Προς το περιεχόμενο

Ενα ακομα θαυμα του Αρειου Παγου


Poures222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τονισω βεβαια οτι εχουμε εμπιστοσυνη στην Ελληνικη δικαιοσυνη.

 

http://www.huffingtonpost.gr/2017/07/05/koinonia-areios-pagos-katavoli-misthou_n_17391144.html?utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμα τι??? Δες δουλεια και θες και πληρωνεσαι??? Ελεος με εσας τους πλεονεκτες ολα τα θελεται και σκυλο χορτατο και πιτα ολοκληρει.

 

Δυστυχως αυτα ειναι τα νεα εργασιακα δεδομένα που θελει να περασει η "αριστερη" μας κυβερνηση κατοπιν εντολων της τροικας, ευτυχως που ιδρωνει κιολας. Δυστυχως οι αποφασεις της δικαιοσυνης ειναι πλεον καθοδηγούμενες απο το κρατος για να καλυπτει τα αντιλαικα μετρα που εχει σκοπο να λαβει για να ικανοποιησει τα αφεντικα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχάριστε και αγνώμονα Ελληνα με 27% επίσημη ανεργία και 50+% ανεπίσημη έχεις το θείο δώρο της εργασίας και δες και να πληρώνεσαι εεεε ντροπή σου!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δω πόσα post θα χρειαστούν μέχρι να μπει ο πρώτος που θα αναρωτηθεί "κάτσε λίγο ρε παιδιά, νομικά τι σημαίνει δηλαδή βλαπτική μεταβολή όρων εργασίας";

 

Επίσης,

 

Η συγκεκριμένη απόφαση έχει ήδη προκαλέσει αντιδράσεις, ενώ προκύπτει από τον συνδυασμό των διατάξεων των άρθρων 349, 648, 652 παρ. 1, 656 Α.Κ., 7 παρ. 1 ν. 2112/1920 και 5 παρ. 3 ν. 3198/1955. Από αυτόν προκύπτει ότι η «μονομερής από τον εργοδότη και δυσμενής για το μισθωτό μεταβολή των όρων της σύμβασης εργασίας δεν συνεπάγεται χωρίς άλλο τη λύση της αλλά παρέχει στο μισθωτό το δικαίωμα είτε να θεωρήσει τη μεταβολή αυτή ως άτακτη καταγγελία της σύμβασης εκ μέρους του εργοδότη και να ζητήσει την καταβολή της νόμιμης αποζημίωσης είτε, εμμένοντας στη σύμβαση, να αξιώσει την τήρηση των όρων της και την αποδοχή της εργασίας του από τον εργοδότη σύμφωνα με το πριν τη μεταβολή περιεχόμενο της σύμβασης και, σε περίπτωση άρνησης του εργοδότη να αποδεχθεί την εργασία αυτή, να ζητήσει μισθούς υπερημερίας».

 

Μη μασάτε όμως πολεμιστές του πληκτρολογίου. ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!111!11

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς:

http://www.areiospagos.gr/nomologia/apofaseis_DISPLAY.asp?cd=5REF3TLWVDPKA4OAAMVX1QSOD69ZKK&apof=677_2017&info=%D0%CF%CB%C9%D4%C9%CA%C5%D3%20-%20%20%C21

 

Το ότι δεν θεωρείται βλαπτική μεταβολή, δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμη. Υπάρχουν όμως, αλλες κυρώσεις γι' αυτό.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, απ' ό,τι καταλαβαίνω από το σκεπτικό της απόφασης (που αμφιβάλλω αν διάβασε κανείς πριν ποστάρει), κάποιος εργοδότης καθυστερούσε πληρωμές και κάποιος από τους εργαζομένους πήγε δικαστικά και ο δικηγόρος του προσπάθησε να πείσει το δικαστήριο ότι η καθυστέρηση των μισθών ήταν βλαπτική μεταβολή (που αν δεν τη δέχεται ο εργαζόμενος ισοδυναμεί με απόλυση) και έτσι ζήτησε εκτός από τα δεδουλευμένα και αποζημίωση απόλυσης.

 

Το δικαστήριο έκρινε πως το ότι κάποιος εργοδότης καθυστερεί την πληρωμή δεδουλευμένων ΔΕΝ ισοδυναμεί με αλλαγή των όρων εργασίας (πχ μείωση μισθού ή κάτι άλλο), άρα δεν μπορεί κάποιος να θεωρείται ότι καταγγέλεται η σύμβασή του αν δεν το δεχτεί.

 

Το ότι δεν θεωρείται βλαπτική μεταβολή, δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμη , ούτε ότι πρέπει να είναι και ανεκτή. Υπάρχουν όμως, αλλες κυρώσεις γι' αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να δω πόσα post θα χρειαστούν μέχρι να μπει ο πρώτος που θα αναρωτηθεί "κάτσε λίγο ρε παιδιά, νομικά τι σημαίνει δηλαδή βλαπτική μεταβολή όρων εργασίας";

 

Επίσης,

 

 

 

Μη μασάτε όμως πολεμιστές του πληκτρολογίου. ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!111!11

 

θα σε ρωτήσω κάτι απλό πιάνω δουλειά και μου λένε θα παίρνεις 600 ευρώ το μήνα αν έχω να πληρωθώ 7-8-12 μήνες πως τηρείτε η σύμβαση που έχω ? Γιατί δεν κάνουμε το αντίστροφο να με πληρώνει και να κάθομαι.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάτι δεν τηρείται, δεν σημαίνει ότι μεταβλήθηκε. Συνεχίζει να ισχύει όπως ήταν αρχικά. Για το λόγο αυτό, μπορείς να ζητήσεις έντοκα την καταβολή των δεδουλευμένων (αλλιώς δεν θα μπορούσες, γιατί δέχεσαι ότι αφού δεν σε πληρώνει, de facto δουλεύεις δωρεάν άρα δεν μπορείς να ζητάς δεδουλευμένα).

 

Αποζημίωση απόλυσης στην περίπτωση που θες να φύγεις, όμως, ΔΕΝ μπορείς να ζητήσεις με τη δικαιολογία ότι φεύγεις γιατί δεν σε πλήρωνε, εκτός αν αποδείξεις ότι δεν σε πλήρωνε για να σε αναγκάσει να φύγεις (δηλαδή αν αποδείξεις ότι πράγματι ήθελε να μεταβάλει τη σύμβαση (λήγοντάς τη) και να σε απολύσει, χωρίς να σου δώσει την αποζημίωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε ρωτήσω κάτι απλό πιάνω δουλειά και μου λένε θα παίρνεις 600 ευρώ το μήνα αν έχω να πληρωθώ 7-8-12 μήνες πως τηρείτε η σύμβαση που έχω ? Γιατί δεν κάνουμε το αντίστροφο να με πληρώνει και να κάθομαι.....

 

Αυτό που ρωτάς δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

 

Ο εργοδότης σου δε ρωτάει τον ΑΠ πριν αποφασίσει να σταματήσει να σε πληρώνει, οπότε όσον αφορά το αν μπορεί να σου συμβεί δεν άλλαξε τίποτα (φυσικά).

 

Αφού τώρα σταματήσει να σε πληρώνει, προφανώς "έχεις το νόμο με το μέρος σου". Η συγκεκριμένη απόφαση, που όπως και σχεδόν όλοι εδω μέσα δεν έχω το απαιτούμενο υπόβαθρο στο εργατικό δίκαιο για να καταλάβω, μπορεί να επηρεάζει τα δικαιώματά σου ή μπορεί και όχι.

 

Αυτό ακριβώς είναι το point μου: η κάθε κουτσή Μαρία που δε νιώθει αρκετά όχι για να ξέρει την απάντηση αλλά ούτε καν για να διατυπώσει την παραπάνω πρόταση θα αρχίσει να φωνάζει "ααααααα το κράτος τα δικαστήρια οι Γερμανοί οι Ιλουμινάτι" και γω δεν ξέρω τι άλλο ενώ το πιθανότερο (μη πω σίγουρο έτσι για το φιλοσοφικό της υπόθεσης) είναι ότι στο σενάριο που περιγράφεις δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα όσον αφορά τα δικαιώματά σου.

 

Edit: μόλις διάβασα το post του dtzgr απο πάνω το οποίο ακούγεται απόλυτα λογικό και με επιβεβαιώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποζημίωση απόλυσης στην περίπτωση που θες να φύγεις, όμως, ΔΕΝ μπορείς να ζητήσεις με τη δικαιολογία ότι φεύγεις γιατί δεν σε πλήρωνε, εκτός αν αποδείξεις ότι δεν σε πλήρωνε για να σε αναγκάσει να φύγεις (δηλαδή αν αποδείξεις ότι πράγματι ήθελε να μεταβάλει τη σύμβαση (λήγοντάς τη) και να σε απολύσει, χωρίς να σου δώσει την αποζημίωση).

 

για να ζησω θελω λεφτα που θα βρω λεφτα θα δουλεψω αν ο αλλος δεν σε πληρωνει πρεπει να πας αλλου αρα σε αναγκαζει να φυγεις για βιοποριστικους λογους οποτε πρεπει να σε αποζημιωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι δικηγόρος, αλλά εγώ το καταλαβαίνω έτσι (αν κάποιος είναι πράγματι δικηγόρος, ας μας πει):

 

Αποζημίωση μπορείς να ζητήσεις. Κάνεις αγωγή και ζητάς τα δεδουλευμένα, τόκους, ψυχικές οδικές, και ο,τι άλλο τζιτζιμπλόνι θέλεις και πιστεύεις ότι υπάρχουν πιθανότητες να σου επιδικαστεί (και τελικά να εισπράξεις).

 

Αποζημίωση ΑΠΟΛΥΣΗΣ, όμως, ΔΕΝ μπορείς να ζητήσεις με μόνη δικαιολογία ότι καθυστερούσε πληρωμές. Αν για βιοποριστικούς λόγους πρέπει να πας αλλού, παραιτείσαι οικειοθελώς και πας αλλού. Αυτό ΔΕΝ σου αφαιρεί το δικαίωμα να ζητήσεις τα δεδουλευμένα (και ο,τι άλλο νομίζεις) από τον πρώην εργοδότη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποζημίωση ΑΠΟΛΥΣΗΣ, όμως, ΔΕΝ μπορείς να ζητήσεις με μόνη δικαιολογία ότι καθυστερούσε πληρωμές. Αν για βιοποριστικούς λόγους πρέπει να πας αλλού, παραιτείσαι οικειοθελώς και πας αλλού. Αυτό ΔΕΝ σου αφαιρεί το δικαίωμα να ζητήσεις τα δεδουλευμένα (και ο,τι άλλο νομίζεις) από τον πρώην εργοδότη σου.

 

μα το κάνει εσκεμμένα σου λέει αμα θες αλλιώς παρατηρήσου, αντι δηλαδη να σε διωξω και να παρεις αποζημίωση σε αναγκαζω να φυγεις μονος σου αρα υπαρχει δόλος   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...