Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια, πως να ξεφορτωθω αυτο το σημειο κατω δεξια στα Win7 που οταν βαζεις εκει τον κερσορα σου δειχνει το desktop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεει καπως περιπλοκα εκει, θα υπαρχουν αλλες συνεπειες εαν ξεφορτωθω αυτο το πραγμα?

Γιατι μονο αυτο θελω να ξεφορτωθω, οχι και κατι αλλο μαζι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα παιδια , τα φωτα σας παρακαλω ...

Εχω το παρακατω συστημα 

 

επεξεργαστης Intel Pentium Dual Core 1.80GHz E2160

RAM  Kingstone ddr2 2x1GB 400HZ  Dual channel =800

καρτα γραφηκων NVidia GeForce 210   512MB

και μητρικη Gigabyte G41M-Combo

 

αυτη την στιγμη ειμαι με XP και δεδομενου οτι απο βδομαδα θα αναβαθμηστω

με DDR3 Kingstone KVR 1066D3N7   2 x 2GB λεω να παω σε Windows 7

 

αλλα τι ;;; 32 ή 64  ;;;

 

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας

 

 

Υ.Γ. Αξιζει να αναβαθμησω κατι αλλο; πχ επεξεργαστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks για την αμεση απαντηση, εκανα και διορθωση με ερωτημα και τωρα ποια απο τα 64 ; home /basic/premieum/ ultimate ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και χρονια πολλα!

εχω κανα 2 αποριες για ενα pc που εχω στο εξοχικο μου

αρχικα, το setup μου ειναι το εξης: 

amd athlon 64x2 ,2.2 Gh

ram 4x512 (800)

plex server 5x2tb HDD +1 SSD gia windows)

αυτη τη στιγμη τρεχει win7 x64 ultimate και το pc χρησιμοποιειται για ταινιες, plex server, youtube αντε και κανα fb  και κανα παιχνιδακι πιο σπανια

οι αποριες μου:

1. αν παω σε home, η σε basic θα τρεχει ποιο γρηγορα? εχει λιγοτερες running processes/ services?

2. 64 or 32 bit? θα  πηγαινει καλυτερα με 32 μιας και η ραμ ειναι μονο 2gb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Οσον αφορα τις εκδοσεις, μονο αν πας στην basic θα δεις μια μικρη διαφορα διοτι δεν περιεχει το aero, αλλα δεν υπαρχει καποιος λογος να το κανεις. Οποτε δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο η εκδοση, πανω κατω τα ιδια processes και services εχουν. Απτην στιγμη που η cpu υποστηριζει x64, μεινε στην x64 εκδοση και ας εχεις 2gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτην την στιγμη εχω ενα επιτραπεζιο υπολογιστη με win7 32 bit i5 επεξεργαστη, 2299mb  δεσμευει η nvidia καρτα(αν το γραφω σωστα) 4 gb ram.(που λογω 32bit βλεπει μονο τα 3)

ο υπολογιστης ειναι απο πλαισιο οποτε εχω και το cd των win7 32bit. η ερωτηση ειναι τα 64αρια εαν θελω να τα περασω πρεπει να τα αγορασω η μπορω να παω στο πλαισιο να μου τα δωσουν?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγοραζεις κανονικα, αλλα αφου εχεις κλειδι, κατεβασε απλα μια ΙΔΙΑ 64αρα εκδοση, πχ αν εχεις home premium 32αρια βρες home premium 64αρια, και κανει εγκατασταση με το κλειδι που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αγοραζεις κανονικα, αλλα αφου εχεις κλειδι, κατεβασε απλα μια ΙΔΙΑ 64αρα εκδοση, πχ αν εχεις home premium 32αρια βρες home premium 64αρια, και κανει εγκατασταση με το κλειδι που εχεις.

οταν λες "βρες" εννοεις "ανεπισημα?γιατι ειδικα στα windows δεν ειχα ποτε πειρατικα...

για στειλε κανενα πμ μην ενοχλουμε εδω ..

Επεξ/σία από fuorigioco1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Δεν ειναι πειρατικα εφοσον το κλειδι που θα βαλεις εινια αυθεντικο, απλα να τα βαλεις απο το αυθεντικο iso για να μην εχεις θεματα αργοτερα.

 

Μια αναζητηση για iso απο το digitalriver θα σε βοηθησει, απλα να ξερεις οτι δεν εχει ελληνικες εκδοσεις. Το κλειδι πιανει στην ιδια εκδοση, ασχετως αρχιτεκτονικης και γλωσσας, πχ αν το κλειδι σου ειναι απο home premium 32αρια ελληνικα, θα πιασει και σε home premium 64 αρια αγγλικα.

Αν βαλεις τα αγγλικα, τα μετατρεπεις σε ελληνικα με το vistalizator (= ανεπισημος τροπος εγκαταστασης mui για εκδοσεις των windows που δεν μπορουνε να το παρουνε απο το windows update).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Δεν ειναι πειρατικα εφοσον το κλειδι που θα βαλεις εινια αυθεντικο, απλα να τα βαλεις απο το αυθεντικο iso για να μην εχεις θεματα αργοτερα.

 

Μια αναζητηση για iso απο το digitalriver θα σε βοηθησει, απλα να ξερεις οτι δεν εχει ελληνικες εκδοσεις. Το κλειδι πιανει στην ιδια εκδοση, ασχετως αρχιτεκτονικης και γλωσσας, πχ αν το κλειδι σου ειναι απο home premium 32αρια ελληνικα, θα πιασει και σε home premium 64 αρια αγγλικα.

Αν βαλεις τα αγγλικα, τα μετατρεπεις σε ελληνικα με το vistalizator (= ανεπισημος τροπος εγκαταστασης mui για εκδοσεις των windows που δεν μπορουνε να το παρουνε απο το windows update).

 

λοιπον διαβασα και μαλλον θα κανω την αποπειρα.επειδη εγω τα 7αρια premium τα εχω αγγλικα εαν κατεβασω την ιδια εκδοση αλλα σε 64bit ειμαι ετοιμος?ελληνικη γραμματοσειρα θα εχω ετσι?μονο στα μενου θα ειναι αγγλικα οπως τωρα,ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...