Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τωρα που θεωρητικα η πειραιως εχει πιασει το οριο, όσοι εχουν φυσικη καρτα μπορουν να το αποφυγουν κανοντας απλα καταθεση, σωστα?

 

 

"Θεωρητικά" το έχει πιάσει το όριο; Πρακτικά όχι; Σταματήστε να γράφετε ασυναρτησίες και πηγαίνετε να διαβάσετε τα πρώτα posts. ΟΧΙ δεν μπορείς να κάνεις κατάθεση σε ΑΤΜ της Πειραιώς για καμία τράπεζα του εξωτερικού στην οποία δεν έχεις καν ατομικό λογαριασμό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχετε κουρασει με την ειρωνια σας...καντε μου αναφορα με την απαντηση του ερωτηματος μου.

Ειναι ασυναρτησια theopan να μπορεις να κανεις καταθεση?

Τοτε σε παρακαλω να μην απαντας σε ασυναρτησιες και να προχωρησεις παρακατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε "κουραστεί" ρωτώντας πράγματα που έχουν απαντηθεί και είναι αναρτημένα αναλυτικά στον οδηγό θα πρέπει να αποχωρήσετε και όχι εγώ. Εσείς κουράζετε το topic και τους αναγνώστες του και όχι εγώ. Και ναι, είναι ασυναρτησίες και η μνεία σου περί "θεωρητικής" εξάντλησης του ορίου εμβασμάτων και η ερώτηση περί κατάθεσης σε ΑΤΜ σε λογαριασμό ξένης τράπεζας που δεν σου ανήκει και δεν έχει καν παρουσία ή έστω ΑΤΜ στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που θεωρητικα η πειραιως εχει πιασει το οριο, όσοι εχουν φυσικη καρτα μπορουν να το αποφυγουν κανοντας απλα καταθεση, σωστα?

 

Φήμες λένε αν βάλεις ανάποδα το PIN ξεπερνάς και capital control και ορια τραπεζών και τα πάντα. Τι άλλο θα ακούσουμε εδω μέσα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παμε λοιπον!
1)Περιμενω ακομα παραθεση με το ερωτημα μου απαντημενο στα 3 αρχικα ποστ.

2) Σε ενοχλει η "θεωρητικη"? Θεωρητικη θα την ξαναπω. Θεωρητικα λοιπον δε μπορουμε να στειλουμε εμβασμα!
3)Εχω μια καρτα mastercard. Ok? Θεωρω λογικο οπως κανω αναληψη να μπορω να κανω καταθεση, Το θεωρεις τρελο?ακυρο?ατοπο? Μην απαντας! Προχωρα παρακατω!
ο κλασσικος τουριστας με το σανδαλι δε μπορει να κανει καταθεση αν εχει mastercard?


Φήμες λένε αν βάλεις ανάποδα το PIN ξεπερνάς και capital control και ορια τραπεζών και τα πάντα. Τι άλλο θα ακούσουμε εδω μέσα...

Πρακτικα μπορεις να στειλεις εμβασμα αρκει να εχεις κανει ισοποση καταθεση χρηματων απο το εξωτερικο.
Και ναι κυκλοφορουνε φημες πως αν δεν εμπλεκεται ελληνικος λογαριασμος τα χρηματα σου δεν εμπιπτουν σε cc

Την ειρωνια σας να την παρετε και να την πατε καμια βολτα να ξεσκασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο ξένος τουρίστας δεν μπορεί να κάνει κατάθεση με τη καρτουλα του σε ξένο λογαριασμό ξένης χώρας.

Προφανώς και οι μη ελληνικοί λογαριασμοί (Ελλήνων κατοίκων) δεν εμπίπτουν σε cc. Για τις ελληνικές τράπεζες ισχύει, όχι για τις ξένες.

Και δεν υπάρχει θεωρητική εξάντληση ορίου. Το ποσό είναι άκρως συγκεκριμένο.

Εξαιρούνται όπως είπες αυτοί που έχουν δεχθεί λεφτά από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε δοκιμαζεις να στειλεις οπως λες οτι μπορεις και μας ζαλιζεις εδω?

Επειδη καποιοι εχουν χασει το νοημα της υπαρξης των forum, δεν προκειται να ασχοληθω περαιτερω με μηνυματα ειρωνικα, εριστικα, επιθετικα. Καντε ο,τι καταλαβαινετε και οι mod ας αναλαβουν τις ευθυνες τους για να διατηρησουν ζωντανους τους λογους υπαρξης αυτων των συζητησεων. Κατα την γνωμη μουμε το να μην αντιδρουν σε τετοια φαινομενα μονο κακο κανουν στην κοινοτητα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όντως ένα forum υπάρχει για να λύνει απορίες. Όμως θα πρέπει και τα μέλη να κάνουν σωστή χρήση του. Δηλαδή (δεν απευθύνομαι σε εσένα αλλά μιλάω γενικώς) ένα search δεν μπορούν να κάνουν πριν ρωτήσουν κάτι; Το 95% των ερωτήσεων που γίνονται εδώ αλλά και σχετικά με τις αγορές στο ίντερνετ έχουν χιλιοεπωθεί και χιλιοαπαντηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φαγωθηκανε για το "θεωρητικα" που αν καποιος διαβασει το ποστ δεν εμπεριεχει καποια θεωρια συνομωσιας ή οτιδηποτε αλλο απλα ηθελα να πιασω την περιπτωση της καθε τραπεζας και του καθε μηνα καθως η ερωτηση μου ειναι αν με αυτο τον τροπο μπορεις να αποφυγεις ουσιαστικα το τραπεζικο ελληνικο συστημα. 
Και μετα τα κορακια ειδαν φαι απο μακρια και επεσαν!

Για το search προφανως και συμφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καποιοι εχουν χασει το νοημα της υπαρξης των forum, δεν προκειται να ασχοληθω περαιτερω με μηνυματα ειρωνικα, εριστικα, επιθετικα. Καντε ο,τι καταλαβαινετε και οι mod ας αναλαβουν τις ευθυνες τους για να διατηρησουν ζωντανους τους λογους υπαρξης αυτων των συζητησεων. Κατα την γνωμη μουμε το να μην αντιδρουν σε τετοια φαινομενα μονο κακο κανουν στην κοινοτητα μας.

Εσυ εισαι ο ειρωνικος. Αφου εχεις διαφορετικη αποψη, πηγαινε σε ΑΤΜ και κανε καταθεση, εμεις εδω ειμαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τωρα θα σας πω μια ιστορια...
Σαββατο βραδυ 2 η ωρα χαζευω στο ιντερνετ.(μες την ζωη ειμαι ο ανθρωπος)!
Δε γαμιεται θα τσιμπησω αυτο, αυτο και αυτο. Φτιαχνω την wishlist μου ανοιγω την πειραιως,στελνω το εμβασμα και αναμενω..

Κατσε να μπω μια στην υπεροδηγαρα να δω τα νεα!
Εξαντλησε η πειραιως το οριο? Κατσε να παμε πιο πισω να δουμε τι λενε...1, 2, 3, 4, 5 σελιδες πιο πισω οσο διαβαζα εβλεπα απαντησεις επιθετικες παντού.

Κατσε ρε διαολε αν σου την σπαει καποιος γιατι να μπεις στον κοπο και να χασεις χρονο απο την ζωη σου για να του την πεις? Just move on. Εισαι καλοκαγαθος ανθρωπος απλα απαντησε του όσο χαζό και αν είναι αυτό που ρωτάει! Θες να τον "διδάξεις"? πες του το νουμερο του ποστ που ειναι η απαντηση του ή κάνεις έτσι και αυτό για να το βρεις!
 

Τεσπα με αυτα και μ αυτα σκεφτομαι ρε μαλακα οπως κανουν αναληψη απο atm γιατι να μην γινεται και καταθεση οποτε να αποφυγουμε τελειως τις τραπεζες. Ξαναμπαινω οδηγο δε βρισκω κατι για καταθεση. Προσπαθω να googlaro προφανως χωρις αποτελεσμα. Διαβαζω σχολια απο εκει που το ειχα αφησει τπτ.

Πλεον ηξερα οτι θα ποσταρω την ερωτηση και θα πεσουν με τα μουτρα "ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ", "ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΣΤ", "ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!"...Ηξερα οτι θα γινει αυτο και παρακλουσα καποιος να πει απλά ενα "ναι το εχω κανει" ή "οχι, δεν ειναι φυσικος λογαριασμος οποτε δεν γινεται καταθεση"

Συμπερασμα

Καταλαβαινω οτι δεν γινεται να απανταμε σαν κοινοτητα σε καθε ερωτηση του τυπου "παιδια ποσα ευρω ειναι το ενα δολλαριο?" αλλά νομίζω ότι έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που πρέπει να αναθεωρήσουμε την σχέση μας ο καθένας χωριστά με την κοινότητα. Οι ειρωνιες δεν απομακρυνουν μονο τον ανθρωπο που κανει τις ερωτησεις αλλα και οσους ειναι τριγυρω απο την συζητηση χωρις να μετεχουν ενεργα. Αν βλεπεις μια κοινοτητα που προσπαθει να βοηθησει ο ενας τον αλλο πολυ πιο ευκολα θα μπεις στο τρυπακι να εξυπηρετησεις σε μια ερωτηση που γνωριζεις οταν στον παρελθον εχουν απαντηθει  οι ερωτησεις σου απο γυρω γυρω συζητησεις παρα οταν "φοβασαι" να ρωτησεις και παιρνεις εριστικες απαντησεις στις ερωτησεις σου. In the longterm οταν σε ενα forum σου απαντανε "και τι μας ζαλιζεις ρε μαγκα, τραβα καντο και δες" στο forum θα μεινουν μονο αυτοι.
Στο insomnia ειμαι 10 χρόνια δε θυμάμαι στο παρελθόν (γενικότερη αναφορά, όχι μόνο σε αυτό το ποστ) να υπάρχουν τόσο επιθετικές απαντήσεις απο τα μέλη. Σίγουρα πάντα υπάρχουν ερωτήσεις χαζές, αστείες, ανάξιες αναφοράς ( είτε κατά την προσωπική σας γνώμη είτε αντικειμενικά) αλλά απαντήσεις και τι μας ζαλίζεις δεν θυμάμαι. Από τις 385 σελίδες απορώ πόσες είναι οι χαζές ερωτήσεις και πόσες οι εριστικές απαντήσεις και εν τέλει ποιος είναι offtopic.

Όταν βλέπεις μια ερώτηση που θεωρείς χαζή και απαντάς με το προαναφερθέν υφάκι να περιμένεις απαντήσεις του στυλ 'όχι δεν ξέρω, λέει για φίλους και όχι για όνομα αδερφής", "και τώρα χάνω τα λεφτά μου", ΄"πόσο καιρό είπαμε έχει φτάσει 2η μέρα να ανησυχώ?", και μάντεψε χάνεις την μπάλα όχι μόνο εσύ που απαντάς αλλά και όλο το θέμα και τώρα σε 385 σελίδες προφανώς και δε μπορεί να βρει άκρη με εξαίρεση τα τρία πρώτα ποστ. Την μεγάλη ευθύνη όμως εσύ την έχεις που ξέρεις και απαντάς και όχι αυτός που δεν ξέρει και ρωτάει. Ναι πρέπει να "εκπαιδευτεί",  ναι έχει ατομική ευθύνη ο καθένας με χαζές ερωτήσεις αλλά δεν είναι δουλεια του χρήστη να τον κράξει με αποτέλεσμα να χαθούμε σε άπειρα ποστ παρα ποστ αλλά του mod να αποφασίσει τι θα κάνει.

 

Προφανώς δε ξέρω τι περιμένω με αυτό το post, μπορεί επειδή είναι Κυριακή να μου βγήκε η ψυχολογία της εβδομάδας! Δε θα ξαναπαντήσω σε post άσχετο με το θέμα. Είμαι off topic, θα το σβήσουν οι mod και καλά θα κάνουν αλλά μέχρι τότε ας το δει κάνας άνθρωπος και αν τον βάλει σε μία έστω κάποια σκέψη καλό θα κάνει.
 

Επεξ/σία από Maverickj13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Maverickj13

 

Παρακολουθώ τη συζήτηση που άνοιξες, για το συγκεκριμένο θέμα, και με αφορμή το τελευταίο σου post αποφάσισα να συμμετάσχω.

 

Λες ότι είσαι μέλος τα τελευταία 10 χρόνια και με προβληματίζει το γεγονός ότι σε όλο αυτό το διάστημα έχεις 67 posts, από τα οποία τα τελευταία γράφτηκαν σ' αυτή τη συζήτηση. Επομένως, δεν μπορείς να θεωρήσεις τον εαυτό σου ως ενεργό μέλος της κοινότητας.

 

Επίσης, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι αυτό το forum, σε αντίθεση με άλλα, χρησιμοποιεί πλατφόρμα που επιτρέπει την αναζήτηση σε διάφορες ενότητες και, ειδικά, σε κάθε νήμα. Με αυτή η δυνατότητα μπορεί το μέλος να αναζητήσει, σε κάθε νήμα, οτιδήποτε τον ενδιαφέρει, χρησιμοποιώντας κατάλληλες λέξεις κλειδιά. Επιπλέον, είμαι βέβαιος ότι, γνωρίζεις τη χρησιμότητα του Google.

 

Συμπερασματικά, θα μπορούσες, πολύ εύκολα, να είχες βρει απάντηση στην απορία σου, πριν την γράψεις εδώ.

Το ίδιο, βέβαια, ισχύει για όλα τα μέλη αλλά και τους επισκέπτες του forum.

 

Προσωπικά, το εφαρμόζω πάντα, όταν έχω απορίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως οχι... Γιατι οι λεξεις κλειδια ατμ καταθεση revolut αναφερονται παντου. Ανέφερα και πριν εννοείται πρέπει να γινεται search και ελπίζω να καταλάβεις το πνεύμα του post μου, να μην φαίνεται επιθετικό αλλά μία προσπάθεια αποφυγής τέτοιων συμπεριφορών και πλέον το θέμα έχει ξεφύγει από το topic. 

Είτε 67 μηνυματα εχω ειτε 670 ειτε 6700 δεν έχει σημασία αλλιως θα υπηρχαν αντιστοιχα επίπεδα με δικαιωματα. Η αναφορα στα χρόνια έγινε απλά για να τονίσω την αλλαγή συμπεριφοράς στους χρήστες 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...