Προς το περιεχόμενο

Bug του Android στέλνει SMS σε λάθος παραλήπτες


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Στην επικαιρότητα ήρθε σήμερα ένα μάλλον ασυνήθιστο και σίγουρα σοβαρό bug του Android, που προκαλεί την αποστολή SMS σε λάθος παραλήπτη από αυτό για τον οποίο αρχικά προοριζόταν. Σύμφωνα με τις αναφορές, ο χρήστης στέλνει το SMS σε έναν παραλήπτη και παρόλο που η αποστολή εμφανίζεται ως επιτυχής αυτό καταλήγει σε κάποιον άλλο, τυχαίο, από τον κατάλογο διευθύνσεων.

 

Το αξιοσημείωτο είναι ότι το πρόβλημα έχει ήδη αναφερθεί από τον περασμένο Ιούνιο. Παρόλα αυτά παραμένει ακόμη ανοιχτό, έχοντας μάλιστα αξιολογηθεί ως «μέτριας προτεραιότητας».

 

Το bug φαίνεται πως επηρεάζει τις εκδόσεις του Android 2.1 (Eclair) και 2.2 (Froyo), ενώ υπάρχουν χρήστες που αναφέρουν πως εμφανίζεται ακόμη και στο πρόσφατο Android 2.3 (Gingerbread). Το μοντέλο της συσκευής δεν φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο, ενώ μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί κάποιος τρόπος αντιμετώπισης.

 

Επιπλέον, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου ενώ το SMS έχει σταλεί στον σωστό παραλήπτη, εμφανίζεται σε λάθος συζήτηση (thread) στην εφαρμογή μηνυμάτων του τηλεφώνου.

 

Link.png Site: Neowin.net

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι κακο...πιασαρικο το μπακλαβα!!

 

Όπως και να χει, αποτελει σιγουρα σοβαρο προβλημα. Μπορει να χασει την δουλεια του ή την σχεση του καποιος απο αυτο το bug..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic, τι γελοίες ζαχαροπλαστικές ονομασίες είναι αυτές

Android 2.1 Eclair

Android 2.2 Froyo

Android 2.3 Gingerbread

 

Το 2.4 πως θα το πουν μπακλαβά; :lol:

 

αχαχαχαχα δεν υπαρχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι διαβάζω ότι αυτό το bug συμβαίνει στον stock messenger αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να αναπαραχθεί, δεν το έχω αντιμετωπίσει αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον stock messenger αφού προτιμώ τον Handcent SMS επειδή στέλνει μηνύματα με 160 χαρακτήρες.

 

Επίσης sorry αλλά δεν θεωρώ το engadget σοβαρή πηγή όσον αφορά το bugs του android όχι πως λέει ψέμματα αλλά κάνει την τρίχα συρματόσχοινο, καλά κάνει θα μου πεις αφού πολλοί θα πούνε ότι αυτή είναι η δουλειά του.

Επεξ/σία από Nomedor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι διαβάζω ότι αυτό το bug συμβαίνει στον stock messenger αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να αναπαραχθεί, δεν το έχω αντιμετωπίσει αλλά γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον stock messenger αφού προτιμώ τον Handcent SMS επειδή στέλνει μηνύματα με 160 χαρακτήρες.

 

Επίσης sorry αλλά δεν θεωρώ το engadget σοβαρή πηγή όσον αφορά το bugs του android όχι πως λέει ψέμματα αλλά κάνει την τρίχα συρματόσχοινο, καλά κάνει θα μου πεις αφού πολλοί θα πούνε ότι αυτή είναι η δουλειά του.

 

Mα και εγω που στελνω απο το στοκ δεν το εχω δει... σε κανενα απο τα κινητα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Offtopic, τι γελοίες ζαχαροπλαστικές ονομασίες είναι αυτές

Android 2.1 Eclair

Android 2.2 Froyo

Android 2.3 Gingerbread

 

Το 2.4 πως θα το πουν μπακλαβά; :lol:

Εμένα μου φαίνονται χαριτωμένα τα ονόματα σε αντίθεση με το Bug που είναι πολύ ενοχλητικό!

Όσο για τα ονόματα το επόμενο θα λέγετε Honeycomb και το μεθεπόμενο Ice Cream :D :D :D

Επεξ/σία από REDODIN7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ έρχομαι εγώ να επιβεβαιώσω το Bug το οποίο μου έχει εμφανιστεί (χωρίς φοβερές συνέπειες δόξα τον Θεό). Αναβάθμισα πρόσφατα σε 2.2 to htc magic μου, και απαντώντας σε ένα sms thread και ενώ μου εμφανίζει το μήνυμα κανονικά στο σωστό thread, τελικά το μήνυμα στάλθηκε σε μια άλλη επάφη. Εννοείται πως τρόμαξα μόλις το είδα και πλέον ανησυχώ λίγο για το τι γράφω και που μπορεί να καταλήξει αυτό. Δεν μου έχει ξαναεμφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι περίεργο το πόσο τυχαίο λένε πως είναι. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν βρει την κατάσταση όπου συμβαίνει, ειδικά εάν ισχύει από το 2.1. Πάντως ούτε εγώ το έχω παρατηρήσει και όπως λέει και ο nomedor βάλτε handcent sms για να έχετε και 160 χαρακτήρες και το κεφάλι σας ήσυχο εάν όντως ισχύει αυτό το bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...