Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Air mouse


drdedus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ανοίγω για να συγκεντρώσουμε εμπειρίες και απόψεις για τα Air mouse της αγοράς.

 

Αναφέρω μια παλιότερη εμπειρία με το mele f10 deluxe.

Καλο προϊόν γενικότερα με μαλακό σχετικά πάτημα πλήκτρων.

Δυνατότητα ir learning για παραπάνω απο 1 συσκευές αλλα με αρνητικό για εμένα ότι δεν αντιγράφει Panasonic και denon.

Για αυτό και το έδωσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

edit

Αν δεν δουλεύει το on/off στο tv box τότε μπορείτε να ψάξετε στο net η στα σχόλια του amazon (για αυτο η άλλο της ίδιας μάρκας control) που έχει οδηγίες πως να το φτιάξετε αλλάζοντας μια γραμμή στο configuration του tv box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αντιγράφω απο τα σχόλια του amazon

if your home button does work on android device, try to follow my step.

1. Root your android device.

2. Root Explorer </system/usr/keylayout/generic.kl>.

3. Chang the file's permissions to writable.

4. Open the file with text editor.

5. Modify the line "Key 102 MOVE_HOME" to "Key 102 HOME"

6. Save your file and reboot your device.

7. All done.

 

καντε και μια αναζήτηση πχ για mele deluxe system/usr/keylayout/generic

Επεξ/σία από drdedus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτοί που λέγανε για σκληρότερο πληκτρολόγιο μπρος-πίσω έχουν 100% δίκιο.

Η αίσθηση αυτή στην αρχή μου φαινόταν κάπως αλλά τώρα την συνήθισα και μου αρέσει.

Λέγανε ότι το πλεονέκτημα είναι οτι δεν πατιούνται κουμπιά κατά λάθος και είναι έτσι.

Ενα αρνητικό για εμένα (θετικό για άλλους ) είναι ότι μπορείς να δουλεύεις παράλληλα τα πλήκτρα πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά σύγχρονος με την λειτουργία air mouse..,Εμένα αυτό με μπερδεύει γιατί ενώ μετακινήσε στο menu όταν πατήσεις το "ok" τότε δεν πατιέται αυτο που έχεις τσεκαρει/μετακινηθεί με τα πλήκτρα αλλά πατιέται το σημείο που στοχεύει το mouse.

Ακούγεται λογικό αλλα στην πράξη μπερδεύει.

Για να αποφύγεις την διπλή λειτουργία πρέπει να απενεργοποιήσεις ο ίδιος την λειτουργία του air mouse πιέζοντας το σχετικό πλήκτρο.

Με το mele αυτό γινόταν αυτόματα πατώντας κάποιο από τα σχετικά κουμπιά πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά.

Και πάλι στην έσπαγε αυτό που γινόταν αυτόματα αλλά εγω το προτιμούσα.

Αλλά μιλάμε αυτά είναι προσωπικά γούστα.

Ισως αν έπαιρνα αυτό πρώτα να το συνήθιζα/προτιμούσα στην αντίδραση του αυτή.

 

Ένα θετικό είναι ότι αντιγράφει και Panasonic αλλά εδω ξενέρωσα γιατί δεν έχει επιλογή για πολλαπλές συσκευές οπως το mele και τα πλήκτρα είναι ελάχιστα που διατίθενται για learning.

Ειναι τα 5 επάνω με το καφέ ας πούμε χρώμα.

Τα ωφέλιμα ειναι βέβαια 4 γιατί το power το άφησα για το box.

Βέβαια εδώ μπορεί να κάνω και εγώ λάθος και να μην το έχω ψάξει και τα πλήκτρα με κάποιο workaround να γίνονται περισσότερα.

Σε κάθε περίπτωση αν δεν υπάρχει workaround δεν φτάνουν γιατί αν βάλουμε στα 4 τον ήχο και τα κανάλια δεν φτάνουν. Θα θέλαμε κανα 2-3 τουλάχιστον ακόμα, πχ on-off,sources κλπ.

Βέβαια αυτό καπως λύνετε αν ενεργοποιηθεί στο κουτί το hdmi cec αλλά αυτό δεν δουλεύει πάντα..

Καλή ποιότητα κατασκευής, δίνει την εντύπωση οτι είναι λεπτότερο και στιβαροτερο απο το το mele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε το mele f10 pro, πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές , είναι βέβαια το 1ο μου airmouse....

Έκανα και το edit για το home button, μένει το power button τωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτοί που λέγανε για σκληρότερο πληκτρολόγιο μπρος-πίσω έχουν 100% δίκιο.

Η αίσθηση αυτή στην αρχή μου φαινόταν κάπως αλλά τώρα την συνήθισα και μου αρέσει.

Λέγανε ότι το πλεονέκτημα είναι οτι δεν πατιούνται κουμπιά κατά λάθος και είναι έτσι.

Ενα αρνητικό για εμένα (θετικό για άλλους ) είναι ότι μπορείς να δουλεύεις παράλληλα τα πλήκτρα πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά σύγχρονος με την λειτουργία air mouse..,Εμένα αυτό με μπερδεύει γιατί ενώ μετακινήσε στο menu όταν πατήσεις το "ok" τότε δεν πατιέται αυτο που έχεις τσεκαρει/μετακινηθεί με τα πλήκτρα αλλά πατιέται το σημείο που στοχεύει το mouse.

Ακούγεται λογικό αλλα στην πράξη μπερδεύει.

Για να αποφύγεις την διπλή λειτουργία πρέπει να απενεργοποιήσεις ο ίδιος την λειτουργία του air mouse πιέζοντας το σχετικό πλήκτρο.

Με το mele αυτό γινόταν αυτόματα πατώντας κάποιο από τα σχετικά κουμπιά πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά.

Και πάλι στην έσπαγε αυτό που γινόταν αυτόματα αλλά εγω το προτιμούσα.

Αλλά μιλάμε αυτά είναι προσωπικά γούστα.

Ισως αν έπαιρνα αυτό πρώτα να το συνήθιζα/προτιμούσα στην αντίδραση του αυτή.

 

Ένα θετικό είναι ότι αντιγράφει και Panasonic αλλά εδω ξενέρωσα γιατί δεν έχει επιλογή για πολλαπλές συσκευές οπως το mele και τα πλήκτρα είναι ελάχιστα που διατίθενται για learning.

Ειναι τα 5 επάνω με το καφέ ας πούμε χρώμα.

Τα ωφέλιμα ειναι βέβαια 4 γιατί το power το άφησα για το box.

Βέβαια εδώ μπορεί να κάνω και εγώ λάθος και να μην το έχω ψάξει και τα πλήκτρα με κάποιο workaround να γίνονται περισσότερα.

Σε κάθε περίπτωση αν δεν υπάρχει workaround δεν φτάνουν γιατί αν βάλουμε στα 4 τον ήχο και τα κανάλια δεν φτάνουν. Θα θέλαμε κανα 2-3 τουλάχιστον ακόμα, πχ on-off,sources κλπ.

Βέβαια αυτό καπως λύνετε αν ενεργοποιηθεί στο κουτί το hdmi cec αλλά αυτό δεν δουλεύει πάντα..

Καλή ποιότητα κατασκευής, δίνει την εντύπωση οτι είναι λεπτότερο και στιβαροτερο απο το το mele.

Λοιπόν μάλλον έκανα λάθος, εκτός απο τα 5 προγραμματιζόμενα πλήκτρα πρέπει να ειναι και ο σταυρός, και με κάποιον τρόπο να έχει διπλές λειτουργίες.

Αν το πετύχω θα επανέλθω

Σήμερα μου ήρθε το mele f10 pro, πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές , είναι βέβαια το 1ο μου airmouse....

Έκανα και το edit για το home button, μένει το power button τωρα

Με το m18 το έχεις συνδέσει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάλλον έκανα λάθος, εκτός απο τα 5 προγραμματιζόμενα πλήκτρα πρέπει να ειναι και ο σταυρός, και με κάποιον τρόπο να έχει διπλές λειτουργίες.

Αν το πετύχω θα επανέλθω

Με το m18 το έχεις συνδέσει?

Ναι στο m18, είναι τούμπανο το χειριστήριο, με έχει βολέψει πολύ η λειτουργία με τα ακουστικά !! 

Το έχω δίπλα μου βάζω τα ακουστικά μου και δεν ενοχλώ κανένα...

 

PS: Έχω πάρει 2, το 2ο τελικά δεν θα το παρει το φιλαράκι μου, αν το θέλει κάποιος το δίνω όσο το πήραμε (22€), αγορασμένο απο εδώ: http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_23727.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α πήρες το pro, είπα και εγώ, δεν θυμόμουν κάτι τέτοιο.

Διάφοροι αναφέρουν οτι έχουν θέμα με τα χειριστήρια με ήχο.

Οτι και να κάνουν λέει ο ήχος βγαίνει από εκεί και δεν μπορούν να τον στείλουν στην τηλεόραση.

Χτες δοκίμαζα στο δικό μου την αναζήτηση με φωνή γιατί βλέπω και εχει κάτι τρύπες σαν μικρόφωνο αλλά δεν τα κατάφερα.

Κατέβασα και το soundAbout αλλά τίποτα.

Παρεμπιπτόντως το soundAbout είναι η λύση για πολλούς στο πρόβλημα με τον ήχο που αναφέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΙΓΡΆΦΩ από διπλανό forum για ένα αλλο BLUETOOTH air mouse

http://m.aliexpress.com/item/32476170392.html?productId=32476170392&productSubject=2015-New-Utra-thin-and-Lightweight-3-in-1-Mini-Wireless-Bluetooth-Keyboards-Mouse-Mice-Touchpad&shortkey=ZVJBZRvA&addresstype=600&tracelog=wwwdetail2mobilesitedetail

 

"Καλά δεν υπάρχει. Τρομερή ποιότητα και πανάλαφρο σε σχέση με το RC12 που είχα πριν και ήθελε 3 μπαταρίες.

Αυτό είναι επαναφορτιζόμενο, έχει φωτισμό κουμπιών,το bluetooth pairing έγινε αμέσως.

 

Μόνο μειονέκτημα θα έλεγα ότι έχει μικρό σταυρό (τα βελάκια), άρα μπορεί να πατήσεις κάτι επιπλέον και ότι θα ήθελα λίγο πιο γρήγορο το touchpad.

Αλλά για 17-18δολλάρια που το πήρα, δεν έχω φυσικά μετανιώσει."

post-111506-0-95338600-1468654016_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσοι αγοράσετε το Rikomagic RKM MK705 3 in 1 να ξέρετε ότι ενώ είναι άριστο δεν υπάρχουν πουθενά οδηγίες το οποίο είναι αρνητικό.

Οι οδηγίες στην συσκευασία είναι τίποτα...

Σε μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα ούτε για το "αδελφάκι του" μπας και κάνω δουλειά.

 

Παρήγγειλα και ένα απλό σκέτο air mouse που έχει αναφερθεί στα 7$

Οταν έρθει τα λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα κι εγώ ένα Mele F10 Deluxe από Gearbest πριν από 5 ημέρες και μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα :

 

Όταν ανοίγω το TV Box (Mini M8S) και για περίπου 10 λεπτά χρήσης λειτουργεί φυσιολογικά. Μετά το ποντίκι αρχίζει να "κολλάει", δηλαδή κινείται πολύ λίγο ο κέρσορας στην οθόνη σε οποιαδήποτε κίνηση του air mouse. Το πρόβλημα λύνεται παροδικά με επανεκκίνηση του TV Box. Το δοκίμασα και σε 2ο TV Box (ίδιο με το δικό μου) και έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανένας παρόμοιο θέμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το λες μου φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι το tv box.

Μου τα έκανε και εμένα αυτά και έκανα hard reset στο box για να στρώσει .

Δοκίμασε μετά το reset να περάσεις μόνο τα απαραίτητα στο box.

Για να δεις αν φταίει το control βάλτο και σε άλλη συσκευή πχ ένα pc μια tv κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το λες μου φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι το tv box.

Μου τα έκανε και εμένα αυτά και έκανα hard reset στο box για να στρώσει .

Δοκίμασε μετά το reset να περάσεις μόνο τα απαραίτητα στο box.

Για να δεις αν φταίει το control βάλτο και σε άλλη συσκευή πχ ένα pc μια tv κλπ.

Οκ. Θα δοκιμάσω και σε pc και tv. Many thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...