Προς το περιεχόμενο

Το ψυγειο μου εχει προβλημα


Fotis_Greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια χαρα και απο μενα .. Παρτηρω τις τελευταιες μερες οτι το ψυγειο μου στη συντηρηση εχει πολυ ψυξη .. Μπορω να κανω κατι γι αυτο γτ μου παγωνει πολυ τα πραγματα στ συντηρηση και εχω θεμα ... Που πρεπει να τοποθετησω το ροοστατη που εχει 1,2,,3,4,5 ? Ευχαριστω !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια γεια χαρα και απο μενα .. Παρτηρω τις τελευταιες μερες οτι το ψυγειο μου στη συντηρηση εχει πολυ ψυξη .. Μπορω να κανω κατι γι αυτο γτ μου παγωνει πολυ τα πραγματα στ συντηρηση και εχω θεμα ... Που πρεπει να τοποθετησω το ροοστατη που εχει 1,2,,3,4,5 ? Ευχαριστω !! 

 

προς το 1 κατεβάζεις την ψύξη και προς το 5 την ανεβάζεις.

Αν παρ' όλα αυτά δεν δεις αποτέλεσμα και το ψυγείο δεν είναι No-Frost, δοκίμασε να κάνεις απόψυξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

μια ερώτηση να κάνω. Αγοράστηκε τον Ιανουάριο από ελληνικό κατάστημα ένα μικρό ψυγειάκι Crown (για φοιτητή), μέχρι τώρα λειτουργούσε απροβλημάτιστα, ώσπου χθες το λάστιχο στην πόρτα του ψυγείου είδαμε πως έχει κάνει καμπύλη προς τα μέσα και δεν κάνει καλή επαφή στο κλείσιμο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επαρκή μόνωση. Η καμπύλη ειναι από την πλευρά που ενώνει πόρτα με το σώμα του ψυγείου.

Σε επικοινωνία μας με το κατάστημα μας είπαν ότι η εγγύηση δε το καλύπτει αυτό και θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με τεχνικό ώστε να το φτιάξει. Ισχύει; Η εγγύηση δεν καλύπτει το λάστιχο της πόρτας του ψυγείου; Ούτε 4 μήνες από την αγορά του, με σχεδόν ένα μήνα σε μη χρήση καθώς είχε φύγει ο φοιτητής στην πόλη του και είχε κλείσει το ψυγείο; Και με ζήτημα να ανοίγει πάνω από 2 φορές τη μέρα η πόρτα του.

Υπάρχουν κάποιες διεργασίες που μπορούμε να κάνουμε; Καθώς ήδη οι εποχές είναι δύσκολες..

 

ΥΓ: Μια σκέψη που είχα ήταν να αλλάξω τη φορά της πόρτας, και να μπούνε οι μεντεσέδες από εκεί που είναι η ελλατωματική πλευρά. Καθώς είδα πως όταν πιέζεται το μέρος κάνει επαφή κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα. έχω ένα ψυγείο Pitsos no frost (μοντέλο E-Nr P1KCL4401D/05 FD 8503). το πρόβλημα είναι οτι η πόρτα του ψυγείου (στέλνω και συνημμένες φώτο) γέρνει. Συγκεκριμένα γέρνει το πάνω μέρος της πόρτας προς τα αριστερά, με αποτέλεσμα το λάστιχο της πόρτας να μην ακουμπαει σε όλη την επιφάνεια του ψυγείου στην οποία θα πρέπει να ακουμπάει. Τα αποτελέσματα (λογικά απο αυτό είναι) είναι να πιάνει πάγο η κατάψυξη και το δοχειο στο πισω και κάτω μέρος του ψυγείου στο οποίο καταλήγει το λαστιχο να γεμίζει νερό και να χρειάζεται κάθε μέρα να το αδειάζω. το σωληνάκι το έχω καθαρίσει πολλές φορές είναι οκ.
υπάρχει τρόπος να το επισκευάσω γιατι εγω δεν βλέπω κάποια σημεία που να μπορώ να επέμβω διορθώνοντας τους "μεντεσέδες"?. προφανως απο εκει είναι το πρόβλημα. ευχαριστώ προκαταβολικά.

post-168574-0-59071200-1464681239_thumb.jpg

post-168574-0-18736000-1464681243_thumb.jpg

post-168574-0-45894200-1464681245_thumb.jpg

post-168574-0-49706300-1464681248_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παιδιά Καλημέρα εχω ενα ψυγειοκαταψυκτη ariston μοντέλο MBA4042CIBS στον οποίο η κατάψυξη δουλευει ρολόι ενώ η ψύξη Όχι. Το τράβηξα από πισω και είδα κάτω δεξιά μπλε υγρο μια κηλίδα τι συμβαίνει στο ψυγειακι μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα εχουν φραξει με παγο οι τα σολινακια, αποψυξη και μετα θα ειναι οκ, βέβαια αυτο δε θα έπρεπε να συμβαίνει αλλα συμβαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καταγγελία Samsung Service

 

Μακρυά από προίόντα Samsung!!!

 

H τεχνική υποστήριξη, σε περίπτωση βλάβης, είναι σκέτο ανέκδοτο.

 

Μου έχει χαλάσει ψυγείο από τις αρχές Απριλίου 2017, και μετά από 5 επισκέψεις του εξουσιοδοτημένου service , που τις πλήρωσα 500 ευρώ, συνεχίζω να είμαι χωρίς ψυγείο επί 60 μέρες.

 

 

ΝΑΙ καλά διαβάζετε, 60 ημέρες.

 

Στο τηλέφωνο τεχνικής υποστήριξης, το μόνο που μου λένε είναι ότι λυπούνται και να κάνω υπομονή, να έρθει νέο ανταλλακτικό

 

Έχω στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στη SAMSUNG Ελλάδος και το αποτέλεσμα ήταν να μου τηλεφωνήσει ένας τύπος, να μου εκφράσει τη λύπη του και να μου συστήσει να κάνω υπομονή.

Όταν τον ρώτησα αν έχει μπροστά του την επιστολή μου, μου απάντησε  ΟΧΙ. Μάλλον πήγε στα σκουπίδια.

 

Αυτή είναι η εξυπηρέτηση SAMSUNG;

 

Στο μεταξύ, πληροφορήθηκα ότι τα ανταλλακτικά έρχονται από το εξωτερικό, διότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα στην Ελλάδα.

 

Υπόψιν, ότι το ψυγείο μου είναι τύπου ντουλάπας με λιανική τιμή πάνω από 2000 ευρώ, όχι κανένα φτηνιάρικο.

 

Υπάρχει κανένας υπεύθυνος που να τον απασχολεί η εικόνα της εταιρίας;

 

60 μέρες χωρίς ψυγείο;

 

Αυτή είναι η ρημάδα η ποιότητα της SAMSUNG;

 

Δεν πρόκειται ποτέ ξανά να αγοράσω ούτε καρφίτσα, αν πάνω γράφει SAMSUNG.

 

Θα ακολουθήσει καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή καθώς και επιστολή στην μητρική SAMSUNG.

 

Εξυπακούεται ότι θα δημοσιεύσω το θέμα σε κάθε blog και site που ασχολείται με τέτοια  θέματα.

 

60 μέρες χωρίς ψυγείο; Και έχοντας πληρώσει 500 ευρώ για επισκευή;

 

Πόση υπομονή να κάνει κάποιος;;;;;;;;

 

 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς και εγώ έχω τραβηξει τα πάνδεινα με το ψυγείο μάρκας bosh μακριά παιδιά ... δουλεύει η κατάψυξη συντήρηση γιοκ..αλλαγή πλακέτας λόγω εγγύησης γιατί τα παρατράγουδα άρχισαν νωρις ψυγείο του 2009 κάθε χρόνο μας αφήνει μια φορά σίγουρα μέχρι τώρα απόψυξη και ξανά μάνα .αλλά τον τελευταίο καιρό κάθε δίμηνο κλαταρει ..δεν ξέρω αν αξίζει να φέρω τεχνικό ή να πάμε για αντικατάσταση αλλά και να πάρω τι??? Όλο για βλάβες διαβάζω πάλι καλά έχω ένα παλιό Πίτσος στο υπόγειο που παίζει να χει να βγει από την μπριζα χρόνια και μας ξελασπωνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Samsung 900 ευρώ μοντέλο 2001 παρέδωσε πνεύμα πριν 2 ημέρες.. Τέλος!

Γρήγορα δεν χάλασε? Ένα Siemens που έχουμε στο σπίτι από το 1990 που γεννήθηκα δουλεύει απροβληματιστα μέχρι σήμερα. Το ψυγείο το καλοκαίρι τρώει λίγο ζόρι αν είναι γεμάτο και κάνει πάγο αλλά είναι κάνα δίμηνο αυτο. Ο καταψύκτης σκυλί δεν έχει καταλάβει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς και εγώ έχω τραβηξει τα πάνδεινα με το ψυγείο μάρκας bosh μακριά παιδιά ... δουλεύει η κατάψυξη συντήρηση γιοκ..αλλαγή πλακέτας λόγω εγγύησης γιατί τα παρατράγουδα άρχισαν νωρις ψυγείο του 2009 κάθε χρόνο μας αφήνει μια φορά σίγουρα μέχρι τώρα απόψυξη και ξανά μάνα .αλλά τον τελευταίο καιρό κάθε δίμηνο κλαταρει ..δεν ξέρω αν αξίζει να φέρω τεχνικό ή να πάμε για αντικατάσταση αλλά και να πάρω τι??? Όλο για βλάβες διαβάζω πάλι καλά έχω ένα παλιό Πίτσος στο υπόγειο που παίζει να χει να βγει από την μπριζα χρόνια και μας ξελασπωνει..

Τωρα αν σου πω οτι Πιτσος ψυγειο του 1970 λειτουργει ακομη σε αποθηκη μας,

ενω στο κυριως σπιτι ολα τα χρονια, εχουν περασει πληθος 'καλων', 'ακριβων' και 'ξενων' ψυγειων;

Ειναι να κλαις, με το τι παραγωγη ειχε η Ελλαδα το 1960-70, και σημερα αγοραζουμε φτηνες κινεζικες μπαχαντελες, που μετα απο λιγο καιρο τα φτυνουν...

 

Παντως εχω εχω καταλαβει οτι η ΔΕΗ καταπονει πολυ τα ψυγεια...

ηλεκτρολογοι με ....κοροιδευουν('δεν κανουν τιποτε αυτα τα μαραφετια'), αλλα εγω εχω προζακι προστασιας σε καθε ψυγειο πλεον...και απο τοτε που εβαλα, δεν ξαναχαλασαν...

Το καλυτερο ειναι σταθεροποιητης τασης, καπως ακριβοτερος. Αλλα και με τα πριζακια αυτα ακομη, παλι βλεπω μηδενικα προβληματα τα τελευταια χρονια...μακαρι να το ειχα κανει απο παλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...