Προς το περιεχόμενο

Μεθύσι κ αποτελέσματα


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας προσφατο ενα περιστατικο , ηθελα να ρωτησω .

 

Ποσο βαρυ μπορει να γινει ενα μεθυσι , μεχρι που μπορει να φτασει - οσον αφορα τα αποτελεσματα - κ τι μελει γενεσθαι την επομενη μερα οσον αφορα την αντιμετωπιση του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

"μεχρι που μπορει να φτασει" - Μέχρι πάρα πολύ άσχημες καταστάσεις.

Ανάλογα με το μεθύσι ακολουθεί και η ανάλογη "επόμενη μέρα" ή αλλιώς το γνωστό hang over :) Κάθε μεθύσι εξαρτάται απο το τί πίνεις,πώς το πίνεις και σε τί ποσότητες το πίνεις :) Προσωπικά μετά απο γερό μεθύσι προσπαθώ να τρώω καλά και να χαλαρώνω την επόμενη μέρα.Φυσικά υπάρχει και η λύση να συνεχιστεί το μεθύσι και την επόμενη μέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο φιλο μου γιατρο εχω ακουσει πολλες ιστοριες οι οποιες ειναι για κλαματα!! και εχω την εξης απορια,καλα να πιεις 2-3 ποτα το καταλαβαινω αλλα το να πας στο νοσοκομειο επειδη εχεις κατεβασει ολο το βοσπορο θεωρειται διασκεδαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα υπάρχουν διαφόρων ειδών μεθύσια..

αυτά πού πίνεις γιατί περνάς καλά,αυτά που πίνεις για να ξεχάσεις(όπως θεωρούν αρκετοί),το ένα ποτήρι χάλια ποτού που σε χαλάει κτλ.

ανάλογα είναι κ τα αποτελέσματα λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεθύσι μπορεί να καταλήξει ακόμη και στον θάνατο. Να σε πάνε στο νοσοκομείο για ενέσεις όπως πήγαν κάποτε εμένα δεν είναι και τόσο οδυνηρό, απλούστατα γιατί δεν θα καταλάβεις τίποτα, θα είναι όμως οδυνηρό για τους άλλους.

 

Πάντως αν νομίζεις ότι το "παράκανες" η καλύτερη πρακτική είναι να ξεράσεις και έπειτα να φας κάτι. Δε θα δυσκολευτείς και πολύ. Εξάλλου αν δεν ξεράσεις, στην ουσία δεν μέθυσες ποτέ. lol

 

Την άλλη μέρα εκτός από παυσίπονα και καφέδες, δεν μπορείς να κάνεις κάτι και τόσο αποτελεσματικό, εως να εξαφανιστεί το αλκοόλ από το αίμα σου θα περάσουν πολλές δύσκολες ώρες. Είναι το τίμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεθύσι μπορεί να καταλήξει ακόμη και στον θάνατο.
Πράγματι,γνωστή μου κατέβαζε τις ρακές σαν νερό και κατέληξε στο

νοσοκομείο με πίεση γύρω στο 3.Λίγο ακόμα και θα'παιρνε τον πούλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι οι ρακές, το τσίπουρο και το ούζο, είναι πολεμικά καύσιμα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται. Θέλουν σύνεση, καθώς εγώ πριν 2-3 χρόνια μπορεί να κατέβαζα μόνος μου εύκολα μια μπουκάλα βότκα, όμως με το τσίπουρο σε τέτοια ποσότητα μπορεί να πας στον Άγιο Πέτρο.

Οι "μπόμπες" δεν χρειάζονται καν τέτοια ποσοστά. 2-3 μπόμπες σε στέλνουν στο νοσοκομείο εύκολα, όχι για ενέσεις καφείνης, αλλά για πλύση στομάχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχο εναν φιλο δραμινο ο οποιος ειναι πρωτα8λιτις...εχει παει 3-4 φορες για πλισι στομαχου και δεν ξερω ποσες για καφεινι...!!!!Το προβλιμα με ρακια και ουζα ειναι οτι μετα απο καμποσο σου τρυπανε το στομαχι απο πονο για κανα 3ιμερο...αλλα ι μπυρα κανει το χειροτερο με8υσι...4 μερες κεφαλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο βαρυ μπορει να γινει ενα μεθυσι , μεχρι που μπορει να φτασει - οσον αφορα τα αποτελεσματα - κ τι μελει γενεσθαι την επομενη μερα οσον αφορα την αντιμετωπιση του ?

 

Μεχρι τον θανατο..

Σε πιο λαιτ φασεις μεχρι μπλακ-ουτ/λιποθυμια...

Σε πιο νορμαλ φασεις γαμημενο στομαχι & ζαλαδοπονοκεφαλος (hangover) τιποτα εμετοι κλπ.. Αν με το που πας σπιτι, πιεις νερο και φας κανα φρουτο θα βοηθηθεις

 

Καλο θα ηταν να πινεις αρκετο νερο καθως το αλκοολ σε αφυδατωνει.

Καθως και να μην εισαι ουτε με εντελως αδειο στομαχι, ουτε γεματο/βαρυ στομαχι πριν πιεις, αλλα ελαφρυ..

 

Γενικως δεν το γουσταρω το πολυ μεθυσι Εχω ακουσει και κατι εμπειριες με αψεντι.. γαμα Τα.

 

Πάντως αν νομίζεις ότι το "παράκανες" η καλύτερη πρακτική είναι να ξεράσεις και έπειτα να φας κάτι. Δε θα δυσκολευτείς και πολύ. Εξάλλου αν δεν ξεράσεις, στην ουσία δεν μέθυσες ποτέ. lol

 

χεχε οντως καπως ετσι ειναι.. Αν και ξερω ατομο που ΔΕΝ μπορει να ξερασει, με τιποτα, δεν εχει ξερασει ποτε.. οσο γαμημενο και να ειναι στομαχι/κεφαλι.. υστερα απο 2-3 μερες ολη-μερα αλκοολ , επεσε για υπνο 50 ωρες σερι (σηκωθηκε μονο μια φορα για κατουρημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αψέντι είναι υπερεκτιμημένο.

Επίσης για να ξεμεθύσουμε γρήγορα, χτυπάμε ή πατσά (το έκανα ΜΙΑ φορά, έπιασε, δεν το ξανακάνω για τίποτα στον κόσμο) ή τρώμε ζυμαρικά.

 

Για το χανγκόβερ έχω αγοράσει κάτι ωραία γερμανικά παυσίπονα και είμαι τζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αψέντι δεν ξέρω αν είναι υπερεκτιμημένο, αλλά το περιβάλλει μυθική γοητεία. Το χρησιμοποιούσαν μέχρι και το μεσοπόλεμο οι καλλιτέχνες της πρωτοπορίας, αλλά και οι μποέμ. Αναπαραστάσεις του μπορεί κανείς να διακρίνει σε έργα υπερρεαλιστών/μοντερνιστών. Εκείνη την περίοδο απαγορεύτηκε, γιατί προκαλούσε μόνιμες βλάβες.

Αυτό που σήμερα πωλείται ως αψέντι δεν είναι το ίδιο με το αυθεντικό αψέντι της εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, αφού έχουν μειώσει την περιεκτικότητα σε thujone στο μίνιμουμ. Τα 'χουμε ξαναπεί σε κάποιο παλιότερο τόπικ, γενικά πάντως είναι τίγκα μυθοποιημένο -πολύ ωραίο ποτό αν το φτιάξεις σωστά, αλλά μυθοποιημένο nonetheless.

 

insomniaK, είναι έκφραση που έχει μείνει από κλίκα άλλου φόρουμ. Όλα τζιτζι, όλα gg, όλα g, όλα τζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αψέντι είναι υπερεκτιμημένο.

 

Όχι που θα σε άφηνα έτσι :)

 

Πρέπει να ξέρεις ποιό αψέντι θα πιείς. Για παράδειγμα εδώ στα Γιάννενα το αψέντι στα μαγαζιά αλλά και αυτό που δίνουν μερικές κάβες δεν είναι του γούστου μου.

 

Online είχα βρεί τα καλύτερα. Και δεν χρειάζεται να έχει πολλούς βαθμούς το αψέντι για να σε πιάσει. Δεν είναι το αλκοόλ που σε βαράει ;)

 

PS. Α με πρόλαβες. Έχω βρεί στο net λοιπόν μερικά που είναι οριακά στα νόμιμα όρια για Ευρώπη. Ακόμα και έτσι είναι μια χαρά. Σίγουρα όχι οτι νομίζουν πολλοί αλλά προσωπικά πιστεύω κάνει πολύ γλυκό μεθύσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...