Προς το περιεχόμενο

Θα το πεταξω απο το παραθυρο


LLLEFTERIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω τι ακριβως εχω κανει ενω κλεινω κανονικα τον υπολογιστη αν προσπαθησω να τον αναψω μετα απο 2 λεπτα δεν αναβει.

 

Η θα κανει ενα long beep και δυο sort beep η στην οθονουλα δυο ψηφιων της soc force καποια στιγμη γραφει τον αριθμο 32 κανει ενα τακ και σβηνει και αναβει παλι μονο του μεχρι να δειξει παλι το 32 και ξανα τακ και ξανα αναβει μεχρι καποια στιγμη να μου πει οτι εχει αποτυχει το bios

 

Καμια φορα μουλαρωνει και δεν αναβει καθολου απλα γυρνανε οι ανεμιστηρες μεχρι να του βγαλω την μια μνημη απο τις 2 8αρες που εχω πανω.

 

Αυτο το προβλημα (εδω ειναι το κουφο) το ειχα και με την προηγουμενη μητρικη και με τις προηγουμενες μνημες!!!!

 

Για να βοηθησω να πω οτι εχω κανει OC στα 4.6 με 1.235v που βγαζω ανετα μια ωρα στρες τεστ.

 

Να γραψω και την συνθεση που ειχα και που εχω τωρα.

 

Ειχα...                                                                                  Εχω...

Gigabyte Z97-HD3                                                              Gigabyte Z97X-SOC FORCE

Intel i7-4790k                                                                      <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Kingston 4X4GB 2133                                                        Corsair 2X8GB 2400

Gigabyte 7970 Ghz                                                            δεν εχω πλεον τα Χριστουγεννα θα παρω

Antec edge 750W 80 plus gold                                          <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Samsung 850 pro                                                              <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Toshiba 2TB                                                                      <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 

 

Στις προηγουμενες μνημες ετρεξα memtest για 5-6 ωρες γιατι οπως γραφω αν εβγαζα μια η δυο μνημες τοτε ξεκινουσε αλλα το memtest μου βγηκε χωρις προβληματα.

 

Αργοτερα θα βαλω και βιντεο με την μητρικη και αυτα που γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τις παλιες αυτο μου εκανε και με την παλια μητρικη το ιδιο. Μονο να αλλαξω τα ροδακια απο το επιπλο που εχω τον υπολογιστη δεν εχω σκεφτει ακομα! :-D

 

Θα το βαλω το βραδυ να τρεξει εναν memtest μπας και αλλα δεν νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα reset bios.Αν κάνει τα ίδια πέρασε ένα καινούργιο αν υπάρχει η το ίδιο πάλι.Δες μήπως δεν πατάει καλά η ψύχτρα και αν έχουν κουμπώσει όλα σωστά στην μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω κανει ολα αυτα αλλα θα τα ξανακανω. Να μην παταει η ψυχτρα λιγο δυσκολο γιατι θα βαρουσε 100αρια στο στρες τεστ.

 

Στις προηγουμενς μνημες ειχα προσεξει οτι και με reset bios αν απλα εβαζα μονο τις μνημες profile1 για να τις βλεπει 2133 χωρις να κανω OC τον επεξεργαστη παλι ειχα προβλημα και απο την στιγμη που ειχα κανει memtest στις μνημες και δεν ειχα δει προβλημα σκεφτηκα συμβατοτητα μεταξυ της SOC με τις μνημες.


Εκτος αν παρα το οτι το OC μου βγαζει μια ωρα ανετα ισως κατι δεν κανω σωστα και θα πρεπει να μου πει καποιος που εχει την ιδια μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο το εχεις καιρο;

Δοκιμασε με ενα αλλο αν εχεις και διαφορετικη πριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και memtest δεν εχουν προβλημα οι μνημες οπως δεν ειχαν και οι προηγουμενες.


Το τροφοδοτικο το εχεις καιρο;

Δοκιμασε με ενα αλλο αν εχεις και διαφορετικη πριζα.

 

Το εχω περιπου ενα χρονο και δεν εχω αλλο για να το δω.


βαλε τα παντα στοκ και στον επεξεργαστη κ στισ μνημεσ..

 

 

Τωρα το εχω βαλει στοκ εκτος απο τις μνημες που τις εχω βαλει profile1 για να τις δει στα 2400Mhz


Κάνε ένα reset bios.Αν κάνει τα ίδια πέρασε ένα καινούργιο αν υπάρχει η το ίδιο πάλι.Δες μήπως δεν πατάει καλά η ψύχτρα και αν έχουν κουμπώσει όλα σωστά στην μητρική

 

Bios εχω το τελευταιο αλλα το περασα ξανα πριν λιγο μπας και στρωσει.

 

Να γραψω τις ρυθμισεις που πειραζω στο bios χωρις να κανω OC

 

memory xmp profile ειναι auto και το βαζω profile 1 για να δει τις μνημες στα 2400

intel processor graphics memory allocation ειναι 64M και το βαζω 512M

intel rapid start technology ειναι disabled και το βαζω enabled

intel smart connect technology ειναι disabled και το βαζω enabled

bios fast boot ειναι disabled και το βαζω ultra fast η αλλη επιλογη ειναι fast

ac off mode ειναι ormal και το βαζω fast

windows 8 features ειναι other os και το βαζω windows 8 δεν εχει windows 10

boot mode selection το βαζω uefi only

storage boot option control το βαζω uefi only

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual της mobo σου εχει τιποτα περιορισμους σε τι μνημες παιρνει;

 

Με κατι CORSAIR CMX4GX3M2A1600C9 XMS3 σε Gigabyte 990Fxa ud3 αλλα παλιο Revision μου εκανε και εμενα περιεργα.

 

Οταν εφτιαχνα απο τα bios τις μνημες (1,5V) για να τρεχουν στα 1600 μεσα στο λειτουργικο Windows 7,8.1,10 μου εμφανιζε μονο τα 3,89GB διαθεσιμα σε 64bitη εκδοση OS  και ουτε το max memory απο Msconfig ή τα TouchBios Utilities εκαναν κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τωρα τραβαει και η καρτα γραφικων του επεξεργαστη γιατι εχω μεινει απο καρτα μου λεει 16GB διαθεσιμα 15.4

 

Κατι κουφο που βλεπω ειναι οτι στο cpu-z στο spd τις βλεπει στην θεση 2 και 4 ενω εγω στην μητρικη τις εχω στην 1 και 2 στις πορτοκαλι θυρες γιατι εκει λεει η Gigabyte να τις βαλεις αν εχεις δυο μνημες

 

Στο cpu-z παντως λεει οτι εχω 16gb και οτι ειναι στα 1200 ακα 2400

 

GB%20Z97X-SOCF%20Top_575px.png


Τωρα δουλευει κανονικα το αναψα και το εσβησα 10 φορες αλλα το ιδιο μου εκανε και με την προηγουμενη μητρικη και τις προηγουμενες μνημες δηλαδη δουλευε κανονικα και με OC και ξαφνικα μια μερα μουλαρωνε και δεν αναβε. Αυτο μπορει να μου το εκανε ανα δεκα μερες πχ.


Ερωτηση το cpu clock ratio απο auto βαζουμε 46 για 4.6ghz δεν αλλαζουμε καθε πυρινα ξεχωριστα σωστα;

Και βαζουμε το intel turbo boost technology απο auto στο enabled σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμμ την επομενη φορα που θα στο κανει δοκιμασε να τραβηξεις το καλωδιο τροφοδοσιας απο το PSU παιξτου 2 3 καλα boot να αποφορτιστει τελειως και δες αν θα παρει με την μια.

 

Τωρα απλα πειραματισμος :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην έχει σχέση, αλλά εμένα όταν μου κάνει τέτοια κουφά είναι από την μπαταρία της μητρικής. Για κάποιο λόγο την ρουφάει και αφού την αλλάξω στρώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...