu παλι και οταν γεμιζαν οι συνδέσεις επεφτε.

Ταμπλέτ δυστυχώς δεν εχω πλέον.

 

 

περαιτέρω δοκιμές πλεον δεν έχω κάνει,το έχω αφήσει στην ακρη και ειμαι ακόμα με το airties :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και με κινητο γινεται το ιδιο, τοτε δεν  φταιει το wireless της συσκευης.ηδη δοκιμασες δυο καρτες αλλα και μια τριτη του κινητου.το παραξενο ειναι οτι το εχεις και με το thomson.το ρουτερ δεν μπουκωνει αφου με καλωδιο συνεχιζεις να κατεβαζεις μαξ.αρα για καποιο λογο μπουκωνει το wifi απο οποιαδηποτε συσκευη ανοιξει πολλα connection.


σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και με κινητο γινεται το ιδιο, τοτε δεν  φταιει το wireless της συσκευης.ηδη δοκιμασες δυο καρτες αλλα και μια τριτη του κινητου.το παραξενο ειναι οτι το εχεις και με το thomson.το ρουτερ δεν μπουκωνει αφου με καλωδιο συνεχιζεις να κατεβαζεις μαξ.αρα για καποιο λογο μπουκωνει το wifi απο οποιαδηποτε συσκευη ανοιξει πολλα connection.

σωστα?

ακριβώς.

οταν ανοιξουν πολλες συνδέσεις για την ακρίβεια 30-35 τότε μπουκωνει το ασυρματο και το καλωδιο παει νερό.

 

αντίθετα το 5136V2 και το airties 5440 δεν το παρουσιαζουν αυτό.Δανειστηκα κ ενα DGN2200 V3 και ουτε αυτό παρουσιάζει το πρόβλημα του 8970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς.

οταν ανοιξουν πολλες συνδέσεις για την ακρίβεια 30-35 τότε μπουκωνει το ασυρματο και το καλωδιο παει νερό.

 

αντίθετα το 5136V2 και το airties 5440 δεν το παρουσιαζουν αυτό.Δανειστηκα κ ενα DGN2200 V3 και ουτε αυτό παρουσιάζει το πρόβλημα του 8970.

σε βλεπω να ξανα αλλαξεις ρουτερ.δεν ξερω αν παιρνει κανα custom firmware μπας και σου παιξει σωστα.στο mtorrent για κλεισε το upnp οπως και στο ρουτερ οπως και στα preferences και bandwidth στο mtorrent βγαλε το apply rate to limit utp connections.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε βλεπω να ξανα αλλαξεις ρουτερ.δεν ξερω αν παιρνει κανα custom firmware μπας και σου παιξει σωστα.στο mtorrent για κλεισε το upnp οπως και στο ρουτερ οπως και στα preferences και bandwidth στο mtorrent βγαλε το apply rate to limit utp connections.

Το upnp μου το ειχαν πει και στο φορουμ της tp link αλλα δεν εκανε κάτι,όπως και να βάλω το trasmit power στο 50% γιατι λεει στο 100% οτι δεν υπάρχει fragmentation-δεν ξέρω τι κάνει τουτο- αλλα δεν αλλαξε κάτι.

 

Τα υπολοιπα θα τα ξαναδώ όταν ευκαιρήσω και εχω διάθεση για περαιτέρω πειραματισμούς. ίσως την παρασκευή που θα ειμαι πιο free.

Απο τότε που εχω adsl δεν ειχα συναντήσει θεμα με το Utorrent σε κανενα μόντεμ ρούτερ ακόμα κ οταν ειχα ενα belkin των 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

θα ξαναγράψω ενα σεντόνι που είχα σχεδόν γράψει και σε αλλο θέμα(δικό μου)όταν αγόρασα το TP-LINK 8970.

 

Το πρόβλημα που έχει, είναι τα torrents,στο wifi κυρίως, με καλώδιο χρησιμοποιείται μόνο ο σταθερός της υπογραφής οπου εκει δεν υπάρχει πρόβλημα.

και δικαιολογούμαι επιτόπου.

Εχω ενα ταπεινό Airties 5440 και το TD5136 V2 που δίνει η forthnet.

Με το Airties όλα είναι άψογα, ανεξαρτήτως των ενεργών συνδέσεων, το ίδιο και το 5136.

 

Αντίθετα, το 8970 χωλαίνει εαν ανέβουν οι ενεργές συνδέσεις πάνω απο 30.

post-184642-0-61308400-1461868158.png

 

post-184642-0-25817200-1461868327.png

 

 

αντιθετα εαν ανέβουν πάνω απο 30-32 τότε έχουμε το παρακάτω:

 

post-184642-0-99283900-1461868326.png

 

post-184642-0-61689400-1461868327.png

 

 

και το Ping είναι στα 900ms.

Οι σελίδες κάνουν timeout και γενικότερα ΔΕΝ ειναι κατάσταση για σερφάρισμα.

 

Με 30 συνδέσεις και το wifi να ειναι στο όριο το καλώδιο δουλευει απροβλημάτιστα και τραβάει την υπολοιπη ταχύτητα που εχει μείνει στην γραμμή.

 

Η γραμμή μου κλειδώνει στα 16-17Μbit.

 

Οι δοκιμές έχουν γίνει και με την κάρτα δικτύου του λαπτοπ (Ιντελ 1030 και με το TP LINK W722N) και σε λάπτοπ και στον σταθερό με το ιδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

Δεν έχει σημασία εαν βάλω την ισχύ του μόντεμ στο 50% η στο 100% η να αλλάξω το παραμικρό. Ούτε το κλείδωμα παίζει ρόλο.

 

Θα ηθελα όσοι έχουν το ιδιο μόντεμ να κάνουν τις αντίστοιχες δοκιμές η τουλάχιστον να δουν εάν έχουν το ιδιο θέμα.

Εχω αλλάξει 1 8970 V1 και 2(ναι 2) 8970 V3 και έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα.

 

πηρα για ενα φιλο το 8970 και το έχω ώστε να κάνω παλι δοκιμές μέχρι να το παραλάβει,ελεγα μήπως αυτα που ειχα ηταν προβληματικά αλλα τελικά δεν νομίζω.

 

και έρχεται το ερώτημα,τι να τις κάνεις ρε μάστορα 100 συνδέσεις;

απαντώ: εαν κάποιος κατεβάζει απο public trackers η γενικότερα τορρεντ και ο καθενας το δινει με 5ΚΒ/s τοτε δεν παίζει να κατέβει ποτέ το αρχείο δυστυχώς.

Ειναι η 3η συσκευή που πέφτει στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...