Προς το περιεχόμενο

Λογοτεχνία του Φανταστικού


Gentleman88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Τι διαβάζετε αυτό το καιρό στον χώρο του φανταστικού;
  • Έχετε αγαπημένους συγγραφείς;
  • Ποια είναι η αγαπημένη σας υποκατηγορία ;
  • Κλασικοί όπως J.R.R. Tolkien, Robert E. Howard και ο Robert Jordan ή νεότεροι όπως Brandon Sanderson και Patrick Rothfuss ;

 

Ας φτιάξουμε εδώ το κάστρο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει ήδη ανάλογο νήμα με πάνω κάτω το ίδιο θέμα, βέβαια δεν έχει ποστάρει τίποτα κανείς εδώ και καιρό.

Επίσης στο νήμα με τα βιβλία υπάρχουν πολλές συζητήσεις για το θέμα.

Αυτά για πιθανή σύμπτυξη των νημάτων.

 

Τελείωσα το Lies of Locke Lamora & Red Seas under Red skies.Αμφότερα πολύ ωραία βιβλία, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Εχθές ξεκίνησα το Raven's Shadow series,ίδωμεν. 

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τον Τόλκιν με τους μετέπειτα λόγω του ότι ο Τόλκιν ουσιαστικά μεταμόρφωσε τις ιστορίες φαντασίας σε κάτι διαφορετικό, περισσότερο σύγχρονο και δημιούργησε το fantasy όπως το ξέρουμε.

Ο Χάουαρντ είναι σε παράλληλο genre κατά την γνώμη μου, είναι sword&sworcery, δηλαδή διήγημα δράσης σε φανταστικό περιβάλλον,δεν είναι κάτι που συγκρίνεται άμεσα με τα φάντασι του Τόλκιν. Αμφότεροι πολύ καλοί σε αυτό που έκαναν, αλλά υπάρχουν διαφορές.

 

Διαβάζω συνήθως high fantasy,αλλά δεν έχω πρόβλημα με το να αλλάξω υποκατηγορία, μάλιστα πιστεύω ότι κάποια από τα καλύτερα σύγχρονα φάντασι είναι σε άλλες υποκατηγορίες. Όπως το Jonathan Strange & Mr Norrell, The Waking Fire, Coldfire trilogy, A natural history of dragons κ.ο.κ.

 

 

Από συγγραφείς, εκτός του Έρικσον, που βρήκα όλα του τα βιβλία πολύ καλά και ποιοτικά(αν και δύσκολα στην ανάγνωση), δεν έχω καμία ιδιαίτερη προτίμηση.

 

Από την άλλη, αποφεύγω τον Sanderson όπως την πανούκλα, αφού διάβασα 4.5 βιβλία του, λόγω του ότι είναι ένας τρίχας και τρομερά υπερτιμημένος. Αμπελοφιλοσοφία να φαν και οι κότες, χαρακτήρες μονοδιάστατοι και ασέξουαλ ξενερουά(είναι μορμόνος και φαίνεται πολύ), κοσμοπλασία που ξεκινά καλά και μετά την χέζει και γενικά πλοκή που κάμει κοιλιές όπως δεν έχω ξαναδεί.Btw:έχει και περίεργο φετίχ με τις ανήλικες μικρές που μεταμορφώνονται σε Σουγκλάκο και τα κάνουν ποτάνα.

 

Το ίδιο κάνω με τα νέα βιβλία του Σαλβατόρες, ο τύπος φαίνεται ότι κάηκε με τα συμβόλαια για το Forgotten Realms και απλά κάμει copy-paste παλιές ιστορίες-χαρακτήρες-πλοκή και σκηνές για να βγάζει το μεροκάματο. Δεν αξίζει απλά, ιδίως με τόσο καλούς και νέους συγγραφείς.

 

Τέλος αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι όλους τους "επιγόνους" του Χάουαρντ που συνέχισαν το Κόναν, πολύ απλά οι ιστορίες χωρίζονται σε τσόντα ή φαν φίκτιον επιπέδου Γυμνασίου. Καμία απολύτως σχέση με τον ήρωα και το βάθος αυτού που περιέγραφε ο Χάουαρντ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ήδη ανάλογο νήμα με πάνω κάτω το ίδιο θέμα, βέβαια δεν έχει ποστάρει τίποτα κανείς εδώ και καιρό.

Επίσης στο νήμα με τα βιβλία υπάρχουν πολλές συζητήσεις για το θέμα.

Αυτά για πιθανή σύμπτυξη των νημάτων.

 

Τελείωσα το Lies of Locke Lamora & Red Seas under Red skies.Αμφότερα πολύ ωραία βιβλία, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Εχθές ξεκίνησα το Raven's Shadow series,ίδωμεν. 

 

....

Ο σκοπός είναι να ανοίξουμε ένα ενεργό thread που δεν θα το αφήσουμε να πεθάνει. Μπορούμε να προτείνουμε βιβλία και σειρές και να λέμε την άποψη μας πάνω σε ότι έχουμε διαβάσει. Καλέστε όποιον γνωρίζετε στο Insomnia να που διαβάζει fantasy.

 

Το Lies of Locke Lamora θα το τελειώσω σύντομα και θα πιάσω το Red Seas under Red skies. Το μόνο που δεν μου άρεσε στο πρώτο μέρος είναι ότι δεν δέθηκα με τον πρωταγωνιστή όπως ίσως θα έπρεπε, διότι δεν ο συγγραφέας δεν παραθέτει καθόλου άλλα στοιχεία του χαρακτήρα του εκτός ότι είναι έξυπνος, πονηρός και γενναίος.Ίσως κάποιες σκέψεις σε μορφή μονολόγου ή κάτι τέτοιο. (Μπορεί να μου έχει διαφύγει διότι λόγω έλλειψις χρόνου το είχα αφήσει στην άκρη κάμποσο καιρό.  Θέλει πιο πολύ να μας πει μία ιστορία παρά να δεθούμε με τα πρόσωπα όπως π.χ όπως δένεσαι με τον Kvothe στο The name of the Wind παρόλο που δεν ξέρεις πολλά για την ζωή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο fantasy βιβλίο στα αγγλικά για εξάσκηση των αγγλικών παράλληλα με το να διαβάσω κάτι που μου αρέσει. να έχει σχετικά εύκολη ανάγνωση δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο fantasy βιβλίο στα αγγλικά για εξάσκηση των αγγλικών παράλληλα με το να διαβάσω κάτι που μου αρέσει. να έχει σχετικά εύκολη ανάγνωση δηλαδή. 

Εύκολη ανάγνωση και να σε αρέσει...δύσκολα βάζεις. :P

Τι ακριβώς σε αρέσει; Καμία προτίμηση σε genre;

 

Πάντως το πρώτο που πρέπει να δεις, εάν δεν το έχει κάμει ακόμη, είναι το Χόμπιτ,είναι άλλωστε παιδικό βιβλίο.

Επίσης κανένα Χάρι Πότερ;

Και αυτά παιδικά βιβλία είναι(αν και δεν έχω διαβάσει κανένα ολόκληρο, πολύ παιδικά για τα γούστα μου και δεν ξέρω εάν το hype είναι δικαιολογημένο). 

Ίσως κανένα από τα Drizzt ή άλλα Forgotten Realm; Που είναι και ευκολοδιάβαστα;

 

Σίγουρα πρέπει να αποφύγεις τελείως Έρικσον, Κούκ και λοιπούς, ως "δύσκολοι" στην γραφή.

 

 

Ο σκοπός είναι να ανοίξουμε ένα ενεργό thread που δεν θα το αφήσουμε να πεθάνει. Μπορούμε να προτείνουμε βιβλία και σειρές και να λέμε την άποψη μας πάνω σε ότι έχουμε διαβάσει. Καλέστε όποιον γνωρίζετε στο Insomnia να που διαβάζει fantasy.

 

Το Lies of Locke Lamora θα το τελειώσω σύντομα και θα πιάσω το Red Seas under Red skies. Το μόνο που δεν μου άρεσε στο πρώτο μέρος είναι ότι δεν δέθηκα με τον πρωταγωνιστή όπως ίσως θα έπρεπε, διότι δεν ο συγγραφέας δεν παραθέτει καθόλου άλλα στοιχεία του χαρακτήρα του εκτός ότι είναι έξυπνος, πονηρός και γενναίος.Ίσως κάποιες σκέψεις σε μορφή μονολόγου ή κάτι τέτοιο. (Μπορεί να μου έχει διαφύγει διότι λόγω έλλειψις χρόνου το είχα αφήσει στην άκρη κάμποσο καιρό.  Θέλει πιο πολύ να μας πει μία ιστορία παρά να δεθούμε με τα πρόσωπα όπως π.χ όπως δένεσαι με τον Kvothe στο The name of the Wind παρόλο που δεν ξέρεις πολλά για την ζωή του.

Ε ναι, και στα άλλα τα ίδια έλεγαν, αλλά φευ χάθηκαν.

Για το φάνταζι και τα Scifi υπάρχουν ειδικευμένα φόρουμ στα Ελληνικά.

 

Ο πρωταγωνιστής είναι συμπαθής, αλλά πιστεύω ότι οι περιπέτειες του είναι μέρος μιας ομάδας, όχι μόνο δικές του.Αν και στο δεύτερο βιβλίο τον αναλύει καλύτερα μέσω τρίτων.Φυσικά δεν περιμένεις να διαβάσεις Τολστόι, αλλά μια ωραία ιστορία με συμπαθητικούς χαρακτήρες.

 

Ο Κβοθ δεν θα έλεγα ότι είναι κάποιος που μπορείς να δεθείς,διότι είναι το κορίτσι λάστιχο. Όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει και κάμει τα πάντα υπέροχα σε βαθμό αηδίας(και πολύ γρήγορα). Εάν δεν το είχε με την συγγραφή ο συγκεκριμένος, ώστε να ρέει τόσο καλά το βιβλίο, θα ήταν τελείως πατάτα,λόγω του ότι η πλοκή είναι από τις πιο γελοίες που έχω διαβάσει. 

Ο ήρωας είναι παγκανίνι, αϊνστάιν, μολιέρος, μέρλιν, σαμψών, νίντζα, ντα βίντσι και στο δεύτερο βιβλίο ο μαμιάς της γειτονιάς σε ένα ανήλικο(ή σχεδόν ανήλικο).

Προσωπικά δεν είδα κάτι που να τον έκανε υποφερτό ή καν άνθρωπο... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο fantasy βιβλίο στα αγγλικά για εξάσκηση των αγγλικών παράλληλα με το να διαβάσω κάτι που μου αρέσει. να έχει σχετικά εύκολη ανάγνωση δηλαδή. 

 

Τα βιβλία Witcher από Αντρέι Σαπκόφσκι που είναι φτωχά μεταφρασμένα από Πολωνικά σε Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολη ανάγνωση και να σε αρέσει...δύσκολα βάζεις. :P

Τι ακριβώς σε αρέσει; Καμία προτίμηση σε genre;

 

Πάντως το πρώτο που πρέπει να δεις, εάν δεν το έχει κάμει ακόμη, είναι το Χόμπιτ,είναι άλλωστε παιδικό βιβλίο.

Επίσης κανένα Χάρι Πότερ;

Και αυτά παιδικά βιβλία είναι(αν και δεν έχω διαβάσει κανένα ολόκληρο, πολύ παιδικά για τα γούστα μου και δεν ξέρω εάν το hype είναι δικαιολογημένο). 

Ίσως κανένα από τα Drizzt ή άλλα Forgotten Realm; Που είναι και ευκολοδιάβαστα;

 

Σίγουρα πρέπει να αποφύγεις τελείως Έρικσον, Κούκ και λοιπούς, ως "δύσκολοι" στην γραφή.

 

 

 

Το Χόμπιτ το έχω διαβάσει στα ελληνικά όπως και πολλά του Τόλκιν που είναι αγαπημένος. Γενικά δεν έχω διαβάσει πάρα πολλά για να πω ακριβώς αλλά αυτά που μου άρεσαν περισσότερο είναι από Philip K. Dick(Το ηλεκτρικό πρόβατο, τα 3 στίγματα του πάλμερ ελντριτς) , Ray Bradbury(Τα χρονικά του Άγη, Φάρεναιτ 451) και George Orwell(1984,φάρμα των ζώων) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία Witcher από Αντρέι Σαπκόφσκι που είναι φτωχά μεταφρασμένα από Πολωνικά σε Αγγλικά.

Και τι ακριβώς θα τον βοηθήσει εάν διαβάσει "κακομεταφρασμένα" βιβλία;

Χειρότερο θα τα κάνει.

 

Είναι και το θέμα ότι οι φαν-μεταφράσεις που έπεσαν στα χέρια μου είναι ικανοποιητικότατες, τουλάχιστον εγώ δεν είχα δει κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

 

 

Το Χόμπιτ το έχω διαβάσει στα ελληνικά όπως και πολλά του Τόλκιν που είναι αγαπημένος. Γενικά δεν έχω διαβάσει πάρα πολλά για να πω ακριβώς αλλά αυτά που μου άρεσαν περισσότερο είναι από Philip K. Dick(Το ηλεκτρικό πρόβατο, τα 3 στίγματα του πάλμερ ελντριτς) , Ray Bradbury(Τα χρονικά του Άγη, Φάρεναιτ 451) και George Orwell(1984,φάρμα των ζώων) 

Την λύση την έδωσες μόνος σου, αρχικά ξαναπιάσε τα βιβλία του Τόλκιν στα αγγλικά(επειδή εγγυημένα γράφει σε άπταιστα αγγλικά) και έπειτα δες άλλα young adult fantasy όπως του Χάρι Πότερ.

Τα άλλα που παρέθεσες είναι Scifi και πολιτικά βιβλία, όχι φάντασι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...