Προς το περιεχόμενο

hp xw 27


userpartali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έγινε αγορά η ανωτέρω οθόνη πρός αντικατάσταση της dell u2515 !Περιμένω τον κύριο XMorsX να μου στείλει ρυθμίσεις καθώς βλέπω έχει και πάρα πολλές ..

Με ενδιαφέρει ζωντανά χρώματα και έντονα με καλό μαύρο

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί πρώτον ήθελα μεγαλύτερη και δεύτερον δεν έχω pc για 2k σε παιχνίδια και όσο νάνε εαν κατεβάζεις την ανάλυση απο την φυσική της δεν είναι και ότι καλύτερο.

Παρόλα αυτά απλά καταπληκτική η dell και ακόμα το καλύτερο χρώμα απο την HP δεν το έχω δει που λέει συνέχεια ο φίλτατος XMorsX, η μόνη διαφορά αισθητή είναι το matte με το glossy coating

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλοδουλευτη.

 

Αρχικα ενεργοποιησε το overdrive απο το menu image control. 

 

Δες εδω στην ενοτητα settings and ICC profile για ρυθμισεις: http://wecravegamestoo.com/forums/monitor-reviews-discussion/15935-hp-27cw-hp-25xw-review-almost-glossy-overclock-able-1080p-6-bit-frc-lg-ah-ips-2.html

 

Επισης περα απο τα παραπανω δοκιμασε και το Technicolor preset, μαζι με το neutral τα προτιμω προσωπικα διοτι για καποιον λογο δε βλεπω διαφορα οταν χρησιμοποιω το ICC profile απο το review απο πανω, νομιζω πως κατι εμποδιζει το συστημα μου να το ενεργοποιησει, ενω πιο παλια με την Dell U2410 δεν ειχα θεμα ενεργοποιησης ICC profiles.

 

Mην περιμενεις φοβερες διαφορες με την dell, χτυπητη διαφορα θα ειχες αν η προηγουμενη σου ηταν μια παλια TN οθονη. Ακομη και ετσι ομως, το ελαφρυτερο coating θα πρεπει να σου δινει καθαροτερη εικονα και ζωντανοτερα χρωματα, θα πρεπει να εχεις λιγοτερο glow στις ακρες και να μην εχεις τον σχετικο υπερκορεσμο των χρωματων που εμφανιζoυν οι 1440p οθονες. Επειδη το frameless casing ριχνει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου, βαλε μια δυνατη λευκη λαμπα πισω απο την οθονη.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλοδουλευτη.

 

Αρχικα ενεργοποιησε το overdrive απο το menu image control. 

 

Δες εδω στην ενοτητα settings and ICC profile για ρυθμισεις: http://wecravegamestoo.com/forums/monitor-reviews-discussion/15935-hp-27cw-hp-25xw-review-almost-glossy-overclock-able-1080p-6-bit-frc-lg-ah-ips-2.html

 

Επισης περα απο τα παραπανω δοκιμασε και το Technicolor preset, μαζι με το neutral τα προτιμω προσωπικα διοτι για καποιον λογο δε βλεπω διαφορα οταν χρησιμοποιω το ICC profile απο το review απο πανω, νομιζω πως ακτι εμποδιζει το συστημα μου να το ενεργοποιησει, ενω πιο παλια με την Dell U2410 δεν εχει θεμα ενεργοποιησης ICC profiles.

 

Mην περιμενεις φοβερες διαφορες με την dell, χτυπητη διαφορα θα ειχες αν η προηγουμενη σου ηταν μια παλια TN οθονη. Ακομη και ετσι ομως, το ελαφρυτερο coating θα πρεπει να σου δινει καθαροτερη εικονα και ζωντανοτερα χρωματα, θα πρεπει να εχεις λιγοτερο glow στις ακρες και να μην εχεις τον σχετικο υπερκορεσμο των χρωματων που εμφανιζoυν οι 1440p οθονες. Επειδη το frameless casing ριχνει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου, βαλε μια δυνατη λευκη λαμπα πισω απο την οθονη.

Ευχαριστώ..  Πώς θα την βάλω και τι λάμπα να βάλω ?

Το ICC βλέπω κάνει o/c την οθόνη και θέτει 75hz. Κάτι τέτοιο πόσο επικίνδυνο ειναι για την οθόνη; Είσαι αισθητή η διαφορά των 15hz ή μονο placebo;

Το 75 hz το έκανα σαν να καθάρισε λίγο περισσότερο μου φαίνεται. Το εαν είναι επικίνδυνο δεν ξέρω αλλά λογικά για να δουλέυει καλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα . Πολύ ωραία εικόνα όντως λόγω clossy και μένα μου αρέση καλύτερα απο το matte της dell , το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν η βάση της που δεν έχει καμία επαφή με την dell σαν να λέμε fiat με mercedes.Απο backlight bleeding πάντος έχει λίγο περισσότερο η hp όπου ή dell δεν είχε σχεδόν καθόλου !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ..  Πώς θα την βάλω και τι λάμπα να βάλω ?

 

Υπάρχουν guides στο ιντερνετ πως να το κάνεις, νομίζω λέει και λίγο στο review της οθόνης που έβαλε πιο πάνω ο XmorsX. Προσωπικά είχα μια λάμπα spot γραφείο σχετικά λευκό χρώμα και την έβαλα πίσω απο την οθονη να χτυπάει τον τοίχο (απόσταση μισο μέτρο περίπου). Είναι τελείως ερασιτεχνικο  και δεν το σκέφτηκα πολύ, παρόλαυτα με βοήθησε πολύ και στο να μην κουράζονται τα μάτια αλλά και στην αντίληψη των χρωμάτων - μαύρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι λεει το guidaki για bias lighting, εγω εχω αυτη, την εβαλα με ενα απλο φωτιστικο με μανταλακι πισω απο την οθονη: http://www.philips.gr/c-p/872790087630700/tornado-spiral-energy-saving-bulb

 

Mε standard timings δεν πρεπει να υπαρχει καποιο ρισκο, και εγω στα 75Hz την εχω. Δε ξερω κατα ποσο το ICC το βαζει μονο του στα 75Hz ομως, ειστε σιγουροι για αυτο? Nομιζω οτι απλως προοριζεται για 75Hz, το refresh rate το θετεις μεσω nvidia control center ή CRU.

 

Για το backlight bleeding τι να πω, εισαι λιγο ατυχος. Εμενα εχει μια ιδεα κατω δεξια, αλλα πραγματικα ελαχιστο, μονο βλεποντας μαυρη εικονα φαινεται η διαφορα στην ομοιομορφια αν εστιασεις στις γωνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα το κάτω δεξιά φαίνεται περισσότερο , πλην όμως η Dell δεν ειχε καθόλου και γενικά ειχε βαθύτερο μαύρο.Για τα υπόλοιπα δεν εχω δει glossy σειρές της Dell Πχ s2715h για να ειναι ποιο δίκαιη η σύγκριση με όμοια πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν. Την παρέλαβα την οθόνη. Όποιος έχει ερωτήσεις κτλ ας μου στειλει ΡΜ ή και εδώ.

 

Εξ' αρχής όσοι ανησυχούν για το 1080ρ σε 27αρα, να πω πως όταν την πρωτοέβαλα παρατήρησα λίγο screen door effect λόγω οτι πέρασα απευθειας απο 22" σε 27". Τώρα δεν παρατηρώ κάτι (απόσταση ~70cm, έχω άριστη οραση)

 

Η ρύθμιση με έχει παιδέψει αρκετά. Απο factory presets ήταν μέτρια εικόνα. Το technicolor πολύ πολύ μουντό. το HPenhance+ απλά αυξάνει το sharpness σε τέτοιο βαθμο που αλλοιώνει την εικόνα. Ακόμα ψάχνω να δω πως μπορώ να φέρω τα βέλτιστα αποτελέσματα. Το ICC παραπάνω που λέει ο XmorsX μήπως είναι για 75hz , οπότε δώσει αλλο οπτικο αποτέλεσμα στα 60hz που σκοπεύω να τη κρατήσω;

 

Οσο για το glow και bleeding. Bleeding νομίζω δεν έχει καθόλου. Αλλά glow και τα μαύρα δυστυχώς είναι στα επίπεδα της παλιά TN panel μου! Δηλαδή όταν είναι δίπλα δίπλα με το μαύρο bezel θα τα έλεγα μαλλον κλειστό γκρι. Δίνω το περιθόριο οτι δεν την έχω calibrarei ακόμα. edit: ΠΙΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ αλλάζοντας το dynamic range απο nvidia, limited σε full, τα μαύρα ειναι πολύ πολύ καλύτερα και γενικότερα η όλη ποιότητα της εικόνας. Η παρακάτω φώτο πια δεν ισχύει πια. Αν πάλι κάποιος έχει καλό πρόγραμμα για calibration ας μου το προτείνει. Το ενσωματωμένο της HP δεν λέει τι ακριβώς πρέπει να κάνεις σε κάθε σελίδα.

Παραθέτω μια εικόνα που περίπου αποδίδει τι βλέπω (έχω επιλέξει μια τελείως μαύρη εικόνα).

 

εδώ

 

Τα λευκά σχετικά καλά. edit: με την αλλαγή στο nvidia και αυτά βελτιώθηκαν.

 

Οπότε όποιος μπορεί ας μου πει:

 

1) Πρόγραμμα για calibrarisma; δοκιμασα το lagom , πολύ καλά αποτελέσματα

2) Το MyDisplay προγραμματάκι που είναι για να μην τη ρυθμίζεις απο τα κουμπιά τρώει 60mb ram! Καλύτερα να τη ρυθμίσω απο τα κουμπιά ή να το κρατήσω να τρέχει απο πίσω; εδιτ: Τελικά το ίδιο ειναι και απο την οθόνη

3) Αλλες ρυθμίσεις που θα προτείνατε;

4) Μεταξύ των 2 HDMI θυρών ειδατε διαφορά στην ποιότητα εικόνας;

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την αγορά ειδικά για τα χρήματα που έδωσα νομίζω αξίζει και με το παραπάνω. Ευχαριστώ οσους την προτείνατε και κυρίως τον XmorsX που απάντησε σε ό,τι απορία είχα.

 

edit- Το dynamic contrast περιέργως μαρεσει οταν ειναι απενεργοποιημένο. Τι να κάνω με αυτό;

Απο το nvidia control panel:  Output Dynamic Range: Limited ή Full;

και Output color format: RGB;

 

τα μέχρι στιγμής settings: brightness 90, contrast: 74.  

red 223, green, 223, blue: 239, dynamic contr: off, overdrive on, gamma from nvidia: 1.05
Επεξ/σία από lucidsteve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοδουλευτη. 

 

Σαφως και επρεπε να βαλεις το dynamic range στο full αμεσως, ειναι γνωστο bug αυτο της nvidia με συνδεση μεσω hdmi, νομιζα οτι το ειχανε λυσει μεχρι τωρα αλλα φαινεται πως ακομη εμφανιζεται καποιες φορες.

 

Απο presets τα technicolor και neutral ειναι τα καλυτερα, η μουνταδα δεν οφειλεται σε κακα color presets αλλα επειδη ειναι καλιμπραρισμενη με βαση το rec.709 gamma curve και οχι to sRGB. Το πρωτο χρησιμοποιειται σε ταινιες / σειρες, το δευτερο στις φωτογραφιες και στο ιντερνετ. Οι διαφορες τους ειναι πολυ μικρες, το rec ειναι γραμμικο ενω το αλλο δεν ειναι, οποτε σε καποιους τονους το rec φαινεται πιο σκουρο. Φυσικα ο λογος που σου φανηκε εντονη η διαφορα θα ειναι και επειδη η παλια TN σου εχει πολυ χαμηλο gamma και ειχες συνηθίσει σε ξεβαμμενα χρωματα.

 

Το dynamic contrast κρατα το στο off, το black stretch off αν χρησιμοποιησεις ετοιμο color preset, αλλιως βαλτο στο low, overdrive στο on. Θα προτεινα να μην πειραξεις gamma απο nvidia control panel, εκτος βεβαια και αν το εχεις ηδη κανει και προτιμας το αποτελεσμα που εβγαλες.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ.

Πράγματι, τελικά το technicolor με full range δινει εξαιρετική εικόνα. Το technicolor το θεωρείς λογικά έτοιμος preset οπότε και το black stretch off. 

Μπορείς να μου πεις και τι contrast/brightness έχεις;

Eπίσης, για κάποιο λόγο το Black stretch έχει την τάση να γυρνάει στο low ενώ το βάζω οφφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ.

Πράγματι, τελικά το technicolor με full range δινει εξαιρετική εικόνα. Το technicolor το θεωρείς λογικά έτοιμος preset οπότε και το black stretch off. 

Μπορείς να μου πεις και τι contrast/brightness έχεις;

 

Την εχω στο neutral preset (το technicolor ψυχραινει την εικονα λιγο οποτε το θεωρω υποδεεστερο), 40 brightness (~135cd/m2) και contrast 80 (το default).

 

Στα σκοτεινα παιχνδια προτιμω το technicolor ομως διοτι βλεπω καλυτερα τις σκουρες αποχρωσεις (το neutral κανει λιγο black crush). Ενα ακομη κολπο που δοκιμασα ειναι να αλλαζω το black stretch στο medium οταν παιζω σκοτεινα παιχνιδια, διοτι και ετσι κανω ελαφρυτερα τα μαυρα (σαν το black equalizer των gaming monitors)

 

Νομιζω γυρναει στο low οταν κανεις unlock τα color controls, αλλα μετα πρεπει να το βαλεις μονος σου στο off αν ξαναλλαξεις color preset. Οπως και να εχει, αν δεν ασχολεισαι με το osd δεν χαλαει το black stretch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο color control, δεν μου έχει το neutral.

 

Καλώς, νομίζω πως τώρα ειναι μια χαρά με technicolor πάντως. 

 

Βλεπεις το quickview, για αυτο δε βλεπεις το neutral. Μπες στο κανονικο μενου του color control, πατωντας το τερμα αριστερα κουμπι. Αν το κανεις σωστα θα δεις ενα menu που θα λεει

 

Warm

 

Neutral 

 

Cool

 

Native 

 

Custom RGB...

 

Quick View...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...