Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν IT Departments σε πάρα πολλές εταιρίες με συγκεκριμένες αρμοδιότητες και καλές απόδοχες για IT Professionals.

 

Υπάρχουν επίσης Software Houses ή και εταιρίες που έχουν in-house development ανάγκες για προγραμματιστές που επίσης πληρώνουν πολύ καλά λεφτά.

 

Είμαι 5 χρόνια στην αγορά, μικρή εμπειρία όντως (ως προγραμματιστής βέβαια) και δεν είχα ποτέ παράπονο ούτε για τις απόδοχές ούτε για το ωράριο. Απλά πρέπει να είσαι ξεκάθαρος από την αρχή για το τι θέλεις να κάνεις και το τι ξέρεις να κάνεις.

 

Σοφό παράδειγμα που λέει ο κολλητός μου επίσης προγραμματιστής. Σε όποια δουλειά δηλώνει ξεκάθαρα πως θα γράφει μόνο software και δεν είναι IT Professional ή Administrator (ενώ ξέρει - απλά δε το γουστάρει). Μου λέει εμένα: Ρε φουσκαλίτσα να βγάζουν τα Windows πως το antivirus θέλει update τον admin θα φωνάζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Stratos2004 α γεια σου!

 

αν συκγρινουμε τον ογκο πληροφοριων που εχει στο μυαλο του ο "τεχνικος η/υ" με αλλα επαγγελματα θα επρεπε να ξεκιναγε ο μισθος απο 2000 ευρω.

αλλες δουλειες χρειαζονται να ξερεις 5 πραγματα και με αυτα τα 5 πραγματα δουλευεις....

 

εντάξει φίλε aledjo τα παραλές τώρα. Υπάρχουν 15χρονα που είναι εξαιρετικοί μόνο και μόνο επειδή βρίσκουν ενδιαφέρον το να ασχολούνται με pc. Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι πολύ κουραστική και ίσως και μονότονη δουλειά, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολη από άποψη γνώσεων. Τι να πουν και οι πτυχιούχοι πληροφορικής που παίρνουν τα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liopyr μα αυτα τα 2 ειναι αλυσιδα. το ενα φερνει το αλλο... οσο αφορα τον ανταγωνισμο κτλ. αφου δε μπορει να παει καλα το μαγαζι, τοσο το χειροτερο για τον εργαζομενο.

αλλα εκτος απο αυτο το προβλημα και και ενα δευτερο μεγαλο προβλημα οπως περιγραφω με τη δουλεια οτι δε μπορει να γινει σωστη δουλεια λογω hardware, software κτλ κτλ

 

οποτε δεν υπαρχει κανενα πλεονεκτημα.

 

Mε την ίδια λογική, αλυσίδα είναι και ο τεχνικός δικτύων που παίρνει 3 εταιρίες για υποστήριξη και λύνει το πρόβλημά του, αλυσίδα είναι και ο προγραμματιστής που λέει από πάνω ο φίλος και έχει αξιοπρεπέστατο μισθό συνήθως, και πάει λέγοντας...

 

Άλλο πουλάω, άλλο συναρμολογώ/επισκευάζω,άλλο software support, άλλο κάνω-μαθημα-στην-θείτσα-να-κατεβάσει-torrent-Χατζηδάκι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, ο τεχνικος η/υ ειναι αναγκασμενος να ξερει και απο hardware και απο software και απο δικτυα! αλλιως ειναι ασχετος.

 

ο προγραματιστης ειναι προγραματιστης! οπως λεει και ο Snollygoster κανει μια δουλεια!

 

εγω και οι περισσοτεροι κανουν περισσοτερες δουλειες!

1) software support

2) συναρμολογιση/επισκευη

3) δυκτια

4) delivery απο το μαγαζι στο σπιτι/εταιρια του πελατη

5) μεταφορεας μαγαζι-αποθηκες ή προμηθευτες

6) πωλητης

 

αν δειτε στις αγγελιες που ζητανε τεχνικους, λεει οτι πρεπει να εχει και διπλωμα οδηγησης αλλιως αντε γεια.

και σας λεω εγω τωρα, θελω επιδομα για τους κινδυνους που εχω στο δρομο! λεω κατι παραλογο?

 

 

-----Προστέθηκε 7/2/2009 στις 11 : 35 : 16-----

 

 

εντάξει φίλε aledjo τα παραλές τώρα. Υπάρχουν 15χρονα που είναι εξαιρετικοί μόνο και μόνο επειδή βρίσκουν ενδιαφέρον το να ασχολούνται με pc. Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι πολύ κουραστική και ίσως και μονότονη δουλειά, αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολη από άποψη γνώσεων. Τι να πουν και οι πτυχιούχοι πληροφορικής που παίρνουν τα ίδια λεφτά.

 

αυτο θελω πω! τα 15χρονα και οι υπολοιποι ειναι σε αυτα τα μαγαζια οπως πχ πλαισιο γιατι εκμεταλευονται την αγαπη τους γι'αυτο και τους βγαινει τζαμπα!

σου λεει "ρε συ αφου ετσι κι'αλλιως εσυ στο σπιτι σου θα κατσεις και θα τα μαθεις αυτα... ελα απο δω να σου δωσω μερικα λεφτα για να ζησεις"

σε ποιο αλλο επαγγελμα γινεται αυτο?

 

υπαρχει κανεις καλοριφερτζης που το κανει απο χομπυ σπιτι του? οχι! γι'αυτο πληρωνεται.

υπαρχει κανεις μπετατζης που κανει το χομπυ σπιτι του? οχι! γι'αυτο πληρωνεται αναλογα με τι δουλεια που κανει.

και 1002 επαγγελματα πληρωνονται ΑΝΑΛΟΓΑ το τι κανει και ποσο χρονο εχει χασει για να το μαθει!

 

ο γιατρος γιατι περνει τοσα λεφτα σε μια επισκεψη? κανει κατι το δυσκολο? οχι! απλος για να φτασει σε αυτο το σημειο να μπορει να κανει αυτη τη δουλεια σε 10 λεπτα, ξοδεψε χρονο και χρημα!

 

λεω κατι παραλογο?

 

Ο DELIVERAS τι στο που.... κανει και περνει τα ιδια λεφτα με μενα? τι ογκο πληρφοριων ξοδευει για να κανει τη δουλεια αυτη?

μονο μηχανακι χρειαζεται να ξερει να οδηγει και τελος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aledjo ανοίγεις τόσα θέματα, που με δυσκολεύεις να σου απαντήσω.

 

Ο τεχνικός είναι τεχνικός. Πρέπει να ξέρει τα στοιχειώδη από software και δίκτυα.

Δεν είναι delivery. Όταν κάνεις επισκέψεις σε σπίτι χρεώνεις ανάλογα και με την ώρα.

Δεν είναι μεταφορέας.

Δεν είναι πωλητής.

 

Δεν ξέρω αν με ο τύπος που έμπλεξες και δούλευες σε είχε "Ζήκο", αλλά αυτή πρέπει να είναι η δουλειά του τεχνικού.

Αν στην πραγματικότητα δεν ισχύουν και πολύ όλα αυτά, μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα, πολύ πιο μακριά από εκεί που το πας εσύ πάντως.

 

Όσον αφορά τους κινδύνους που έχεις στο δρόμο, νταξ, μάλλον το έγραψες απλά για να γράψεις κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη συζήτηση μου φέρνει στο μυαλό ένα ανέκδοτο-γνωμικό που είχα ακούσει παλαιότερα και το παραθέτω:

 

Κάλεσε ένας big boss μιας εταιρείας έναν τεχνικό για να του φτιάξει ένα πρόβλημα που είχε εμφανιστεί στον server της εταιρείας του. Ο τεχνικός που ήρθε, έκατσε κανα 5λεπτο κοιτώντας τον server και μετά απο αυτό το χρονικό διάστημα έβγαλε ένα κατσαβιδάκι, ξέσφιξε μια βίδούλα, επανεκκίνησε τον server και όλα λειτουργούσαν άψογα.

Ευχαριστημένος ο big boss ρώτησε τι του χρωστάει, και ο τεχνικός του ζήτησε 1000ευρώ. Αγανακτισμένος ο big boss πλήρωσε, αλλά ζήτησε αναλυτικό λογαριασμό χρέωσης. Έτσι και έγινε, και την επόμενη μέρα έφτασε στα χέρια του ο λογαριασμός που έγραφε:

Έξοδα μετακίνησης τεχνικού - 5ευρώ

Έξοδα παραμονής στο χώρο του πελάτη - 10ευρώ

Αξία γνώσης ώστε να λυθεί το πρόβλημα άμεσα - 985ευρώ

 

Κοινώς, η γνώση έχει ανεκτίμητη αξία (σαν την mastercard). Άλλο να πάει ο 15χρονος ο πιτσιρικάς και να δώσει λύση σε ένα πρόβλημα μέσα σε 1ώρα, και άλλο να πάει ο έμπειρος και σπουδαγμένος τεχνικός και να δώσει λύση σε χρόνο dt.

Το πιτσιρίκι ας πάει στο πλαίσιο να δουλευει για 700ευρώ, να μάθει και να ανέβει σταδιακά. Αυτός που έχει φάει όμως τη ζωή του στο να σπουδάσει αυτό το αντικείμενο και έχει λιώσει δεκάδες πληκτρολόγια με τα δάχτυλά του δεν δικαιολογείται να δουλεύει σε μια τέτοια δουλειά και να αμείβεται με αυτά τα λεφτά (εκτός αν είναι συνηδητή επιλογή).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το παιζω τρελος τωρα και σας λεω το εξης.

σπιτι μου ΔΕΝ εχω υπολογιστη! ουτε θελω να εχω...

 

θελω ομως να γινω επαγγελματιας τεχνικος η/υ!

 

ο μηχανικος αυτοκινητων εχει το αυτοκινητο σπιτι του και ασχολητε απο χομπυ?

 

@liopyr ποια στοιχειωδη λες? ΔΕΝ υπαρχουν στοιχειωδη! αν τυχει και δε ξερεις κατι παραπερα θα βρεθει καποιος αλλος που τα ξερει και θα σε απολυσει το βοςς και θα παρει εκεινον.

οσο για το delivery, θελω να πω οτι οταν εγω πηγενοφερνω το pc απο το σπιτι στο μαγαζι και αναποδα τοτε τι ειμαι?

οταν ο πελατης θελει μελανι και του το παω τι ειμαι?

οταν χρειαστει μια καρτα γραφικων που δεν υπαρχει στο μαγαζι και πας στον προμηθευτη να το παρεις για να το δωσεις στο πελατης διοτι ΔΕ μπορει να το καθηστερησεις γιατι υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια. παει ο πελατης στο πλαισιο η το eshop και το περνει επιτοπου.

εξαλλου "Ζηκος" ημουν αλλα οχι μονο εγω αλλα και ολοι οσοι εχουν κανει αυτη τη δουλεια γιατι αν τελειωσεις τη δουλεια που εχεις τοτε κανενα βοςς δε μπορει να σε βλεπει να καθεσαι!

θα σου βρει και αλλες δουλειες να κανεις..... "δηλαδη τι? θα σε πληρωνω για να καθεσαι?"

 

οσο για τους κινδυνους στο δρομο, το παιζω τρελος και κανενας δε μπορει να μου πει οχι!

 

 

-----Προστέθηκε 7/2/2009 στις 11 : 53 : 32-----

 

 

@e-tic μαζι σου!

αλλα καποιος ολα αυτα τα εμαθε απο τη δουλεια! τις ωρες που δουλευε! οχι απο τον ελευθερο χρονο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη συζήτηση μου φέρνει στο μυαλό ένα ανέκδοτο-γνωμικό που είχα ακούσει παλαιότερα και το παραθέτω:

 

Κάλεσε ένας big boss μιας εταιρείας έναν τεχνικό για να του φτιάξει ένα πρόβλημα που είχε εμφανιστεί στον server της εταιρείας του. Ο τεχνικός που ήρθε, έκατσε κανα 5λεπτο κοιτώντας τον server και μετά απο αυτό το χρονικό διάστημα έβγαλε ένα κατσαβιδάκι, ξέσφιξε μια βίδούλα, επανεκκίνησε τον server και όλα λειτουργούσαν άψογα.

Ευχαριστημένος ο big boss ρώτησε τι του χρωστάει, και ο τεχνικός του ζήτησε 1000ευρώ. Αγανακτισμένος ο big boss πλήρωσε, αλλά ζήτησε αναλυτικό λογαριασμό χρέωσης. Έτσι και έγινε, και την επόμενη μέρα έφτασε στα χέρια του ο λογαριασμός που έγραφε:

Έξοδα μετακίνησης τεχνικού - 5ευρώ

Έξοδα παραμονής στο χώρο του πελάτη - 10ευρώ

Αξία γνώσης ώστε να λυθεί το πρόβλημα άμεσα - 985ευρώ

 

Κοινώς, η γνώση έχει ανεκτίμητη αξία (σαν την mastercard). Άλλο να πάει ο 15χρονος ο πιτσιρικάς και να δώσει λύση σε ένα πρόβλημα μέσα σε 1ώρα, και άλλο να πάει ο έμπειρος και σπουδαγμένος τεχνικός και να δώσει λύση σε χρόνο dt.

Το πιτσιρίκι ας πάει στο πλαίσιο να δουλευει για 700ευρώ, να μάθει και να ανέβει σταδιακά. Αυτός που έχει φάει όμως τη ζωή του στο να σπουδάσει αυτό το αντικείμενο και έχει λιώσει δεκάδες πληκτρολόγια με τα δάχτυλά του δεν δικαιολογείται να δουλεύει σε μια τέτοια δουλειά και να αμείβεται με αυτά τα λεφτά (εκτός αν είναι συνηδητή επιλογή).

 

Όποιος έχει φάει τη ζωή του σε σπουδές-μεταπτυχιακά δεν γίνεται τεχνικός. Ίσως γινόταν μέχρι πριν 10 χρόνια που είχε πάρα πολύ καλά λεφτά. Τώρα τεχνικός γίνεται αυτός που θέλει να κάνει το χόμπυ του δουλειά. Αυτός που χωρίς να έχει σπουδάσει κάνει ένα επάγγελμα με πολύ μικρή ανεργία (σήμερα και αυτό βέβαια περνάει κρίση, όχι τόσο στην εύρεση εργασίας αλλά στον μισθό) και σε αξιοπρεπές συνθήκες (πχ και ο οικοδόμος βγάζει ένα αρκετά καλό μεροκάματο αλλά αναγκάζεται και δουλεύει με 0 βαθμούς τον Χειμώνα και 35 βαθμούς κάτω από τον ήλιο το καλοκαίρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@e-tic μαζι σου!

αλλα καποιος ολα αυτα τα εμαθε απο τη δουλεια! τις ωρες που δουλευε! οχι απο τον ελευθερο χρονο του.

 

Ναι ρε man,αλλά αυτός σπούδασε κι έφαγε 5 χρόνια απο τη ζωή του για να τα μάθει,επίσης η τεχνολογία δεν σταματά οπότε χρειάζεται κι αυτός διάβασμα για να εμπλουτίσει τις γνώσεις του,απλά κάποιος χωρίς πτυχίο(ή καλύτερα χωρίς πολλές γνώσεις στο αντικείμενο) πρέπει να αφιερώνει πολύ περισσότερες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον liopyr.

 

Έχωντας κάνει την δουλειά για πάρα πολλά χρόνια, πριν έρθω Αγγλία, δεν είναι τα πράγματα τόσο μαύρα στην Ελλάδα.

 

Ίσως να φταίει το αφεντικό σου, ίσως και εσύ ο ίδιος. Εκατοντάδες ώρες χάθηκαν σε υπερωρίες, δεν το πήρα όμως στραβά. Αν είσαι καλός στην δουλειά σου, ο άλλος θα κατανοήσει και θα σε ανταμείψει.

Αν είναι βόδι, τότε τον αφήνεις και πας αλλού. Αυτός θα χάσει.

 

Η δουλειά έχει εκπέσει γιατί οι καλοί επαγγελματίες (30άρηδες πλέον) έχουν προχωρίσει σε τμήματα εταιριών, ενώ οι "μαγαζάτορες" προσπαθούν να μπαλώνουν τις τρύπες που άφησαν ανοιχτές (πρόβλημά τους μιας και δεν κράτησαν τον καλό τεχνικό).

 

Αν ο "15χρονος" τεχνικός (αναφέρθηκε παραπάνω), δεν έχει ιδέα και θέλει μισή μέρα για να κάνει την δουλειά 10 λεπτών, (να μην αναφερθώ σε multitasking), το αφεντικό θα προσλάβει και άλλον τεχνικό για να βγάλει την δουλειά. κοκ.

Με αποτέλεσμα η πίτα να κόβεται συνέχεια και σε ακόμα μικρότερα κομμάτια.

Όταν έβγαζα 3 δουλειές την ώρα, (όταν δεν ήμουν σε μεγάλους πελάτες που νοίκιαζαν με την ημέρα), με ελάχιστο 25 ευρώ την επίσκεψη, τα λεφτά είναι πολλά. Τα αφεντικά ξέρουν ότι αν σε χάσουν μπορεί να ανοίξεις δικό σου μαγαζί και μιάς και οι πελάτες είναι ευχαριστημένοι με εσένα/εμένα (τον τεχνικό), φυσικά και θα τους χάσουν.

 

Αυτά φυσικά αν είσαι καλός στην δουλειά σου και φυσικά θα πρέπει να ξέρεις τα πάντα. Αλλά πολλές φορές κάτι χρειάζεται για πρώτη φορά, και το μπλα μπλα είναι απαραίτητο για να καθηστερείς τον πελάτη, μέχρι να βρεις την λύση.

 

Σημείωση δεν είχα ιδέα απο ταμειακές και όμως χρειάστηκε με την αλλαγή σε ευρώ να κάνω προγραμματισμό τους σε όλους τους πελάτες τις εταιριας. Καμμιά σχέση με ότι ήξερα έως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει φάει τη ζωή του σε σπουδές-μεταπτυχιακά δεν γίνεται τεχνικός. Ίσως γινόταν μέχρι πριν 10 χρόνια που είχε πάρα πολύ καλά λεφτά. Τώρα τεχνικός γίνεται αυτός που θέλει να κάνει το χόμπυ του δουλειά. Αυτός που χωρίς να έχει σπουδάσει κάνει ένα επάγγελμα με πολύ μικρή ανεργία (σήμερα και αυτό βέβαια περνάει κρίση, όχι τόσο στην εύρεση εργασίας αλλά στον μισθό) και σε αξιοπρεπές συνθήκες (πχ και ο οικοδόμος βγάζει ένα αρκετά καλό μεροκάματο αλλά αναγκάζεται και δουλεύει με 0 βαθμούς τον Χειμώνα και 35 βαθμούς κάτω από τον ήλιο το καλοκαίρι).

 

Μόνος σου το είπες, όποιος έχει σπουδάσει δεν γίνεται τεχνικός γιατί δεν έχει λεφτά που να ανταποκρίνονται στις σπουδές του.

Σκέψου όμως και αυτό, πόσες φορές πήγες σε έναν τεχνικό που έκανε το χόμπυ του επάγγελμα και το ρώτησες κάτι για το οποίο σου απάντησε με σιγουριά και βασιμένα επιχειρήματα? Πόσες φορές ο τεχνικός των 700ευρώ σε έχει καλύψει στις απορίες σου και σε έχει εξυπηρετήσει μέσα στα χρονικά πλαίσια του λογικού?

Η πληροφορική έχει απο πίσω της 50 καρότσες θεωρίας και κάποιος που δεν έχει μελετήσει ούτε το μισό απο αυτά ποτέ δεν θα καταξιωθεί στο χώρο, αλλά πάντα θα είναι χομπίστας και άτομο που ψάχνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να βρεί την απάντηση, γιατί πολύ απλά ποτέ δεν την έχει έτοιμη.

 

Και εδώ γενάτε το μεγάλο ερώτημα:

Γιατί τα αφεντικά προτιμούν τεχνικούς των 700ευρώ που εξυπηρετούν 10 πελάτες την ημέρα όταν μπορούν να έχουν τεχνικούς των 1000ευρώ που εξυπηρετούν διπλάσιο αριθμό (άρα διπλάσιο κέρδος)?

Η απάντηση που έχω βρεί εγώ έγκειται στον ωχαδελφισμό του Έλληνα και στην νοοτροπία της αρπαχτής. Ο κάθε εργοδότης κοιτάει πώς να τη βγάλει όσο πιο φθηνά γίνεται προσφέρωντας πρόχειρες λύσεις και ουσιαστικά αδιαφορόντας για το προϊόν που ρίχνει στην αγορά, γιατί και η πελατιακή εξυπηρέτηση προϊόν νοείται.

Πολύ πιθανό να να είμαι εγώ αυτός που έχει βγεί εκτός πραγματικότητας, αλλά μέσα απο τα 10+ χρόνια που έχω στο χώρο έχω αντιληφθεί τις γύρω απο εμένα καταστάσεις κατα τέτοιο τρόπο ώστε να φτάσω σε αυτά τα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε man,αλλά αυτός σπούδασε κι έφαγε 5 χρόνια απο τη ζωή του για να τα μάθει,επίσης η τεχνολογία δεν σταματά οπότε χρειάζεται κι αυτός διάβασμα για να εμπλουτίσει τις γνώσεις του,απλά κάποιος χωρίς πτυχίο(ή καλύτερα χωρίς πολλές γνώσεις στο αντικείμενο) πρέπει να αφιερώνει πολύ περισσότερες ώρες.

 

δε διαφωνω αλλα οχι να περνει τα ιδια λεφτα οσο ενας deliveras!

 

αφου χρειαζεται τοσο πολυ κοπο και ενημερωση, ας πληρωθει παραπανω! παραλογα πραγματα λεω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόνος σου το είπες, όποιος έχει σπουδάσει δεν γίνεται τεχνικός γιατί δεν έχει λεφτά που να ανταποκρίνονται στις σπουδές του.

Σκέψου όμως και αυτό, πόσες φορές πήγες σε έναν τεχνικό που έκανε το χόμπυ του επάγγελμα και το ρώτησες κάτι για το οποίο σου απάντησε με σιγουριά και βασιμένα επιχειρήματα? Πόσες φορές ο τεχνικός των 700ευρώ σε έχει καλύψει στις απορίες σου και σε έχει εξυπηρετήσει μέσα στα χρονικά πλαίσια του λογικού?

Η πληροφορική έχει απο πίσω της 50 καρότσες θεωρίας και κάποιος που δεν έχει μελετήσει ούτε το μισό απο αυτά ποτέ δεν θα καταξιωθεί στο χώρο, αλλά πάντα θα είναι χομπίστας και άτομο που ψάχνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να βρεί την απάντηση, γιατί πολύ απλά ποτέ δεν την έχει έτοιμη.

 

Και εδώ γενάτε το μεγάλο ερώτημα:

Γιατί τα αφεντικά προτιμούν τεχνικούς των 700ευρώ που εξυπηρετούν 10 πελάτες την ημέρα όταν μπορούν να έχουν τεχνικούς των 1000ευρώ που εξυπηρετούν διπλάσιο αριθμό (άρα διπλάσιο κέρδος)?

Η απάντηση που έχω βρεί εγώ έγκειται στον ωχαδελφισμό του Έλληνα και στην νοοτροπία της αρπαχτής. Ο κάθε εργοδότης κοιτάει πώς να τη βγάλει όσο πιο φθηνά γίνεται προσφέρωντας πρόχειρες λύσεις και ουσιαστικά αδιαφορόντας για το προϊόν που ρίχνει στην αγορά, γιατί και η πελατιακή εξυπηρέτηση προϊόν νοείται.

Πολύ πιθανό να να είμαι εγώ αυτός που έχει βγεί εκτός πραγματικότητας, αλλά μέσα απο τα 10+ χρόνια που έχω στο χώρο έχω αντιληφθεί τις γύρω απο εμένα καταστάσεις κατα τέτοιο τρόπο ώστε να φτάσω σε αυτά τα συμπεράσματα.

 

+1 Συμφωνώ, απλά προσπαθώ να βρω την αιτία, όχι να τη δικαιολογήσω. Ένας χομπίστας τεχνικός που έχει εξασκήσει λίγα χρόνια το επάγγελμα δίπλα σε κάποιον που ξέρει (ίσως αυτός να είναι ο ιδιοκτήτης του συνοικιακού μαγαζιού) καλύπτει κατά 95% τις γνώσης που θα του ζητηθούν. Για αυτό δεν συμφέρει να πληρώνει 1000+ έναν πτυχιούχο. Τώρα αν αλλάζει κάθε χρόνο υπαλλήλους φυσικό είναι να μην βρίσκουν ρυθμό στην δουλειά και πραγματικά να τον συνέφερε να δίνει 1000+. Από την άλλη πλευρά, για κάποιον που έχει αφιερώσει τόσα χρόνια σε σπουδές δεν νομίζω πως αξίζει να κάνει τον ιδιωτικό υπάλληλο, να αλλάζει μητρικές, να εγκαθιστά anti-virus και να κάνει format.

 

 

-----Προστέθηκε 8/2/2009 στις 12 : 50 : 39-----

 

 

δε διαφωνω αλλα οχι να περνει τα ιδια λεφτα οσο ενας deliveras!

 

αφου χρειαζεται τοσο πολυ κοπο και ενημερωση, ας πληρωθει παραπανω! παραλογα πραγματα λεω?

 

Δεν λες παράλογα πράγματα αλλά ποιος πληρώνεται αυτό που αξίζει σήμερα στην Ελλάδα? Ελάχιστοι. Και μην ξεχνάς ότι ο ντελιβεράς είναι ένα προσωρινό επάγγελμα. Δεν μπορεί να είσαι 50χρονών και να κάνεις ακόμα ντελίβερι.

Επεξ/σία από gerr
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την αποψη μου σχετικα με το θεμα, λογω του ωραριου σχολης δεν μπορω να παω να δουλεψω σε καποιο μαγαζι με υπολογιστες και ετσι ειπα να δουλευω σε γνωστους η γνωστους φιλων ως τεχνικος υπολογιστων για να βγαζω καποια εξτρα χρηματα.

Τα λεφτα για καποιον που ειναι φοιτητης ειναι ικανοποιητικα δηλαδη βγαινουν ανετα 450-500 ευρω τον μηνα χωρις να δουλευω ολες τις μερες (Συνηθως 3-4 μερες την βδομαδα).Αλλα για καποιον που εχει οικογενεια δεν νομιζω οτι μπορει να ζησει απο αυτο. Γενικα το επαγγελμα ειναι λιγο απο ολα γι'αυτο δεν προκειτε καποιος να δει τους τρελους μισθους σε σχεση με αλλους εξειδικευμενους τομεις της πληροφορικης.

Ειναι καλο για πρωτη δουλεια (Σε βοηθαει να κανεις εναν κυκλο γνωριμιων) αλλα μετα πρεπει να πας καπου αλλου γιατι εκει ουτε εξελιξη θα εχεις αλλα ουτε και θα δεις συντομα καλα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάς ότι ο ντελιβεράς είναι ένα προσωρινό επάγγελμα. Δεν μπορεί να είσαι 50χρονών και να κάνεις ακόμα ντελίβερι.

 

και ο τεχνικος η/υ προσωρινο επαγγελμα ειναι! δεν εχω δει κανεναν 50χρονο να δουλευει τεχνικος η/υ γιατι οπως ειπα και πριν υπαρχουν νεα παιδια που ασχολουνται πιο πολλες ωρες απ'οτι ενας 50χρονος!

αλλωστε ειναι αναλωσιμοι.

 

ενας 50χρονος που δουλευε τεχνικος η/υ το πολυ πολυ μετα να ανοιξε ενα δικο του μαγαζι.

 

ΑΝ δηλαδη εχει επιζησει και δεν επαθε ψυχολογικα προβληματα λογω υπολογιστων...:-)

 

 

-----Προστέθηκε 8/2/2009 στις 01 : 19 : 38-----

 

 

ΣΤΟ δημοσιο, δηλαδη δημοσιες υπηρεσιες, στρατο κτλ κτλ το ξερετε οτι περνουν επιδομα επειδη ασχολουνται στη "δουλεια" τους με τον υπολογιστη και προκαλει προβληματα στην υγεια η οθονη και η χρηση του υπολογιστη?

 

και μετα μου λετε οτι λεω βλακειες για το κινδυνο στο δρομο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...