Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σετάρισέ μου το PC,έλα να μου συνδέσεις το router (ο βλάχος αγόρασε router και τρέχει με 24mbit τη στιγμή που δυσκολεύεται ακόμα και με το γκουμπιούτερ που αλλάζει κανάλια στην τηλεόραση),πέρασέ μου στο PDA το Destinator

 

Μα γιατί να πάρεις λεφτά από φίλους σου. Και γω έμαθα σχεδόν σε όλους τους φίλους-ες πως να σετάρουν το pc τους και μένα κάποιος που έμαθε τα hardwaristika αλλά δν πέρασε από το μυαλό μου να ζητήσω λεφτά. Πως αυτοί τρέχαν μαζί μου για αγορά μεταχειρισμένου, κάπως έτσι πάει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσπάθησα να φτιάξω ενος φιλου πσ

μου πείρε 2 μερες για ένα απλό φορμάτ

στο πσ μου το κάνω σε 30 λεπτά!!!

μαλλον δεν περασες τα ελληνικα σωστα απο οτι φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tarantoulas και judas

 

και δεν φτανει το πακετο που τρως και τα πολλα προβληματα που συναντας στην πορεια (πχ πηγα να στησω ρουτερ και κατεληξα να φτιαχνω το μπριζακι στον τοιχο,την εξωτερικη καλωδιωση,το ρουτερ ,τραβηξα φορματ στο pc και ψιλορυθμισα και 2 laptop)

 

αλλα σου πετανε και μαλακιες του στυλ ωχ μου χαλασες το outlook (εννοουσε εχασε τα email που κατεβαζε τοπικα χωρις αντιγραφο στον server)

 

η μετα απο καμια εβδομαδα πηδιοταν ο ΟΤΕ και εφταιγα εγω λεει και μη πηρανε τηλεφωνο να παω να το δω με υφος λες και με ειχαν πληρωσει

 

εγω εχω ορκιστει,με Pc αλλων δεν μπλεκω για τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μα γιατί να πάρεις λεφτά από φίλους σου. Και γω έμαθα σχεδόν σε όλους τους φίλους-ες πως να σετάρουν το pc τους και μένα κάποιος που έμαθε τα hardwaristika αλλά δν πέρασε από το μυαλό μου να ζητήσω λεφτά. Πως αυτοί τρέχαν μαζί μου για αγορά μεταχειρισμένου, κάπως έτσι πάει το πράγμα

Δεν ξέρω για σένα πως τα έμαθες τα hardwaristika όπως τα λές :) εγώ πάντως δε σκότισα τα αρχ....ια κανενός.Έβγαλα και βγάζω τα ματάκια μου στο internet να διαβάζω τεχνικά θέματα,αγόραζα όλα σχεδόν τα περιοδικά του χώρου και εξακολουθώ να το κάνω,διαβάζω ξένα τεχνικά περιοδικά.Όποιος θέλει να μάθει βρίσκει τρόπο να μάθει.Όποιος θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του χωρίς να σκοτιστεί , πολύ απλά σκοτίζει τα αρχ...ια κάποιου άλλου που είναι γνώστης.Έτσι είναι στην Ελλάδα.Γιατί να κάνω κάτι εγώ τη στιγμή που υπάρχου εκεί έξω άπειρα κορόιδα που μπορούν να στην κάνουν τη δουλειά τζάπα?Άσε που θα το λέω από δω και από εκεί και θα κάνω και το κομμάτι μου....

 

@tarantules μαζι σου.

διαβασες το πρωτο μεγαλο ποστ?

Μα επειδή το διάβασα και μου πάτησες τον κάλο είπα να γράψω κάτι κι εγώ σαν συμπόνια σε κάποιον ομοιοπαθούντα :)

 

Εντάξει άμα δε θες δε δίνεις...εγώ ξέρω άσχετους που πάνε σε φίλο μου που έχει μαγαζί και τους πουλάει FREEWARE.No more mr nice guy.:)

Αυτός είναι ΜΑΓΚΑΣ με περικεφαλαία LOL....Να πουλάς freeware!Ότι ποιό οξύμωρο έχω ακούσει.Μου θυμίζει ελληνική ταινία με τον Τσάκωνα που έκανε τον Κυρ Τρύφωνα και του είπε του αλλου οτι στην κλέψανε τη μηχανή και είχε ανοίξει το πορτπαγκαζ να του δείξει οτι έλειπε....χαχαχαχα

Τέτοια αντιμετώπιση θέλουν μερικοί μερικοί...

 

Δεν υπάρχει αποτυχημένο επάγγελμα... μόνο αποτυχημένοι επαγγελματίες...

Δεν υπάρχει αποτυχημένο επάγγελμα...μόνο κακοπροαίρετοι και κουτοπόνηροι πελάτες...

Κάνουν το μάγκα με το να τη βγάζουν στο τζαπέ βρίσκοντας κορόιδα να τους κάνουν τη δουλεία τους , και το ίδιο βράδυ πάνε στα μπαράκια να τους τα φάει η χαζογκόμενα σε ποτό-τσαγάκι και σε λίγο χούφτωμα που θα κάνουν έτσι στερημένοι που είναι από τη ζωή.Αλλά όχι.Δεν το κάνουν γι'αυτούς.Για τη φουκαριάρα τη μάνα τους καλέ...

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
προσπάθησα να φτιάξω ενος φιλου πσ

μου πείρε 2 μερες για ένα απλό φορμάτ

στο πσ μου το κάνω σε 30 λεπτά!!!

 

Το χειροτερο είναι να μη δουλευει καποιο προγραμα και οποιδηποτε λογο και να χρειαζεται format! Ε εκει τα βλεπεις όλα! Ποσα λεφτα να παρεις για ένα formataki μωρε? Σιγα…. Κατσε κανε format σε ένα pc, back up, βρες drivers και να μην υπαρχει το μοντελο στο ιντερνετ και τα προβληματα να συναντησεις στη πορεια… και δε φτανει μονο αυτό αλλα θα πας σπιτι του πελατη, να εγκαταστεις εκτυπωτη και ότι άλλο εχει και θα σου πει στο τελος μετα από τοοοσες ωρες: εκεινο το προγραμα που είναι? Εγω δε τα ειχα ετσι? Εγω παταγα αυτό και εβγαζε αυτο, **. Ποσα λεφτα πρεπει να παρει δηλαδη? Όχι τιποτα άλλο αλλα βλεπω ποστ που θαβουν τους τεχνικους η/υ λεγοντας ότι περνουν πολλα λεφτα. Εβεβαια κυριοι τι θα κανουμε? Αν θελουμε 6 ωρες ένα pc ποσα θα παρουμε? Όχι τιποτα άλλο αλλα μεσα σε αυτές τις 6 ωρες πρεπει να κανεις πραγματα για το οποια εχει ιδρωσει για να τα μαθεις αλλα τo κυριοτερο είναι ότι ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ PC…. Οποιαδηποτε άλλη δουλεια ξερεις ποση ωρα χρειαζεσαι για να το κανει αυτό, τι θα χρειαστεις και αν δε παει κατι καλα ξερεις τι φταιει γιατι ασχολησε μονο με αυτό το ειδος. Πχ. Ερχεται ο καλοριφερτζης φερνει αυτά που χρειαζονται και τα βαζει. Τελος. Ξερει ποση ωρα θα κανει, ποσα λεφτα θα παρει, αν ένα καλοριφερ δε παει σωστα ξερει τι φταιει και αλλαζει αυτό που φταιει γιατι ποσα πραγματα μπορουν να φταινε? 1?2?4?5? στο pc μπορει να φταιει ακομα και το mouse και να μην αναβει το pc… αντε βρες το. Πες ότι εκανες φορματ σε pc που ΔΕ το ξερεις. Το λεω αυτό γιατι ολοι οσοι κανουν format σπιτι τους, τους φαινεται απλη υποθεση γιατι το εχουν ολη μερα μαζι του και ξερουν τη χρειαζεται, πιους drivers, πιο προγραμα βαλανε τελευταιο και τους εκανε προβλημα κτλ κτλ. Παρε ένα ξενο που το βλεπει πρωτη φορα και δε ξερεις πως αντιδραει….

 

το εχω πει ηδη

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Εντάξει άμα δε θες δε δίνεις...εγώ ξέρω άσχετους που πάνε σε φίλο μου που έχει μαγαζί και τους πουλάει FREEWARE.No more mr nice guy.:)

 

οχι μη το βλεπετε ετσι. δε πουλαει το freeware, πουλαει το χρονο και τη γνωση που εχει στο πελατη για τη δουλεια που χρειαζεται.

 

δηλαδη αν παει καποιος το pc του που εχει προβλημα με το msn, οτι κολαει κτλ, και χρειαστει μιση ωρα μεχρι να βρει τι φταιει, τι θα κανει? δε θα παρει λεφτα?

 

 

--------------------------------------------------------

παιδια βλεπω αγγελιες οπως

 

1)

"ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ασφαλείας με εμπειρία στο χώρο, ζητείται, άριστες συνθήκες εργασίας, αποδοχές 1.450 ευρώ"

 

2)

"ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ασφαλείας, 23 - 27 ετών, ύψος 1,78 και άνω, με καλή εμφάνιση, γνώσεις Αγγλικών, μισθός 2.000 ευρώ"

 

και ΤΣΑΝΤΙΖΟΜΑΙ αφανταστα!

δηλαδη αν αυτοι περνουν τοσα τοτε εμεις ποσα πρεπει να παρουμε?

 

πλακα πλακα εγω θα κανω κινησεις για μια τετοια δουλεια να δω τι παιζει γιατι ακουω οτι δε κανουν απολυτος τιποτα. καθονται σε ενα σημειο και περιμενουν να περασει η ωρα.

Επεξ/σία από aledjo
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια βλεπω αγγελιες οπως

 

1)

"ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ασφαλείας με εμπειρία στο χώρο, ζητείται, άριστες συνθήκες εργασίας, αποδοχές 1.450 ευρώ"

 

2)

"ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ασφαλείας, 23 - 27 ετών, ύψος 1,78 και άνω, με καλή εμφάνιση, γνώσεις Αγγλικών, μισθός 2.000 ευρώ"

 

και ΤΣΑΝΤΙΖΟΜΑΙ αφανταστα!

δηλαδη αν αυτοι περνουν τοσα τοτε εμεις ποσα πρεπει να παρουμε?

 

πλακα πλακα εγω θα κανω κινησεις για μια τετοια δουλεια να δω τι παιζει γιατι ακουω οτι δε κανουν απολυτος τιποτα. καθονται σε ενα σημειο και περιμενουν να περασει η ωρα.

 

Ναι καλα, αυτα τα ποσα ΔΕΝ παιζουν με την καμμια.

Με μονη ισως εξαιρεση, τις υπηρεσιες V.I.P. Security,

αλλα εκει εννοειται δε σε παιρνουν με το "καλημερα".

 

Στο "Τεχνικος Η/Υ" εκεινο που μπορω να σου πω ειναι καντο νομιμα,

αλλα αποφευγοντας το βραχνα ΤΕΒΕ - OAEE και εταιρειες ΕΠΕ ή ΟΕ,

(ενας καλος λογιστης μπορει να σου εξηγησει το πως θα γινει αυτο!)

και χρεωνοντας μια ελαχιστη αμοιβη π.χ. 25 ευρω / ωρα εργασιας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "Τεχνικος Η/Υ" εκεινο που μπορω να σου πω ειναι καντο νομιμα,

αλλα αποφευγοντας το βραχνα ΤΕΒΕ - OAEE και εταιρειες ΕΠΕ ή ΟΕ,

(ενας καλος λογιστης μπορει να σου εξηγησει το πως θα γινει αυτο!)

και χρεωνοντας μια ελαχιστη αμοιβη π.χ. 25 ευρω / ωρα εργασιας :-)

 

φανταζομαι εννοεις σαν ελευθερος επαγγελματιας ε?

γιατι για υπαληλλος δε γινεται 25ευρω/ωρα..... 25ευρω/μερα γινεται ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σαν υπαλληλος γινεται, εαν η εταιρεια ειναι (στην ουσια) δικη σου :lol:

Επισης η εταιρεια δε χρειαζεται να ειναι ΕΠΕ η ΟΕ, ουτε καν Ελληνικη ;)

Για 25ευρω/μερα γινεται ανετα, το ξερω αλλα ευχαριστω δε θα παρω :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ΜΑΓΚΑΣ με περικεφαλαία LOL....Να πουλάς freeware!Ότι ποιό οξύμωρο έχω ακούσει.Μου θυμίζει ελληνική ταινία με τον Τσάκωνα που έκανε τον Κυρ Τρύφωνα και του είπε του αλλου οτι στην κλέψανε τη μηχανή και είχε ανοίξει το πορτπαγκαζ να του δείξει οτι έλειπε....χαχαχαχα

Τέτοια αντιμετώπιση θέλουν μερικοί μερικοί...

 

Nαι ρε φίλε..και 'μεις απ' τη καλή μας τη καρδιά τα δίνουμε όλα.Π.Χ. ήθελα να χαρίσω έναν amd στα 2 στο ΕΠΙΛΟΧΑΔΙΚΟ!Τον έχω ξεχασμένο στην αποθήκη μου..μόνο και μόνο για να δουλεύει ο γραφέας στο στρατόπεδο πιο άνετα αντί με το ερείπιο που έχει.Επίσης ήθελα να του βάλω και κανένα παιχνίδι της προκοπής γιατί τον έβλεπα με το mame και στενοχωριόμουνα.ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ! (αφιλοκερδώς...ετσι; )

 

οχι μη το βλεπετε ετσι. δε πουλαει το freeware, πουλαει το χρονο και τη γνωση που εχει στο πελατη για τη δουλεια που χρειαζεται.

 

δηλαδη αν παει καποιος το pc του που εχει προβλημα με το msn, οτι κολαει κτλ, και χρειαστει μιση ωρα μεχρι να βρει τι φταιει, τι θα κανει? δε θα παρει λεφτα?

 

30 ευρώ για το μtorrent και για το τρόπο που μπορείς να κατεβάζεις ταινίες και μάλιστα από public sites.Ο τρόπος για τον οποίο κάνεις registration σε private κοστίζει 50 ευρώ. :P

Το χειρότερο δε;Του πάει και ταινίες στο φλασάκι...αυτό το λέω εκμετάλευση μέχρι αηδίας!αχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενας φοιτητης παιρνει 20 ευρω/ωρα για ιδιαιτερο μαθ.

Οταν ενας κλειδαρας παιρνει 80 ευρω για 5 λεπτα εργασιας,

Για μαστοραντζα π.χ. υδραυλικους, να μη μιλησουμε καν:

ο τελευταιος μου δαγκωσε 400 ευρω για 2 ωρες δουλειας.

Oποτε, ο τεχνικος τι...πρεπει να παιρνει? Το μακρυτερο? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν πουλάει τα freeware αλλά την γνώση αυτών και καλά κάνει εδώ που τα λέμε.

Δλδ αν λύσει κάποιο πρόβλημα με freeware πρόγραμμα δεν πρέπει να πληρωθεί;

Αν είναι έτσι ας μάθει ο δεν του κόβε ντιπ πελάτης ότι εκτός απο MS Office υπάρχει Open Office ή ας μάθει με ποιο πρόγραμμα freeware μπορεί να κάνει τα λογιστικά του ή ότι άλλο χρειάζεται.

Αν ερχόταν κάποιος πχ σε μενα και μου λεγε θέλω ένα πρόγραμμα που να κάνει τα λογιστικά,θα του λεγα να αυτό κάνει και είναι freeware,θα στο βάλω και δώσε 50 ευρώ.

Φυσικά δεν του λέμε ποιο είναι πριν πληρώσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δεν ντρεπεστε λιγο??εκμεταλευτες??

 

''φιλος'':ρε ... δεν ερχεσαι λιγο να μου κανεις ενα φορματ?

 

παω,του κανω και το φορματ,του περναω,αντιvirus,players,του δειχνω πως να κατεβαζει απο lime,τρωω εν'ολιγοις εκει παραπανω απο ωρα και δεν εχει την παραμικρη ευθειξια να κερασει εναν καφε.

 

τελος ο τσαμπαμαν παιδες. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενας φοιτητης παιρνει 20 ευρω/ωρα για ιδιαιτερο μαθ.

Οταν ενας κλειδαρας παιρνει 80 ευρω για 5 λεπτα εργασιας,

Για μαστοραντζα π.χ. υδραυλικους, να μη μιλησουμε καν:

ο τελευταιος μου δαγκωσε 400 ευρω για 2 ωρες δουλειας.

Oποτε, ο τεχνικος τι...πρεπει να παιρνει? Το μακρυτερο? :mad:

 

 

κι εσυ στις βρυξελλες ζεις και σε μαχαιρωνουν ετσι τα μαστορια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...