Προς το περιεχόμενο

Πληρώνω ενοίκιο - δεν παίρνω αποδειξεις


thes1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ο υπάλληλος παίρνει μισθό 350 ευρώ... μου είναι δύσκολο να λυπηθώ τον κάτοχο 10 ακινήτων που δεν καταδέχεται να ρίξει το ενοίκιο ή την τιμή πώλησης. Πραγματικά οι τιμές είναι ακόμη υπερβολικές για τα δεδομένα της εποχής.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως διαμερισμα καλοδιατηρημένο, του 2000 και μετά απο 50-70 τετραγωνικα σε περιοχή απο Γαλάτσι και άνω (τουλάχιστον σε οτι αφορά την Αττικη), δε βρισκεις με κάτω απο 400 ευρω. Αν έχει και γκαράζ ανεβαίνει στα 450.

Μπορει κάποιος τυχερός να βρει καλό σπίτι σε παλαιότερη πολυκατοικία που να έχει ανακαινισθεί αλλά και πάλι τη 35οαρα δε θα τη γλιτωσει.

Γενικά τα ενοικια για την εποχή ειναι πανακριβα.

 

Και το χειροτερο ειναι πως γινονται ζημιές και οι ιδιοκτητες αδυνατουν να τα φτιάξουν πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο υπάλληλος παίρνει μισθό 350 ευρώ... μου είναι δύσκολο να λυπηθώ τον κάτοχο 10 ακινήτων που δεν καταδέχεται να ρίξει το ενοίκιο ή την τιμή πώλησης. Πραγματικά οι τιμές είναι ακόμη υπερβολικές για τα δεδομένα της εποχής.

Ξέρεις πολλούς κάτοχους 10 ακινήτων;

Γιατί εγώ γνωρίζω προσωπικά εκατοντάδες κάτοχους 1 σπιτιού και ακόμη 1 που το νοικιάζουν, αλλά κανέναν κάτοχο 10 ακινήτων προς ενοικίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πολλούς κάτοχους 10 ακινήτων;

Γιατί εγώ γνωρίζω προσωπικά εκατοντάδες κάτοχους 1 σπιτιού και ακόμη 1 που το νοικιάζουν, αλλά κανέναν κάτοχο 10 ακινήτων προς ενοικίαση.

Βασικά κάπως έτσι πάει.

Αντε να έχουν 2-3 σπιτια οι περισσότεροι (καμια κληρονομια, παππους γιαγια κτλ) εκ των οποιων και τα 3 να ειναι 30ετίας και βάλε κάτι που σημαίνει πως δε πουλιούνται πλέον (ουτε τζάμπα δε τα παιρνει κανεις, ειδικά αν ειναι σε περιοχές οπως Κυψέλη Αχαρνων, Αγ. Νικολαος κτλ κτλ), πολλά ειναι ξενοικιαστα και με ελάχιστον ενοικιο δε μένει κανεις.

 

Δυστηχως η ακινητη περιουσία πέθανε πλέον.

 

Γνωστος μου έχει σπιτι 200 τετραγωνικων στην περιοχη του Παπαγου, πετρόχτιστο του 1970 με τζάκι, κηπο κτλ κτλ. Πριν 4 χρονια του έκαναν προσφορά 3 εκατομμύρια ευρω. Πλέον δε του δίνουν ούτε 300 χιλιάρικα. (ας προσεχε να τα επαιρνε να μου πεις, αλλά αν αυτο ειναι το πατρικο σου, δε το κάνεις ευκολα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πολλούς κάτοχους 10 ακινήτων;

Γιατί εγώ γνωρίζω προσωπικά εκατοντάδες κάτοχους 1 σπιτιού και ακόμη 1 που το νοικιάζουν, αλλά κανέναν κάτοχο 10 ακινήτων προς ενοικίαση.

 

και εγώ γνωρίζω πολλούς που δεν έχουν κανένα ακίνητο, παίρνουν 350 ευρώ ή είναι άνεργοι. Τι σημαίνει αυτό;

Το ζήτημα είναι ότι ο καθένας ότι έχει το θεωρεί δεδομένο και κοινό. Ο κάτοχος 2-3 ακινήτων στην Ελλάδα μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του φτωχό και όμοιο με τους άλλους.

 

Άλλωστε η υψηλή φορολογία δεν απευθύνεται σε αυτούς αλλά σε εκείνους που έχουν ακίνητα 500χιλ ευρώ και πάνω. Σε αυτούς βέβαια το κράτος θα μπορούσε να κάνει ένα πόθεν έσχες και να τα κατασχέσει. Αυτό όμως θα ήταν χειρότερο από μια φορολογία της τάξης του 20%.

 

Κανένα κράτος δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι μια επένδυση θα είναι καλή σε 10 χρόνια. Ακόμη και σε καλύτερες εποχές τα ακίνητα ήταν κακή επένδυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εσύ θεωρείς τον κάτοχο 2-3 κατοικιών πλούσιο;

Η δική μου εμπειρία λέει ότι συνήθως πρόκειται για κάποιον που το δεύτερο σπίτι το πήρε με δάνειο και χρησιμοποιεί το ενοίκιο για να το ξεχρεώσει και το 3ο συνήθως είναι εξοχικό που δεν νοικιάζεται, ιδίως την σημερινή εποχή.

Άντε, μπορεί να υπάρχουν και μερικοί τυχεροί που πήραν το 2ο ως προίκα και απλά εκμεταλλεύονται το ενοίκιο.

 

Βάλε όμως ότι την σημερινή εποχή τα σπίτια δεν νοικιάζονται, και όταν νοικιαστούν θα είναι ξεφτίλα, υπάρχουν οι φόροι, και το σπίτι έχει έξοδα και θέλει ανακαινίσεις, βαψίματα, κτλ, χώρια φέσια από τους ενοικιαστές. Καλύτερα να το έχεις άδειο, παρά να το νοικιάζεις, εκτός κι αν έχεις κληρονομικό χάρισμα και γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι ο υποψήφιος ενοικιαστής δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ γνωρίζω πολλούς που δεν έχουν κανένα ακίνητο, παίρνουν 350 ευρώ ή είναι άνεργοι. Τι σημαίνει αυτό;

Το ζήτημα είναι ότι ο καθένας ότι έχει το θεωρεί δεδομένο και κοινό. Ο κάτοχος 2-3 ακινήτων στην Ελλάδα μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του φτωχό και όμοιο με τους άλλους.

Ισοπεδωτικη λογικη, κανεις δεν ειπε οτι ειναι φτωχος ο κατοχος 2 ακινητων (μπορει και να ειναι παντως), οπως επισης κανεις δεν μιλησε για κατοχο 10 ακινητων οπου πλεον μιλαμε για μεγιστανα και οχι για "κατοχο".

Αν θελουμε να καταλαβαινομαστε, ας μην ισοπεδωνουμε οτι βρισκουμε μπροστα μας απλα για να κανουμε "sense".

Άλλωστε η υψηλή φορολογία δεν απευθύνεται σε αυτούς αλλά σε εκείνους που έχουν ακίνητα 500χιλ ευρώ και πάνω.

Ποιος τα λεει αυτα? Υποθετεις, να υποθεσω.

 

Κανένα κράτος δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι μια επένδυση θα είναι καλή σε 10 χρόνια. Ακόμη και σε καλύτερες εποχές τα ακίνητα ήταν κακή επένδυση.

Για αλλη μια φορα ισοπεδωνεις τα παντα. Να το παω κι εγω ετσι? Κανενα κρατος δεν εγγυαται οτι ο λαος του δε θα φαει 1-2-3-13-103 μνημονια στο κεφαλι. Ας σκασουμε κι ας πλερωνουμε ολοι λοιπον, προς τι η γκρινια? Μας εγγυηθηκε ποτε το κρατος οτι θα ζουμε ζωη και κοτα? Καταρχην κανενα κρατος δεν μας εχει εγγυηθει οτι δεν θα γινουμε Νιγηρια οσονουπω, οποτε με το καλο και χωρις γκρινιες οι μειωσεις μισθων , η αυξηση φορων, τα χαρατσια κλπ, μεχρι να πεινασει και ο τελευταιος μικρομεσαιος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αντιληφθει κανεις το μέγεθος του προβλήματος, ξέρω γυναικα 58 ετών, που δε μπορει να πάρει ακόμα συνταξη και έχει 3 σπιτια στο όνομά της, εδω και 4 χρόνια άνεργη.

Τα σπίτια αυτά τα πήρε προ 5ετίας σαν κληρονομιά απ τον θείο της επειδή τον φροντισε.Ελα που τα σπιτια ομως ειναι στην Αχαρνων, ξενοικιαστα μια 3ετία, δε μπαινει άνθρωπος ούτε τζάμπα και χρίζουν επισκευης.

 

Ευκολα ο καθένας μπορει να πει οτι δεν έπρεπε να τα αποδεχτει...ναι οπως οι περισσοτεροι, προ 5ετίας δε θα δεχοντουσαν μια μικρή περιουσία διοτι γνωριζαν πως τα ακινητα θα πάρουν την κατιουσα.

 

Δεν ειπαμε οτι εισαι φτωχος αν έχεις ακινητο. Αυτο που λέμε ειναι οτι σε πολλές περιπτωσεις ειναι περισσότερο προβλημα παρά κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος δεν μπορεί να εγγυηθεί καμία επένδυση αλλά ωφείλει να μην αλλάζει τα δεδομένα κάθε λίγους μήνες.

 

Οι δε φόροι είναι μια άτυπη συμφωνία δουναι και λαβειν η οποία τα τελευταία χρόνια μεταμορφώθηκε σε δίνε μαλάκα σκέτο. Ε δεν έχω να δώσω άλλα και να είχα δεν θα ήθελα σε αυτό το "κράτος" να δώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αντιληφθει κανεις το μέγεθος του προβλήματος, ξέρω γυναικα 58 ετών, που δε μπορει να πάρει ακόμα συνταξη

 

Γιατί να "μπορεί" να πάρει σύνταξη; Στα 67+ όπως όλοι και αν έχει της προϋποθέσεις. (στα 62 αν δουλεύει 40 χρόνια).

Αυτή δηλαδή γιατί να την πληρώνουν οι άλλοι περισσότερα από όσα θα πέρνει ο κάθε εργαζόμενος; Της τα χρωστάνε;

 

Όσον αφορά τα σπίτια, να τα πουλήσει αν δεν μπορεί να τα συντηρεί. Ας πουλήσει 1-2 να φτιάξει τα άλλα. 

Αλλά υπάρχει επιχειρηματικό μυαλό στην Ελλάδα; Τί λέω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσον αφορά τα σπίτια, να τα πουλήσει αν δεν μπορεί να τα συντηρεί. Ας πουλήσει 1-2 να φτιάξει τα άλλα. 

Αλλά υπάρχει επιχειρηματικό μυαλό στην Ελλάδα; Τί λέω τώρα.

 

Σοβαρά, τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να "μπορεί" να πάρει σύνταξη; Στα 67+ όπως όλοι και αν έχει της προϋποθέσεις. (στα 62 αν δουλεύει 40 χρόνια).

Αυτή δηλαδή γιατί να την πληρώνουν οι άλλοι περισσότερα από όσα θα πέρνει ο κάθε εργαζόμενος; Της τα χρωστάνε;

 

Όσον αφορά τα σπίτια, να τα πουλήσει αν δεν μπορεί να τα συντηρεί. Ας πουλήσει 1-2 να φτιάξει τα άλλα. 

Αλλά υπάρχει επιχειρηματικό μυαλό στην Ελλάδα; Τί λέω τώρα.

Μπορούν εξαιρετικά απλά να δουν τις συνολικές εισφορές της και να της δώσουν μια σύνταξη ανάλογα με το προσδώκιμο. Η λογική των 67 ετών ή των 40 χρόνων εργασίας είναι παράλογη. Τα λεφτά ΣΟΥ, σου δίνουν με την σύνταξη, δεν σου κάνουν καμία χάρη. Αν έχει πέσει έξω το κράτος ας διαλυθεί πολύ που χεστηκα. Οι κακό διαχειριστές στην φυλακή και ας πουλήσουν την κρατική περιουσία για να ικανοποιηθούν αυτοί που το πληρώνουν για το τίποτα τόσα χρόνια. Αν δεν μπορούν να κάνουν τα αυτονόητα, ας μένουν οι εισφορές στα χέρια του εργαζόμενου. Δεν τους χρωστάμε, μας χρωστάνε!!!

 

Επίσης να πουλήσει την περιουσία της για να πληρώσει το χαράτσι. Μαζι με το κράτος τα χτίσανε εξάλλου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να πέρνουμε τα "ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ" πίσω με την σύνταξη, καλά κρασά. 

Με αυτή την ηλίθια καραμέλα θα συνεχίζει να σας τρώει το σκοτάδι. 

 

Πόσοι πλήρωναν 2-3 ΦΟΡΕΣ το μισθό που έπερναν τις δεκαετίες του 70-90 για την σύνταξη των 400-500 ευρώ σήμερα; 

Είτε ξεχνάς είτε είσαι πολύ μικρός και γεννήθηκες 1990+, οπότε δεν έχεις ιδέα.

 

Κανονικά αν έπερναν τα "λεφτά τους πίσω", θα έπερναν 100 ευρώ το μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά μας διαχειρίζονται και τα έφαγαν μια χαρούλα. Οι δικοί μου μια χαρά πλήρωναν τα ένσημα τους σε βαρέα και ανθυγιεινα όλα τα χρόνια της εργασίας τους. Μιλάμε για πολλά φράγκα!!! 100 ευρώ θα έπαιρναν αν ο μέσος όρος ζωής έφτανε τα 300 χρόνια.Κάποιοι έχουν πληρώσει και με το παραπάνω λοιπόν όσο και αν αυτό σε εκπλήσει. Κατανοώ ότι άλλα χρήματα μπορείς να βγάλεις αν διαχειρίζεσαι τα χρήματα 3 μυρίων εργαζομένων και άλλα αν ο καθένας βάζει τις εισφορές του μόνος του στην άκρη αλλά στο σημερινό ελληνικό κράτος μόνο το περιεχόμενο του βόθρου μου θα εμπιστευόμουν και αυτό με βαριά καρδιά.

 

 

 

 

 

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να "μπορεί" να πάρει σύνταξη; Στα 67+ όπως όλοι και αν έχει της προϋποθέσεις. (στα 62 αν δουλεύει 40 χρόνια).

Αυτή δηλαδή γιατί να την πληρώνουν οι άλλοι περισσότερα από όσα θα πέρνει ο κάθε εργαζόμενος; Της τα χρωστάνε;

 

Όσον αφορά τα σπίτια, να τα πουλήσει αν δεν μπορεί να τα συντηρεί. Ας πουλήσει 1-2 να φτιάξει τα άλλα. 

Αλλά υπάρχει επιχειρηματικό μυαλό στην Ελλάδα; Τί λέω τώρα.

Στα 67 ελάχιστοι εργάζονται και ελάχιστοι θα εργάζονται μελλοντικά.

Ο νομος ειναι κομμένος και ραμμένος ωστε ελάχιστοι να πάρουν πραγματικά σύνταξη και όταν την πάρουν να ειναι πετσοκομμένη.

 

Οσο για τα σπιτια το έγραψα εξ αρχης. Σπιτι 30ετιας, σε μέτρια περιοχή αυτη τη στιγμη, δεν πουλιέται!

Δεν γινεται να πουληθει. Ουτε τζάμπα δε το παιρνουν πλέον.

 

Οι ιδιοι οι τράπεζες αποφευγουν τους πλειστηριασμούς πλέον. Γιαυτο προσπαθουν και κάνουν δόσεις ακομα και των 30 ευρω σε άτομα που χρωστάνε 60-70 χιλιάρικα...

Δεν υπάρχει ακινητη περιουσία πλέον.

 

Υποτιθεται οτι ένας άνθρωπος με 3 σπιτια στην Αχαρνων, έχει λεφτά.

 

Η καλυτερη λυση ειναι να έρθει το ιδιο το κράτος και να σου πάρει το σπιτι αν δε μπορεις να πληρωσεις.

ΕΛΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.

 

Κατάλαβες γιατι ο ολος συλλογισμος ειναι λάθος?

Διοτι το ιδιο το κράτος, απαιτει να του πληρωσεις πανάκριβους φορους για ένα σπιτι, του οποιου η πραγματικη αξια ειναι πλέον μηδαμινη, αλλά αυτο την έχει βαφτισει σε ένα συγκεκριμένο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...