Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξήσετε την ταχύτητα σε Λαπτοπ με παλιά κάρτα γραφικών - Δεν θα πιστέψετε τι διαφορά έχει!


Tsalikis177

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φίλες και φίλες, σε αυτό το άρθρο θα σας δείξω ένα μικρό κολπάκι για να αυξήσετε την ταχύτητα του λαπτοπ σας.

 

Απευθύνεται κυρίως σε λαπτοπ με κάρτα γραφικών Intel HD 3000 που η εταιρεία δεν βγάζει αναβαθμίσεις drivers.

 

Είναι πολύ απλό! απλά αφήστε τα Windows 8.1 να εγκαταστήσουν αυτόματα κάποιο Driver αντί να βάλετε αυτό που σας έχει δώσει η εταιρεία σε CD.

 

Αν έχετε ήδη βάλει, τότε κάντε απεγκατάσταση, δεξί κλικ - screen resolution - advanced settings και κάντε απεγκατάσταση τα πάντα. Στην αρχή η μ$ θα σας βάλει μια πατάτα Generic Driver με χαμηλή ανάλυση. ΚΑΝΤΕ ΡΕΣΤΑΡΤ κάνα 2 φορές. βάλτε τα windows να κάνουν check για updates και κάπως στο ξεκάρφωτο, θα κάνει μόνο του εγκατάσταση. Είναι λίγο σπαζοκεφαλιά... 

 

Εμένα το λαπτοπ είναι σχετικά παλιό με Drivers μέχρι w7 (τα οποία τρέχουν και σε w81 σε compatibility mode). 

 

Με τον ντριβερ της μανας είχε πολύ λαγκ. ΠΟΛΥ FPS DROP/FPS SPIKES στο League of Legends. 

 

Από τότε που έβγαλα το μαμίσιο ντριβερ και άφησα τα Windows να βάλουν αυτόματα κάποιο IntelHD, παίζω ΛΟΛ πολύ σμουθ. καμιά σχέση!

 

Επίσης, βλέπω τεράστια διαφορά στο σερφάρισμα. Δεν ξέρω πως συνδέεται και δεν με νοιάζει! Παλιά αν άνοιγα μια καρτέλα youtube για μουσικη, είχα πολύ fps drop στο λολ. Πλέον, πετάααααει το λολ!

 

Μιλάμε πάντα για Inboard Κάρτες γραφικών! αν έχει κανονική κάρτα γραφικών τότε δεν το συζητάμε! φυσικά μαμίσιο driver.

 

Πολύ σημαντικό: Αναφέρομαι σε παλιά λαπτοπ με IntelHD 3000, αν έχετε 4000,5000 ΤΌΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!

Επεξ/σία από Tsalikis177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ενδεχόμενα υπάρχουν

1)δεν ενημέρωσες ποτέ τον GPU driver και εμεινες με τον αρχαιο που έδινε η εταιρια για το laptop σου.

2)ο κατασκευαστής του laptop δεν εβγαλε ποτέ ενημέρωση για τον driver της HD3000 στην σελίδα του οπότε θα έπρεπε να τον αναβαθμίσεις εσύ χειροκίνητα.

 

και στις 2 περιπτώσεις,δεν ειναι πυρηνική φυσική η αναζήτηση και ο ελεγχος μιας εκδοσης driver,όταν όλοι είναι διαθέσιμοι στις αντίστοιχες ιστοσελίδες,πλην μερικών εξαιρέσεων στα λαπτοπ με διπλή καρτα γραφικων(Intel+nvidia/amd)όπου θα πρέπει να μπει πρώτα ο Intel driver και μετά ο driver για την άλλη κάρτα γραφικών ή στην περίπτωση της amd ο catalyst περιέχει και τον Intel HD driver και τον randeon driver.

 

επίσης,δεν νομίζω πλέον οτι υπάρχουν στην αγορά πολλά λάπτοπ με την HD3000 καθως μιλάμε για εποχής ix 2XXX gen, κοντά 6 χρόνια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πάντα για Inboard Κάρτες γραφικών! αν έχει κανονική κάρτα γραφικών τότε δεν το συζητάμε! φυσικά μαμίσιο driver.

 

Πολύ σημαντικό: Αναφέρομαι σε παλιά λαπτοπ με IntelHD 3000, αν έχετε 4000,5000 ΤΌΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ!


2 ενδεχόμενα υπάρχουν

1)δεν ενημέρωσες ποτέ τον GPU driver και εμεινες με τον αρχαιο που έδινε η εταιρια για το laptop σου.

2)ο κατασκευαστής του laptop δεν εβγαλε ποτέ ενημέρωση για τον driver της HD3000 στην σελίδα του οπότε θα έπρεπε να τον αναβαθμίσεις εσύ χειροκίνητα.

 

και στις 2 περιπτώσεις,δεν ειναι πυρηνική φυσική η αναζήτηση και ο ελεγχος μιας εκδοσης driver,όταν όλοι είναι διαθέσιμοι στις αντίστοιχες ιστοσελίδες,πλην μερικών εξαιρέσεων στα λαπτοπ με διπλή καρτα γραφικων(Intel+nvidia/amd)όπου θα πρέπει να μπει πρώτα ο Intel driver και μετά ο driver για την άλλη κάρτα γραφικών ή στην περίπτωση της amd ο catalyst περιέχει και τον Intel HD driver και τον randeon driver.

 

επίσης,δεν νομίζω πλέον οτι υπάρχουν στην αγορά πολλά λάπτοπ με την HD3000 καθως μιλάμε για εποχής ix 2XXX gen, κοντά 6 χρόνια πριν.

 

Η εταιρεία έχει σταματήσει το σαπορτ εδώ και χρόνια. Τελευταίος ντριβερ ήταν του 2009 νομίζω. 

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ: υπήρχε μεγάλο πρόβλημα συμβατότητας ντριβερς. ότι driver και να κατέβαζα από την σελίδα της Intel ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

 

ΤΩΡΑ ΠΩΣ Η Microsoft βρήκε μια έκδοση που παίζει , και μάλιστα με τεράστια διαφορά από το μαμίσιο... ΜΠΡΑΒΟ Μ$$$!!!!

 

ΕΜ! 6 χρόνια το έχω το λαπτοπ... παρόλα αυτά όμως, ΠΕΤΑΑΑΕΙ στα βασικά. 8GB RAM DDR3. [δεν είμαι gamer]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Microsoft δεν βρηκε,η συμβατότητα υλικού βρήκε κάτι που να ταιριάζει με το id της κάρτας,οπότε και δεν ξέρεις ποιον generic driver έχει περάσει.

απο εκει και πέρα ναι η κάρτα έχει σταματήσει απ το 2009 όπως είναι λογικό γιατί δεν έχει να δώσει κάτι παραπάνω.

Το πιθανότερο στην δική σου περίπτωση παντως ειναι με το windows update να σου περασε ενημέρωση που να μην κάθισε καλά.

 

Το να αφήνεις το λειτουργικό να περνάει drivers δεν ειναι πάντα συνετό εκτός κ αν δεν μπορείς να βρεις του κατασκευαστή.

Σε μένα παρ ολο τα υβριδικά γραφικά,μια χαρά κουμπώνει ο τελευταιο Intel driver και μάλιστα δίνει παραπάνω δυνατότητες απ τον τελευταιο που διαθέτει η amd μαζί με την 6470Μ του λαπτοπ(στον catalyst,ο Intel driver είναι ενσωματωμένος στο Pack)

 

 

ασχετο,το μπραβο ms είναι σχετικα παραδοξο,μιας και στην αντιθετη περιπτωση θα εγραφες(μαμω την ms και με κατεστρεψε κλπ κλπ :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Microsoft δεν βρηκε,η συμβατότητα υλικού βρήκε κάτι που να ταιριάζει με το id της κάρτας,οπότε και δεν ξέρεις ποιον generic driver έχει περάσει.

απο εκει και πέρα ναι η κάρτα έχει σταματήσει απ το 2009 όπως είναι λογικό γιατί δεν έχει να δώσει κάτι παραπάνω.

Το πιθανότερο στην δική σου περίπτωση παντως ειναι με το windows update να σου περασε ενημέρωση που να μην κάθισε καλά.

 

Το να αφήνεις το λειτουργικό να περνάει drivers δεν ειναι πάντα συνετό εκτός κ αν δεν μπορείς να βρεις του κατασκευαστή.

Σε μένα παρ ολο τα υβριδικά γραφικά,μια χαρά κουμπώνει ο τελευταιο Intel driver και μάλιστα δίνει παραπάνω δυνατότητες απ τον τελευταιο που διαθέτει η amd μαζί με την 6470Μ του λαπτοπ(στον catalyst,ο Intel driver είναι ενσωματωμένος στο Pack)

 

 

ασχετο,το μπραβο ms είναι σχετικα παραδοξο,μιας και στην αντιθετη περιπτωση θα εγραφες(μαμω την ms και με κατεστρεψε κλπ κλπ :-D )

 

δεν ειναι generic. ειναι Intel.

 

Ναι ρε! αξίζει "μπράβο μ$". αφού μόνη της βρήκε και εγκατέστησε Ιντελ driver. μια διαφορετική έκδοση (δεν ξέρω καν πότε έχει βγει και δεν με νοιάζει αφού τρέχει σφέρα) και την πέρασε.

 

screenshot_39.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι generic. ειναι Intel.

 

..πόνεσε και κανείς άλλος,ή εγώ είμαι ο ευαίσθητος;

 

Τελικά δεν μας είπες ,έκανες φορμάτ;

Τα 8 γίγα μνήμη, τα απέκτησε λίγο πριν "μαγικά" με τον νέο οδηγό αρχίσει να "πετάει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεταφερθεί στα ανέκδοτα

Τι εκδοση έβαλε

ποια είχε πριν;

Αν δεν ξέρεις τα βασικά μη γραφείς ελεγειες

Καλά είσαι σοβαρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αρχαίο οδηγό θα διέθετε ο υπολογιστής σου και έχανε καρέ στο youtube διαφορετικά δεν δικαιολογείτε άξια λόγου αύξηση επίδοσης.

Δεν θα τερματίζει ο επεξεργαστής τώρα που μπήκε στο παιχνίδι η gpu στα youtube βίντεο.

 

Στο παρελθόν είχε εμφανιστεί σχετικά μεγάλη διαφορά στην απόδοση του chrome browser από έκδοση σε έκδοση, έφτιαχνε και μετά από δύο αναβαθμίσεις πάλι τα ίδια και η απάντηση ήταν στην εμπλοκή της ενσωματωμένης κάρτας γραφικών στη προβολή του περιηγητή. 

Σπαστικό εκεί που έλεγες πάει ομαλά τώρα σε προσγείωνε αργότερα αλλά γιατί έπρεπε να το κάνει αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ να υπήρχαν λόγοι ασφαλείας δεν το βρίσκω λογικό, παλιό το σύστημα αλλά αυτή την ανάσα την έβλεπα και στο  https://developer.microsoft.com/en-us/microsoft-edge/testdrive/demos/fishietank/  ξεκάθαρα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...