Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσένα ακριβώς περίμενα να βρω και ευτυχώς σε βρήκα :)

 

Δεν έχω πάνω μου το λογαριασμό, αλλά θα σου στείλω μεσημέρι που θα πάω σπίτι τον αριθμό της παροχής να μου πεις.

 

Η πολυκατοικία είναι κατασκευής 2005 και υπάρχει πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης και γενικά δεν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα με πιστοποιητικά.

 

Για το νυχτερινό βρήκα το εξής:

Αφου ειναι του 2005 σιγουρα υπαρχει εν ισχυ πιστοποιητικο ηλεκτρολογου

Λογικα θα εχει και νυχτερινο αφου ειναι καινουργια

 

Οτι χρειαστεις πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Ξέρετε τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχουν οφειλές από προηγούμενο ενοικιαστή? Νοίκιασα ένα διαμέρισμα στα Πατήσια αλλά υπάρχει χρέος από προηγούμενο ενοικιαστή (λέμε τώρα, Αλγερινός που διέλυσε το σπίτι και έγινε καπνός!) ~750€ και τώρα είναι κομμένο. Θέλω να το συνδέσω κατευθείαν στο δικό μου όνομα. Είμαι υποχρεωμένος να καταβάλω τα χρέη του προηγούμενου? Στα δικά του στοιχεία είναι ο λογαριασμός, με δικό του ΑΦΜ κλπ. Εκείνος δε βαρύνεται από τα χρέη βάση συμβολαίου που είχε κάνει η ΔΕΗ? Υπάρχει περίπτωση να μου πουν κάνοντας νέο συμβόλαιο να καταβάλω τα χρωστούμενα?

Έχει κανείς εμπειρία ή πληροφόρηση για το παράδειγμα μου?

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι στο ονομα του δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

 

Με το μισθωτηριο πας και το παιρνεις στο ονομα σου.Μπορει να χρειαζεται πιστοποιητικο ηλεκτρολογου που βαρυνει τον ιδιοκτητη αν εχουν περασει πανω απο 14 χρονια απο το προηγουμενο που εχει καταθεσει.

 

Στα λεω υπευθυνα γιατι εργαζομαι στη  ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοοπον...Αν και μας ονομασαν ΔΕΔΔΗΕ απο 1/5 εγω θεωρω οτι ακομα ειμαι ΔΕΗ και ξερω καια πραγματα και απο αυτη.

 

1. Μπορεις σε οποιοδηποτε πρακτορειο να μεταφρεις την παροχη στο ονομα σου.

Εκτος αυτα που λες θα χρειαστεις ισως και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου αν εχουν περασει πανω απο 14 χρονια απο το προηγουμενο. Αν μου στειλεις με pm τον αριθμο παροχης μορω να ρωτησω και να σου πω αν χρειαζεται.Το κοστος του ξεκιναει απο 100 ευρω και ατυπα βαρυνει τον ιδιοκτητη.

 

Η επαναφορα μπορει να γινει και την ιδια μερα αν πας πρωι να κανεις την αλλαγη.

 

Για το νυχτερινο πρεπει να υπαρχει υποδομη στην ηλεκτρικη εγκατασταση και να το αναφερει στο πιστοποιητικο ο ηλεκτρολογος. Οι ωρες για παλιες πολυκατοικιες ειναι 23:00-7:00

 

Σε καποιες καινουργιες διαφοροποιειται και εχει κει μεσημερι αλλα δεν ξερω καλα.

 

Εγγυηση για μονοφασικη παροχη καπου 0,56 ευρω ανα τετραγωνικο

 

Σου στελνω με pm το κινητο μου αν χρειαστεις κατι αλλο

 

Θέλω να αλλάξω το όνομα στο ρολόι μου. Το σπίτι είναι της δεκαετίας του '70 με ρολόι στο όνομα του παππού μου. Το σπίτι είναι εδώ και πολλά χρόνια δικό μου και θέλω να το αλλάξω για να επωφεληθώ από τα χαμηλότερα τιμολόγια για ανέργους.

 

Εκτός από το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου πρέπει να καταβάλω και το κατοστάρικο που γράφεις στην ΔΕΗ ή δεν κατάλαβα καλά; Γιατί αν ζητάν 100 ευρώ για μια αλλαγή ονόματος είναι να τραβάς τα μαλιά σου. Η αλλαγή γίνεται μέσω fax/net ή απαραίτητα θα πρέπει να φάω την ουρά στην μάπα για ώρες επί ωρών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αλλάξω το όνομα στο ρολόι μου. Το σπίτι είναι της δεκαετίας του '70 με ρολόι στο όνομα του παππού μου. Το σπίτι είναι εδώ και πολλά χρόνια δικό μου και θέλω να το αλλάξω για να επωφεληθώ από τα χαμηλότερα τιμολόγια για ανέργους.

 

Εκτός από το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου πρέπει να καταβάλω και το κατοστάρικο που γράφεις στην ΔΕΗ ή δεν κατάλαβα καλά; Γιατί αν ζητάν 100 ευρώ για μια αλλαγή ονόματος είναι να τραβάς τα μαλιά σου. Η αλλαγή γίνεται μέσω fax/net ή απαραίτητα θα πρέπει να φάω την ουρά στην μάπα για ώρες επί ωρών;

 

 

Το 100ευρω δεν το δινεις στην ΔΕΗ αλλα στον ηλεκτρολογο που θα ελεγξει την εγκατασταση και θα σου δωσει πιστοποιητικο

 

Αν θελεις κοινωνικο τιμολογιο γινεται και χωρις πιστοποιητικο και με πολυ πολυ μικρη εγγυηση καποου 6-7 ευρω συνολικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ευχαριστώ. Αν στην ΔΕΗ δεν πληρώνω μια, θα βρω έναν ηλεκτρολόγο να μου κάνει το χαρτί και μετά θα βρω ποια μέρα θέλω να χάσω για να πάω να στηθώ στην ουρά.

 

 

(Πάντως το 2004 ή 2005 ο υπάλληλος στην ΔΕΗ μου ζήτησε ένα υπέρογκο ποσό για την αλλαγή ονόματος γι'αυτό και το άφησα το θέμα.)

 

Για το κοινωνικό τιμολόγιο μπορώ απλά με κάρτα ανεργίας και εκκαθαριστικό να το ζητήσω ή θέλω και κανένα άλλο χάρτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοινωνικο τιμολογιο δεν χρειαζεσαι ηλεκτρολογο

 

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31170&nt=19

 

Μονο λιγα ευρω κατω απο 10 για εγγυηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που ο παππούς δεν υπάρχει,δεν χρειάζεται να γίνει αλλαγή του ονόματος του ρολογιού στο όνομα του πατέρα μου(και κατ΄επέκταση χαρτιά ηλεκτρολόγου κλπ) για το κοινωνικό τιμολογιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,ειμαι δικαιουχος του Κοινωνικου Οικιακου Τιμολογιου αλλα ο λογαριασμος ρευματος ειναι της γιαγιας μου που απεβιωσε προσφατα,πρεπει να αλλαζω το ονομα μου στον λογαριασμο της γιαγιας μου στη κυρια κατοικια που μενω. Τι χαρτια πρεπει να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρει ο πατερας σου το ρευμα στο ονομα του ??? Εσυ δεν εισαι δικαιουχος του κοινωνικου τιμολογιου ? Αν ναι δεν χρειαζεται πιστοποιητικο ηλεκτρολογου.

 

Για την γιαγια ναι περπει να το αλλαξεις ...τα δικαιολογητικα τα λεω πιο πανω εκτος το πιστιποιητικο αν ειναι για κοινωνικο τιμολογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρει ο πατερας σου το ρευμα στο ονομα του ??? Εσυ δεν εισαι δικαιουχος του κοινωνικου τιμολογιου ? Αν ναι δεν χρειαζεται πιστοποιητικο ηλεκτρολογου.

 

Για την γιαγια ναι περπει να το αλλαξεις ...τα δικαιολογητικα τα λεω πιο πανω εκτος το πιστιποιητικο αν ειναι για κοινωνικο τιμολογιο

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,δεν μένω με τον πατέρα μου,αναφέρομαι στο πατρικό μου σπίτι όπου μένει ο πατέρας μου και είναι δικαιούχος κοινωνικού τιμολογίου και το ρολόι είναι στο όνομα του παππού,του πατέρα του δηλ,ο οποίος δεν είναι εν ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παρει ο πατερας σου το ρευμα στο ονομα του ??? Εσυ δεν εισαι δικαιουχος του κοινωνικου τιμολογιου ? Αν ναι δεν χρειαζεται πιστοποιητικο ηλεκτρολογου.

 

Για την γιαγια ναι περπει να το αλλαξεις ...τα δικαιολογητικα τα λεω πιο πανω εκτος το πιστιποιητικο αν ειναι για κοινωνικο τιμολογιο

 

Έχω την περίπτωση της θείας μου με 80%αναπηρία . Μέχρι τώρα ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του αποθανόντος παππού, δεν είχε κινήσει τη διαδικασία να αλλάξει το όνομα. Πλήρωνε κανονικά τα χαράτσια, ήταν ανάμεσα στους 500.000 που της ήρθε χαρτί να ξαναπληρώσει τα ήδη καταβληθέντα και πρέπει να πάει ΔΟΥ ...Το ειδοποιητήριο είναι φυσικά στο όνομα του παππού, καλούν δηλαδή τον πεθαμένο να πάει στη ΔΟΥ να λύσει τη διαφορά με το χαράτσι !

 

Ξέρεις τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ; Εχω δει το link για την αλλαγή του ονόματος αλλά με το θέμα του χαρατσιού τι θα κάνουμε , αλλάζουμε το όνομα και μετά ΔΟΥ ή πρώτα ΔΟΥ και μετά αλλαγή στο λογαριασμό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας..καλη χρονια
πριν λιγους μηνες μετακομησα σε νεο διαμερισμα,οπου ο προηγουμενος ειχε αφισει χρεη στη δεη
προσπαθησα 2 φορες να κανω αλλαγη του ονοματος,αλλα τελικα δε τα καταφερα...
μετα το αφησα,διοτι ειχα ενα σοβαρο προβλημα υγειιας,οπως κ ενα συγγενικο μου προσωπο,το οποιο δυστυχως απεβειωσε...
το θεμα μου ειναι οτι τωρα που γυρισα πισω ειδα πως εχει ερθει ο λογαριασμος του προηγουμενου κ δε ξερω αν μπορω τωρα να παω να το αλλαξωω η' πρεπει να τον πληρωσω εγω αυτον τον λογαριασμο...
τονιζω πως οταν το νοικιασα το σπιτι δεν ειχε ρευμα κ μου ειπαν πως μαλλον τον συνδεσαν απο τα κεντρικα ετσι ωστε να πληρωθει.....τι πρεπει να κανω τωρα??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...