Προς το περιεχόμενο

εξαέρωση καλοριφέρ


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ποστάρει φωτογραφία από τα εξαεριστικά που έχω, εάν δείς σε προηγούμενο post. Αυτό που δε γνωρίζω είναι για τα μπεκ που φαίνονται εάν θέλουν ξεβίδωμα ή βίδωμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καπακια ειναι αυτα οπως βαζεις στην βαλβιδα στα λαστιχα των αυτοκινητων.

Δεν εχουν σχεση με την λειτουργια των εξαεριστηρων. Τις βανες πρεπει να εχεις ανοιχτα οπως και βλεπω οτι τις εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπακια ειναι αυτα οπως βαζεις στην βαλβιδα στα λαστιχα των αυτοκινητων.

Δεν εχουν σχεση με την λειτουργια των εξαεριστηρων. Τις βανες πρεπει να εχεις ανοιχτα οπως και βλεπω οτι τις εχεις.

καπάκια? για τί πράγμα έχουν βάλει καπάκια; όταν τα βιδώνεις κόβουν κάτι ή δεν επηρεάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επηρεαζουν

πήγα όμως κ τα έστριψα κι έκαναν κ τα δύο ένα γρήγορο φσσσσστ σα να κάνανε εξαέρωση, πάλι τα ξαναβίδωσα.Τί ήταν αυτό το φσσστ, αέρας δεν ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα υπαρχουν αυτοματα εξαεριστικα σαν και αυτα που σου δειχνω στην φωτογραφια, η κοκκινη πλαστικη ταπα ειναι διακοσμητικη.

Και υπαρχουν και τα πολυ παλια εξαεριστικα που πρεπει να τα ξεβιδωνεις να φευγει ο αερας και μετα να τα ξαναβιδωνεις.

Τα δικα σου αυτοματα μου φαινονται απο την φωτογραφια ομως δε μπορω να καταλαβω, δε τα εχω δουλεψει ποτε τα μη αυτοματα για να ξερω πως ειναι εμφανισιακα.

 

Αν δεν ειναι αυτοματα, πρεπει κατα καιρους να πηγαινεις να χαλαρωνεις την βιδα να βγαινει ο αερας, και μετα να τα ξαναβιδωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα εξαεριστικά που δείχνει η φώτο είναι εξαεριστικά εκτόνωσης όλου του κυκλώματος αν πχ για κάποιο λόγο πάθει κάτι ο κυκλοφορητής και δεν σταματήσει να δουλεύει από κει θα βγει νερό ή ατμός μην τα πειράζεται. Τα σώματα εξαερώνονται μόνο από τα εξαεριστικά που έχουν επάνω (αρχική φώτο) και μόνο όταν είναι κρύα ποτέ όταν κυκλοφορεί μέσα ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σώματα εξαερώνονται μόνο από τα εξαεριστικά που έχουν επάνω (αρχική φώτο) και μόνο όταν είναι κρύα ποτέ όταν κυκλοφορεί μέσα ζεστό νερό.

 

Δηλαδή να κάνουμε εξαέρωση όταν δεν δουλεύει το καλοριφέρ; Εγώ είχα μάθει και έκανα όταν δούλευε καιήταν ζεστό το σώμα. Πέταγε τον αέρα στην αρχη και μετά λίγο καυτό νερό και μετά το έκλεινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να κάνουμε εξαέρωση όταν δεν δουλεύει το καλοριφέρ; Εγώ είχα μάθει και έκανα όταν δούλευε καιήταν ζεστό το σώμα. Πέταγε τον αέρα στην αρχη και μετά λίγο καυτό νερό και μετά το έκλεινα...

Ακριβώς όταν είναι κρύο τότε ο αέρας (αν υπάρχει)έχει ανέβει στα σώματα και ανοίγοντας το βιδάκι με την βοήθεια του πιεστικού που υπάρχει στο κύκλωμα φεύγει ο αέρας. Αν το σώμα είναι ζεστό και το νερό έχει πιάσει και κυκλωφορεί μέσα στα σώματα παρασέρνει και τον αέρα πώς τότε θα κάνεις εξαέρωση; Όταν το σώμα είναι ζεστό και ανοίξεις το βιδάκι αυτό που βγαίνει είναι βραστό νερό γιααυτό σε ξεγελάει πετάει ατμό και νερό αυτό δεν είναι εξαέρωση.

Επίσης κάποιος πιο πάνω ανέφερε για θόρυβο στα σώματα τον θόρυβο αυτόν τον προκαλεί η μεγάλη συγκέντρωση αέρα μέσα σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά μπορεί κανείς, εάν ξέρει, να μου πεί τί διαφορά τιμής έχουν τα αυτόματα εξαεριστικά από τα πιό παλιά που πρέπει να τα ξεβιδώνεις, είμαι περίεργος να δώ ο κατασκευαστής τί λεφτά τσιγγουνέυτικε και έβαλε τα παλιά, γιατί εγώ έτσι όπως τα περιέγραψε ο radiatedsoul (και τον ευχαριστώ κιόλας για την ενημέρωση) πρέπει σίγουρα να εχω τα παλιά ΜΗαυτόματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ειναι αυτοματα και τα δικα σου.

 

Κανε την εξης δοκιμη, δοκιμασε να ξεβιδωσεις εντελως την βιδα (να την βγαλεις αν μπορεις), να δεις αν τρεξει νερο σαν βρυση.

Αν δε τρεξει νερο, τοτε ειναι αυτοματα.

 

Αλλα δε νομιζω, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι αυτοματα, και απλα εχεις σφηξει τοσο πολυ τις εξωτερικες ταπες που δε φευγει ο αερας. Δοκιμασε και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπα υπαρχει κυριως για να μη γεμιζει βρωμιες και σκονες μεσα η βαλβιδα και χαλασει.

Ειναι ακριβως οπως η ταπα στα λαστιχα του αυτοκινητου, δε κραταει αυτη τον αερα, απλα διατηρει τη βαλβιδα καθαρη, και καπως την προστατευει.

 

Πρεπει να την εχεις χαλαρη να περναει ο αερας.

Δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να σε αποτρεψουν να την σφηξεις εντελως, και γιαυτο μερικες εχουν μια μικρη τρυπα απο πανω ετσι ωστε και εντελως να την σφηξεις ο αερας περναει απο την τρυπα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπα υπαρχει κυριως για να μη γεμιζει βρωμιες και σκονες μεσα η βαλβιδα και χαλασει.

Ειναι ακριβως οπως η ταπα στα λαστιχα του αυτοκινητου, δε κραταει αυτη τον αερα, απλα διατηρει τη βαλβιδα καθαρη, και καπως την προστατευει.

 

Πρεπει να την εχεις χαλαρη να περναει ο αερας.

Δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να σε αποτρεψουν να την σφηξεις εντελως, και γιαυτο μερικες εχουν μια μικρη τρυπα απο πανω ετσι ωστε και εντελως να την σφηξεις ο αερας περναει απο την τρυπα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

σόρι που επιμένω αλλά δεν καταλαβαίνω, εάν η τάπα είναι μόνο για προστασία, γιατί τότε όταν την ξέσφυξα έκανε φσσστ σα να έφευγε αέρας από μέσα; εφόσον έκανε αυτό το θόρυβο του αέρα τότε μάλλον δεν είναι αυτόματη αφού εγώ με το ξεβίδωμα την έκανα να εκτονωθεί... ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μονο για προστασια, αλλα αν την σφηξεις αεροστεγως αχριστευεις το εξαεριστικο επειδη δε φευγει ο αερας. Χαλαρωσε την λιγο να περναει ο αερας.

 

Κανε το τεστ που σου εγραψα παραπανω αν θελεις να δεις αν ειναι αυτοματα. Δοκιμασε να βγαλεις εντελως την ταπα.

 

Και κατι αλλο που πρεπει να προσεξεις ειναι να ανοιγεις σε τακτα χρονικα διαστηματα την βανα πληρωσεως νερου του δικτιου για να γεμιζει με νερο και να φευγει και ο αερας.

Θα την βρεις μεσα στο λεβητοστασιο μια απλη βανα νερου ειναι. Ανοιξε την για καμια ωρα να γεμισει νερο το δικτυο με τα καλοριφερ και ξανακλειστην μετα.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...