Προς το περιεχόμενο

Πληρώνω ενοίκιο - δεν παίρνω αποδειξεις


thes1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν επρεπε να αφησεις να περασουν 6 μηνες διοτι τωρα αν το κυνηγησεις (νομικα) κινδυνευεις να βρεθεις κυνηγημενος...Μπορει να υποστηριξει οτι δεν του εχεις πληρωσει κανενα ενοικιο.

Επρεπε να παρεις αποδειξη για την προκαταβολη+το 1ο ενοικιο και επρεπε απο εκει και μονο να ξεκαθαρισεις την κατασταση εφοσον δε σου εδωσε.

 

Τωρα παρτον με το καλο, ρωτα τον σε αφελες στυλ εαν μπορει να κοψει αποδειξεις γιατι χρειαζεσαι να τις δηλωσεις στην εφορια κλπ για να δεις τι εχει στο νου του. Αν σου πει οτι ΘΑ σου κοψει, διευκρινησε το ΠΟΤΕ και αν βαλει χρονικ οριζοντα 1-2 εβδομαδων και πανω, διευκρινησε οτι τις βιαζεσαι...Πιθανως εσυ να ξερεις καλυτερα απο εμενα ποια η χρηση των αποδειξεων ενοικιασης στην εφορια, αρα επικαλεσου εναν αναλογο λογο. Σε καθε περιπτωση μην το αφηνεις να κυλαει αλλο και μην δινεις παρατασεις.

 

ΥΓ. Εαν τον βλεπεις να μην συνεργαζεται, ενημερωσε τον οτι θα αλλαξεις τον τροπο πληρωμης ενοικιου και πληρωνε τον με καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο. Εαν σου ρωτησει το λογο πες ευθεως οτι χρειαζεσαι αποδεικτικα στοιχεια οτι πληρωνεις το ενοικιο για να τα καταθετεις στην εφορια. Εκει ισως να κανει πισω και να συμβιβαστει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θελω την αποδηξη διοτι δεν κανω φορολογικη δηλωση λογο οτι ειμαι ανεργος...του ειπα για τις αποδηξεις για να κοψει το ενοικιο λιγο οπως πολλοι τωρα, βλεπω αγγελιες σαν το σπιτι μου και τα δινουν 250-280 πιο καινουρια με τα ιδια σχεδον μεσα (επιπλα -ηλεκτρικα) και ειναι πιο κοντα στο κετρο της πολη που μενω (οχι αθηνα) 330-300 ειναι πολλα πλεον...του ειπα 250 χωρις αποδηξη ωστε να ταρακουνηθεί λιγο και να μου πει αυτος με 'παζάρι' 270 καπου εκει...μεχρι φλεβαρη θα κατσω γιατι παω φανταρος και θελω να προσπαθησω να μαζεψω λιγα λεφτα και το ξερει του το εχω πει..αλλιως θα αναγκαστω να φυγω..! αυτος προτιμαει να αδειασω το σπιτι νοεμβρη σε πολη που βασιζεται με φοιτητες και που τωρα δεν ψαχνουν για σπιτι...??ακομα και 250 να το παει για 4 μηνες "χανει" 200. εαν ομως του παρω τις αποδηξεις απο το γεναρη 2012 (οπου του το ειπα οτι θελω) χανει πολλα περισσότερα στην εφορια..." ερωτηση" ποσο ειναι ο φορος τωρα ενοικιου 20% ? καποιοι μου λενε 40% ..αλλα τωρα αλλαξε νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Ενοικιο Χ, αποδειξη Χ/2, κλασικα. Το θεμα ειναι πως πλεον υπαρχει μια μικρη αδυναμια στην αμεση διεκπεραιωση της πληρωμης. Ζητησα μειωση, δεν δεχτηκε με καμια περιπτωση (ή μαλλον δεχτηκε, για 20€, να μου κοβει αποδειξεις του μισου χρονου...). Περαν του οτι σαν ιδιοκτητης ειναι απαραδεκτος (δεν διορθωσε ποτε τιποτα, ουτε σε εμενα ουτε στο διπλα σπιτι που επισης ειναι δικο του), οι δικαιολογιες που μου λεει για το οτι δεν δεχεται την μειωση, απλα προσβαλουν την νοημοσυνη μου.

Οποτε και με λιγο ψαξιμο και συζητησεις, αυτο που μπορω να κανω ειναι να παω με το συμβολαιο στο παρακαταθηκων και δανειων, να πληρωνω το ποσο που αναγραφει (δηλαδη το μισο απ' οσο πληρωνω τωρα) και να ειμαι καλυμμενος απεναντι του, χωρις να μπορει να μου κανει και τιποτα.

Ισχυει?

ΥΓ: Δυστυχως προς το παρον δεν παιζει ευκολα η φαση της μετακομισης, οχι πριν το Φθινοπωρο τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Μένω στο εξωτερικό

 

Δεν παίρνω απόδειξη για την πληρωμή του ενοίκιου και δεν είναι υποχρεωμένος να μου δώσει αν δεν του το ζητήσω (εγγράφως). Αλλά οι πληρωμές εδώ γίνονται πάντα μέσω τράπεζας (επιταγή ή μεταφορά χρημάτων στο λογαριασμό του ιδιοκτήτη) οπότε φαίνεται η κίνηση στην τράπεζα.

 

Δεν ξέρω αν ο ιδιοκτήτης πρέπει να αποδείξει ότι δεν τον πλήρωνες. Πχ αν πει τώρα ότι του χρωστάς 6 μήνες, να του πουν, γιατί δεν το δηλώσατε ότι δεν σας πληρώνει ο ενοικιαστής πριν ;

 

Δηλαδή το ερώτημα είναι ποιος πρέπει να αποδείξει την μη πληρωμή του ενοικίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, το ενοικιο πληρωνεται κανονικα καθε μηνα και παιρνω και αποδειξη (με την μιση τιμη, ετσι ειχαμε συμφωνησει εξ'αρχης), απλα βγαινει οριακα και δεν ξερω για ποσο θα μπορω να ειμαι οκ απεναντι του, γι' αυτο και ζητησα την μειωση. Το θεμα ειναι πως αυτος δεν κανει τιποτα για να βοηθησει την κατασταση και προς οφελος του, με την εννοια πως μονο ζημειωμενος μπορει να βγει απο την ολη υποθεση (αν φυγω, με την τιμη που εχει, σιγουρα δεν θα ξαναβρει αλλον ενοικιαστη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοικιο Χ, αποδειξη Χ/2, κλασικα. Το θεμα ειναι πως πλεον υπαρχει μια μικρη αδυναμια στην αμεση διεκπεραιωση της πληρωμης. Ζητησα μειωση, δεν δεχτηκε με καμια περιπτωση (ή μαλλον δεχτηκε, για 20€, να μου κοβει αποδειξεις του μισου χρονου...). Περαν του οτι σαν ιδιοκτητης ειναι απαραδεκτος (δεν διορθωσε ποτε τιποτα, ουτε σε εμενα ουτε στο διπλα σπιτι που επισης ειναι δικο του), οι δικαιολογιες που μου λεει για το οτι δεν δεχεται την μειωση, απλα προσβαλουν την νοημοσυνη μου.

 

Οποτε και με λιγο ψαξιμο και συζητησεις, αυτο που μπορω να κανω ειναι να παω με το συμβολαιο στο παρακαταθηκων και δανειων, να πληρωνω το ποσο που αναγραφει (δηλαδη το μισο απ' οσο πληρωνω τωρα) και να ειμαι καλυμμενος απεναντι του, χωρις να μπορει να μου κανει και τιποτα.

 

Ισχυει?

 

ΥΓ: Δυστυχως προς το παρον δεν παιζει ευκολα η φαση της μετακομισης, οχι πριν το Φθινοπωρο τουλαχιστον.

Πρώτα από όλα ο ιδιοκτήτης δεν χρειάζεται να έχει κάποια καλή δικαιολογία για να μην σου κάνει μείωση. Πιο σωστά δεν χρειάζεται καμία δικαιολογία για να μην συμφωνήσει σε μείωση.

 

Όσο για το ότι ο ιδιοκτήτης είναι απαράδεκτος, υπάρχει τρόπος να τον υποχρεώσεις να διορθώσει ότι προβλέπεται.

 

Και ναι, μπορείς να το παίξεις τρέλα και να του δίνεις ότι αναγράφεται στο συμβόλαιο, και αν δεν το παίρνει να το καταθέτεις στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων(αν και είναι ανήθικο αυτό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα ο ιδιοκτήτης δεν χρειάζεται να έχει κάποια καλή δικαιολογία για να μην σου κάνει μείωση. Πιο σωστά δεν χρειάζεται καμία δικαιολογία για να μην συμφωνήσει σε μείωση.

 

Όσο για το ότι ο ιδιοκτήτης είναι απαράδεκτος, υπάρχει τρόπος να τον υποχρεώσεις να διορθώσει ότι προβλέπεται.

 

Και ναι, μπορείς να το παίξεις τρέλα και να του δίνεις ότι αναγράφεται στο συμβόλαιο, και αν δεν το παίρνει να το καταθέτεις στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων(αν και είναι ανήθικο αυτό).

 

για την ακριβεια μπορεις να μη του βάζεις καθόλου ενοίκια καθώς του τα εχεις προκαταβάλει (αν τα εβαζες σε τράπεζα και φαίνονται οι αποδείξεις) ειδάλλως το παίζεις τρελιτσα και του λες αυτα λεει το συμβολαιο αυτά παιρνεις αν δε σου αρέσει κάνε μου εξωση και βρες άλλο λακαμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως αυτος δεν κανει τιποτα για να βοηθησει την κατασταση και προς οφελος του, με την εννοια πως μονο ζημειωμενος μπορει να βγει απο την ολη υποθεση (αν φυγω, με την τιμη που εχει, σιγουρα δεν θα ξαναβρει αλλον ενοικιαστη).

Κατά τη γνώμη σου... στην πράξη ίσως να είναι έτσι όπως νομίζεις εσύ, ίσως όχι. Ίσως έχει βρει ήδη τον επόμενο ενοικιαστή.

 

για την ακριβεια μπορεις να μη του βάζεις καθόλου ενοίκια καθώς του τα εχεις προκαταβάλει (αν τα εβαζες σε τράπεζα και φαίνονται οι αποδείξεις) ειδάλλως το παίζεις τρελιτσα και του λες αυτα λεει το συμβολαιο αυτά παιρνεις αν δε σου αρέσει κάνε μου εξωση και βρες άλλο λακαμα...

Λες να είναι τόσο χαζοί και οι δύο και να κάνουν συναλλαγή μέσω τραπέζης ενώ δηλώνουν(και κατ επέκταση κλέβουν το κράτος) τα μισά? :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχει γίνει σωστά η συναλλαγή σας από την αρχή (δεν θέλω αποδείξεις ή δέχομαι μικρότερη απόδειξη) κακώς διαμαρτύρεσαι.

Και περιμένουμε η Ελλάδα να αλλάξει από τις νεώτερες γενιές...

Πάντα πρέπει να κάνουμε καθαρές δουλειές, όχι μόνο για να φτιάξουμε ένα καλύτερο κράτος, αλλά και για να μην έχουμε τέτοιου είδους προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη σου... στην πράξη ίσως να είναι έτσι όπως νομίζεις εσύ, ίσως όχι. Ίσως έχει βρει ήδη τον επόμενο ενοικιαστή.

 

 

Λες να είναι τόσο χαζοί και οι δύο και να κάνουν συναλλαγή μέσω τραπέζης ενώ δηλώνουν(και κατ επέκταση κλέβουν το κράτος) τα μισά? :)

 

εγω τη σπιτονοικοκυρα μου ετσι την κρατάω... δε μου έκανε μείωση αλλα καλη τη πιστη όσο μπορώ και εγω ακόμα της το βαζω στην τραπεζα... 300 πληρώνω - 160 παίρνω αποδειξη... Δεν ειναι του στυλ μου να κανω τετοια πραγματα αλλα αν θελήσω μπορώ να μείνω για άλλα 2 χρόνια με τα "παραπάνω" νοικια που της εχω δώσει και να χτυπάει το κεφάλι της για να μη μπει μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, οταν ηρθα να μεινω εδω, ΔΕΝ βρηκα σπιτι που να κοβουν full αποδειξη. Ειδα καμια 25αρια? Το ιδιο ολα. Οποτε... τα της νεας γενιας δεν...

Στο διαταυτα, οχι δεν θελω (ηθελα) να του φερθω υπουλα αλλα οταν του λεω πως καλυτερα να μειωθει (εστω και λιγο) το ενοικιο για να μπορω να ειμαι 100% ενταξει απεναντι του και δεν το δεχεται με καμια δυναμη...ε...

Το θεμα ειναι οτι εγω προς το παρον ΔΕΝ μπορω να φυγω απο εδω. Θα πηγαιναν οι υποχρεωσεις μου πισω, ταλαιπωρια κλπ κλπ. Οποτε αυτο που θελω να κανω ειναι να βρω εναν τροπο να του καταβαλω ΝΟΜΙΜΑ μικροτερο ποσο. Και επειδη εχει γινει αυτο που εχει γινει με την αποδειξη, σκεφτομαι να εκμεταλλευτω αυτην την επιλογη. Και αυτο που ρωταω ειναι αν γινεται ή οχι και τι επιπτωσεις εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τη σπιτονοικοκυρα μου ετσι την κρατάω... δε μου έκανε μείωση αλλα καλη τη πιστη όσο μπορώ και εγω ακόμα της το βαζω στην τραπεζα... 300 πληρώνω - 160 παίρνω αποδειξη... Δεν ειναι του στυλ μου να κανω τετοια πραγματα αλλα αν θελήσω μπορώ να μείνω για άλλα 2 χρόνια με τα "παραπάνω" νοικια που της εχω δώσει και να χτυπάει το κεφάλι της για να μη μπει μεσα...

Σε περίπτωση που της πεις "σου έχω δώσει αρκετά ενοίκια για 2 χρόνια ακόμα, οπότε θα κάτσω άλλα 2 χωρίς να σου δώσω τίποτα και εσύ κόψε το λαιμό σου", έχεις σκεφτεί τι θα γίνει αν φτάσετε στο δικαστήριο? Νομίζεις πως ο δικαστής θα προσπεράσει το γεγονός ότι τόσο αυτή όσο και εσύ από κοινού κάνατε ότι κάνατε ώστε να κλέψετε μαζί το κράτος?(εδώ ταιριάζει γάντι το "μαζί τα φάγαμε"). Και ότι θα σου πει ναι δίκιο έχεις, κάτσε άλλα δυο χρόνια μέσα χωρίς να δώσεις φράγκο? Ή ότι θα τιμωρήσει μόνο αυτή για την "απάτη" που κάνατε μαζί? Και μην πεις ότι αυτή σε υποχρέωσε να γίνει έτσι, μπορούσες να μην το νοικιάσεις. Αυτή σίγουρα θα ισχυριστεί ότι η κανονική τιμή ήταν 350 ή 400€, και συμφωνήσατε στα 300 με μισή απόδειξη ώστε να έχετε κέρδος και οι δύο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που της πεις "σου έχω δώσει αρκετά ενοίκια για 2 χρόνια ακόμα, οπότε θα κάτσω άλλα 2 χωρίς να σου δώσω τίποτα και εσύ κόψε το λαιμό σου", έχεις σκεφτεί τι θα γίνει αν φτάσετε στο δικαστήριο? Νομίζεις πως ο δικαστής θα προσπεράσει το γεγονός ότι τόσο αυτή όσο και εσύ από κοινού κάνατε ότι κάνατε ώστε να κλέψετε μαζί το κράτος?(εδώ ταιριάζει γάντι το "μαζί τα φάγαμε"). Και ότι θα σου πει ναι δίκιο έχεις, κάτσε άλλα δυο χρόνια μέσα χωρίς να δώσεις φράγκο? Ή ότι θα τιμωρήσει μόνο αυτή για την "απάτη" που κάνατε μαζί? Και μην πεις ότι αυτή σε υποχρέωσε να γίνει έτσι, μπορούσες να μην το νοικιάσεις. Αυτή σίγουρα θα ισχυριστεί ότι η κανονική τιμή ήταν 350 ή 400€, και συμφωνήσατε στα 300 με μισή απόδειξη ώστε να έχετε κέρδος και οι δύο.

 

 

αυτη θα φάει ένα πολύ χοντρο προστιμό, εγω ως ενοικιαστης δεν εχω κάποιο πρόβλημα συμφωνα με κουβέντα που ειχα κάνει τότε με ενα μεσίτη... (μονος μου το βρηκα το σπιτι δε χρειάστηκα μεσίτη απλα ετυχε και το συζητησαμε)

Αντιστοιχη περίπτωση συγγενή μου που νοίκιαζε το διάστημα 93-97 ένα σπίτι χωρίς αποδειξη/χωρις συμβόλαιο και του εβαζαν τα ενοικια στην τράπεζα... Ετυχε και έγινε με κάποιο τρόπο διαστάρωση στοιχείων και πλήρωσε 1.500.000 δρχ τοτε προστιμο και ο ανοικιαστής τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, οταν ηρθα να μεινω εδω, ΔΕΝ βρηκα σπιτι που να κοβουν full αποδειξη. Ειδα καμια 25αρια? Το ιδιο ολα. Οποτε... τα της νεας γενιας δεν...

Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω ότι είδες 25 σπίτια, και στα 25 οι ιδιοκτήτες αρνήθηκαν να τα νοικιάσουν κόβοντας κανονικές αποδείξεις. Μήπως όλοι σου έδωσαν την εναλλακτική του μειωμένου ενοικίου/μισής απόδειξης?

Όπως και να έχει όμως, και εσύ συμφώνησες σε αυτό, είσαι συνυπεύθυνος. Άσχετα αν συμφώνησες για να βγει πιο μικρό το ενοίκιο, ή γιατί ήθελες πάση θυσία το συγκεκριμένο σπίτι ή γιατί τα υπόλοιπα ήταν ακριβότερα ή έστω χωρίς λόγο.

 

 

Στο διαταυτα, οχι δεν θελω (ηθελα) να του φερθω υπουλα αλλα οταν του λεω πως καλυτερα να μειωθει (εστω και λιγο) το ενοικιο για να μπορω να ειμαι 100% ενταξει απεναντι του και δεν το δεχεται με καμια δυναμη...ε...

Το θέμα εδώ είναι πως εσύ πιστεύεις πως είναι υποχρέωση του να σου μειώσει το ενοίκιο... ε κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Το καταλαβαίνεις και ο ίδιος αυτό, αν δεν το καταλάβαινες δεν θα χρησιμοποιούσες την έκφραση "δεν θελω (ηθελα) να του φερθω υπουλα".

 

 

 

Το θεμα ειναι οτι εγω προς το παρον ΔΕΝ μπορω να φυγω απο εδω. Θα πηγαιναν οι υποχρεωσεις μου πισω, ταλαιπωρια κλπ κλπ. Οποτε αυτο που θελω να κανω ειναι να βρω εναν τροπο να του καταβαλω ΝΟΜΙΜΑ μικροτερο ποσο. Και επειδη εχει γινει αυτο που εχει γινει με την αποδειξη, σκεφτομαι να εκμεταλλευτω αυτην την επιλογη. Και αυτο που ρωταω ειναι αν γινεται ή οχι και τι επιπτωσεις εχει.

Ο μοναδικός τρόπους να του καταβάλεις νόμιμα μικρότερο ποσό, είναι να συμφωνήσετε από κοινού να μειωθεί το ενοίκιο. Το να εκμεταλλευτείς την συμφωνία σας για μικρότερο ενοίκιο στα χαρτιά δεν είναι νόμιμο, νομιμοφανές είναι. Όσο για το αν γίνεται ή όχι και τι επιπτώσεις έχει, σου έχω απαντήσει ήδη στο post #36

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...