Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Ίσως δεν παίζει σωστά το DMZ τότε. Έχεις δοκιμάσει να ανοίξεις χειροκίνητα όσες πόρτες χρειάζεται;

Προσπαθώ αλλα μάλλον κάτι δεν πιάνω, αν εχω καταλάβει καλά το λέει port mapping

GTA Online requires the following ports to be open:

  • Port 6672 (UDP)
  • Port 61455 (UDP)
  • Port 61457 (UDP)
  • Port 61456 (UDP)
  • Port 61458 (UDP)

Να τις αφήσω έτσι να τελειώνω αντι να κάνω 5 διαφορετικές καταχωρήσεις;

Θα βάλω και την ip μου μετά στο internal host και νομιζω καθάρισα, το external source δε νομιζω να το ξερω κάπως.

port.jpg

ΑΚΥΡΟ, δεν γίνεται έτσι το δοκίμασα μόλις μου λέει οτι υπάρχει conflict μεταξύ Internal και external ports.

Να αφήσω μονο τις external;

 

μπα, δεν θέλει.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-12-07 065955.jpg

Η 193.ΧΧΧ που εμφανίζεται ειναι επειδή εκανα ρισταρτ το huawei. (Επειδή πριν εγραφα για 46.ΧΧΧ)

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επανέρχομαι στο θέμα,μάλλον κάτι παίζει με το Xiaomi Mi4A που έχω ως wireless repeater ενδιάμεσα και δεν ανοίγει πόρτες και τα συναφή.

Δοκίμασα να συνδεθώ στο huawei με τη μια ασύρματα (όσο έπιανε) και τουλάχιστον το UPNP παίζει κανονικά, το εμφανίζει και στα παιχνίδια οτι είναι enabled!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/08/2023 at 16:25, GeG said:

του παροχου εχει μεινει pppoe passthrough με ip 192.168.0.1 και το tplink pppoe επισης με ip 192.168.1.1.

Επισης η εξωτερικη ip που εχει το tplink ειναι ιδια με την ip που μου δινει το whatismyip

αρα δεν εισαι πισω απο cgnat.ναι η πορτα πρεπει να χρησιμοποιειται για να την δειχνει ανοιχτη.

On 06/12/2023 at 19:31, Xristaras12 said:

Χαιρετώ, πρόσφατα εχω αλλάξει σε DN8245V-70 απο τη nova/wind. Προσπαθώ να βάλω την ip του υπολογιστή σε DMZ ώστε να μην έχω θέμα με τα παιχνίδια και τα ports που χρειάζονται αλλά δυστυχώς ΔΕΝ φαίνεται να λειτουργεί ούτε αυτό ούτε το κλασσικό port forward.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι πρέπει να γίνει; με το Support που μίλησα μου είπαν οτι βλεπουν κανονικα ανοιχτές τις ports που τους έστειλα, αντίθετα το canyouseeme στην εξωτερική μου ΙΡ (η οποια δεν ειναι πισω απο ΝΑΤ ξεκινάει με 46.ΧΧΧ) τα βλέπει ΚΛΕΙΣΤΑ!

Εφόσον η ip/mac μπει σε DMZ/port forward ανα πάσα ώρα και στιγμή δεν θα έπρεπε να βλέπεις το συγκεκριμένο port ανοιχτό; Ασχέτως αν τρέχει η όχι η εφαρμογή που θες.

ΥΠΟΨΙΝ, συνδέομαι ασύρματα μέσω wifi (5GHZ) σε ενα xiaomi router σεταρισμένο ως wireless repeater mode και με αυτό στο DN8245V-70.

 

On 06/12/2023 at 20:35, Xristaras12 said:

ο torrent client φαίνεται κανονικά ανοιχτός στο UPNP (πχ 17773) είτε έχω DMZ είτε όχι, και το εμφανιζει και ο canyouseeme χωρίς να του έχω ορίσει υπηρεσία να δει, απλά IP(46.XXX) και port 17773 και το βλέπει ανοιχτό (εφόσον ο tor-client) είναι ανοιχτός.

Αντίθετα, στο GTAV πχ με DMZ ON, το παιχνίδι λεει NAT MODERATE και ports CLOSED.

 

Σωστά.

δεν οριζεις υπηρεσια απλα αφηνεις το Torrent client ανοιχτο.το upnp μπορεις να το κλισεις απο το Mtorrent ή απο το router για να εισαι σιγουρος οτι παιζει σωστα το port forward. προσεχε το παιχνιδι να μην το κοβει καποιο Firewall λογω οτι πχ δεν ειναι αυθεντικο και το μπλοκαρες στο Firewall για το crack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπερα και απο εμενα. με το technicolor router της nova ειχα καταφερει να δουλευει ο jellyfin server που τρεζει στο πισι μου ακομα και απο εξω απο το σπιτι πχ κινητο.ειχα φτιαξει ενα δωρεαν  ddns  το dnshome.de (που ηταν στην λιστα των ddns που υποστηριζε το technicolor)

τωρα μου εστειλε η νοβα το nokia το ορθιο λευκο ρουτερ αλλα.... επειδη στην λιστα με τους ddns δεν εχει το dnshome.de εκανα στο no ip.

εχω δωσει καρφωτη ip στο σταθερο υπολογιστη που τρεχει ο jellyfin.

βαζω τα στοιχεια του no ip και η πορτα του jellyfin ειναι η 8096.εκει που λεει wan port- και lan port εβαλα 8096 αλλα δεν βλεπω φως.τι κανω λαθος ?ευχαριστω!δειτε φωτο

Screenshot 2024-03-30 223647.jpg

Screenshot 2024-03-30 223631.jpg

Screenshot 2024-03-30 223606.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, fuorigioco1981 said:

καλησπερα και απο εμενα. με το technicolor router της nova ειχα καταφερει να δουλευει ο jellyfin server που τρεζει στο πισι μου ακομα και απο εξω απο το σπιτι πχ κινητο.ειχα φτιαξει ενα δωρεαν  ddns  το dnshome.de (που ηταν στην λιστα των ddns που υποστηριζε το technicolor)

τωρα μου εστειλε η νοβα το nokia το ορθιο λευκο ρουτερ αλλα.... επειδη στην λιστα με τους ddns δεν εχει το dnshome.de εκανα στο no ip.

εχω δωσει καρφωτη ip στο σταθερο υπολογιστη που τρεχει ο jellyfin.

βαζω τα στοιχεια του no ip και η πορτα του jellyfin ειναι η 8096.εκει που λεει wan port- και lan port εβαλα 8096 αλλα δεν βλεπω φως.τι κανω λαθος ?ευχαριστω!δειτε φωτο

Screenshot 2024-03-30 223647.jpg

Screenshot 2024-03-30 223631.jpg

Screenshot 2024-03-30 223606.jpg

τι αλλα Connections εχει περα απο το tr069 που βλεπω. πρεπει να δεις ποιο Interface απο ολα που εχει εκειμεσα εχει παρει Wan ip.μπορει να εχει 6-7 interfaces αλλα ενα ειναι το σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, poulinos said:

πρεπει να δεις ποιο Interface απο ολα που εχει εκειμεσα εχει παρει Wan ip.μπορει να εχει 6-7 interfaces αλλα ενα ειναι το σωστο

Σωστό είναι. Λέει TR-069 και Internet. Όλα αυτά μαζί στο VLAN 835.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2024 στις 11:44 ΜΜ, poulinos είπε

τι αλλα Connections εχει περα απο το tr069 που βλεπω. πρεπει να δεις ποιο Interface απο ολα που εχει εκειμεσα εχει παρει Wan ip.μπορει να εχει 6-7 interfaces αλλα ενα ειναι το σωστο

μονο αυτο εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγγνωμη αμα ακουστει λιγο χαζη η ερωτηση αλλα μολις αλλαξα ρουτερ, κουμπωσα το καινοριο χωρις καμια απο τις παλιες ρυθμισεις port farward που ειχα στο παλιο router  για τo utorrent . και η ταχυτητα κατεβασματος ειναι η ιδια.. αρα ποια η χρησιμοτητα του port forward ? το νεο ρουτερ ειναι το speedport plus 2, πανω σε 24αρα γραμμη

Επεξ/σία από MariaLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, MariaLog said:

συγγνωμη αμα ακουστει λιγο χαζη η ερωτηση αλλα μολις αλλαξα ρουτερ, κουμπωσα το καινοριο χωρις καμια απο τις παλιες ρυθμισεις port farward που ειχα στο παλιο router  για τo utorrent . και η ταχυτητα κατεβασματος ειναι η ιδια.. αρα ποια η χρησιμοτητα του port forward ? το νεο ρουτερ ειναι το speedport plus 2, πανω σε 24αρα γραμμη

Για να ξεκινήσεις να κατεβάζεις ένα torrent από κάποιον άλλο, πρέπει ένας από τους 2 να ξεκινήσει το connection. Τώρα που δεν έχεις κάνει port forward, δεν μπορεί να το ξεκινήσει ο άλλος προς εσένα. Αν ο άλλος όμως έχει κάνει, το ξεκινάς εσύ προς αυτόν οπότε είναι το ίδιο πράγμα. Ειδικά σε 24άρα που είναι χαμηλή ταχύτητα, δεν θα παρατηρήσεις κάποια διαφορά. Σε ένα torrent με πολλούς seeds είναι εύκολο να συνδεθείς με άλλους ακόμα και χωρίς να έχεις κάνει port forward (αφού θα είναι πολλοί άλλοι που το έχουν κάνει αυτοί). Σε torrents με λίγα seeds όμως αυξάνεις πολύ τις πιθανότητες να έχεις καλύτερη ταχύτητα κάνοντας port forward για να μπορείς να συνδεθείς με όσο το δυνατόν περισσότερους. Γιατί σκέψου αν δεν έχουν κάνει και οι άλλοι δεν θα μπορεί κανείς να συνδεθεί και θα κάθεστε και θα «κοιτιέστε» χωρίς να κατεβαίνει το torrent :P Επίσης, σε private trackers είναι υποχρεωτικό να είσαι connectable, αλλιώς σε κάνουν ban.

Υπάρχει και το UPnP, που αν το υποστηρίζει το router σου και ο torrent client σου και είναι ενεργοποιημένο και στα 2, είναι σαν να κάνει πρακτικά αυτόματα port forward όταν χρειάζεται. Γενικά το UPnP δεν είναι καλή πρακτική οπότε προτείνεται να απενεργοποιείται και να ανοίγονται χειροκίνητα οι θύρες με την κλασική διαδικασία.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, infin1tyGR said:

Για να ξεκινήσεις να κατεβάζεις ένα torrent από κάποιον άλλο, πρέπει ένας από τους 2 να ξεκινήσει το connection. Τώρα που δεν έχεις κάνει port forward, δεν μπορεί να το ξεκινήσει ο άλλος προς εσένα. Αν ο άλλος όμως έχει κάνει, το ξεκινάς εσύ προς αυτόν οπότε είναι το ίδιο πράγμα. Ειδικά σε 24άρα που είναι χαμηλή ταχύτητα, δεν θα παρατηρήσεις κάποια διαφορά. Σε ένα torrent με πολλούς seeds είναι εύκολο να συνδεθείς με άλλους ακόμα και χωρίς να έχεις κάνει port forward (αφού θα είναι πολλοί άλλοι που το έχουν κάνει αυτοί). Σε torrents με λίγα seeds όμως αυξάνεις πολύ τις πιθανότητες να έχεις καλύτερη ταχύτητα κάνοντας port forward για να μπορείς να συνδεθείς με όσο το δυνατόν περισσότερους. Γιατί σκέψου αν δεν έχουν κάνει και οι άλλοι δεν θα μπορεί κανείς να συνδεθεί και θα κάθεστε και θα «κοιτιέστε» χωρίς να κατεβαίνει το torrent :P Επίσης, σε private trackers είναι υποχρεωτικό να είσαι connectable, αλλιώς σε κάνουν ban.

Υπάρχει και το UPnP, που αν το υποστηρίζει το router σου και ο torrent client σου και είναι ενεργοποιημένο και στα 2, είναι σαν να κάνει πρακτικά αυτόματα port forward όταν χρειάζεται. Γενικά το UPnP δεν είναι καλή πρακτική οπότε προτείνεται να απενεργοποιείται και να ανοίγονται χειροκίνητα οι θύρες με την κλασική διαδικασία.

ευχαριστω. καταλαβα. μηπως εχεις καποιον 'οδηγο' για port forward για το speedport plus 2 ? ασχετη εδω με αυτα μοντεμ και δικτυα

 

Επεξ/σία από MariaLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 διαφορετικά Speedport Plus 2, αν και εμφανισιακά είναι ολόιδια, το μενού τους διαφέρει.

Στο Arcadyan, το Port Forwarding γίνεται εδώ, αφού συνδεθείς στο http://192.168.1.1 με τα στοιχεία που έχει στο αυτοκόλλητο κάτω από το router:

image.png.cd7f7654c673fb1aa32208585224ece5.png

image.png.d1a2249c535f7714c3ad1138eacc50eb.png

Στο Server IPv4 Address εισάγεις τη διεύθυνση του υπολογιστή (που καλό είναι να την έχεις κάνει στατική αν δεν είναι ήδη από παλιά). Στα private και public port εισάγεις το port που έχεις επιλέξει στον torrent client.

Για το Sercomm Speedport Plus 2 δεν είμαι σίγουρος πού είναι η επιλογή για το port forwarding και δεν έχω πρόσβαση τώρα να το τσεκάρω 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Sercomm Speedport Plus 2 εχω... και το αναφερει σαν port mapping

στο utorrent εχω την 12500 θυρα

 

τι βαζω στο PUBLIC PORT RANGE + LAN PORT ?  12500-12500 και στα δυο?

 

ευχαριστω

 

 

Screenshot 2024-04-02 at 14-24-06 Port Mapping.png

Επεξ/σία από MariaLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...