Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν εργαλείο ανάπτυξης ιστοσελίδων κυκλοφορεί η Microsoft


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Την κυκλοφορία του WebMatrix, ενός δωρεάν εργαλείου ανάπτυξης διαδικτυακών εφαρμογών ανακοίνωσε η Microsoft. Το WebMatrix απευθύνεται κυρίως σε μαθητές και αρχάριους χρήστες, αποσκοπώντας στο να καλύψει βασικές ανάγκες. Υποστηρίζει ανάπτυξη σε PHP και ASP.NET, ενώ μπορεί να συνδεθεί με πολλές open source πλατφόρμες, μεταξύ των οποίων και τα δημοφιλή Wordpress, Drupal και Joomla.

 

Το εργαλείο περιλαμβάνει έναν τοπικό Web server και βάση δεδομένων για ανάπτυξη και δοκιμές, ενώ επιτρέπει την εύκολη μεταφορά του σε τρίτες υπηρεσίες παροχής φιλοξενίας. Επίσης, διαθέτει μια σειρά από «βοηθήματα» που επιτρέπουν τη σύνδεση με τρίτες υπηρεσίες όπως είναι το Twitter και το PayPal.

 

Παράλληλα με το WebMatrix, η Microsoft ανακοίνωσε και το Orchard, ένα δωρεάν, open source σύστημα διαχείρισης περιεχομένου (CMS) που και αυτό αποσκοπεί στο να προσεγγίσει το μη-προχωρημένο κοινό που επιθυμεί να «λερώσει» όσο γίνεται λιγότερο τα χέρια του με τη συγγραφή κώδικα.

 

 

Link.png Site: Η επίσημη σελίδα του WebMatrix | Η σελίδα του Orchard

Link.png Site: ars technica

Link.png Site: ZDNet

File.png Download: Microsoft Webmatrix

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Windows 7 x64 «σκάει» ο installer του web api

 

Σύνδεσμος κατεβάσματος μεμονωμένου αρχείου

 

Μπα....?

Open source η MS...?

 

Πως κ έτσι..?

 

 

Μπαρδόν;

 

http://www.microsoft.com/opensource/directory.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα για wed design (μου έκανε εντύπωση, να βγάλει κάποιο free πρόγραμμα, εφόσον η ίδια πλασάρει το front page)

Frontpage? Πού το θυμήθηκες αυτό; :P

Δε νομίζω να υπάρχει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Open source η MS...?

 

Πως κ έτσι..?

 

και όχι απλά open source με το όνομα MS, συμβάλει και σε μεγαλύτερα projects όπως η php:

http://pecl.php.net/package/WinCache (bsd license μάλιστα)

μάλιστα η php5.3 λέγεται πως έχει γίνει rewrite για να τρέχει πιο σωστά σε windows έπειτα από συνεργασία της MS με τους δημιουργούς της PHP

όποιος ξέρει περισσότερα ας το πει

 

όσο για το webmatrix, θέλω εδώ και καιρό να το δοκιμάσω (γνωρίζω για αυτό από το τελευταίο drupalcamp, στο οποίο η MS ήταν μέγας χορηγός για να τα λέμε όλα) αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα

θα μου άρεσε πολύ να είναι λίγο πιο stand-alone, το έχω εγκαταστήσει και βάζει κάμποσα πραγματάκια

 

από την άλλη όμως δεν είναι καθόλου δύσκολο να το βάλει κάποιος ούτε και πιάνει πολύ χώρο, οπότε μικρο το πρόβλημα

(απλά δεν δουλεύει μόνο του σαν IDE, θέλει και τον IIS)

 

Υπάρχει και κυκλοφορεί σαν SharePoint, άλλαξε όνομα το 2007 νομίζω...

 

δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα

το sharepoint είναι κάτι τελειώς διαφορετικό και υπάρχει από το 2001

http://sharepoint.microsoft.com/en-us/pages/default.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_SharePoint

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το WebMatrix μπορείτε να δείτε εδώ. http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2010/07/06/introducing-webmatrix.aspx. Μέσα στα διαθέσιμα CMS που σου δίνει την επιλογή να εγκαταστήσεις είναι και το Wordpress (υπάρχει δηλαδή η υποστήριξη για php).

 

Το WebMatrix απευθύνεται σε κόσμο που ξέρει ελάχιστα από προγραμματισμό. Υπάρχει και ο Web Platform Installer το οποίο κάνει εγκατάσταση πολλών προγραμμάτων για web development. Το WebMatrix χρησιμοποιεί το Web Platform Installer για να κάνει download και setup ότι προγράμματα χρειάζεται.

 

Με το Web Platform Installer μπορείς να κατεβάσεις και το Visual Web Developer, (πολύ καλό IDE για web development), αλλά και πολλά άλλα. Κάποια από αυτά τα βρήκα αρκετά χρήσιμα, όπως ένα tool για μεταφορά δεδομένων από MySQL σε Sql Server.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frontpage? Πού το θυμήθηκες αυτό; :P

Δε νομίζω να υπάρχει ακόμα.

 

έχει αντικατασταθεί από το Microsoft Expression Studio, το οποίο πρωτοβγήκε το 2006 και τώρα είναι στην έκδοση 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει αντικατασταθεί από το Microsoft Expression Studio, το οποίο πρωτοβγήκε το 2006 και τώρα είναι στην έκδοση 4

 

το οποίο είναι καλό ,σοβαρή προσπάθεια της ms.

Πάντως ότι και να είναι το soft και το CMS δεν παύει να είναι μια καλή κίνηση εφ'όσον είναι free και open source αντίστοιχα.

Από όποιον και να προέρχεται ο ανταγωνισμός μόνο καλός είναι.Δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί και αν το γουστάρει ο κόσμος.

π.χ το security essentials ήταν μια καλή αντίστοιχη κίνηση της ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...