Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω ενα φθηνο λαπτοπ απο το e-shop.Ερχεται FreeDos,χωρις λογισμικο δηλαδη με 2 χρονια εγγυηση.Αν περασω Windows 7 που δεν τα εχω αγορασει χανω την εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια σειρα απο noob ερωτησεις.

 

1)Το συστημα λεει: 64-bit, 4GB Ram (x2 2GB DDR2). Λεει ομως οτι μονο 2.94GB ειναι δυνατη για χρηση. Ειμαι ενταξει ??!... 2GB δεν επρεπε να εχω για χρηση? Εχω μπερδευτη λιγο.

Παρεμπιπτοντος με 4gb ram 64 η 32 bits?

 

2)θελω να κανω φορματ το pc. Εχω ειδη windows 7 και θελω να βαλω και παλι τα 7. Βλεπω στο νετ οτι μπορω να κατεβασω τα windows 7 τζαμπα αλλα αυτα δεν περιεχουν product key. Οταν αγοραζουμε pc, product key δεν συμπεριλαμβανεται? Αν ναι, πως το βρισκω?...

Επισης ενα product key απο windows xp λειτουργη σε 7?.....

Επεξ/σία από doubtful
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Το συστημα λεει: 64-bit, 4GB Ram (x2 2GB DDR2). Λεει ομως οτι μονο 2.94GB ειναι δυνατη για χρηση. Ειμαι ενταξει ??!... 2GB δεν επρεπε να εχω για χρηση? Εχω μπερδευτη λιγο.

2)Παρεμπιπτοντος με 4gb ram 64 η 32 bits?

 

3)θελω να κανω φορματ το pc. Εχω ειδη windows 7 και θελω να βαλω και παλι τα 7. Βλεπω στο νετ οτι μπορω να κατεβασω τα windows 7 τζαμπα αλλα αυτα δεν περιεχουν product key. Οταν αγοραζουμε pc, product key δεν συμπεριλαμβανεται? Αν ναι, πως το βρισκω?...

4)Επισης ενα product key απο windows xp λειτουργη σε 7?.....

1. εχεις 32bit για αυτο. τα 32αρια αναγνωριζουν ~3gb ραμ.

2. σαφως 64bit

3. συνηθως συμπεριλαμβανεται. στο λαπτοπ θα το βρεις στο κατω μερος, σε ενα αυτοκολλητο.

4. οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλα.

 

Εχω 32bit... ?? μμμμ αυτο εξηγει γιατι λεει 2.94. Οταν ομως παω -> Υπολογιστης -> Ιδιοτητες γιατι λεει 64bit...?΄ :unsure:

 

αν μιλαμε για φορητο ή σταθερο με καινουργιο επεξεργαστη που εχει ενσωματωμενο τον controller της καρτας γραφικων , τοτε δεσμευει ενας μερος της μνημης για να την δωσει στην καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι. Απο το οτι ο επεξεργαστης σου ειναι τελευταιας γενιας, αρα σιγουρα εχει 64bit instruction set, πραγμα που ΔΕΝ ειναι το ιδιο με το intel 64 που γραφει εκει.

 

Για περισσοτερη σιγουρια

http://ark.intel.com/products/65700/Intel-Core-i3-3110M-Processor-3M-Cache-2_40-GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Τα 32bit Windows έχουν βγει για κάποιους που δεν είναι σίγουροι για το τι μπορούν να κάνουν τα 64bit και δε θέλουν να το διακυνδινεψουν. Σαφώς και στα 64bit μπορείς να τρέξεις 32bit εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα γιατί από μόνο του το λειτουργικό δημιουργεί ξεχωριστά φάκελο για 32 και άλλο για 64 καταλαβαίνει αυτόματα την εφαρμογή απο τη στιγμή που θα κάνεις εγκατάσταση, απλα τα 32 εχουν ακομη ενα μειονέκτημα οτι δε μπορούν να διαβασουν πανω απο 3,45 gb ram οπως σου ειπαν και τα παιδιά πιο πάνω και ετσι αφου δεν σε περιορίζει ο επεξεργαστής σου μιας και είναι 64bit αρχιτεκτονικης θα προτείνω ανεπιφύλακτα 64bit windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γιατί ενώ έχω εγκατεστημένη 4GB μνήμη μου λέει πως είναι usable μόνο τα 3.12; Όλο το σύστημα είναι αρκετά παλιό. Επίσης λέει System type: 64-bit Operation System. Κάρτα γραφικών δεν έχω. Τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...