Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση ΠΟΥ?


koszyg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκαταλείπουν τη χώρα οι Έλληνες

 

Η Ελληνική Κοινότητα Μελβούρνης κάνει παραστάσεις προς το ομοσπονδιακό Υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας, από το οποίο ζητά να δει με «ευαισθησία» το αίτημα Ελλήνων πολιτών να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία.

 

Όπως αναφέρει η εφημερίδα «Νέος Κόσμος», τον τελευταίο καιρό, ο «Νέος Κόσμος», αλλά και ομογενειακοί φορείς, κατακλύζονται από αιτήματα Ελλήνων να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία.

Λόγω των μεταναστευτικών διατάξεων που ισχύουν σήμερα, είναι σχεδόν αδύνατον για κάποιον από την Ελλάδα να πάρει βίζα για να μεταναστεύσει στην Αυστραλία.

Εξαίρεση αποτελούν μόνο άτομα που έχουν σχέση με την Αυστραλία (π.χ. έχουν γεννηθεί σε αυστραλιανό έδαφος ή είναι παιδιά Αυστραλών πολιτών).

 

 

Με αφορμή, λοιπόν, τα πολυάριθμα αιτήματα, ο «Νέος Κόσμος» ζήτησε από την Ελληνική Κοινότητα να αναπτύξει σχετική πρωτοβουλία και να θέσει το θέμα στις αυστραλιανές Αρχές και ο πρόεδρός της Κ. Β. Παπαστεργιάδης ανταποκρίθηκε πρόθυμα.

Όπως μας ενημέρωσε ο κ. Παπαστεργιάδης, εμφανίστηκε ο ίδιος ενώπιον διακομματικής επιτροπής για τον Πολυπολιτισμό, όπου διατύπωσε τις θέσεις της Κοινότητας για το συγκεκριμένο ζήτημα, ενώ, παράλληλα, ανέπτυξε το αίτημα να επιτραπεί και πάλι η μετανάστευση από την Ελλάδα

 

 

http://www.protothema.gr/world/article/?aid=115871

 

 

οποιος μπορει να φυγει, ας φυγει απο αυτο το @ρδελο που λεγεται Ελλαδα.αυτο πιστευω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά γιατί θέλετε όλοι να φύγετε ? Δεν σκέφτεστε ότι αν πάτε σε άλλη χώρα ξεκινάτε από το μηδέν, εδώ στην Ελλάδα μπορεί να βρισκόμαστε στο 0,1 αλλά κάτι είναι και αυτό! Δηλαδή οι άλλοι που έχουν τις δουλειές , (έστω και σερβιτόρος) είναι πιο μάγκες από εσάς..

 

Εγώ θα σας πρότεινα να μείνετε στο τόπο σας και να το παλέψετε.. δεν χρειάζεται να βγάζετε και τρελά λεφτά, κούτσου κούτσου να βγαίνουν τα έξοδα, κάντε και μερικά ψαλίδια σε επιπλέον έξοδα.

 

Τέλος πάντων, δίκαιωμα του καθενός είναι να κάνει ότι θέλει.. πάντως διαλέξτε ένα δρόμο που θα σας κάνει χαρούμενους γιατί ακόμα και χωρίς λεφτά, μια χαρά μπορείς να την βγάλεις. Οι εποχές φταίνε που δίνουν αξία στο χρήμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

markosf1: Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι μισθοί.Τα προβλήματα στην Ελλάδα είναι πολλά και με το κυριότερο το αβέβαιο μέλλον το οποίο δημιουργεί άγχος και στρες και γενικά καταστάσεις γκρίνιας και ενός ατελείωτου αγώνα για επιβίωση και για την απόκτηση πραγμάτων που σε άλλες χώρες τα έχουν όλοι χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντήσω λίγο στο τελευταίο του μήνυμα του markosf1, είμαι απο αυτούς που έφυγαν από την Ελλάδα την εποχή των παχιών αγελάδων, το 2004. Έφυγα ενώ είχα δουλειά στο αντικείμενο μου και μια στρωμένη ζωή στην Αθήνα, γενέτειρα μου και λατρεμένη πόλη, μέχρι και τώρα όταν την επισκέπτομαι αρνούμαι να πάρω το μετρό, διότι θέλω να τη βλέπω πως εξελίσσεται. Αλλά ας γυρίσω στο θέμα. Είχα τελειώσει προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα.

 

Η Ελλάδα είναι σαν τα κομμουνιστικά καθεστώτα. Σε ταΐζει γνώση για 17-18 χρόνια, σου γεμίζει τον εγκέφαλο με ερεθίσματα, σου καλλιεργεί την περιέργεια, σε αναγκάζει να εμβαθύνεις (έστω και για τις εξετάσεις) σε θέματα που σε ενδιαφέρουν (αν έχεις επιλέξει το σωστό τομέα), σου δίνει τη δυνατότητα και τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο να κάνεις λίγη έρευνα, να βάλεις το λιθαράκι σου στη γνώση. Αλλά μόλις τελειώσουν οι σπουδές, σε αφήνει ξεκρέμαστο. Όχι τόσο από δουλειά, όσο από ερεθίσματα. Προσωπικά, δούλευα σε δημόσιο ερευνητικό κέντρο, η νοοτροπία της συντριπτικής πλειοψηφίας ήταν, άντε να περάσει το 7ωρο να φύγουμε, άντε να παρουμε κι ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα για το επιμίσθιο, άντε να πάμε και σε κανά συνέδριο 10η φορά με το ίδιο περιεχόμενο για να ξεφύγουμε μια βδομάδα από τη γυναίκα μας...

Εμένα αυτή η αεργία του ούτε ενός έτους με σκότωσε, μου έκαψε τόσο εγκεφαλικά κύτταρα, όσο δε μου έχουν κάψει όλες οι καταχρήσεις που έχω κάνει σε ολόκληρη τη ζωή μου (και είναι πολλές). Και αυτά δεν τα λέω διότι ήταν στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα πάνω κάτω τα ίδια είναι. Και θα φέρω παράδειγμα πολύ κοντινού μου προσώπου, τέλειωσε πρόσφατα BSc σε electrical engineering στο Αμβούργο, η πρώτη του δουλειά στην Airbus, ανάπτυξη του entertainment system για τους ταξιδιώτες. Ιδιωτικός τομέας, βασικές σπουδές, καλοπληρωμένη εργασία στα ενδιαφέροντα σου. Αυτό δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα κανείς δε σου δίνει κίνητρο να παράγεις. Κανείς. Να έχεις να πεις στα εγγόνια σου, μία ιστορία από τα μικράτα σου που να δείχνει δημιουργικότητα.

Και δεν εννοώ να γίνει η Ελλάδα Silicon Valley, αλλά για παράδειγμα μέχρι και τηλεφωνική υποστήριξη της ms να κάνεις, να προσπαθείς να βρεις το πρόβλημα και στο τέλος να προτείνεις μία λύση που να εξυπηρετεί, πιο δημιουργικό είναι από το να περιμένεις 8 ώρες να πάει 3 και να σχολάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί θέλετε όλοι να φύγετε ? Δεν σκέφτεστε ότι αν πάτε σε άλλη χώρα ξεκινάτε από το μηδέν, εδώ στην Ελλάδα μπορεί να βρισκόμαστε στο 0,1 αλλά κάτι είναι και αυτό! Δηλαδή οι άλλοι που έχουν τις δουλειές , (έστω και σερβιτόρος) είναι πιο μάγκες από εσάς..

 

Εγώ θα σας πρότεινα να μείνετε στο τόπο σας και να το παλέψετε.. δεν χρειάζεται να βγάζετε και τρελά λεφτά, κούτσου κούτσου να βγαίνουν τα έξοδα, κάντε και μερικά ψαλίδια σε επιπλέον έξοδα.

 

Τέλος πάντων, δίκαιωμα του καθενός είναι να κάνει ότι θέλει.. πάντως διαλέξτε ένα δρόμο που θα σας κάνει χαρούμενους γιατί ακόμα και χωρίς λεφτά, μια χαρά μπορείς να την βγάλεις. Οι εποχές φταίνε που δίνουν αξία στο χρήμα!!

 

uno

δεν υπαρχουν δουλειες στην ελλαδα

ουτε delivery

 

duo

το χρημα παντα εχει αξια

στην ελλαδα δεν βγαζεις ουτε τα βασικα

 

ultimo

το κυριοτερο ειναι να εισαι κυριος του εαυτου σου

κατι που εσυ δεν δειχνεις να του δινεις αξια η να το συμεριζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, συμφωνώ! Η νοοτροπία και ο τρόπος σκέψης του Έλληνα είναι "3 πουλάκια κάθονται" αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να τα αφήσεις όλα πίσω, φίλους οικογένεια και τα γνωστά σου μέρη. Το μυαλό σου θα είναι συνέχεια πίσω.. το θέμα είναι να βρείς ένα τρόπο να ζεις αξιοπρεπός . ακόμα και στο χωρίο σου να γυρίσεις, να καλλιεργείς τις ντοματούλες.. δεν είνα κακό! Μια χαρά μπορείς να ζήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι Καταρ, απο κοινωνικης αποψης ειναι χαλια, απο οικονομικοεπαγγελματικης σε λιγα χρονια (3) θα γυρισω ελλαδα αρχοντας. Παρακαλω να μην παρανοησετε το γεγονος οτι εδω θα βγαλετε λεφτα και το βιογραφικο σας θα κανει ΜΠΑΜ με υποτιθεμενη ταση μου να δειχτω στα φορουμ του ινσομνια.

 

Αν εχετε ορεξη για σκληρη δουλεια τα λεφτα/XP ειναι εδω και Κινα.τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι Καταρ, απο κοινωνικης αποψης ειναι χαλια, απο οικονομικοεπαγγελματικης σε λιγα χρονια (3) θα γυρισω ελλαδα αρχοντας. Παρακαλω να μην παρανοησετε το γεγονος οτι εδω θα βγαλετε λεφτα και το βιογραφικο σας θα κανει ΜΠΑΜ με υποτιθεμενη ταση μου να δειχτω στα φορουμ του ινσομνια.

 

Αν εχετε ορεξη για σκληρη δουλεια τα λεφτα/XP ειναι εδω και Κινα.τελος

 

Ξέρεις Αραβικά ή μόνο με Αγγλικά;Δώσε καμιά παραπάνω πληροφορία βρε ^_^

 

Προσωπικά θέλω να την κάνω για Ιαπωνία μέσα στα επόμενα 3-4 χρόνια απλά και μόνο λόγω κολλήματος.Αν δε το κάνω θα το μετανιώνω για όλη μου τη ζωή.

 

Από εκεί και πέρα αν δυστυχώς δε καταφέρω να πάω Ιαπωνία θα κοιτάξω για Σουηδία/Ολλανδία/Αγγλία.

 

Btw μιας και πριν κοίταζα κάτι φωτογραφίες από ένα ταξίδι που είχα κάνει στην Γενεύη,η Ελβετία τι λέει για μετανάστευση;Γνωρίζει κανείς κάτι;Πχ αν θες οπωσδήποτε Γαλλικά ή Γερμανικά ή αν την βολεύεις και με τα Αγγλικά στην αρχή,από πανεπιστήμια υπάρχει κάτι αξιόλογο για να πας για μεταπτυχιακό κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θέλω να την κάνω για Ιαπωνία μέσα στα επόμενα 3-4 χρόνια απλά και μόνο λόγω κολλήματος.Αν δε το κάνω θα το μετανιώνω για όλη μου τη ζωή.

 

Από Ιαπωνικά πως πας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσωπικά θέλω να την κάνω για Ιαπωνία μέσα στα επόμενα 3-4 χρόνια απλά και μόνο λόγω κολλήματος.Αν δε το κάνω θα το μετανιώνω για όλη μου τη ζωή.

 

 

 

αμα δεν subareis απο το πρωτοτυπο

δεν μετρας :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...