Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γίνεται να τις αποδεσμεύσω από εκεί και να της χρησιμοποιεί το λειτουργικό 100%; Παιχνίδια δεν παίζω και παράπονο από δεν είχα πριν που ήμουν στα 2GB. Εκτός αν τα βιντεάκια στο Youtube παίζουν καλύτερα και από εκεί που είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση...έχω το κλειδί από μια έκδοση των windows 7 στο λαπτοπ, μπροώ να κατεβάσω το αντίστοιχο iso και τα εγκαταστήσω σε desktop pc ή υπάρχει ασυμβατότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου 

Microprocessor  2.40 GHz Intel® Core™2 Duo Processor P8600 (64bit)

Microprocessor Cache  Level 2 cache 3 MB

Memory 3072 MB  DDR2 667Mhz

Video Graphics NVIDIA GeForce 9600M GT

είχε όταν τον πήρα είχε vista 32 bit τα δοκίμασα σχεδόν όλα πάνω του OSX, Linux (32bit,64bit), Windows 7 (32bit,64bit),8 (64bit) ,8.1(64bit)

η διαφορά που παρατήρησα είναι στις θερμοκρασίες,με 64bit και αυτό στα 7 ζεσταίνεται πιο πολύ το laptop και ορισμένες φορές ενώ φοράει και ssd γίνεται αργός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στο φορητό τα win7 ultimate και συνέχεια το win update ζητά εγκατάσταση ως κρίσιμης ενημέρωσης του explorer 11 παρότι ειναι εγκατεστημένος, το update δείχνει μα εγκαθιστά αλλα πάλι το ζητά κάθε φορά, έχω ενεργοποιήσει αυτόματη εγκατάσταση αναβαθμίσεων, ο I.e. Δεν εινσι ο προκαθορισμένος πλοηγός, τι να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλημερα κατ'αρχην.

Μια ερωτηση.

Εχω ενα laptop Toshiba Satellite L500-1QE και ο σκληρος

Seagate 500gb υβριδικος που του ειχα βαλει πριν 4 χρονια,

τα εχει παιξει και αναγκαστικά θα του βαλω εναν 500αρη 

που ειχα σε ενα ps3.

Απο Windows ειχα τα Premium 64bit και εχω και τα δισκακια.

να του βαλω παλι τα ιδια,(αλλα εχει σαβουρα μεσα)

η να του βαλω τα Ultimate 64bit?

 

Αν ξερει καποιος με ποιο f πατημενο μπαινουμε σε bios

για να ξεκινησει το δισκακι με τα Win7.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να εισαι νομιμος, του βαζεις τα windows στα οποια αντιστοιχει το κλειδι που ειναι γραμμενο στο αυτοκολλητακι του. Στο bios μπαινεις με f2.

πολυ σαβουρα ρε γαμωτο εχουν τα μαμα Win7 για το δικο μου μοντελο...

 

με τα Ultimate τι διαφορες υπαρχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σαβουρα την βαζει ο κατασκευαστης του λαπτοπ, πχ η hp εχει την δικη της hp-o-σαβουρα, η toshiba την δικη της toshiboσαβουρα κλπ, δεν την εχουν τα ιδια τα windows.

 

Μπορεις να κατεβασεις ενα καθαρο iso στο οποιο αντιστοιχει το κλειδι σου και να κανεις εγκατασταση με αυτο. Ετσι

 

http://arstechnica.com/information-technology/2012/06/blowing-away-bloatware-a-guide-to-reinstalling-windows-on-a-new-pc/

 

Απλα το digitalriver δεν εχει ελληνικα iso, οποτε αναγκαστικα κατεβαζεις το αγγλικο και μετα με το vistalizator περνας το ελληνικο mui. Το κλειδι σου κανει για οτιδηποτε ειναι home premium, απο 32αρι ελληνικο ή 64αρι... γερμανικο :P

Drivers και λοιπα συνοδευτικα προγραμματα πας στη σελιδα του κατασκευαστη του λαπτοπ σου και τα κατεβαζεις.

 

Τα παραπανω πραγματα που προσφερουν τα ultimate ειναι αχρηστα για εναν απλο χρηστη

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions#Comparison_chart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί με win 64bit  στην οθόνη έναρξης και χωρίς να κάνω κάτι άλλο μου τρώει 1.5Gg μνήμης ενώ με 32bit μόνο 700-900mb

Αυτό ίσως να το έχετε διαβάσει ίσως όχι ρίξτε το ένα μάτι

http://www.pcsteps.gr/916-5-logoi-na-valete-64bit-windows-kai-5-na-valete-32bit/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της μνήμης λύθηκε, το Windows update μου την έτρωγε. Από όσο διαβάζω διάφορα άρθρα για ένα μέσο χρήστη δεν έχει και πολύ σημασία να έχει 64αρια Windows αν δεν τρέχει βαριά προγράμματα η παιχνίδια( εκεί θα δει την διαφορά) ή εκτός κι αν τον αγοράσει έτσι με 64αρια και >3Gg μνήμης. Για πλοήγηση,  ταινίες, κανένα παιχνίδι ελαφρύ, μουσική  και τα λοιπά δε νομίζω να είναι απαραίτητα ούτε και θα δω διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα παλιό νετμπουκάκι Acer Aspire 1410 με προεγκατεστημένα τα Windows 7 Home Premium, έκδοση 64bit.  Tα χαρακτηριστικά του υπολογιστή είναι Intel Celeron 743@1,30GHz και μνήμη 2,0 Gb.  Θέλω να τον φορμάρω και να περάσω τα Windows 7 Professional (καταβασμένα νόμιμα από το Dream Spark).  To ερώτημά μου είναι:

 

να ξαναβάλω 64bit, ή λόγω μικρής μνήμης και αδύνατου επεξεργαστή είναι καλύτερα να περάσω την 32bit έκδοση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιφυλαξη αλλα τα 64bit δεν νομιζω οτι θελουν πιο δυνατο μηχανημα αλλα δεν προσφερουν και κατι παραπανω απο τα 32bit με 2 γιγα μνημη.

 

Για πρωτη φορα τα εβαλα σημερα με ιδια αλλαγη οπως εσυ αλλα το desktop ειναι σαφως πιο δυνατο αν και παλιο με σκοπο να αναβαθμισω την μνημη απο 3 σε 4 γιγα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να προσθέσω μνήμη, ούτε να αναβαθμίσω τίποτα.  Πρόσφατα αγόρασα καινούριο laptop και αυτό θα μείνει για απλό σερφάρισμα, word και excel. Από την άλλη ψάχνοντας στο site της Acer δε βρίσκω drivers για Win 32bit, παρά μόνο για τα 64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...