Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μενω στο εξωτερικο απο τον απριλη του 2012. Πηγε ο πατερας μου με εξουδιοδοτηση που του εκανα και
του ειπαν οτι το ρευμα ειναι κομμενο,  υπαρχει ενα υπολλοιπο απο καταναλωση,  και το χαρατσι του 2012 εχει προστεθει στο υπολλοιπο.

  1. Γινεται η αιτηση χωρις τον ιδιοκτητη η πρεπει να πανε μαζι?
  2. Το χαρατσι πρεπει να αφαιρεθει η πρεπει να το πληρωσω εγω?
  3. Και το παγιο απο τον απριλη του 2012, σε μενα αναλογει και αυτα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μενω στο εξωτερικο απο τον απριλη του 2012. Πηγε ο πατερας μου με εξουδιοδοτηση που του εκανα και

του ειπαν οτι το ρευμα ειναι κομμενο,  υπαρχει ενα υπολλοιπο απο καταναλωση,  και το χαρατσι του 2012 εχει προστεθει στο υπολλοιπο.

  1. Γινεται η αιτηση χωρις τον ιδιοκτητη η πρεπει να πανε μαζι?
  2. Το χαρατσι πρεπει να αφαιρεθει η πρεπει να το πληρωσω εγω?
  3. Και το παγιο απο τον απριλη του 2012, σε μενα αναλογει και αυτα?

Ευχαριστω

 

 

Οτι χρεος υπαρχει αφορα αυτον που εχει το ρευμα στο ονομα του...

Το χαρατσι πρεπει να το απαιτησεις απο τον ιδιοκτητη ή να προσκομισεις συμβολαιο θεωρημενο οτι αλλος ειναι ο ιδιοκτητης στην Εφορια για να του το καταλογισει στο ΑΦΜ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας..καλη χρονια

πριν λιγους μηνες μετακομησα σε νεο διαμερισμα,οπου ο προηγουμενος ειχε αφισει χρεη στη δεη

προσπαθησα 2 φορες να κανω αλλαγη του ονοματος,αλλα τελικα δε τα καταφερα...

μετα το αφησα,διοτι ειχα ενα σοβαρο προβλημα υγειιας,οπως κ ενα συγγενικο μου προσωπο,το οποιο δυστυχως απεβειωσε...

το θεμα μου ειναι οτι τωρα που γυρισα πισω ειδα πως εχει ερθει ο λογαριασμος του προηγουμενου κ δε ξερω αν μπορω τωρα να παω να το αλλαξωω η' πρεπει να τον πληρωσω εγω αυτον τον λογαριασμο...

τονιζω πως οταν το νοικιασα το σπιτι δεν ειχε ρευμα κ μου ειπαν πως μαλλον τον συνδεσαν απο τα κεντρικα ετσι ωστε να πληρωθει.....τι πρεπει να κανω τωρα??????

 

Αν θες να εισαι νομιμος, και να πληρωσεις απο τοτε που εγκατασταθηκες στο σπιτι, θα εχεις προβλημα. Διοτι στη ΔΕΗ δεν εχει γινει καμμια ενημερωση ως προς την αλλαγη του ενοικιαστη, αρα αυτη συνεχιζει να χρεωνει το ονομα-αφμ που βλεπει.

Το πιο σωστο για μενα, ειναι, αφου δεν θεωρησατε το συμβολαιο μεχρι σημερα, αν δεν το εχεις δηλωσει και πουθενα αλλου, να κανετε ενα νεο συμβολαιο, απο σημερα, να πατε να το δηλωσετε στην εφορια, και με αυτο να πας να κανεις αλλαγη ονοματος σαν να νοικιαζες σημερα.

Απο κει και περα, τα μεχρι σημερα χρεη, βαρυνουν τον προηγουμενο, και αν τον βρεις και θελεις να κανεις στο καλο (και να το ριξεις στο γιαλο), του δινεις καποιο ποσο που θεωρεις εσυ σωστο, για οτι εκαψες μεχρι σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά μία ερώτηση ήθελα να κάνω και εγώ.

Μετά από 2 χρόνια χαρατσιών (μόλις συμπληρώθηκαν) έκανα αλλαγή ονόματος της ΔΕΗ του σπιτιού από του πατέρα μου που απεβίωσε, σε εμένα.

Η 3η χρονιά χαρατσιών που θα ξεκινήσει αργότερα, θα έρχεται κανονικά στο όνομά μου τώρα που το άλλαξα ή θα έχω προβλήματα με την εφορία πουθενά και χρειάζεται να πάω να κάνω κάτι και εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία ερώτηση ήθελα να κάνω και εγώ.

Μετά από 2 χρόνια χαρατσιών (μόλις συμπληρώθηκαν) έκανα αλλαγή ονόματος της ΔΕΗ του σπιτιού από του πατέρα μου που απεβίωσε, σε εμένα.

Η 3η χρονιά χαρατσιών που θα ξεκινήσει αργότερα, θα έρχεται κανονικά στο όνομά μου τώρα που το άλλαξα ή θα έχω προβλήματα με την εφορία πουθενά και χρειάζεται να πάω να κάνω κάτι και εκεί;

 

Το χαρατσι που θα ξεκινησει κατα Αυγουστο περιπου θα ειναι στο ονομα αυτου που ειναι η παροχη αρα σε σενα.

 

Αν εκανες τωρα την διακοπη στο παλιο ονομα θα ερθουν οι δωσεις του 2012 που υπολοιποντε ακομα μαζεμενες μαζι με τον τελικο λογαριασμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρατσι που θα ξεκινησει κατα Αυγουστο περιπου θα ειναι στο ονομα αυτου που ειναι η παροχη αρα σε σενα.

 

Αν εκανες τωρα την διακοπη στο παλιο ονομα θα ερθουν οι δωσεις του 2012 μεζεμενες μαζι με τον τελικο λογαριασμο

Ηρθαν και τις πλήρωσα σήμερα. Υπόλοιπο 0 λένε στα προηγούμενα του πατέρα μου. Απλά επειδή άκουσα ότι γίνονται βλακείες με τις αλλαγές ονόματος από πλευράς ΕΦΟΡΙΑΣ, μην νομίζουν ότι δεν πληρώθηκαν και με καλέσουν.

Όπως και να έχει ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Με καθησύχασες κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθαν και τις πλήρωσα σήμερα. Υπόλοιπο 0 λένε στα προηγούμενα του πατέρα μου. Απλά επειδή άκουσα ότι γίνονται βλακείες με τις αλλαγές ονόματος από πλευράς ΕΦΟΡΙΑΣ, μην νομίζουν ότι δεν πληρώθηκαν και με καλέσουν.

 

Δεν θα εχεις προβλημα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχεις προβλημα.....

Αν δεν σε πειράζει άλλη μία ερώτηση.

Ο πρώτος λογαριασμός αλλαγής ονόματος μου σε εμένα, ήρθε 20 ευρώ μόνο αυτό.

Ο κανονικός 1ος λογαριασμός με το ρεύμα, τι έξτρα θα έχει;  Π.χ. εγγύηση κ.τ.λ.  ;

Το σπίτι είναι 38 χρονών , ανώγειο,  58 τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειράζει άλλη μία ερώτηση.

Ο πρώτος λογαριασμός αλλαγής ονόματος μου σε εμένα, ήρθε 20 ευρώ μόνο αυτό.

Ο κανονικός 1ος λογαριασμός με το ρεύμα, τι έξτρα θα έχει;  Π.χ. εγγύηση κ.τ.λ.  ;

Το σπίτι είναι 38 χρονών , ανώγειο,  58 τ.μ.

 

Αν και ξεφευγουμε λιγο απο τα ...χωραφια μου (ειμαι ΔΕΔΔΗΕ και οχι ΔΕΗ που ειμαστε θυγατρικη της απο 1/5/2012 στα χαρτια ) πληρωσες εγγυηση για την αλλαγη ονοματος ? Αν οχι αυτα ειναι η εγγυηση.Ειναι καπου στα 4 ευρω / τμ

Ο πρωτος εναντι που θα σου ερεθει "κοιταει" την περισινη αντιστοιχη καταναλωση του μετρητη και ειναι καπου εκει θα ειναι το το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ξεφευγουμε λιγο απο τα ...χωραφια μου (ειμαι ΔΕΔΔΗΕ και οχι ΔΕΗ που ειμαστε θυγατρικη της απο 1/5/2012 στα χαρτια ) πληρωσες εγγυηση για την αλλαγη ονοματος ? Αν οχι αυτα ειναι η εγγυηση.Ειναι καπου στα 4 ευρω / τμ

Ο πρωτος εναντι που θα σου ερεθει "κοιταει" την περισινη αντιστοιχη καταναλωση του μετρητη και ειναι καπου εκει θα ειναι το το ποσο

Πλήρωσα 20 ευρώ που αναφέρω σε έναν πρώτο λογαριασμό όπως μου είπαν. Τίποτα άλλο μέχρι στιγμής μιάς που δεν μου ήρθε ο 1ος κανονικός λογαριασμός.

Αυτό που λες 4 ευρώ το τ.μ. με τα 58 τ.μ. που είναι το σπίτι θα πρέπει να μου έρθει εγγύηση  4 Χ 58 = 232 ευρώ. Δεν νομίζω να στέκει εκτός αν κατάλαβα λάθος.

Συγνώμη αν σε ζάλισα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσα 20 ευρώ που αναφέρω σε έναν πρώτο λογαριασμό όπως μου είπαν. Τίποτα άλλο μέχρι στιγμής μιάς που δεν μου ήρθε ο 1ος κανονικός λογαριασμός.

Αυτό που λες 4 ευρώ το τ.μ. με τα 58 τ.μ. που είναι το σπίτι θα πρέπει να μου έρθει εγγύηση  4 Χ 58 = 232 ευρώ. Δεν νομίζω να στέκει εκτός αν κατάλαβα λάθος.

Συγνώμη αν σε ζάλισα. :D

 

 

Ωχχχχχχχχχχχ...Συγνωμη λαθος.Σε λαχταρισα...

0,5 ευρω ανα τετραγωνικο περιπου...

Αν εχεις κατω απο 12000 ετησιο εισοδημα κανε αιτηση και για κοινωνικο τιμολογιο

Θα σου ερθει ο εναντι οπως προανεφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχχχχχχχχχχχ...Συγνωμη λαθος.Σε λαχταρισα...

0,5 ευρω ανα τετραγωνικο περιπου...

Αν εχεις κατω απο 12000 ετησιο εισοδημα κανε αιτηση και για κοινωνικο τιμολογιο

Θα σου ερθει ο εναντι οπως προανεφερα

 

Ναι έχω κάτω από 12000. Τι 12000, ούτε 7000 δεν έχω. Ημιαπασχόληση είμαι. Θα κάνω αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο αλλά είπαν πρέπει ΗΗΗ να περάσει 1 μήνας από την αλλαγή ονόματος ΗΗΗ μετά τον 1ο λογαριασμό να κάνω την αίτηση για αυτό.

Μάλλον θα εννοούν 1ο κανονικό λογαριασμό και όχι τον λογαριασμό της εγγύησης που ήρθε.

Να περιμένω λες ή να κάνω την αίτηση από τώρα μέσω ίντερνετ;   3 εβδομάδες πέρασαν σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω κάτω από 12000. Τι 12000, ούτε 7000 δεν έχω. Ημιαπασχόληση είμαι. Θα κάνω αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο αλλά είπαν πρέπει ΗΗΗ να περάσει 1 μήνας από την αλλαγή ονόματος ΗΗΗ μετά τον 1ο λογαριασμό να κάνω την αίτηση για αυτό.

Μάλλον θα εννοούν 1ο κανονικό λογαριασμό και όχι τον λογαριασμό της εγγύησης που ήρθε.

Να περιμένω λες ή να κάνω την αίτηση από τώρα μέσω ίντερνετ;   3 εβδομάδες πέρασαν σχεδόν.

 

Αν εχεις ηλεκτρονικο κωδικο πληρωμης σε αυτον που σου ηρθε , με επιφυλαξη , αλλα νομιζω μπορεις και τωρα

 

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31173&nt=19&lang=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ηλεκτρονικο κωδικο πληρωμης σε αυτον που σου ηρθε , με επιφυλαξη , αλλα νομιζω μπορεις και τωρα

 

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31173&nt=19&lang=1

 

Θα μας κουφάνει το ίντερνετ site της ΔΕΗ. Πήγα να το κάνω τώρα και μόλις έβαλα τον Κωδικό Ηλεκτρονικής Πληρωμής, μου έδωσε αυτήν την απάντηση.

Παρακαλώ να υποβάλλετε την αίτηση σας, αφού παραλάβετε λογαριασμό ρεύματος με ημερομηνία έκδοσης μετά τις 27/09/2010.

2010 ???   2013 έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...