Προς το περιεχόμενο

Το ψυγειο μου εχει προβλημα


Fotis_Greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο καλες μαρκες ψυγειου τι παιζει; χαλασε ενα που ειχαμε και χρεαιζομαστε καινουργιο ασαπ.

σκεφτομαι κατι σε siemens, bosch, miele.  κατι pitsos,lg, samsung, λενε τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα lg δεν τα ξερω. Full no frost να παρεις. Ολες οι μαρκες που εγραψες ειναι καλες.

Pitsos συμβατικο εχω, λειτουργει μια χαρα 10 χρονια τωρα.

Μην δωσεις πανω απο 600 νομιζω δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ψυγειο με την καταψυξη πανω, ή ψυγειοκαταψυκτης, που εχει καταψυξη σε ραφια, κατω. Αν σε παιρνει σε διαστασεις, πηγαινε στο δευτερο.

Πρεπει να ξερουμε τι θες για να σε βοηθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και εγω μάλλον παω για καινούριο.. Ενα Comet εχω αλλα με το ζορι να ψύξη λιγο και συντήρηση και κατάψυξη. Το εχω εκτως τωρα για μια δυο μερες μπας και παρει παραταση μεχρι να παρω καινουριο.. ΛΕω να παρω ψυγειοκαταψυκτη , απο μαρκες τι προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μετά από 12 χρόνια που έχω ένα ψυγειοκαταψυκτη μάρκας ultravox σταμάτησε πριν δύο μέρες να δουλεύει η συντήρηση. Είναι με δύο μοτέρ.

Το είχα βγάλει από την πρίζα για μια μέρα αλλά τίποτα.

Σήμερα κάλεσα τεχνικό και το είδε. Μου είπε ότι το μοτέρ είναι εντάξει και ότι μάλιστα τα μοτέρ που φοράει είναι πολύ καλής ποιότητας.

Τελικά είχε βουλώσει το πάνω κύκλωμα της συντήρησης και με την βοήθεια φρέον το έφτιαξε.

 

Συνολικό κόστος 55 ευρώ, πιστεύω ότι την έβγαλα φθηνά!

Ο τεχνικός ήταν ευγενέστατος και φαινόταν να ήξερε την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ξεθάβω το θέμα καθώς έχω πρόβλημα με το ψυγείο μου.

no frost με την κατάψυξη στο κάτω μέρος.

Συγκεκριμένα πιάνει πάγω εσωτερικά, βουλώνει η τρύπα που στάζει κανονικά τα νερά από πίσω και μετά αρχίζει και ξερνάει πάγους από μπροστά. Βάζω και φωτογραφίες χωρίς το εσωτερικό καπάκι.

Να σημειώσω πως το ψυγείο ψύχει κανονικά και πάνω και κάτω.

οι πόρτες φαίνονται να κλείνουν κανονικά.

Δεν είναι πρώτη φορά που το παθαίνει τα τελευταία 2 χρόνια συνέβαινε μια φορά κάθε καλοκαίρι. Το άνοιγα, έλιωνα τους πάγους και όλα οκ μετά.

Φέτος το καλοκαίρι η ιστορία αυτή εχει επαναληφθεί ήδη 3 φορές κρατάρει καμία βδομάδα και πάλι από την αρχή.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να τσεκάρω ή φωνάζω ψυκτικό?

IMG 20171001 223058

IMG 20171001 223048

IMG 20171001 223040

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμενα που επιανε παγο στη πισω πλευρα και ειχε πεσει λιγο η ψυξη της καταψυξης το προβλημα προερχονταν απο μια αντισταση σαν κασετα που κουμπωνε στην επανω πλευρα της καταψυξης σαν αυτη περιπου που δειχνει η φωτο σου. Με την αντικατασταση της το πλοβλημα λυθηκε. Μεσω εγγυησης εγινε η αντικατασταση οποτε κοστος δεν ξερω.

Οποτε μαλλον καλυτερα να φωναξεις ψυκτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το άνοιξα πάλι για καθάρισμα. προσπάθησα να ελέγξω μερικά πράγματα και θέλω τη βοήθεια σας.

Ο χρονοδιακόπτης που είναι εξωτερικά δουλεύει κανονικά. έχει κύκλο 12h 7'.

Εσωτερικά η αντίσταση φαίνετε να δουλεύει. τη μέτρησα στα 0,39 ohms.

Το ανεμιστηράκι δουλεύει κανονικά (και σταματάει όταν η πόρτα ανοίγει)

Έχω μια αμφιβολία για το αισθητίριο απόψυξης αν λειτουργεί. δεν μου κάνει κύκλωμα, (δεν το μέτρησα σωστά από όσο κατάλαβα, θα πρέπει να το τσεκάρω με θερμοκρασίες να δω αν κλείνει). Επίσης δεν ξέρω αν είναι σωστό εκεί που είναι τοποθετημένο, τόσο ψηλά. είναι σαν αυτό 27.20.00.59.jpg?t=1444162822

Έχει άλλο 1 φισάκι που πάει σε ένα αισθητήρα, το μέτρησα και κάνει κύκλωμα.

 

καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και της κόρης μου pitos no frost είχε το ίδιο πρόβλημα.

Δούλευε κανονικά αλλά έπιανε πάγο η κατάψυξη σαν γυαλί στο κάτω - κάτω μέρος του.

Τον βγάζαμε σε 2-3 μέρες τα ίδια.

 

Πριν φωνάξω τεχνικό το έκανα μπροστά και κοίταξα το σωληνάκι   που βγάζει τα νερά  στην πάνω πλευρά

τους ενός μοτέρ όπου εξατμίζονται.

Από μία πρόχειρη ματιά διαπίστωσα ότι ήταν βουλωμένο δεν έβγαζε τα νερά έξω τα έριχνε στην κατάψυξη όπου σιγά

σιγά τα πάγωνε στο κάτω μέρος.

Το καθάρισα καλά το φύσηξα να φύγει ότι τυχόν υπάρχει μέσα και από τότε όλα εντάξει.

Τελικά το πρόβλημα ήταν εκεί.Για καθάρισε καλά το σωληνάκι αυτό μήπως είναι και σε σένα βουλωμένο και πληρώνεις

τζάμπα λεφτά στον τεχνικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια εχω ενα ιντεζιτ νο φροστ  και καθε δυο μηνες σταματάει η συντήρηση αφου το ξεπαγώσω ξαναδουλευει για δυο μηνες και ξανα τα ιδια ξερει κανεις κατι ?

 

θελω να παρω καινουριο τι προτείνετε ?

ευχαριστω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπέρα σας εχω ενα ψυγείο πίτσος και οταν σταματάει να δουλεύει δηλαδή οταν το κόβει ο θερμοστάτης κανει ενα απότομο στιγμιαίο θόρυβο κατα τα άλλα το ψυγείο δουλεύει τέλεια.Είναι κάτι σημαντικό αυτό που κάνει? αν ξέρει κάποιος ας μου πεί γιατί αν καλέσω ψυκτικό και τίποτα να μην έχει θα θέλει λεφτα. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδια δεν κλεινει η πορτα απο το ψυγειο μου.. Μεσα στο ψυγειο κ στη δευτερη θεση  πισω εχει πιασει ενα παγοβουνο.. Να οφειλετε σε αυτο η να εχει χαλασει κανα λαστιχο.. Υπαρχει καποια λυση χωρις να καλεσω τεχνικο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφέρω το θέμα.

Πριν 2 μήνες αγοράσαμε ψυγειοκαταψύκτη morris  T71326CAP.

Απο χθες δεν έχει σταματήσει να δουλεύει. Η θερμοκρασία είναι στο 4 και η κατάψυξη στο cold έτσι όπως το είχαμε απο την πρώτη μέρα, η κατάψυξη έχει γεμίσει πάγο.

Το έχω βγάλει απο την πρίζα το άφησα 30 λεπτά, το ξανα έβαλα δούλεψε για λίγο, σταμάτησε και όταν ξανα άρχισε να δουλεύει δεν σταμάτησε απο εκείνη την ώρα..

Τι μπορεί να φταίει?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...