Προς το περιεχόμενο

Κατέβασμα χαρτών και offline πλοήγηση για τα Google Maps, αρχικά στο Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το offline στο google maps υπάρχει στο android εδώ κ κανα δυο χρόνια ... lol 

Διαλέγεις την περιοχή που θες, και επάνω στην αναζήτηση γράφεις "OK maps", χωρίς τα αυτάκια και στο κατεβάζει κανονικά...

 

Δεν το γνώριζε κανείς, ε? Δοκιμάστε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε windows phone απο την εποχή ακόμη που ειχα το lumia 800 όλες αυτές οι ανακρίβειες που ειπώθηκαν παραπάνω για το here drive είναι παραμύθια. Ολα δουλεύουν άψογα και offline, η αναζήτηση άψογη, και reroute κάνει (τουλάχιστον σε windows 8.1 / 10).... 

 

Για την είδηση τώρα, πέφτω λιγο από τα σύννεφα.... Δλδ ναυαρχίδες 400, 600, 800 euro android και apple δεν εχουν προεγκατεστημενη εφαρμογή gps (offline φυσικά) και τα windows phone που παίρνεις και με 70 euro το εχουν απο το 2011! Τραγικότατο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους !!!! αν λειτουργήσει σωστά θα αντικαταστήσει ολα τα προγράμματα πλοήγησης γιατι για εμενα τουλάχιστον της google ειναι απο τα πιο πλήρες απλα το αρνητικό ειναι οτι σου τρώει mb απο το πρόγραμμα που έχεις

 

Ισχύει. Έχω αγοράσει το Garmin για το "Μηλόφωνο", αλλά σαν τους χάρτες του Google-maps δεν είναι!

Βρήκε ένα "στου διαόλου τη μάνα" κτήμα (για δεξίωση γάμου) στα Οινόφυτα, που όλα τα άλλα έδειχναν... "έρημο τοπίο" - και το Google maps με πήγε με κλειστά μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 50 σαν όριο υπάρχει λόγος που έχει μπεί εκεί που έχει μπεί τελοσπάντων. Τώρα αν κάποιος πάει με 55 ή 60 δεν νομίζω να φάει πρόστιμο. Αυτός όμως που θα τρέξει σε τέτοιο δρόμο με 80, ε τα θέλει ο κώλος του...

Υποθετω οτι δεν εχεις αυτοκινητο ή δεν οδηγας.... αλλη εξηγηση δεν υπαρχει για αυτα που λες....

εκτος αν ζεις στο εξωτερικο που εκει πραγματικα τα ορια (οπου υπαρχουν) εχουν λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε windows phone απο την εποχή ακόμη που ειχα το lumia 800 όλες αυτές οι ανακρίβειες που ειπώθηκαν παραπάνω για το here drive είναι παραμύθια. Ολα δουλεύουν άψογα και offline, η αναζήτηση άψογη, και reroute κάνει (τουλάχιστον σε windows 8.1 / 10).... 

 

Για την είδηση τώρα, πέφτω λιγο από τα σύννεφα.... Δλδ ναυαρχίδες 400, 600, 800 euro android και apple δεν εχουν προεγκατεστημενη εφαρμογή gps (offline φυσικά) και τα windows phone που παίρνεις και με 70 euro το εχουν απο το 2011! Τραγικότατο....

Λίγο εκτός θέματος, αλλά το Lumia 800 είναι ο λόγος που πολλοί δεν θα ξαναπάρουν windows κινητό, ακόμα και 50 ευρώ να τα δίνουν ή να τα χαρίζουν...

Επίσης δωρεάν χάρτες είχαν τα νόκια από τη Symbian εποχή (ακόμη και ταπεινά μοντέλα). Δεν είναι κάποια υπηρεσία που απλόχερα μας έδωσε η Microsoft.

Και το Here είναι διαθέσιμο σε όλα τα android εδώ και καιρό...

 

Οπότε καλή η προσπάθεια, αλλά πρέπει να βρεθεί κάτι άλλο να μας εντυπωσιάσει, το Lumia 800 είναι αυτό που λέμε "στο σπίτι του κρεμασμένου..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το offline στο google maps υπάρχει στο android εδώ κ κανα δυο χρόνια ... lol 

Διαλέγεις την περιοχή που θες, και επάνω στην αναζήτηση γράφεις "OK maps", χωρίς τα αυτάκια και στο κατεβάζει κανονικά...

 

Δεν το γνώριζε κανείς, ε? Δοκιμάστε το...

Κλείσε Wifi και Data και πες μας αν μπορείς να κάνεις πλοήγηση (σε αποθηκευμένο χάρτη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο εκτός θέματος, αλλά το Lumia 800 είναι ο λόγος που πολλοί δεν θα ξαναπάρουν windows κινητό, ακόμα και 50 ευρώ να τα δίνουν ή να τα χαρίζουν...

Επίσης δωρεάν χάρτες είχαν τα νόκια από τη Symbian εποχή (ακόμη και ταπεινά μοντέλα). Δεν είναι κάποια υπηρεσία που απλόχερα μας έδωσε η Microsoft.

Και το Here είναι διαθέσιμο σε όλα τα android εδώ και καιρό...

 

Οπότε καλή η προσπάθεια, αλλά πρέπει να βρεθεί κάτι άλλο να μας εντυπωσιάσει, το Lumia 800 είναι αυτό που λέμε "στο σπίτι του κρεμασμένου..."

πραγματικά οτι να ναι... προσωπικά το lumia 800 είναι που με έπεισε να πάω ξανα σε windows phone (lumia 930 windows 10), κ πίστεψε με ναι θα πάρουν πολλοί windows phone ακόμα και 500 ευρό να εχει κ ο λόγοι έχουν χιλιοειπωθεί ξανά εδώ στο φόρουμ. δεν έχουμε ολοι τα ίδια γούστα και τις ίδιες ανάγκες... Δεν έδειξα το lumia 800, μίλησα για την τοτε εποχή κ οχι κάθε αυτού για το συγκεκριμένο κινητό και δεν αναφέρθηκα πουθενά για καμιά microsoft, είπα ξεκάθαρα "here drive". δεν είδα να αναφέρεσαι στο 2ο μερος που σχολίασα.... το οτι υπάρχει εδω και καιρο το here στο android δεν αναιρεί το γεγονός οτι ποτε κανένα android η ios δεν ειχε ποτε αξιοπρεπές offline turn-by-turn navigation (με ελληνική φωνητική πλοήγηση κ άλλα πολλά). αλλα ξέχασα "στο σπίτι του κρεμασμένου..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που θυμάμαι πως στο symbian τα πολλά πρώτα χρόνια

η πλοήγηση ήταν με συνδρομή επί πληρωμή

σωστά θυμάμαι...

 

κάποια στιγμή αναγκάστηκε κι η νοκια κ το ριξε στο δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν σου άρεσε το lumia 800 τόσο πολύ στη χρήση, παρά το ότι ήταν η μεγαλύτερη απάτη αγοράς ναυ-αρχίδας στην ιστορία, έχω ένα στο ντουλάπι αλλά είναι "βίδες" να στο χαρίσω να έχεις ανταλλακτικά...

Εγώ δεν έχω να κερδίσω τίποτε υποστηρίζοντας το android και δε χρειάζεται τόσος ανταγωνισμός μεταξύ μας. Αλλά το ότι με πολύ αγώνα προσπαθεί η Microsoft να υπάρξει στο χώρο των κινητών (από ανύπαρκτη που ήταν εδω και μια 10ετία) είναι κάτι επιθυμητό, όχι όμως και να υποτιμούμε τόσο το σύστημα που έκανε το smartfone είδος ευρείας κατανάλωσης, δηλαδή το android.

Τόσα εκκατομύρια χρήστες στο κόσμο τι πλοήγηση έχουν, αν δεν έχουν android? όλες οι εταιρείες navigation παγκοσμίως στο android στηρίζονται.

Θεμιτό για μας να υπάρχει αντίλογος (windows mobile) αλλά το ότι καταδέχτηκε η Microsoft να ασχοληθεί με το αντικείμενο, απλώς καταστρέφοντας τη Nokia, εξαγοράζοντας τη Here Maps κλπ. γιατί προκαλεί τόσους επαίνους? Ο μόνος λόγος που το κάνει η Microsoft είναι να σταματήσει να χάνει μερίδιο αγοράς, όσο ο κόσμος απομακρύνεται από τα κλασσικά PC & Laptops για τις συσκευές τσέπης. Και βασικά το μόνο που κατάφερε μέχρι στιγμής, είναι να υποβαθμίσει το περιβάλλον desktop των υπολογιστών, ελπίζοντας και προσπαθώντας να φτιάξει ένα "υβριδικό περιβάλλον" (βλέπε "μπασταρδεμένο") για να παραμείνουμε στα προϊόντα της.

Τα κινητά windows είναι φθηνότερα γιατί είναι κάτι λιγότερο σαν προϊόν. Αν και όταν καταφέρουν να συναγωνίζονται στα ίσια τα android (στα οποία περιλαμβάνονται από nexus & Motorola μέχρι Xiaomi, Meizu, Lenovo, Opo κλπ) θα το σκεφτούμε να τα δοκιμάσουμε. Προς το παρόν είναι πολύ λιγότερο vfm τα Microsoft από τις προαναφερθείσες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2GB data plan. Το μόνο που θέλω είναι να μπορώ να κατεβάσω χάρτη από 3G πριν μπω σε περιοχή χωρίς κάλυψη αλλά λέει μόνο από Wi-Fi. Μισή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...