Προς το περιεχόμενο

Single Core Performance vs IPC (1 core + 1 core SMT/HT vs 1 core) Zen vs Kaby Lake/Coffee Lake


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σε εναν ryzen 7 κλεισεις τους 4 πυρηνες και τρεξεις ενα cinebnech στα 4ghz και τρεξεις και στα 4ghz με εναν intel i7 θα εχεις αντιστοιχες διαφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Re-run στα 4.0 GHz γιατί μάλλον το chrome έριχνε μπουκάλα:

 

singlecore4.034zx0.png

 

Core 0 + 1 :)

 

Για τρέξε αν μπορείς και σε 0 CORE + 8 CORE . 

Να δούμε πόσο είναι το σκορ με 2 Core χωρίς SMT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τρέξε αν μπορείς και σε 0 CORE + 8 CORE . 

Να δούμε πόσο είναι το σκορ με 2 Core χωρίς SMT.

 

2x single thread είναι, τίποτα σπουδαίο:

 

1tdxnw.png

 

Σε 2 core χωρίς SMT/HT οι Intel είναι μπροστά, στο ίδιο 2 core πιστεύω ότι ένας Kaby πιάνει γύρω στα 340 στα 4.0 GHz, ενώ σε 1 core + 1 SMT/HT thread πρέπει να είναι γύρω στα 213 περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το cpu-z δεν το πολυεμπιστεύομαι σαν benchmark. Άμα το τρέξω με affinity σε 1 core το single thread βγάζει 386 ενώ αν το τρέξω σε 1 core + HT το single thread βγαίνει μικρότερο στα 275. Κάπου μπερδεύεται με τα cores και το HT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα cb r15 στα 4,0ghz μέσω affinity (process lasso) 1core+ht  .....

 

ίδια score έβγαλα όπως και όταν απενεργοποίησα τα 3 cores από το bios και άφησα το 1 core + ht.....

 

single:162cb

multi:205cb

 

26.5% boost επιπλέον από το ht B) !

post-303984-0-69013600-1505391804_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα cb r15 στα 4,0ghz μέσω affinity (process lasso) 1core+ht  .....

 

ίδια score έβγαλα όπως και όταν απενεργοποίησα τα 3 cores από το bios και άφησα το 1 core + ht.....

 

single:162cb

multi:205cb

 

26.5% boost επιπλέον από το ht B) !

 

Πρώτη ερώτηση ! Κλείδωσες να τρέξει μόνο πυρήνα  ή και HTing είχες ενεργό από affinity ?

 

 

Τρέξε και εσύ ένα 2 core χωρίς HTing να δούμε την συμπεριφορά .

 

Προς το παρόν βλέπω πως

 

1) Σε single thread  εσύ βγάζεις 162 στα 4Ghz και ο Spartan @ 4.0Ghz  160.   Οριακά στα ίδια !!!

 

2) Σε DUAL Thread (1 CORE + SMT/HTing) εσύ στα 4Ghz βγάζεις 202  και ο Spartan βγάζει 232 .  Αυτό δείχνει πως το SMT > HTing κατά 21% περίπου ?? 

Σε εσένα δηλαδή δίνει ένα 24% πάνω με ΗΤing ενεργό!

Του Spartan δίνει 45% πάνω με SMT ενεργό!

 

Με τέτοια νούμερα που βλέπω εδώ, πολύ δύσκολα οι Coffee θα καταφέρουν τους R5 1600/1600X σε MT σενάρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι adtakhs εμένα (6700k @ 4.0ghz) έβγαλε 240 με την σύνθεση (0 και 1) και είχα και chrome, spotify, antivirus κα ανοιχτά από πίσω. Δεν νομίζω ότι όλες οι γενιές core βγάζουν τα ίδια και μόνο τα mhz αλλάζουν. 

 

Στο single 189 νομίζω, δεν θυμάμαι σίγουρα αλλά κάπου εκεί. Θα τα ξανατρέξω το βράδυ χωρίς κάτι από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη ερώτηση ! Κλείδωσες να τρέξει μόνο πυρήνα  ή και HTing είχες ενεργό από affinity ?

 

1 core + ht από affinity έτρεξα.....ipc βλέπω το ίδιο ryzen με haswell....εκείνο που κάνει διαφορά είναι το smt που απλά δουλεύει πολύ καλύτερα από το ht !

 

Σε  1 CORE + SMT/HTing βρίσκεται πάνω ένα 14%  o ryzen.....οπότε το smt δίνει ένα 40% boost έναντι 26% που δίνει το ht.

Ναι adtakhs εμένα (6700k @ 4.0ghz) έβγαλε 240 με την σύνθεση (0 και 1) και είχα και chrome, spotify, antivirus κα ανοιχτά από πίσω. Δεν νομίζω ότι όλες οι γενιές core βγάζουν τα ίδια και μόνο τα mhz αλλάζουν. 

 

Στο single 189 νομίζω, δεν θυμάμαι σίγουρα αλλά κάπου εκεί. Θα τα ξανατρέξω το βράδυ χωρίς κάτι από πίσω.

 

Bγάζεις 190cb single core στα 4,0ghz ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι adtakhs εμένα (6700k @ 4.0ghz) έβγαλε 240 με την σύνθεση (0 και 1) και είχα και chrome, spotify, antivirus κα ανοιχτά από πίσω. Δεν νομίζω ότι όλες οι γενιές core βγάζουν τα ίδια και μόνο τα mhz αλλάζουν. 

 

Στο single 189 νομίζω, δεν θυμάμαι σίγουρα αλλά κάπου εκεί. Θα τα ξανατρέξω το βράδυ χωρίς κάτι από πίσω.

 

 

Βάλε screen να δούμε.

Δεν μας ενδιαφέρει τόσο το γεγονός της απόδοσης, αλλά το κέρδος σε σχέση με HT ON και OFF . :-D

Για να καταλάβουμε την γενική συμπεριφορά των cores με HTing κλειστό και ανοικτό ανά αρχιτεκτονική κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τρέξε και εσύ ένα 2 core χωρίς HTing να δούμε την συμπεριφορά .

 

έρχεται.....318cb (1core + 1 core & ht off) στα ίδια παίζουν όπως αποδεικνύει και το ipc από πρίν

post-303984-0-99455600-1505397259_thumb.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεθοδολογία του Σπάρταν, φαίνεται αναξιόπιστη και ενδέχεται να επηρεάζεται εκτός των άλλων από το πόσο γρήγορα κλειδώνεις το cinebench σε συγκεκριμένα θρεντ/cores μόλις αυτό ξεκινήσει.

 

Δείτε αυτό το κουλό παρακάτω και θα καταλάβετε πόσο περίεργα λειτουργεί το CB υπό τέτοιες συνθήκες. Είναι core 0+1. Δηλαδή core+HT. Πιο κάτω θα φανεί πώς είναι και το core + core.

Για όσους νομίσουν ότι άλλαξα τα affinity στα μισά του bench, το core + core βγάζει τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα με το core + HT. Άλλωστε 174*2=348. Εκεί κοντά είναι το σκορ των δύο φυσικών cores. Και έχω βγάλει γενικώς διάφορα κουλά έτσι.

Από τα στοιχεία του HWinfo φαίνονται και τα μέγιστα κλοκς κατά τη διάρκεια του bench.

 

Bugged-_CB-2.png

 

Πάρτε τώρα και το core + core που βγάζει ακριβώς τα ίδια:

 

Bugged-_CB-3.png

 

 

Πάρτε και ένα Core + HT με πιο λογικό σκορ. Δέχομαι και παραγγελίες. Έχω βγάλει και 260 και 240.

 

Bugged-_CB-6.png

 

 

Όταν όμως αποφασίσεις να τρέξεις 4 cores vs 4c/8t τα ψέματα τελειώνουν και παίρνεις κάπου 1,30 ratio. Είναι και τυχερό, αλλά παίζει από 1,3 μέχρι 1,33.

 

Bugged-_CB-4.png

 

 

 

Bugged-_CB-5.png

 

 

Ας πούμε όμως ότι λέω βλακείες. Ποιός ο λόγος να μη δούμε ένα CB με 4c vs 4c/8t με κλειστό το ένα ccx μέσω bios, αντί να μπλέκουμε με affinity;

Πιστεύω ότι θα βλέπαμε 1,4 ratio, όπως είχαν δείξει παλιότερα και κάποιοι reviewers. Πράγματα γνωστά εδώ και καιρό.

Πράγματα που δεν βοήθησαν τον 1500Χ να ρίξει σκόνη στον 7600Κ, σε πολυνηματικά games ακόμα και χωρίς ακραία oc για τον δεύτερο. Ούτε τον 1600X να βγάλει ίδιες επιδόσεις με τον 1700Χ στα ίδια σενάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω πως

 

1) Ο ryzen παίζει περίπου όσο ένας Devil canyon όσο το SMT δεν είναι ενεργο.

2) Όταν το SMT είναι ενεργό, βγαίνει μπροστά περίπου στο 20% σε σχέση με έναν devil canyon με HTing ενεργοποιημένο.

3) Το scaling με την αύξηση των πραγματικών core και στις δυο περιπτώσεις είναι ισόποσα ανάλογο.

 

 

Η αρχιτεκτονική του core της amd (zen) φαίνεται να είναι φτιαγμένη με μεγαλύτερη έμφαση σε MT σενάρια, εξού και το γεγονός του ότι μόνο με SMT ενεργό ξεφεύγει από τον devil canyon !

Η συνολική απόδοση του core είναι υψηλότερη αν ψάξουμε θεωρητική επεξεργαστική ισχύ.

 

Από την άλλη η Intel έχει προχωρήσει σε βελτιώσεις του core της εδώ και καιρό, οπότε έχει ένα 10% επάνω στο IPC και έτσι μπορεί και καλύπτει την παραπάνω ισχύ που δίνει το SMT σε multithread.

Ετσι τους έχουμε όλους στα ίδια πάνω κάτω , με ρόλο να παίζουν οι χρονισμοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...