Προς το περιεχόμενο

Το ψυγειο μου εχει προβλημα


Fotis_Greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, τα συμπτωματα του ψυγειου μου σε οποιον ειναι ειδικος σε τετοια θεματα, του θυμιζουν χαλασμενη πλακετα;

 

Eφόσον το είδε ψυκτικός που είναι δικό σου άτομο, εμπιστέψου τον. Εγώ μπορεί να σου πώ ότι είναι πλακέτα, άλλα μπορεί απλά να τα έχουν παίξει τα μοτέρ, ή να είναι χαλαρή καποια σύνδεση με την πλακέτα. Δεν αξίζουν οι επισκευές σε τόσο παλιό ψυγείο. Μπορεί να αγοράσεις καινούρια πλακέτα κ μετά να κλατάρει ο συμπιεστής κ.ο.κ. Πάρε μικρό που λες. Η αυτόματη απόψυξη δουλεύει όπως σου λέει ο κατασκευαστής. Δεν είναι τίποτα πάντως η απόψυξη η χειροκίνητη. Απλά πρέπει να πάρεις ένα φορητό ψυγείο ισοθερμικό (πικ-νικ) να του βάζεις παγοκυψέλες μέσα για να βάλεις ότι έχεις στο ψυγείο μέχρι να τελείωσει η απόψυξη. Να ξέρεις πως αν το μεταφέρεις με το αυτοκίνητο θα πρέπει να το αφήνεις να ηρεμούν τα ψυκτικά υγρά πριν να το βάλεις ξανά μπροστά. Δε στο συνιστώ πάντως να το πηγαινόφερνεις συχνά εκτός κι αν το κάνεις μόνο 2 φορές το χρόνο. Αν το πηγαινοφέρνεις κάθε μήνα, θα σου χαλάσει γρήγορα. Είναι συσκευές που από τη στιγμή που μπούν σε λειτουργία δεν πρέπει να τις μεταχειρίζεσαι ως φορητές... Τα Zanussi που πόσταρες μου φαίνονται πολύ ωραία. Έχω τέτοιο ψυγειάκι παλιού τύπου στο μαγαζί 17 χρόνια. Έχουμε χάλια ρεύμα σαν περιοχή με πολλά σκαμπανεβάσματα. Το zanussi μας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους. Ένα διπλό General Electric που έχουμε, έχει κάψει συμπιεστή στα ίδια χρόνια. Ένα inverter της πλάκας που έχω κλιματιστικό, έκαψε πλακέτα πάνω στη βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποση μεγαλη 'διαφορά' θα κάνει, στην κατανάλωση ρεύματος και στον λογαριασμό του ηλεκτρικού, το γεγονός ότι το νέο ψυγείο είναι ενεργειακής κλάσης Α, σε σχέση με το παλιό που δεν ήταν καν ενταγμένο σε καποια κλάση;

Το λέω και με την έννοια ότι το ψυγείο ειναι μια συσκευή που λειτουργεί 24x7x365 μέρες το χρόνο, δηλαδή συνεχώς, κι όχι περιστασιακά όπως πχ μια κουζίνα ή ενα πλυντήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200-300KWh / έτος (20-30€)

 

http://www.siemens-home.gr/energy-rater.html

 

Το νεο ψυγειο θα ειναι 'μικρο', μισου υψους (και αναλογης χωρητικοτητας), σε σχεση με αυτο που ειχα μεχρι τωρα.

Καμια εκτιμηση για την νεα μειωμενη καταναλωση και κοστος ρευματος, χονδρικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάστορα πραγματικά, 2 λεπτά να ασχοληθείς με το παραπάνω link θα το βρεις. Έλεος όμως!

 

 

 

 

Θα μπορουσε να ηταν κατι τοσο ευκολο, που απλα να το εγραφε καποιος. Δεν χρειαζεται ενταση.

Οντως το λινκ ειναι χρησιμο και ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα το νεο μικρο ψυγειακι, και ειχε ενα εντυπο εκει που ελεγε για την ενεργειακη κλαση Α, που εγραφε 165kwh/ετος.

Με τι να πολλαπλασιασω για να εχω μια καλη εκτιμηση ετησιου κοστους λειτουργιας;

Ποσο κοστιζει η kwh της ΔΕΗ?

 

-----

 

Επισης αν μπορει καποιος ας μου εξηγησει τι σημαινει αυτοματη αποψυξη για την συντηρηση.

Θα μαζευει παγο στο πισω μερος του ψυγειου, αλλα θα το 'εξαερωνει-εξατμιζει' μονο του;

 

Παντως, οπως καταλαβα, ως μη αεροψυκτο καθε λιγους μηνες θα θελει μια χειροκινητη αποψυξη της καταψυξης απο εμενα, σωστα;

 

Επισης το παιδι που μου το εφερε, μου ειπε οτι 'καλυτερα που δεν εχει πλακετα, και ειναι πιο απλο, γιατι τα τελευταια χρονια ολο χαλασμενα ψυγεια απο πλακετες βλεπει'!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση την τιμη που γραφει εδω

 

http://bitcoinx.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%84%CF%8E%CF%81%CE%B1%CF%82/

δηλαδη, "Συμπεριλαμβάνοντας όλες τις χρεώσεις και τον ΦΠΑ, η κιλοβατώρα στην Ελλάδα τον Ιούνιο του 2014 και πριν τις αυξήσεις που ξεκινούν από Ιούλιο κοστίζει €0,2189375"

 

αρα το νεο μικρο ψυγειακι που πηρα, θα καιει ρευμα 165x0,21= 35€ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση την τιμη που γραφει εδω

 

http://bitcoinx.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CF%84%CF%8E%CF%81%CE%B1%CF%82/

δηλαδη, "Συμπεριλαμβάνοντας όλες τις χρεώσεις και τον ΦΠΑ, η κιλοβατώρα στην Ελλάδα τον Ιούνιο του 2014 και πριν τις αυξήσεις που ξεκινούν από Ιούλιο κοστίζει €0,2189375"

 

αρα το νεο μικρο ψυγειακι που πηρα, θα καιει ρευμα 165x0,21= 35€ ???

 

Σωστά. Το 0,21 είναι απο τις ανώτερες τιμες. Το 165 είναι μια χαμηλή τιμή που δίνει η εταιρία και εύκολα μεταβλητή. Οπότε το κόστος σε ρευμα είναι 25-45€ το χρόνο για αυτό το ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικο μου ψυγειο εχει χαλασει. Η μεν καταψυξη εχει υπερβολικη ψυξη, το δε υπολοιπο εχει θερμοκρασια 13-15οC οπως δειχνει το θερμομετρο που εβαλα μεσα.

Εκανα μια αποψυξη χωρις να αλλαξει κατι.

Εχετε να μου προτεινετε κατι πρωτου φωναξω μαστορα και τον πληρωσω δε ξερω ποσα ευρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα το ιδιο προβλημα η καταψυξη εχει υπερβολικη ψυξη ενω το εχω στο 1 ενω η συντηρηση δεν λειτουργει,τι μπορει να φταει; το ψυγειο ειναι 10ετιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το βαρος των αντικειμενων που τοποθετουνται στην πορτα του ψυγειου, τι θα ειχατε να παρατηρησετε;

 

Παλιοτερα ενας ψυκτικος μου ειχε πει να μην το φορτωνω, μπορει να 'μετατοπιστει'(φυγει ελαφρα) η πορτα...

 

Δεν ειναι υπερβολη ομως αυτο;

Δεν θα βαλω 'ατσαλι'. Επειδη ομως το νεο ψυγειο ειναι μικρο, θα ηθελα να εκμεταλλευτω και αυτους τους χωρους της πορτας.

Κατα βαση μπουκαλια, υγρα δηλαδη, αλλα και διαφορα αλλα. Ποσο βαρια μπορει να ειναι; Δεν 'αντεχει' να τα σηκωνει η πορτα;

 

Τι ξερετε γι'αυτο το θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το δικο μου φαινεται οτι εφτιαξε. Του εκανα αποψυξη επι μιαμιση μερα(δεν ειχε γινει ποτε στα 10 χροναι που τι εχω) και τωρα το θερμομετρο δειχνει 0 βαθμους.

Σκεφομαι οτι ξεβουλωσαν απο συσσωρευμενο παγο οι αεραγωγοι, αν η ψυξη ξεκιναει απο πανω προς τα κατω, αυτο εξηγει γιατι η καταψυξη ειχε πολικο ψυχος ενω το υπολοιπο ψυγειο 15ο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Λοιπον, τα συμπτωματα του ψυγειου μου σε οποιον ειναι ειδικος σε τετοια θεματα, του θυμιζουν χαλασμενη πλακετα;

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα σε ψυγειο pitsos. Αλλαγη πλακετας και ολα κομπλε. Το σκεφτομαι σοβαρα να παρω ενα σταθεροποιητη τασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...