Προς το περιεχόμενο

εξαέρωση καλοριφέρ


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη ειναι σχετικο με τα καλοριφερ, ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα: μπορειτε να μου πειτε με ποια λογικη κρατανε αναμμενη κεντρικη θερμανση πολυκατοικιας στο κεντρο της αθηνας ακομα και τωρα που κανει τον καιρο που κανει? εσεις εχετε ακομα αναμμενη κεντρικη θερμανση σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω να αναψω την θερμανση 1-2 εβδομαδες, εχει πολυ καλο καιρο τωρα τελευταια.

Εχει βεβαια και καλη μονωση στο σπιτι

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο που πρεπει να προσεξεις ειναι να ανοιγεις σε τακτα χρονικα διαστηματα την βανα πληρωσεως νερου του δικτιου για να γεμιζει με νερο και να φευγει και ο αερας.

Θα την βρεις μεσα στο λεβητοστασιο μια απλη βανα νερου ειναι. Ανοιξε την για καμια ωρα να γεμισει νερο το δικτυο με τα καλοριφερ και ξανακλειστην μετα.

Η βάνα αυτή είναι μονίμως ανοικτή, δεν πρέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοιγω νεο θεμα.. το κλειδακι που κανει την εξαερωση ειναι ενα ή υπαρχουν διαφορων τυπων; Θελω να κανω εξαερωση τα σωματα και καταφερα και εκανα μονο ενα. Εχω το κλασσικο κλειδακι (http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=5030) αλλα στα δικα μου σωματα δεν εφαρμοζει. Αυτο εχει πολλες γωνιες μεσα ενω τα δικα μου σωματα το μεταλλικο μερος ειναι τετραγωνο και με ενα σκισιμο στη μεση για να βαλεις π.χ. ισιο κατσαβιδι. Αλλα σε καποια σημεια που ειναι τα σωματα δεν χωραει κατσαβιδι γι'αυτο και θα ηθελα να μαθω εαν υπαρχει κ' αλλου τυπου κλειδι.

 

Επεξ/σία από greekparot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τα καλοριφερ μου δεν εχουν τρυπες για να κανω εξαερωση.. Μηπως δε χρειαζονται;

Δεν γίνετε να μην έχουν τα σώματα κάτι τέτοιο http://www.tiemme.gr/product.asp?catid=4370

Κοίτα μην έχουν βάλει απλές τάπες και όχι εξαεριστικό όποτε με την πρώτη ευκαιρία άλλαξέ τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 καλοριφερ στο σπιτι δεν υπαρχει κατι τετοιο. Και θυμαμαι περυσι δουλευαν μια χαρα χωρις εξαερωση.

Αν δεν υπάρχει τότε πρέπει να βάλεις.

Δεν χρειάζεσαι υδραυλικό να το βάλει είναι πολύ απλό.

Αφού κλείσεις τον διακόπτη (την βάνα) του καλοριφέρ βγάλε την πάνω τάπα και βάλε εξαεριστικό για να μπορείς

όποτε θέλεις να κάνεις εξαέρωση.

Εξαεριστικό θα βρεις σε μαγαζί με υδραυλικά και είναι πολύ φτηνά.

Μην πάρεις αυτόματο δεν αξίζει.

Να είσαι προετοιμασμένος για μια μικρή ατσαλιά αφού σίγουρα θα τρέξουν λίγα νερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 καλοριφερ στο σπιτι δεν υπαρχει κατι τετοιο. Και θυμαμαι περυσι δουλευαν μια χαρα χωρις εξαερωση.

Γνωστό μέλος είχε κάψει τα χέρια του όταν πήγε να κάνει εξαέρωση ενώ το καλοριφέρ δεν είχε εξαεριστικό.

 

Όπως έμαθε μετά, δεν χρειάζεται γιατί στην πολυκατοικία γίνεται κεντρική εξαέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...