Προς το περιεχόμενο

Πληρώνω ενοίκιο - δεν παίρνω αποδειξεις


thes1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το εχω διαχειριστεί νομικα ακομα. Μπορω να κάνω μήνυση αλλα θελω να βγω κερδισμένη. Θα κάτσω και δεν θα πληρώσω

 

Έχε υπόψιν ότι αν δεν πληρώνεις μπορεί να σε πετάξει έξω μέσα σε 40 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γραφει θα το χειριστει νομικα ,μπορει να κάνει και ανακοπη και να φανε καιρό στα δικαστήρια όλοι

 

Μόνο που η ανακοπή χρειάζεται χρήματα, οπότε δεν ισχύει το "Θα κάτσω και δεν θα πληρώσω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση θελω να κανω.

Νοικιαζω σπιτι 7 μηνες, ολοι οι λογαριασμοι είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη. Το προβλημα μου είναι το εξης:

Πληρωσα 3 μηνες χωρις να μενω στο σπιτι ολους τους λογαριασμούς, επισης ολες οι αποδείξεις του ενοικίου ειναι ψεύτικες, το συμβολαιο μου ειναι παραπανω τ.μ δηλωμένο και στο νερο πληρωνα αλλο διαμερισμα. Οπως καταλάβατε μου εδινε αποδείξεις απο αλλο διαμερίσμα και εγω πληρωνα κανονικα. Τι μπορω να κανω?

 

Αν ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη απλα μην τους πληρωνεις μεχρι να αναγκαστει να τους βαλει στο ονομα σου .Τι ενοεις ψευτικες αποδειξεις ? Αν δε εχει μισθωτηριο θεωρημενο απο taxis ειναι παρα πολυ δυσκολο και χρονοβορο να σε βαγλει απο το σπιτι εστω και αν δεν πληρωνεις .

 

Αν το μισθωτηριο ειναι ψευτκο καταγγελια στην ΔΟΥ  του .

Έχε υπόψιν ότι αν δεν πληρώνεις μπορεί να σε πετάξει έξω μέσα σε 40 ημέρες.

 

Αν δεν εχει κανονικο μισθωτηριο δεν μπορει αλλα ακομα και αν εχει το 40 μερες ειναι εντελως θεωρητικο και στην πραξη δεν ισχυει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση θελω να κανω.

Νοικιαζω σπιτι 7 μηνες, ολοι οι λογαριασμοι είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη. Το προβλημα μου είναι το εξης:

Πληρωσα 3 μηνες χωρις να μενω στο σπιτι ολους τους λογαριασμούς, επισης ολες οι αποδείξεις του ενοικίου ειναι ψεύτικες, το συμβολαιο μου ειναι παραπανω τ.μ δηλωμένο και στο νερο πληρωνα αλλο διαμερισμα. Οπως καταλάβατε μου εδινε αποδείξεις απο αλλο διαμερίσμα και εγω πληρωνα κανονικα. Τι μπορω να κανω?

Και γιατί δεν του το λες να το δείτε ή για να συμψηφιστει?

Εκτός αν δεν είσαι ευχαριστημένη με το σπίτι και θες να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβόλαιο 7 μηνες δεν είχα και το ζητούσα καιρο. Μου το έκανε εν τέλει πριν μια εβδομάδα αλλα το δήλωσε μεγαλύτερο και αυτο γιατί εχει και το διπλανό σαν 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβόλαιο 7 μηνες δεν είχα και το ζητούσα καιρο. Μου το έκανε εν τέλει πριν μια εβδομάδα αλλα το δήλωσε μεγαλύτερο και αυτο γιατί εχει και το διπλανό σαν 1.

 

Τους λογαριασμους ΔΕΚΟ του εχεις στο ονομα σου ? Για την ΔΕΗ ειναι απαραιτητο . Αν οχι και πληρωνεις τους δικους του αν το δηλωνει σαν ενα μαλλον πληρωνεις παραπανω φορους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβόλαιο 7 μηνες δεν είχα και το ζητούσα καιρο. Μου το έκανε εν τέλει πριν μια εβδομάδα αλλα το δήλωσε μεγαλύτερο και αυτο γιατί εχει και το διπλανό σαν 1.

 

Ζήτα και εσύ τότε να σου δώσει τα τετραγωνικά που αναφέρονται στο μισθωτήριο... ;)

 

ΥΓ

Για να μην γράφουμε ότι να΄ ναι, το μισθωτήριο μαζί το υπογράψατε, δεν το έκανε μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και έξη μήνες πληρώνω το ενοίκιο (2πλάσιο απο ότι λέει στο συμβόλαιο - έτσι το συμφωνήσαμε για να του κάνω τη χάρη να μη φορολογείται- έκανα το μαλάκα) αλλά δεν μου έχει δώσει ποτέ απόδειξη (καλή τη πίστη...)

 

Το ενοίκιο το δίνω στην αδερφή και το γαμπρό του, στους καλούς γείτονες (πραγματικά οι άνθρωποι φαίνονται 'ξηγημένοι) αυτός μένει πιο μακριά, και δεν έχω πάρει καμία απόδειξη.

 

Πριν λίγες μέρες στράβωσε ο ιδιοκτήτης ...

γιατί ενώ τον περίμενα επι 6 μήνες να φέρει τον υδραυλικό του για να γλιτώσει τα λεφτά (είχαμε συμφωνήσει απο πριν ότι θα επισκευαζε κάποιες ζημιές πριν μπω μέσα) και πατούσα στα απόνερα επι 6 μήνες, τον ενημέρωσα ότι θα φέρω κάποιον τυχαίο δικό μου. Αυτός με ξανάγραψε στα παπάρια του και εγώ προχώρησα στην επισκευή και αφαιρεσα απο το ενοικιο το υπερογκο ποσό των 120 ευρώ που πλήρωσα στον υδραυλικο (και για τα 120 αυτά ευρώ, εγώ έδινα μάχη καθημερινά στην τουαλέτα με τη σφουγγαρίστρα και λέρωνα λολο το σπίτι μου επι έξι μήνες...)....

Τώρα που ξύπνησα εγώ και του ζήτησα απόδειξη, είπε όπως πάντα "καλά καλά" και μην τον είδατε...

 

Έχει δικαίωμα να μου κάνει καμια μανουρα? Να πει π.χ να φύγω γιατί δεν τον έχω πληρώσει ποτέ... Τότε όμως έξι μήνες τι περίμενε?

 

Εγώ πώς μπορώ να είμαι καλυμένος για το προηγούμενο διάστημα?

 

Για το απο εδώ και πέρα γνωρίζω. Αν δεν μου δώσει απόδειξη τα βάζω στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων. Για το έως τώρα τί πάιζει?

Τα χρήματα τα έδινες cash στο χέρι; αν ναι τότε ειναι πιο πολύπλοκο το θέμα μιας και δεν μπορείς να αποδείξεις και πολλά αν αυτός αρχίσει να λέει ότι δεν πήρε τίποτα απο εσένα το μονο επιχείρημα σου ειναι το "6 μήνες και δεν ζητούσε ενοίκιο;" ας πούμε.

 

Αν τα κατέθετες σε τραπεζικό λογαριασμό η μεταφορά ειναι καταγεγραμμένη στο ιστορικό του λογαριασμού σου και μετράει ως απόδειξη καταβολής των χρημάτων απο εσένα σε αυτόν και ας μην πήρες απόδειξη με μπλοκάκι απο το χέρι του. Οπότε αυτός ειναι στην δύσκολή θέση πλέον απέναντι στην εφορία και έχεις το πάνω χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγα λαθος..Αποδειξη παντα ρε παιδια!!
Αλλα γνκ να ξερεις,οτι τις περισσοτερες φορες ευνοειται ο νοικαρης κ οχι ο ιδιοκτητης..οποτε μν αγχωνεσαι κ ζητα σποδειξεις απο δω κ περα..
Αλλιως μη δωσεις ουτε ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κανει το κινεζο κανεις καταθεση στο παρακαταθηκων κ δανειων στο ονομα του(γραφεις ως αιτιολογια ενοικιο μηνος ταδε) κ ασε να τραβαει τα βυζια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κανει το κινεζο κανεις καταθεση στο παρακαταθηκων κ δανειων στο ονομα του(γραφεις ως αιτιολογια ενοικιο μηνος ταδε) κ ασε να τραβαει τα βυζια του.

Και κάθε φορά θα πληρώνει δικαστικό επιμελητή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάθε φορά θα πληρώνει δικαστικό επιμελητή;

 

Έλα ντε! Εδώ κοιτάει πως θα πιστολιάσει τον ιδιοκτήτη, σκέφτεται πως θα μπορέσει να μείνει μέσα χωρίς να πληρώνει, όχι να πληρώνει κανονικά + έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που για να πληρώσω το ενοίκιο κάνω κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και μου δίνουν την κλασσική απόδειξη πληρωμής, θεωρείται απόδειξη ενοικίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...