Προς το περιεχόμενο

Feedback από αγορά Φορητού Υπολογιστή


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντας  κάτοχος εδω και 3 μερες του HP G4 250*, το μοντελο με τον Intel Pentium 3825u, σας 

γραφω την πρώτη εικόνα που εχω σχηματίσει. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά το άν ήταν

καλή αγορα θα φανει σε μερικα χρόνια χεχε  

 

Πλεονεκτηματα

- Πολυ καλη αποδοση-τιμης εφοσον αποκτηθει μέχρι 300€ ! 

- Ιδανικο για δουλειες γραφειου (word,excel, R) ή/και σερφαρισμα με chrome με πολλες καρτελες ανοιχτες.

- Επίσης για Live Streaming αγωνων με προγραμματα οπως Sopcast, Acestream (VLC).

- Ο επεξεργαστης με radio, skype να τρεχουν στο background και surfing με 5 καρτελες δουλευει το 15-20% και η μνήμη 2,1/4 GB.

- Δεν έχει αεραγωγο απο κάτω, οπότε ευκολα τον ακουμπας σε καναπεδες κρεβατια κλπ.

- Χαμηλές θερμοκρασίες

- Άνετο πληκτρολογιο

- Στην συσκευασια περολαμβανεται και τσαντα μεταφορας ΗΡ

 

Ούτε κρυο ουτε ζεστη

- Στιβαρο μεν ,αλλα όχι η καλητερη ποιοτητα κατασκευης και φτιαγμενο εξ ολοκληρου απο πλαστικό

- Οθόνη ματ, οκ αλλα όχι κατι εξαιρετικό

- Ηχεία παλεύονται, καλη ενταση αλλά μετρια προς κακή η ποιοτητα ήχου

- Το θελει touchpad θελει καποιο χρόνο να το συνηθισεις

- Ικανοποιηικη μπαταρια, γυρω στις 4 ώρες όμως με χαμηλη φωτεινοτητα

 

Μειονεκτηματα
- Κακή έως πολύ κακή κάμερα 
- 1 slot RAM (Τελικά έχει 2 slots για RAM  B)  Βέβαια με καμια 10αρια καρτελες chrome, και word, adobe, skype ανοιχτά δεν εχω δει χρήση μνήμης πάνω απο 3 GB.. )
- Δύσκολη προσβαση στο εσωτερικο
- σε Freedos δεν υπαρχει CD με drivers, αρα αναγκαστηκα μεσω του site της ΗΡ
 
PassMark 8.0
Passmark Rating: 1304
CPU Mark Score: 2728
CPU - Single Threaded: 1097
Max CPU Temp: 50°C
 
* OS windows 10
Επεξ/σία από mavrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus X554LJ  (Intel core i3 5010u 2,1ghz,4gb ram,920gt 1gb)

 

Ως κάτοχος του παραπάνω λάπτοπ μέσα σε 5 μήνες λειτουργίας έχω να πω:

Στα θετικά του:

-Ωραίος σχεδιασμός

-Ωραίο κι βολικό πληκτρολόγιο
-Λεπτό
-Καλή μπαταρία
-Γρήγορο κι αποκρίσιμο με windows 8.1 (με την προσθήκη ακόμα 4gb ram βελτιώνεται αισθητά η απόδοσή του)

-Χαμηλές θερμοκρασίες (μετά απο 2-3 παιχνίδια LoL και youtube απο πίσω, η θερμοκρασία του cpu ήταν στους 45C και της κάρτα γραφικών στους 42)

-Η τεχνολογία IceCool της Asus που κρατάει παγωμένη την πάνω μεριά του λάπτοπ (πληκτρολόγιο,touchpad) ώστε να μην σε ζεσταίνει.

 

Αρνητικά:

-Σχετικά φτηνά υλικά κατασκευής 

-Γεμίζει αρκετά εύκολα δακτυλιές
-Σχετικά κακές γωνίες θέασης (χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει καλή οθόνη)

-Ένα free slot για RAM (τα 4gb είναι ενσωματωμένα πάνω στην Motherboard) αν και δεν νομίζω οτι χρειάζεται πάνω απο 8gb ram το συγκεκριμένο παιχνίδι.

 

Overall: Το λάπτοπ αγοράστηκε χωρίς λογισμικό στην τιμή των 389 ευρώ(crazy sundays), μαζί με τα επιπλέον 4gb ram της Kingston (25ευρώ) η τιμή του πήγε στα 414. Για την τιμή του το λαπτοπ είναι πολύ τίμιο και πιστεύω αξίζει η αγορά του σε αυτά τα χρήματα για κάποιον που ψάχνει ένα λαπτοπ για:ταινίες,surfing,casual gaming,Office (το πληκτρολόγιό του είναι πολύ βολικό).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια έριξα μια ματιά στις θερμοκρασίες του laptop μου και τώρα που κάθομαι εδώ στο τζάκι και το έχω στα πόδια μου, ανεβάζει max 40, είναι δηλαδή στο 37-38. Νομίζω ότι προς το παρόν είναι λίγο περιττό να αγοράσω νέο cooler. Έχω ένα coolmaster που απλώς το ακουμπάω επάνω όταν το βάζω στο κρεβάτι για να μην το έχω πάνω στις κουβέρτες χωρίς όμως να έχω ανοιχτό τον ανεμιστήρα.

 

Γενικά πώς μπορώ να μην τον επιβαρύνω; Ο προηγούμενος μόνο ξύλο δεν είχε φάει. Πειράζει να τον αφήνω στο κρεβάτι πάνω σε μια βάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κάποιος αυτό το λαπτοπ Asus K550JF-XX006D

http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Asus-K550JF-XX006D-Intel-99674

για να μας ενημερώσει κυρίως για την οθόνη και τις θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για τον φιλο ακριβως απο πανω, αλλά και οποιον αλλο ενδιαφερομενο:

 

Asus K550JF-XX006D

 

ξεκιναω να ανεβαζω αποτελεσματα των τεστ. Σε οτι κανω λαθος, ή δωσω λαθος στοιχειο, μου λετε γιατι πρωτη φορα τρεχω τεστ.

 

Ετρεξα το performancetest 8.0

 

Passmark rating : 2248

CPU Mark: 8976

CPU- Integer Math: 16368

CPU-Floating Point Math: 7016

CPU- Prime Numbers: 25.4

CPU-Extended Instructions: 45.4

CPU Compression: 12573

CPU Encryption: 1762

CPU Physics: 472.1

CPU Sorting: 7282

CPU Single Threaded: 2100

2D Graphics mark: nvidia geforce 930M : 725

3D Graphics mark: nvidia geforce 930M: 960

Memory Mark: 2282

Disk Mark: 708

 

και εδω ειναι τα αποτελεσματα, στη βαση δεδομενων του site: http://www.passmark.com/baselines/V8/display.php?id=59353110305

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν μπορεις δωσε μας πληροφοριες για την οθονη του.Αν εχει καλη γωνια θέασης κτλ και επισης για την ποιοτητα κατασκευης..

Ευχαριστουμε!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθουσιασμένος; Τα πλαστικά πώς είναι;

Nαι Κωστα, θα μπορουσες να το πεις.

 

Το λαπτοπ κατασκευαστικα θεωρω οτι ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Η εξωτερικη επιφανεια την οθονης (ανω μερος του λαπτοπ) πολύ ομορφο απο αποψη design. Το κατω μερος του λαπτοπ, απο εκει που τελειωνει το πληκτρολογιο και κατω, εχει ενα ειδος υλικου που δεν επιτρεπει δαχτυλιές και μενει γενικως πεντακαθαρο.

Το touchpad πολυ ικανοποιητικό και λειτουργικό. Ελπιζω πατωντας με τα χρονια συνεχως στην κατω μεριά του για κλικ, να μη βυθιστει σταδιακά.

Το keyboard κατ εμε ειναι το πιο αδυναμο του σημειο οχι απο αποψη κουμπιων, τα οποια βρισκω πολυ ποιοτικα και βολικά, αλλά απο αποψη βουλιάσματος. Υπαρχει μια μικρη στρεβλωση στο κατω μερος του πληκτρολογιου στο σημειο που πληκτρολογεις και βαζεις ουσιαστικα δυναμη πατώντας, το οποιο προκαλει καποιους ηχους και κρατς σα να μην εχουν πατηθει "γεμάτα" τα κουμπιά εκεινη τη στιγμη. Δε ξερω αν σας δινω να καταλαβετε. Ειναι το μοναδικο που αρχιζει να με ενοχλει ηχητικά.

 

Το λαπτοπ ειναι βαρυ, σιγουρα πιο βαρυ απ το προηγουμενο, το σηκωνω τωρα για να σας μεταφερω την αισθηση και θεωρω οτι δινει την εντυπωση ενος στιβαρού μηχανήματος. Για την οθονη παιδια δε νομιζω πως μπορω να σας δωσω αξιοπιστες πληροφοριες, θεωρω τον εαυτο μου εντελως απειρο και άμαθο σε καλες οθονες, εχω συνηθισει σε μετριοκακά πραγματα οπότε αν σας πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημένος, ισως και να μην ειναι βάσιμη πληροφορία. Αν υπαρχει καποιο τεστ να σας δειξω αποτελεσματα, πειτε μου.

 

Αυτά , νομιζω δε ξεχασα κατι.

 

Παραθετω 2 φωτογραφιες, μια ειναι ο φορτιστης και η αλλη ειναι αποτελεσματα του HD Sentinel , μιας και ειμαι αμπαλος και δε ξερω πού αποθηκευονται τα print screens.

 

post-231966-0-02749200-1459204445_thumb.jpg

 

post-231966-0-38672000-1459204466_thumb.jpg

 

εχω και αποτελεσματα απο hwmonitor, αν θελετε να ανεβασω φωτος. Το λαπτοπ ειναι πολυ κρυο, ειλικρινα μου εχει κανει ηδη εντυπωση η ψυξη του. Θα το δω ομως και οταν το ζορισω.

 

Περιμενω λιγο τις αποψεις σας για τα αποτελεσματα που βλεπετε. Κωστα, δωσε τα φωτα σου! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν μπορεις δωσε μας πληροφοριες για την οθονη του.Αν εχει καλη γωνια θέασης κτλ και επισης για την ποιοτητα κατασκευης..

 

Ευχαριστουμε!  :-)

Για την οθονη αν υπαρχει καποιο αντικειμενικο προγραμμα να τρεξω, πες μου να στο κανω. Για την ποιοτητα κατασκευης, οπως ειπα ηδη ειναι κατ εμε καλη-πολυ καλη η κατασκευη,ειδικα το ασημενιο πλαισιο κατω απ το πληκτρολογιο με εχει κερδισει, με μονο μελανο σημειο ως τωρα οπως προανεφερα αυτο το μικρο θεμα με το βαθουλωμα που προκαλειται κατα τη γρηγορη πληκτρολογηση, και το τσαφ τσαφ που ακουγεται, οπως οταν το κουμπι δεν ειναι εντελως smooth στη θεση υποδοχης του.

Lite On ο κατασκευαστης του τροφοδοτικου. καλο!

 

τα ηχεια εχουν καλη ποιοτητα; ενταση;

Θεωρω πως τα ηχεια ειναι ικανοποιητικα απο αποψη εντασης, με ταση προς το δυνατα σε ενταση ηχου. Δε μπορω να πειραματιστω ιδιαιτερα αυτη τη στιγμη με την ενταση λογω του προχωρημενου της ωρας. Απο αποψη καθαροτητας ειναι στα δικα μου αυτια ικανοποιητικη η αποδοση, με ελαφρως χαμηλο μπάσο, παντα βασει δικων μου γουστων. Παιρνει καλα εως πολυ καλα και σε αυτο το θεμα, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να το εχω δουλεψει ιδιαιτερα ως τωρα απο αποψη ηχου.

 

Αφησα κατι χωρις ελεγχο? μονο ο σκληρος δεν πολυ καταλαβα τι μαρκα ειναι, μηπως Hitachi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χιτατσι. οι πιο αξιοπιστοι μηχανικοι δισκοι 2μιση ιντσων :)

 

μπραβο σε ασους δεν της το ειχα. Περιμενα να ειχε κανεναν τοσιμπα (οι χειροτεροι με διαφορα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χιτατσι. οι πιο αξιοπιστοι μηχανικοι δισκοι 2μιση ιντσων :)

 

μπραβο σε ασους δεν της το ειχα. Περιμενα να ειχε κανεναν τοσιμπα (οι χειροτεροι με διαφορα...)

Σου εκανε και σενα μια μικρη εντυπωση τα αποτελεσματα του cpu? ηταν αρκετα υψηλοτερα απ οτι περιμενα και ειχα δει στα benchmarks, τοσο στο overall οσο και στο single core performance!!

 

Α, επισης να αναφερω οτι το λαπτοπ ερχεται εισαγόμενο απο Βουλγαρία. Τετοια μηχανηματα παιρνουν οι Βουλγαροι σε καλυτερες τιμες φυσικα απ οτι εμεις.

Κατα την εγκατασταση των Windows να πω οτι με παιδεψε ΠΑΡΑ πολυ, γιατι δεν ελεγε να bootαρει απο φλασάκι τα windows με τιποτα. Τωρα το αρχειο που κατεβασα εφταιγε? οι ρυθμισεις του λαπτοπ φταιγανε? ειχε δουλεια πολλή, με κατι αλλαγες του τυπου του σκληρου ωστε να μπορει να περαστει μεσα ο σκληρος, μεσω της γραμμης εντολών. Να ναι καλα ενα παληκαρι εδω μεσα που βοηθησε. Τελικα, μετα απο 6 ωρες ακαρπης προσπαθειας, αποφασισα να κατεβασω Windows 10, τα εκαψα σε dvd και όλα πηγαν ρολοι. Οσο παλευα με windows 7, το μηχανημα δε μου αναγνωριζε ουτε τις θυρες usb, για να μπορεσω να βαλω τα drivers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εκανε και σενα μια μικρη εντυπωση τα αποτελεσματα του cpu? ηταν αρκετα υψηλοτερα απ οτι περιμενα και ειχα δει στα benchmarks, τοσο στο overall οσο και στο single core performance!!

 

Α, επισης να αναφερω οτι το λαπτοπ ερχεται εισαγόμενο απο Βουλγαρία. Τετοια μηχανηματα παιρνουν οι Βουλγαροι σε καλυτερες τιμες φυσικα απ οτι εμεις.

Κατα την εγκατασταση των Windows να πω οτι με παιδεψε ΠΑΡΑ πολυ, γιατι δεν ελεγε να bootαρει απο φλασάκι τα windows με τιποτα. Τωρα το αρχειο που κατεβασα εφταιγε? οι ρυθμισεις του λαπτοπ φταιγανε? ειχε δουλεια πολλή, με κατι αλλαγες του τυπου του σκληρου ωστε να μπορει να περαστει μεσα ο σκληρος, μεσω της γραμμης εντολών. Να ναι καλα ενα παληκαρι εδω μεσα που βοηθησε. Τελικα, μετα απο 6 ωρες ακαρπης προσπαθειας, αποφασισα να κατεβασω Windows 10, τα εκαψα σε dvd και όλα πηγαν ρολοι. Οσο παλευα με windows 7, το μηχανημα δε μου αναγνωριζε ουτε τις θυρες usb, για να μπορεσω να βαλω τα drivers!

Δε μου έκανε τόση εντύπωση, γιατί όταν είναι καλά στημένα τα μηχανήματα και δεν τα έχεις φορτώσει ακόμα με πράγματα που φορτώνουν στην εκκίνηση των Windows κτλ η απόδοση που παίρνεις είναι αισθητά πάνω από το μέσο όρο του γνωστού σάιτ.

 

Σίγουρα φταίει το UEFI /Secure Boot, αλλάζουν μέσα από το Bios. Τα Windows 7 μετά μπαίνουν κανονικότατα. Drivers κατεβάζεις από το site της Asus, ή ακόμα καλύτερα από το site του κατασκευαστή του κάθε εξαρτήματος (αρκεί να ξέρεις να ψάχνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σίγουρα φταίει το UEFI /Secure Boot, αλλάζουν μέσα από το Bios. Τα Windows 7 μετά μπαίνουν κανονικότατα. Drivers κατεβάζεις από το site της Asus, ή ακόμα καλύτερα από το site του κατασκευαστή του κάθε εξαρτήματος (αρκεί να ξέρεις να ψάχνεις)

Το ειχα φροντισει αυτο το UEFI/Secure Boot αλλά μαλλον το φροντισα λαθος . :D Παντως σε μενα, οταν περασα τα Windows 7 απο DVD, μετά συνεδεα φλασάκια στις θυρες και δε μου εβλεπε απολυτως τιποτα. Οπότε, μη εχοντας ethernet, wireless, και λειτουργικες θυρες USB , ηταν αναποφευκτο να παρω αλλη αποφαση, μιας και δε μπορουσα με κανενα τροπο να βαλω τους drivers. Τελος παντων περασμενα ξεχασμενα τωρα. Να πω ενα τεραστιο ευχαριστώ σε εσας (τα τρια ατομα) kstgr, kostas93 και zacharis για την αψογη καθοδηγηση και συμβουλες, 4 μηνες σας επρηξα μεχρι να τα καταφερω τελικά να παρω κατι καλο! Χιλια ευχαριστω εκ βαθεως για το χρονο που διαθετετε καθε μερα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...