Προς το περιεχόμενο

java vs c


eirini chrys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω ένα πρόγραμμα που θα αναδεικνύει τις δυνατότητες / πλεονεκτήματα της java . Με βάση αυτό το πρόγραμμα,θέλω να την συγκρίνω με μία άλλη γλώσσα προγραμματισμού,κατά προτίμηση την c ,μιας και είναι η μόνη που βρίσκεται πιο κοντά στις ανύπαρκτες γνώσεις μου.μπορεί κάποιος να με βοηθήσει κάνοντας ένα τέτοιο πρόγραμμα στις δύο αυτές γλώσσες ,τονίζοντας τα χαρακτηριστικά αυτά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΠ; Κάποιο μεταπτυχιακό σχεδόν σχετικό με πληροφορική;

 

Επίσης, μου φαίνεται ότι το:

 

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει κάνοντας ένα τέτοιο πρόγραμμα στις δύο αυτές γλώσσες ,τονίζοντας τα χαρακτηριστικά αυτά?

είναι στην ουσία η εργασία σου. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό που θέλει είναι να του γράψει κάποιον τον κώδικα γιατί βαριέται να το κάνει μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, θαρρώ πως γνωρίζεις ότι θέλεις να συγκρίνεις δύο πλήρως ανόμοια πράγματα έτσι; Σαν μία φράουλα με ένα λεμόνι. Θεωρούνται και τα δύο φρούτα, αλλά το ένα είναι ξινό και το άλλο γλυκο.

 

H C, μία απο τις παλαιότερες γλώσσες, προσφέρει και θα προσφέρει κατα τη γνώμη μου, την γρηγοράδα της και την απλότητα της σε ένα σύνολο συσκευών που ίσως ούτε να φανταζόσουν ότι λειτουργούν με C. Επίσης, πρέπει να έχεις τις ικανότητες να διαχειρίζεσαι την μνήμη σου, πράγμα σχετικά δύσκολο στην εκμάθησή του, αλλά μετά κάνεις παπάδες.

 

Απο την άλλη η java λόγω της φύσης της, τρέχει πάνω σε μία εικονική μηχανη, που σημαινει ότι μπαίνει στη μέση δεύτερος compiler, οπότε τα πράγματα περιπλέκονται. Όμως εδώ έχεις το ατού ότι μιλάμε για OOL οπότε έχουμε classes και garbage collection που σε ξεγνοιαζει απο το ποση μνημη θα ελευθερώσεις.

 

Τέλος, σκέψου ότι πολλά JVM's είναι γραμμένα σε C.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΠ; Κάποιο μεταπτυχιακό σχεδόν σχετικό με πληροφορική;

 

Επίσης, μου φαίνεται ότι το:

 

 

είναι στην ουσία η εργασία σου. Σωστά;

Γενικά δεν είναι μεταπτυχιακό είναι μία εργασία της σχολής μου στο μοναδικό μάθημα που έχει σχέση με προγραμματισμό...προφανώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να το κάνω και όποιος θέλει ,μπορεί να βοηθήσει.Δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα.Εάν δεν θέλει κάποιος,δεν το κάνει δεν ανάγκασα κανένα ,οπότε  το ύφος περιττεύει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@Alithinos

#include <stdio.h>
 
int main(void)
{
    printf("Hello world");
    return 0;
}

Αυτό είναι το σωστό σε C.

 

@OP

Τα προβλήματα είναι πολλά και δε θα αρχίσω τα derails, αλλά για την εργασία σου έχεις σκεφτεί να ψάξεις στο google; Με μια πρόχειρη αναζήτηση πέφτω πάνω σε benchmarks και αναλύσεις για τις διαφορές των δύο γλωσσών. Τις "απαραίτητες γνώσεις" πώς θα τις αποκτήσεις αν δεν ασχοληθείς;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να κάνεις μια απλή σύγκριση χαρακτηριστικων? η να αναπτύξεις 2 παρόμοια προγράμματα σε java,c και να μετρήσεις το performance? δεν καταλαβα

Πρέπει υποτίθεται να αναπτύξω το ίδιο πρόγραμμα και στις 2 γλώσσες ,το οποίο να αναδεικνύει τις δυνατότητες της java ακριβώς επειδή παραδειγματικά θα συγκρίνεται με αυτό της c.

@Alithinos

#include <stdio.h>
 
int main(void)
{
    printf("Hello world");
    return 0;
}

Αυτό είναι το σωστό σε C.

 

@OP

Τα προβλήματα είναι πολλά και δε θα αρχίσω τα derails, αλλά για την εργασία σου έχεις σκεφτεί να ψάξεις στο google; Με μια πρόχειρη αναζήτηση πέφτω πάνω σε benchmarks και αναλύσεις για τις διαφορές των δύο γλωσσών. Τις "απαραίτητες γνώσεις" πώς θα τις αποκτήσεις αν δεν ασχοληθείς;

Ναι έχω ψάξει αλλά προφανώς όλα τα χαρακτηριστικά των γλωσσών υπάρχουν αναφορικά σαν πληροφορίες και δεν υπάρχουν έτοιμα προγράμματα που να τα αναδεικνύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alithinos

#include <stdio.h>
 
int main(void)
{
    printf("Hello world");
    return 0;
}

Αυτό είναι το σωστό σε C.

 

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με C. Έκανα αυτό που θα μπορούσε να έκανε και η δεσποινίς και δεν έκανε, να γκουγκλάρει και να κάνει copy + paste.

 

Πρέπει υποτίθεται να αναπτύξω το ίδιο πρόγραμμα και στις 2 γλώσσες ,το οποίο να αναδεικνύει τις δυνατότητες της java ακριβώς επειδή παραδειγματικά θα συγκρίνεται με αυτό της c.

 

Για να σου βάλουν αυτή την εργασία μάλλον θα πρέπει και να στα έχουν διδάξει αυτά. Που ήσουν όταν παρέδιδε το μάθημα ο καθηγητής ? Και έστω δε πρόσεχες, γιατί δεν διάβασες το βιβλίο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλει είναι να του γράψει κάποιον τον κώδικα γιατί βαριέται να το κάνει μόνος του.

Γενικά δε νομίζω να ξέρει να το κανει μόνος του, γι' αυτό ζητάει βοήθεια. Διευκρύνισε οτι δεν έχει γνώσεις προγραμματισμού... μη γίνεσαι τόσο νέρντουλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δε νομίζω να ξέρει να το κανει μόνος του, γι' αυτό ζητάει βοήθεια. Διευκρύνισε οτι δεν έχει γνώσεις προγραμματισμού... μη γίνεσαι τόσο νέρντουλας...

Είναι μάθημα σχολής. Για να είναι εκεί, κάτι θα ξέρουν οι καθηγητές. Οπότε, δεν υπάρχει δικαιολογία για το γεγονός ότι θέλει να κάνει άλλος την εργασία.

 

Εάν είναι έτσι, ας προσφέρει και αμοιβή και θαρρώ πως θα προθυμοποιηθούν αρκετοί ή, τουλάχιστον, κάποιοι.

 

 

Σε αντίθετη περίπτωση, είναι μία κλασική περίπτωση και εκδήλωση της κακής έννοιας του Έλληνα φοιτητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με C. Έκανα αυτό που θα μπορούσε να έκανε και η δεσποινίς και δεν έκανε, να γκουγκλάρει και να κάνει copy + paste.

 

 

Για να σου βάλουν αυτή την εργασία μάλλον θα πρέπει και να στα έχουν διδάξει αυτά. Που ήσουν όταν παρέδιδε το μάθημα ο καθηγητής ? Και έστω δε πρόσεχες, γιατί δεν διάβασες το βιβλίο ?

 

 

 

 το hello world δεν αναδεικνύει τις δυνατότητες της java και η δεσποινίς το ξέρει το hello world.Δεν ρώτησα κάτι για να τσακωθώ ούτε να μου κάνει κάποιος μάθημα για το αν πρέπει να δέχομαι μασημένη τροφή ή όχι.Αν δεν θες να βοηθήσεις μην το κάνεις απλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μάθημα σχολής. Για να είναι εκεί, κάτι θα ξέρουν οι καθηγητές. Οπότε, δεν υπάρχει δικαιολογία για το γεγονός ότι θέλει να κάνει άλλος την εργασία.

 

Εάν είναι έτσι, ας προσφέρει και αμοιβή και θαρρώ πως θα προθυμοποιηθούν αρκετοί ή, τουλάχιστον, κάποιοι.

 

 

Σε αντίθετη περίπτωση, είναι μία κλασική περίπτωση και εκδήλωση της κακής έννοιας του Έλληνα φοιτητή.

Γενικά επειδή είμαστε στην ίδια σχολή και έχω την ίδια εργασία (μπήκα εδώ για feedback) να σε ενημερώσω ότι δεν έχουμε διδαχτεί καμία από τις γλώσσες αυτές. Στο μάθημα διδασκόμαστε C#, ωστόσο ο καθένας έχει να κάνει εργασία σε διαφορετική γλώσσα προγραμματισμού (πχ. εγώ έχω να κάνω την ίδια εργασία για την Icon αντί για την Java). Η σχολή έχει άσχετο αντικείμενο με τον προγραμματισμό και ο καθηγητής είναι κάπως απαιτητικός. Και να σε διαβεβαιώσω οτι αυτό είναι ένα μικρό μέρος της εργασίας.

Ηταν απλά μια ερώτηση για να πάρει feedback.

Βρες μας εσύ λεφτα να πληρώσουμε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι εννοει με το τονίζοντας τα χαρακτηριστικά αυτά

Βλέπω ότι ο στόχος είναι η Java, και το ερώτημα είναι ποιο είναι εκείνο το χαρακτηριστικό που η java το έχει ενώ η c δεν το έχει...και απάντηση είναι το Αντικείμενο!

Θέλεις OP ένα πρόγραμμα σε C που θα έχει την ίδια απόκριση με ένα πρόγραμμα σε Java, και ενώ στη Java θα γίνεται με τη χρήση αντικειμένου, με τη C θα χρησιμοποιεί κανείς Struct....

 

http://stackoverflow.com/questions/5413001/what-is-the-difference-between-c-structures-and-java-classes

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...