Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σε γελασω.οπως σου ειπα δεν παιζω παιχνιδια οποτε δεν ξερω αν θελει κατι αλλο.επισης με οσα ρουτερ εχουν περασει απο τα χερια μου Port που ανοιγα για 2-3 πραγματα δεν ειχα ποτε προβλημα.παντα εκανα το τεστ και επαιζε και μου επαιζε και αυτο που ηθελα.ενα Remote,dyndns,mtorrent.


firewall,ids.ips και τετοια παντα τα εκλεινα ετσι και αλλιως γιατι τα θεωρουσα αχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους... Εχω το pirelli της cyta και καθε φορα που προσπαθω να ανοιξω ενα port πάντα μου βγαζει error και δεν δουλευει... εχει κανεις καποια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους... Εχω το pirelli της cyta και καθε φορα που προσπαθω να ανοιξω ενα port πάντα μου βγαζει error και δεν δουλευει... εχει κανεις καποια ιδεα τι μπορει να φταιει?

α.τι error βγαζει.

β.που το βγαζει το error?Οταν ανοιγεις το Port ή οταν τσεκαρεις το port?δηλαδη μεσα στο ρουτερ βγαινει ή το ανοιγει κανονικα και απλα εσυ δεν το βλεπεις ανοιχτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πορτα την φτιαχνει.... Το error βγαινει οταν παω να ελεγξω αν ειναι ανοιχτo το port... Εχω κλεισει το firewall των windows μηπως αυτο ειναι το προβλημα αλλα τιποτα...

Επισης δοκιμασα και το dmz αλλα και παλι τιποτα... Πιστευω οτι κατι μπλοκαρει το port... Εχω τα windows 7... Ισως εχουν καποια ρυθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν τρεχεις την εφαρμογη που χρησιμοποιει το Port τοτε το Port δεν θα βγει ανοιχτο.το πιο ευκολο τεστ ειναι να βαλεις αυτο το Port στο Mtorrent και μετα να τρεξεις το τεστ αφου θα εχεις ανοιχτο το mtorrent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μπορει το Port Να ειναι ανοιχτο και απλα να μην μου το δειχνει???  http://www.canyouseeme.org/απο εδω το βλεπω... Βασικα φιλε μου μηπως εχεις σκαιπ να στα πω απο εκει? γιατι παιζει να εχω καταστρεψει το ρουτερ μου.... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξαναγραφω.ναι το Port ανοιγει μαλλον αλλα δεν τοδειχνει ανοιχτο επειδη δεν χρησιμοποιειται.κανε το τεστ με το mtorrent.ειναι το πιο ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΑ PORT ΣΤΟ ROUTER ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ SERVER L2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ SKYPE ΟΝΟΜΑ TheDragonTeo

α.δεν γραφουμε με κεφαλαια.

β.τι ρουτερ εχεις?

γ,αν εχεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια της οτενετ.

δ.www.portforward.com εχει αρκετες οδηγιες.

ε.στο www.canyouseeme.com Μπορεις να δεις αν εχει ανοιξει η πορτα.για να στην δειξει ανοιχτη πρεπει να τρεχει το προγραμμα που την χρησιμοποιει.

ζ.αν εχει dmz το ρουτερ μπορεις να κανεις dmz για να ανοιξουν ολα τα Ports αν το port forward σε δυσκολευει

η.προσοχη τα firewall στο pc σου μην σε κοβουν αυτα παρολο που εχεις ανοιξει τα Ports.

για αρχη ειναι ευκολο να ανοιξεις ενα port και να το βαλεις στο mtorrent.μετα να κλεισεις/ανοιξεις το mtorrent και να πας στο πιο πανω site και να δεις αν ειναι ανοιχτη.αν ειναι ανοιχτη τοτε το εχεις κανει σωστα.επισης καλο θα ηταν στο Pc σου να πας στο tcp ip της καρτας δικτυου σου και να βαλεις καρφωτα Ip/dns ωστε να εχει το pc σου παντα την ιδια Ip.διοτι αμα αλλαξει η ip σου για τον χ ψ λογο τοτε το Port forward αν εχει γινει με βαση την Ip και οχι την mac address ωστε να ειναι dynamic τοτε δεν θα παιζει το Port forward.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα speedtouch st585 v6 προσπαθώ να κάνω forward τις θύρες 65000 και 8888 αλλά τα online tool τις δείχνουν κλειστές. Τις έχω κάνει assign σε κάποια ip. Αντιθέτως τo predefine ssh profile ου έχει όταν το έκανα  assign κανένα πρόβλημα. Μήπως θέλει ειδική ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα speedtouch st585 v6 προσπαθώ να κάνω forward τις θύρες 65000 και 8888 αλλά τα online tool τις δείχνουν κλειστές. Τις έχω κάνει assign σε κάποια ip. Αντιθέτως τo predefine ssh profile ου έχει όταν το έκανα  assign κανένα πρόβλημα. Μήπως θέλει ειδική ρύθμιση?

v6?που το πετυχες?

η πορτα πρεπει να χρησιμοποιειται για να στην δειξει ανοιχτη.ο πιο ευκολος τροπος για να το κανεις αυτο ειναι να βαλεις το Port που ανοιξες στο Mtorrent  και να δεις μετα απο πχ το www.canyouseeme.org αν ειναι ανοιχτο το Port.

επισης οδηγιες για το Port forward υπαρχουν και στο www.portforward.com.

προληπτικα και ασχετο με το θεμα δες και για κανα firmware update για το speedtouch

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/SpeedTouch-585/v6/Firmware/

περνα κανα generic firmware.

Πχ

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/SpeedTouch-585/v6/Firmware/r8-2-7/Generic/

 

επισης ειτε βαλε το port forward να γινεται assign σε mac address αντι για Ip ή αλλιως βαλτο σε ip αλλα δωσε και καρφωτα ip στο Tcp ip Της καρτας δικτυου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

v6?που το πετυχες?

η πορτα πρεπει να χρησιμοποιειται για να στην δειξει ανοιχτη.ο πιο ευκολος τροπος για να το κανεις αυτο ειναι να βαλεις το Port που ανοιξες στο Mtorrent  και να δεις μετα απο πχ το www.canyouseeme.org αν ειναι ανοιχτο το Port.

επισης οδηγιες για το Port forward υπαρχουν και στο www.portforward.com.

προληπτικα και ασχετο με το θεμα δες και για κανα firmware update για το speedtouch

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/SpeedTouch-585/v6/Firmware/

περνα κανα generic firmware.

Πχ

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/SpeedTouch-585/v6/Firmware/r8-2-7/Generic/

 

επισης ειτε βαλε το port forward να γινεται assign σε mac address αντι για Ip ή αλλιως βαλτο σε ip αλλα δωσε και καρφωτα ip στο Tcp ip Της καρτας δικτυου σου

 

Το έχω περίπου 8 χρόνια από tellas.

 

Έχω αλλάξει firmware μου το είχες πει παλιότερα αλλά θα δοκιμάσω generic.

Η 65000 είναι το μTorrent και μου την δείχνει κλειστεί.

 

Σκέφτομαι και την αγορά καινούριου router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω περίπου 8 χρόνια από tellas.

 

Έχω αλλάξει firmware μου το είχες πει παλιότερα αλλά θα δοκιμάσω generic.

Η 65000 είναι το μTorrent και μου την δείχνει κλειστεί.

 

Σκέφτομαι και την αγορά καινούριου router

ναι καλο θα ηταν να παρεις καποιο πιο νεο.σιγουρα θα κερδισεις και στον συγχρονισμο.καλο ειναι να εχεις Generic.

δοκιμασε αλλη πορτα αντι για την 65000.πηγαινε πχ σε καμια 3333.επισης το firewall στο spedtouch κλειστο.

προσεχε με τα firewall στο pc επισης.ακομα αν εχεις οτενετ κλεισε την αυξημενη ασφαλεια γιατι σου κοβει Ports.

εσυ θα ανοιξεις το Port και θα βαλεις το Port στο mtorrent και μετα θα  πας με ανοιχτο το Mtorrent στο www.canyouseeme.org για να δεις αν ειναι ανοιχτη..οταν κανεις assign το application καντο με ip αλλα δωσε και καρφωτα ip στο pc σου για να μην αλλαξει.αλλιως κανε ipconfig /all στ Pc σου και δες την mac address της καρτας δικτυου και κανε assign στο speedtouch με βαση την mac address οποτε ετσι δεν σε νοιαζει ποια ip εχεις ουτε αν θα αλλαξει ουτε αν ειναι καρφωτα η ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...