Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κανέναν λόγο...

Έχω βάλει Windows 7 64bit σε υπολογιστή με pentιum και μνήμη ram 1gb και δεν πήγαινε καλά...

Διάβασε λίγο πως πήγε η συζήτηση,εγώ απλά είπα ότι δεν χρειάζονται πάνω από 3gb για να τρέξεις 64Bit,με ένα gb όπως λέει και ο trash( :P ) δεν τρέχει ούτε τα 32bit καλά.

Προσωπικά σαν όριο έχω τα 1,5gb για όποια έκδοση win 7 αλλά και 8,για να κάνεις έστω τα βασικά,σχετικά άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά το πως βγάζουν αυτοί της ελάχιστες απαιτήσεις,ένας θεός ξέρει,στο εντωμεταξύ για τα xp ακόμα 64mb λένε ότι χρειάζονται.

Μνήμη RAM τουλάχιστον 64 MB (προτείνονται 128 MB)

 

Πάντως εκτός και αν τρέχεις μεγάλες εφαρμογές που φορτώνουν την μνήμη δεν θα καταλάβεις διαφορές μεταξύ 32 και 64.

τα 128ΜΒ στα XP ούτε το 2001 δεν ηταν αρκετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή έχω ψιλομπερδευτεί.Σε PC με 4GB RAM αν βάλω 32-bit θα την αναγνωρίζει όλη η πρέπει να βάλω 64-bit;



Και για να μην ανοίξω νέο θέμα:Αν απενεργοποιήσω το Aero στα Windows 7 θα βελτιώσει τις επιδόσεις ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ψιλομπερδευτεί.Σε PC με 4GB RAM αν βάλω 32-bit θα την αναγνωρίζει όλη η πρέπει να βάλω 64-bit;

 

Και για να μην ανοίξω νέο θέμα:Αν απενεργοποιήσω το Aero στα Windows 7 θα βελτιώσει τις επιδόσεις ή όχι;

θεωρητικα ναι, η διαθεσιμη λογικα που θα εχεις θα ειναι λιγο μικροτερη, οχι δε νομιζω οτι θα εχεις καποια βελτιωση στις επιδoσεις οποτε κρατα το aero, μπορεις να πειραματιστεις και μονος σου ομως. Καλυτερα να βαλεις 64αρια γιατι μπορει αργοτερα να θες να αυξησεις τη RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικα ναι, η διαθεσιμη λογικα που θα εχεις θα ειναι λιγο μικροτερη, οχι δε νομιζω οτι θα εχεις καποια βελτιωση στις επιδoσεις οποτε κρατα το aero, μπορεις να πειραματιστεις και μονος σου ομως. Καλυτερα να βαλεις 64αρια γιατι μπορει αργοτερα να θες να αυξησεις τη RAM

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τελικά η onboard κάρτα που έχω είναι πολύ αδύναμη για να σηκώσει το Aero.Mε το που το έβγαλα τα πάντα ήταν πολύ πιο smooth.Από scrolling στον browser μέχρι παιχνίδια.Οπότε μέχρι να πάρω κάρτα γραφικών aero = off!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται βάζεις 64-bit Windows πλέον, εδώ και καιρό ισχύει αυτό, ο περιορισμός της μνήμης στα 3GB στα 32-bit Windows για μένα αρκεί και περισσεύει για να μην βάλω ποτέ ξανά 32-bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται βάζεις 64-bit Windows πλέον, εδώ και καιρό ισχύει αυτό, ο περιορισμός της μνήμης στα 3GB στα 32-bit Windows για μένα αρκεί και περισσεύει για να μην βάλω ποτέ ξανά 32-bit.

Προς το παρών έχω 3GB RAM οπότε μένω με 32-bit απλώς ρώτησα επειδή σκοπεύω να βάλω 1GB ακόμα για να έχω 4GB συνολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα δεν κάνει boot ούτε το cd/dvd ούτε με usb flash ούτε τίποτα.

 

 

πάει να κάνει boot και πετάει σφάλμα.

 

 

βάλανε προφανώς κάποιο αρχείο για να μην μπαίνει σε παλιά pc.

Δεν παιζει κατι τετοιο. Αν δεν εχεις κανει bootable το δισκαΚι σου, μου φαινεται λογικο. Επισης υπαρχει και η λυση του USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να ρωτησω κ εγω,μπορει να εχει απαντηθει ξανα αλλα το θεμα ειναι τεραστιο για να το κοιταξω ολοκληρο

εχω στον σταθερο της υπογραφης περασμενα win 7 X64 ελληνικα του θειου μου αλλα βρηκα νομιμο κλειδι για 7 Χ64 home premium ελληνικα παλι.Θα δεχτει το κλειδι και θα κανει downgrade η θελω φορματ παλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 32αρια ειναι πιο γρηγορα στο ανοιγμα κλεισιμο του υπολογιστη, τα 64 ειναι πιο σταθερα και υποστιρίζουν και καλυτερη τα παιχνιδια αφου αξιοποιούν καλύτερα την RAM (γραφω πολύ αργά αλλα ας το γραψω για κανεναν αλλο που ακομα ψαχνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για τα Windows 7...

 

Επιλέγεις 32bit

Α) αν έχεις έως 3GB RAM και δεν προβλέπεται να αναβαθμίζεις RAM στο προσεχές μέλλον.

Β) αν σου τη σπάει να έχεις την μεγαλύτερη registry της 64bit έκδοσης (γιατί περιέχει κλειδιά για τη συμβατότητα με 32bit)

Γ) αν σου τη σπάει να έχεις διπλούς φακέλους Program FIles (έναν για 32bit και έναν για 64bit)

 

Επιλέγεις 64bit

Α) αν έχεις περισότερη από 3GB RAM (για να είσαι σίγουρος ότι θα την δει όλη)

 

ΥΓ

Σημαντικότερη είναι η μετάβαση σε IPv6 παρά τα 64bit των desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά . Έχω ανοίξει και αυτό το θέμα : http://www.insomnia.gr/topic/501474-samsung-r580-i5-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7/?do=findComment&comment=52674367 για το laptop μου και θέλω να εκφράσω μερικές απορίες.

 Καταρχήν έχω αυθεντικά τα Windows 7 Ηome Premium Ελληνικά στα 32-bit και RAM στα 4GB (σιγά-σιγά θα την αναβαθμίσω και αυτή) , εκ των οποίων αξιοποιούνται τα 2,99 GB . Επειδή δεν περισσεύουν χρήματα για official λειτουργικό στα 64bit ,γίνεται να αναβαθμίσω τα windows νόμιμα , ή αναγκαστικά να τα πάρω απο τον "θείο" ..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...