Προς το περιεχόμενο

εξαέρωση καλοριφέρ


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι φυσιολογικό ο τελευταίος όροφος σε μια πολυκατοικία να κάνει σχεδόν κάθε μήνα εξαέρωση στα καλοριφέρ του; έχουν τέτοια προβλήματα οι τελευταίοι ορόφοι ή μας δουλεύει ο υδραυλικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αυτο μπορει να ειναι φυσιολογικο, αλλο ειναι το θεμα οτι μπορεις να την κανεις και μονος σου (φανταζομαι οτι εχεις το κλειδακι) αν ναι τοτε κανενα προβλημα...αν οχι πηγαινε σε ενα σιδηροπωλειο και παρε ενα.

Αν εχεις καινουργια σωματα το κλειδι θα ειναι καπως ετσι ( και καλα με βανα απο κατω)...

kalor1.jpg

 

αλλιως θα ειναι κατι σαν το μπλε με (νικελ συνηθως) χρωμα παρε και ενα κουβαδακι μαζι σου και εισαι ready...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο συνηθες σε αυτες της περιπτωσεις ειναι η αντλια νερου (κατω εκει που ειναι ο καυστηρας) αυτο σημαινει οτι το νερο δεν ερχεται με την απαιτουμενη πιεση στον οροφο σου...Τωρα η εξοπλιζεσαι με υπομονη (που προσωπικα πιστευω δεν ειναι και κανα σπουδαιο πραγμα) καθε δεκα μερες ας πουμε να κανεις εξαερωση η λες στον διαχειριστη να αλλαξει αντλια...Αυτα απο εμενα...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντλία νερού; δηλαδή έγινε αστοχία από τον υδραυλικό κ έβαλε μικρή αντλία ας πούμε; ή ο κατασκευαστής δεν ήθελε να βάλει το χέρι βαθειά στη τσέπη;

 

κόστος; και τί προδιαγραφές πρέπει να έχει η νέα αντλία; τί πρέπει να προσέξω εάν την αλλάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασια σε ενα εργο εχει να το τελειωσεις με το μικροτερο κοστος για την τσεπη σου (ο παραγων χρημα) παιζει τον κυριοτερο ρολο.Δεν ειναι οτι τα σωματα σου δεν ζεσταινουν ετσι..(?) απλα αν δεν κανω λαθος κανεις εξαερωση γιατι ακουγετε αυτος ο ενοχλητικος ηχος του νερου που κανει (γκλου γκλου - κραου κραου) και τα λοιπα και αυτο εχει και σαν αποτελεσμα βεβαια να μην εχεις και τοσο καλη θερμανση ισως...!! (θα εχεις παρατηρησει οτι μετα την εξαερωση) τα σωματα ειναι πολυ πιο αποδοτικα.

 

Επειδη φανταζομαι οτι δεν θα την αλλαξεις εσυ αλλα καποιος ''καυστηρατζης'' θα του πεις ως εχει το προβλημα και αυτος θα σου πει τα υπολοιπα(τυπους,τιμες) νομιζω ομως οτι πρωτα πρεπει να μιλησεις με τον διαχειριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο, αλλά επειδή είσαι τελευταίο όροφο, πες και στους από κάτω σου να κάνουν εξαέρωση ξέρω γω, μήπως έρχεται από τους κάτω ο αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

buzzad: εγώ είμαι ο διαχειριστής

djskoufos: μα και οι κάτω να φταίνε, με τις εξαερώσεις που κάνω δεν πρέπει κάποια στιγμή να έχω βγάλει κ τον δικό τους αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο διαχειριστής μου που μένει στον 5ο μου είχε πεί πολλάκις να κάνω εξαέρωση στα σώματα ( εγώ έκανα, οι άλλοι δεν έκαναν :P ) γιατί πάνω δεν του έφτανε σχεδόν καθόλου ζεστό νερό στα καλοριφέρ. Υδραυλικός δεν είμαι, εμπειρία δεν έχω από καλοριφέρ. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ο καθε οροφος εχει δικη του σωληνα οποτε δεν εχει να κανει με τα διαμερισματα που βρισκονται κατω απο εσενα, το καθε ενα ειναι ανεξαρτητο (εχει δικο του ρολοι) οταν καποιος κλειση το νερο στον οροφο του γιατι ας πουμε εχει μια διαροη δεν κλεινη σε ολους τους οροφους ετσι δεν ειναι...(?)

Αρα ως προς την εξαερωση την κανεις μονος σου (πια) ως προς την αλλαγη μιλας με υδραυλικο...Σε καποιον αλλο υδραυλικο οχι σε αυτον που σου εκανε της εξαερωσης μεχρι τωρα...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά γράψτε λάθος κάθε 2 μέρες θέλω εξαέρωση, ενώ τα εξαερώνω όλα, στην πορεία εμφανίζεται κ κάποιο άλλο.

Τα εξαεριστικά που βρίσκονται στη ταράσα πρέπει να είναι ανοικτά ή κλειστά.... ουφ έχω απηυδήσει πια με όλες τις βλακείες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, φωτογράφισα κ τους εξαεριστήρες που βρίσκονται στη ταράτσα. Δεν ξέρω εάν είναι ανοικτοί έτσι ή κλειστοί. Τους έστριψα κ απόταν τους έβαλα στη θέση αυτή (μάλλον ανοικτοί πρέπει να είναι έτσι) δεν έχει ακουστεί ακόμα αέρας να κυλάει μέσα στα σώματα όταν ανάβω τη θέρμανση στο σπίτι! Λέτε να ήταν αυτό το πρόβλημα;

post-36421-129063069594_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα με την διαφορα οτι μενω σε μονοκατοικια και επομενως δεν παιζει να φταινε οι αλλοι. Να ειναι και θεμα αντλιας δεν νομιζω αφου οπως ειπα ειμαι μονος μου οποτε λογικα και την μικροτερη να μου εβαλε ο καυστηρατζης δεν πρεπει να παιζει ρολο. Δεν ξερω και πολλα απο αυτα τα πραγματα. Το καλοριφερ ηταν καινουριο 4 χρονων και εγω το πρωτοδουλεψα. Και καθε μερα να εκανα εξαερωση το αποτελεσμο το ιδιο. Θορυβοι που μου σπανε τα νευρα. Μεχρι καποια στιγμη που βαρεθηκα. Ακομα και την ιδια μερα μολις ο θερμοστατης σταματαγε, μετα οταν ξανανοιγε το καλοριφερ παλι θορυβος.Οποτε καθε μια ωρα επρεπε να κανω εξαερωση. Πως σκ@τ@ υπαρχει τοσος αερας. Οι σωληνες δεν βλεπω να ειναι ανοιγμενες πουθενα και να τρεχουν οποτε απο που ερχεται αυτος ο αερας; Αν ξερει κανεις τπτ ας πει. Οσο για πολλους απο τους υδραυλικους ουδεν σχολιο. Οχι ολοι αλλα οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω νομιζω πος εχω προβλημα εξαέρωσης....βασικα τα δικα μου δεν κανουν εκεινον τον ενοχλητικο ηχο απλος μονιμος ειναι στο πανο μερος ζεστα και κατο κρια....τι λετε να φτεη σε μενα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το εξαεριστικο που εχεις στη ταρατσα; Πρεπει να ειναι ανοιχτη η βανα.

Τα εξαεριστικα τα τοποθετουμε στο ψηλοτερο σημειο γιατι ο αερας παει ψηλα γιαυτο τα βαζουμε στην ταρατσα.

Αφηνουν τον αερα να περασει αλλα οχι το νερο. Λειτουργουν αυτοματα.

 

Αν ομως ειναι χαλασμενα τα εξαεριστικα (βουλωμενα απο αλατα κτλ) δεν αφηνουν τον αερα να φυγει και γεμιζει το δικτυο αερα. Ισως χρειαστουν αλλαγη, πρωτα ομως να ελεγθουν αν λειτουργουν, απο καποιον υδραυλικο.

 

(ειχα βαλει και φωτο αλλα δεν ηρθε απο το κινητο)

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

post-16814-129063070417_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...