Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως το επαγγελμα αυτο θα σβησει..απλα επιβιωνει τωρα γιατι οι μισοι ελληνες ειναι τεχνολογικα αναλφαβητοι..η νεα γενια ομως ειναι πιστευω αρκετα πιο ενημερωμενη.Εχω δει 12χρονο να κανει φορματ σε λαπτοπ και να βρισκει drivers στο ιντερνετ...:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντα, ομως, θα υπαρχουν καποιοι που δε θα ξερουν απο υπολογιστες...

Συνηθως αυτοι που ασχολουνται με τους Η/Υ απο μικροι, τους αρεσει και πανε να παρουν και το αντιστοιχο πτυχιο...

Πιστευω, γενικοτερα, οτι τα τεχνικα επαγγελματα ειναι αυτα που θα επιβιωσουν, δηλαδη ηλεκτρολογοι, ηλεκτρονικοι και υδραυλικοι...

Καποιος που θα' χει προβλημα με ενα σημαντικο γι'αυτον μηχανημα (ειτε της δουλειας του, ειτε του σπιτιου του) ,θα πληρωσει καποιον ειδικο για να το φτιαξει, εκτος αν τον συμφερει να το αγορασει γιατι θα του στοιχιζει λιγοτερο...

Οι γνωσεις πληρωνονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το επαγγελμα αυτο θα σβησει..απλα επιβιωνει τωρα γιατι οι μισοι ελληνες ειναι τεχνολογικα αναλφαβητοι..η νεα γενια ομως ειναι πιστευω αρκετα πιο ενημερωμενη.Εχω δει 12χρονο να κανει φορματ σε λαπτοπ και να βρισκει drivers στο ιντερνετ...:-):-)

 

αν κρίνω από αυτό μιλάτε για τον τεχνικό χαμάλη?

γιατί κύριε άμα θες να πιάσεις κάνα φράγκο πάρε κάνα χαρτί της MS ή της Cisco να δεις πως παίζουν τα φράγκα ( είμαι στο επάγγελμα )

και όχι ποτε δεν θα σταματήσουν οι εταιρίες να χρειάζονται κάποιον για τον exchange τους, για τα cisco τους, για την συντήρηση του δικτύου τους.

 

αν έμεινες στάσιμος στο κάνω format, περνάω εκτυπωτές, αυτά ξέρω τότε μην περιμένεις κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστότατος Dark_son20 τέτοια χαρτιά μετράνε πάρα πολύ.

Όπως επίσης μετράει και πάρα πολύ η προϋπηρεσία και το να μαθαίνεις όσο πιο πολλά μπορείς.

Σκοπός πάντα και παντού είναι να ξέρεις πράγματα που θα σε κάνουν χρήσιμο και αναγκαίο στην δουλεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βάση των παραπάνω πως είναι εύκολα αντιληπτό. :P

 

Επομενως, δεν παιζεις στον κανονα...

 

Και να προσεχετε λιγο, γιατι ο ΣΔΟΕ,

δε κυνηγα μονο τα χοντρα γκαφρα :cry:

 

 

-----Προστέθηκε 11/2/2009 στις 12 : 44 : 05-----

 

 

γιατί κύριε άμα θες να πιάσεις κάνα φράγκο πάρε κάνα χαρτί της MS ή της Cisco να δεις πως παίζουν τα φράγκα ( είμαι στο επάγγελμα )

 

Τα φραγκα που λες, ειναι πολυ λιγοτερα απ' οτι 5-10 χρονια πριν, σωστα?

Το μυριο (ναι!) και βαλε του 'τοτε', εγινε 1200αρικο (max) σημερα, ή οχι?

Ειναι ζητημα χρονων, να πεσουν @ 800αρικο -εδω ειμαστε θα το δουμε!

Οποιος περιμενει εκει, να σκασουν λεφτα, σε κουτσο αλογο πονταρει :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως, δεν παιζεις στον κανονα...

 

Και να προσεχετε λιγο, γιατι ο ΣΔΟΕ,

δε κυνηγα μονο τα χοντρα γκαφρα :cry:

 

Δεν εκανα λογο για κανονα, ενα χαζο παραδειγμα εφερα για χαρη της κουβεντας.

Και το θεμα μας δεν ειναι αυτο, μια ευελικτη απαντηση σε αυτο που λες βαση κανονα θα ηταν "Ok παιρνω 35γιουρια και κοβω δελτιο"...

 

 

 

 

το ΣΔΟΕ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΣΔΟΕ :P

 

Mea culpa :-D

 

Αν και δεν ειμαι σιγουρος, τι απο τα 2, θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα:

- κουβαλαω παντα μαζι μου μπλοκακι (ασχετως αν δεν κοβω παντα :P)

η'

- αρνιεμαι τα παντα = "ειμαι γνωστος /φιλος και βοηθω αφιλοκερδως" :o

 

Αν στο ατομο δε σχετιζεται συναφες επαγγελμα/επιχειρηση, λογικα το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κρίνω από αυτό μιλάτε για τον τεχνικό χαμάλη?

γιατί κύριε άμα θες να πιάσεις κάνα φράγκο πάρε κάνα χαρτί της MS ή της Cisco να δεις πως παίζουν τα φράγκα ( είμαι στο επάγγελμα )

και όχι ποτε δεν θα σταματήσουν οι εταιρίες να χρειάζονται κάποιον για τον exchange τους, για τα cisco τους, για την συντήρηση του δικτύου τους.

 

αν έμεινες στάσιμος στο κάνω format, περνάω εκτυπωτές, αυτά ξέρω τότε μην περιμένεις κάτι παραπάνω.

 

αυτο που λες εσυ ειναι "τεχνικος δικτυων".

 

αν ειναι να αλλαξουμε κατηγορια, ξερω και αλλα επαγγελματα που βγαζουν πιο πολλα λεφτα.

το θεμα μας ειναι για τον "τεχνικο η/υ" και ΑΝ υπαρχει τετοιο επαγγελμα.

 

τωρα που εγινα unban ας συνεχισουμε τη κουβεντα οποιος θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αποτυχημένο επάγγελμα... μόνο αποτυχημένοι επαγγελματίες...

 

μπορεις να πεις 2 λογια για το επαγγελμα αυτο και τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει τα χρόνια μου να ασχολούμαι σε ερασιτεχνικό επίπεδο με τα PC καθαρά από χόμπι.Μου πέρασε πολλές φορές από το μυαλό να γίνω τεχνικός υπολογιστών (πήρα και τα αντίστοιχα χαρτιά-που στην ουσία μόνο αυτό δεν πιστοποιούν-γεμίσαμε με πιστοποιημένους άσχετους),αλλά στην πορεία κατάλαβα κάποια πραγματάκια και δεν ξαναασχολήθηκα με το θέμα του Τεχνικού.Οι λόγοι πολλοί.

Καταρχήν εδώ δεν ειναι Αμερική ή Λονδίνο.Όλοι έχουν ένα γνωστό-μαλάκα που έχει...μαύρη ζώνη στα...PC,που τον παίρνουν τηλέφωνο να βγάλει τη χαμαλοδουλεια.Για χρήματα ούτε συζήτηση.

Έχω κάνει άπειρες αγγαρίες για φίλους,γνωστούς,φίλους φίλων κλπ.

Η αχαριστία τους και το θράσος τους δεν λέγετε.

Ο κατάλογος αμέτρητος.

Σετάρισέ μου το PC,έλα να μου συνδέσεις το router (ο βλάχος αγόρασε router και τρέχει με 24mbit τη στιγμή που δυσκολεύεται ακόμα και με το γκουμπιούτερ που αλλάζει κανάλια στην τηλεόραση),πέρασέ μου στο PDA το Destinator

με τους τελευταίους χάρτες (σπασμένο ενοείτε με όλα τα τελευταία ρανταρ της τροχαίας),για να κάνουμε και τη μαγκιά μας σε φίλους και γνωστούς,δείξε μου πως κατεβάζεις ταινίες και τραγούδια,βάλε μου το τάδε σπασμένο πρόγραμμα,πέρασε μου στο κινητό την τάδε εφαρμογή,αναβάθμησέ μου τη ROM του PDA και πάει λέγοντας.

Το αποτέλεσμα : Κάθεσαι σαν μαλάκας ώρες ατελείωτες για τα παραπάνω για να κάνεις μάγκα τον κάθε ασχετίκλα για να βγαίνει μετά σε φίλους και γνωστούς και να κοκορεύεται για τον κόπο άλλων.

Έχουμε μάθει στο τζαπέ σήμερα.Όλοι ανεξαιρέτως.Να κάνουμε τη δουλίτσα μας χωρίς να πληρώνουμε για υπηρεσίες.

Αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης.Αν ανοιξείς και μαγαζί και το παίξεις τεχνικός εκεί είναι που έποιασες την καλή.Γιατί το άκουσα και αυτό.Άνοιξε μαγαζί παιδάκι μου,θα κάνουν ουρά με αυτά που ξέρεις...

Ουρά μάλλον εγώ θα βγάλω και θα πηδάω από δέντρο σε δέντρο με αυτά που ακούω κάθε μέρα.Σιγά μην πατήσει το πόδι του ο τζαπατζτής στο μαγαζί μου.Και όχι τίποτα άλλο.Αντε με το λαμόγιο θα λέει,τίποτα δεν έκανε και θέλει και να πληρωθεί.

Στο στρατό ευτυχώς την έβγαλα καθαρή.Μούγκα όταν υπήρχε πρόβλημα με τα PC.Δεν ξέρω ρε παιδιά από αυτά τα διαόλια.Είναι εργαλεία του σατανά.Και αμέσως βγάζεις την ουρά σου (που λέγαμε παραπάνω) απέξω.

Από τότε το στοματάκι κλειστό και όποιος ρωτάει το παίζω άσχετος.Και θα συμβούλευα και όσους είναι γνώστες του αντικειμένου να κάνουν το ίδιο.Όταν οι άσχετοι το παίζουν γνώστες έρχεται μοιραία και η σειρά μας να το παίξουμε ασχετίκλες.Ας τα βγάλει ο καθένας μόνος του πέρα.Αφού είναι γνώστης.Διαφορετικά να βάλει το χεράκι του στην καβουριασμένη τσεπούλα και να πληρώσει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φάει τα χρόνια μου να ασχολούμαι σε ερασιτεχνικό επίπεδο με τα PC καθαρά από χόμπι.Μου πέρασε πολλές φορές από το μυαλό να γίνω τεχνικός υπολογιστών (πήρα και τα αντίστοιχα χαρτιά-που στην ουσία μόνο αυτό δεν πιστοποιούν-γεμίσαμε με πιστοποιημένους άσχετους),αλλά στην πορεία κατάλαβα κάποια πραγματάκια και δεν ξαναασχολήθηκα με το θέμα του Τεχνικού.Οι λόγοι πολλοί.

Καταρχήν εδώ δεν ειναι Αμερική ή Λονδίνο.Όλοι έχουν ένα γνωστό-μαλάκα που έχει...μαύρη ζώνη στα...PC,που τον παίρνουν τηλέφωνο να βγάλει τη χαμαλοδουλεια.Για χρήματα ούτε συζήτηση.

Έχω κάνει άπειρες αγγαρίες για φίλους,γνωστούς,φίλους φίλων κλπ.

Η αχαριστία τους και το θράσος τους δεν λέγετε.

Ο κατάλογος αμέτρητος.

Σετάρισέ μου το PC,έλα να μου συνδέσεις το router (ο βλάχος αγόρασε router και τρέχει με 24mbit τη στιγμή που δυσκολεύεται ακόμα και με το γκουμπιούτερ που αλλάζει κανάλια στην τηλεόραση),πέρασέ μου στο PDA το Destinator

με τους τελευταίους χάρτες (σπασμένο ενοείτε με όλα τα τελευταία ρανταρ της τροχαίας),για να κάνουμε και τη μαγκιά μας σε φίλους και γνωστούς,δείξε μου πως κατεβάζεις ταινίες και τραγούδια,βάλε μου το τάδε σπασμένο πρόγραμμα,πέρασε μου στο κινητό την τάδε εφαρμογή,αναβάθμησέ μου τη ROM του PDA και πάει λέγοντας.

Το αποτέλεσμα : Κάθεσαι σαν μαλάκας ώρες ατελείωτες για τα παραπάνω για να κάνεις μάγκα τον κάθε ασχετίκλα για να βγαίνει μετά σε φίλους και γνωστούς και να κοκορεύεται για τον κόπο άλλων.

Έχουμε μάθει στο τζαπέ σήμερα.Όλοι ανεξαιρέτως.Να κάνουμε τη δουλίτσα μας χωρίς να πληρώνουμε για υπηρεσίες.

Αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης.Αν ανοιξείς και μαγαζί και το παίξεις τεχνικός εκεί είναι που έποιασες την καλή.Γιατί το άκουσα και αυτό.Άνοιξε μαγαζί παιδάκι μου,θα κάνουν ουρά με αυτά που ξέρεις...

Ουρά μάλλον εγώ θα βγάλω και θα πηδάω από δέντρο σε δέντρο με αυτά που ακούω κάθε μέρα.Σιγά μην πατήσει το πόδι του ο τζαπατζτής στο μαγαζί μου.Και όχι τίποτα άλλο.Αντε με το λαμόγιο θα λέει,τίποτα δεν έκανε και θέλει και να πληρωθεί.

Στο στρατό ευτυχώς την έβγαλα καθαρή.Μούγκα όταν υπήρχε πρόβλημα με τα PC.Δεν ξέρω ρε παιδιά από αυτά τα διαόλια.Είναι εργαλεία του σατανά.Και αμέσως βγάζεις την ουρά σου (που λέγαμε παραπάνω) απέξω.

Από τότε το στοματάκι κλειστό και όποιος ρωτάει το παίζω άσχετος.Και θα συμβούλευα και όσους είναι γνώστες του αντικειμένου να κάνουν το ίδιο.Όταν οι άσχετοι το παίζουν γνώστες έρχεται μοιραία και η σειρά μας να το παίξουμε ασχετίκλες.Ας τα βγάλει ο καθένας μόνος του πέρα.Αφού είναι γνώστης.Διαφορετικά να βάλει το χεράκι του στην καβουριασμένη τσεπούλα και να πληρώσει.

 

Χαχα έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα....

 

Ασε που στο 90% των περιπτώσεων σε φωνάζει ο πελάτης ή φίλος για μια δουλειά και καταλήγεις να δουλεύεις για ώρες επειδή όλο κάτι προκύπτει στην πορεία.

 

Πας για να εγκαταστήσεις ένα ρουτερ και μετά σου λέει... φτιάξε μου και ένα δίκτυο με 2-3 Η/Υ... αλλά ρύθμισε και το firewall... μια και είσαι εδώ δες το ασύρματο ποντίκι που είναι χαλασμένο (συνήθως δεν έχουν βάλει καν τις μπαταρίες!) και τον εκτυπώτη μου...

Μόνο σε κοντινούς φίλους τέτοιες χάρες... σε γνωστούς με τίποτα!

 

Η πλάκα είναι οτι αν πάνε σε κάνα Πλαίσιο θα τα αφήσουν τα 50-60€ για δουλειά 10 λεπτών χωρίς να μιλήσουν καν... αλλά αν πάνε τον Η/Υ σε ιδιώτη ή μικρή επιχείριση θα τους φανούν πολλά ακόμη και τα μισά απο αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει άμα δε θες δε δίνεις...εγώ ξέρω άσχετους που πάνε σε φίλο μου που έχει μαγαζί και τους πουλάει FREEWARE.No more mr nice guy.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...