Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μας κουφάνει το ίντερνετ site της ΔΕΗ. Πήγα να το κάνω τώρα και μόλις έβαλα τον Κωδικό Ηλεκτρονικής Πληρωμής, μου έδωσε αυτήν την απάντηση.

Παρακαλώ να υποβάλλετε την αίτηση σας, αφού παραλάβετε λογαριασμό ρεύματος με ημερομηνία έκδοσης μετά τις 27/09/2010.

2010 ???   2013 έχουμε.

 

Ειδες η ...ΔΕΗ που ελεγε καποτε η διαφημιση με τον Γκιωνακη αν θυμαμαι καλα ?? Παρε τηλ και ρωτα..Καλα ξεμπερδεματα...

 

Δοκιμασε και απο εδω αν και νομιζω ειναι το ιδιο

 

http://www.deddie.gr/Default.aspx?id=31170&nt=19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά!

Εχω ενα πρόβλημα για "γερούς λύτες"!

Σε μια πολυκατοικία που στεγάζονται αποκλειστικά γραφεια στο κέντρο της Αθήνας  δυο ιδιοκτητες μοιραζονται τα γραφεια ενος οροφου. Υπηρχε κοινό ρολόϊ της ΔΕΗ για όλο τον όροφο γιατι ετσι συνηθιζονταν την 10ετια του '60. Για να γλυτωνουν τα πάγια υποθέτω. Τα μισα απο αυτα τα γραφεια που ανηκαν στον Α' ιδιοκτητη ειναι απο χρονια κλειστα, δεν τα νοικιαζε λογω της φορολογιας. Τα αλλα μισα νοικιαζονταν κανονικα. Ολοι πληρωναν τα κοινοχρηστα, και οι ενοικιαστες και οι ιδιοκτητες... Ολα έβαινα καλως μεχρι που ηρθε το χαράτσι!... Τοτε ο ιδιοκτητης των κλειστων γραφειων (και εν συνεχεια οι 3 κληρονομοι του γιατι εν τω μεταξυ απεβιωσε) σταματησε να πληρωνει τα κοινοχρηστα (και τη ΔΕΗ)!... Αποτέλεσμα?... Πριν απο κανενα χρόνο η ΔΕΗ εκοψε το ρευμα στο ρολόϊ που τροφοδοτουσε ΟΛΟ τον όροφο!... Αποτέλεσμα οι ιδιοκτητες/ενοικιαστες των αλλων μισων γραφειων που πληρωνα κανονικα να πάνε άκλαυτοι!... Οι ενοικιαστες εφυγαν ολοι, εκτος απο εναν ηρωικο (αυτος ειναι ο γνωστος μου) που τραβηξε με μπαλαντεζα ρευμα απο το θυρωρο (του το πληρωνει κανονικα)! Κι αυτο επειδη η ΔΕΗ ειπε οτι εαν δεν πληρωσουν αυτοι που της χρωστανε, δεν το ξανασυνδέει το ρεύμα!.

Ερώτημα: Ο ενοικιαστης, που δεν χρωσταει τιποτα, και για καποιους δικους του λόγους δεν θελει και δεν μπορει να παει να νοικιασει αλλο γραφειο, τι πρέπει να κάνει?

Δικαιούται να ζητησει να μπει ενας ξεχωριστός μετρητής για το γραφείο του? Εχει συμβολαιο ενοικιαστηριο κανονικο, που ισχευει απο πολλα χρονια προτου κοψει η ΔΕΗ το ρευμα...

Απο την ΔΕΗ ειπαν οτι ο ιδιοκτητης που εχει τα μισα γραφεια και πληρωνε κανονικα το ποσοστο που αντιστοιχουσε σε αυτον θα πρέπει να κινηθει νομικα εναντιον του αλλου που δεν πλήρωνε και εγινε η αιτια να κοπει το ρευμα!....  Αυτο ομως δεν θελει να το κανει γιατι ειναι συγγενεις και έχουν να κανουν τωρα οι κληρονομοι του!

Τη λύση μπορει να βρεθει, πιστεύετε?

Η ΔΕΗ εχει δικαιωμα να αρνηθει να βαλει ξεχωριστο ρολόϊ στον ενοικιαστη που δεν χρωσταει τίποτα και τα πληρωνει αυτός?

Πολύπλοκο, ε?!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Απέκτησα ένα διαμέρισμα το 2009 από δωρεά μετά θάνατο μιας θείας μου.

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα ενός παλιού ενοικιαστή τον οποίο ωστόσο μέχρι τώρα δεν

έχω καταφέρει να βρω καθώς δεν έχω κάποιο στοιχείο επικοινωνίας πλην του ονοματεπώνυμού του. Επίσης δεν έχω και κάποιο ενοικιαστήριο ή απόδειξη από εκείνον γιατί η θεία μου δεν είχε κρατήσει κάποιο και έτσι με τα χρόνια απλά έμεινε έτσι το θέμα. Τώρα θέλω να γυρίσω τον λογαριασμό στο δικό μου όνομα και θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου πει κάποιος τι δικαιολογητικά θα χρειαστώ και αν γινεται. Χρωστάω μόνο τον τελευταίο λογαριασμό τον οποίο έχω σκοπό να εξοφλήσω εντός των ημερών. Επίσης το σπίτι είναι παλιό, πάνω από 20ετίας, θα χρειαστώ κάποιο χαρτί από ηλεκτρολόγο?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τιτλο κτησης του σπιτιου και ένα πιστοποιητικο ηλεκτρολογου αφου εχουν περασει τοσα χρονια πας στη ΔΕΗ και ζηητας αλλαγη ονοματος.Εκτος και τα τελευταια 14 χρονια εχει κατατεθεί τετοιο χαρτι στη ΔΕΗ για καποιο λογο.

 

Μπορεις να ζητήσεις και νυχτερινο τιμολογιο  (δεν απιτειται πια ένα ειδικο καλωδιο στην εγκατασταση και δεν το ξερουν οι ηλεκτρολογοι ολοι ) και αν το εισοδημα σου ειναι μεχρι 12.000 ευρω και κοινωνικο τιμολογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα

 

Εγω παλι (δλδ η κοπελα μου) αντιμετωπιζει το εξης προβλημα. Νοικιαζε ενα διαμερισμα απο το καλοκαιρι του 2010 με συμβολαιο για δυο χρονια το οποιο δεν ανανεωθηκε. Το ονομα στη ΔΕΗ δεν το γυρισε στο ονομα της και παρεμεινε στον προηγουμενο ή προ-προηγουμενο ενοικιαστη, αλλά όχι στο ονομα του ιδιοκτητη.!! Πληρωνε κανονικα τους λογαριαμους μεχρι ενα σημειο που....αρχισαν τα δυσκολα (οπως ολους μας)!!! Αυτη τη στιγμη λοιπον εχει ξενοικιασει το διαμερισμα (απο το Νοεμβρη) και εχει μεινει ενα Χ υπολοιπο στη ΔΕΗ. Προκαιρου λοιπον πηγε ο ιδιοκτητης να το δειξει σε ενα νεο υποψηφιο ενοικιαστη και δεν ειχε ρευμα....προφανως το εκοψαν λογω χρεων. Η λυση ποια ειναι? Εχουν σχεση τα χρεη με το διαμερισμα? δηλαδη γυριζοντας ο ιδιοκτητης το ρολοι στο ονομα του ή στο ονομα ενος νεου ενοικιαστη δεν θα εχει ρευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η ΔΕΗ θα "κυνηγήσει" αυτόν με τον οποίο έχει συμβόλαιο.

Το σπίτι, ο ιδιοκτήτης ή ο καινούργιος ενοικιαστής, θα κάνει καινούργιο συμβόλαιο με την ΔΕΗ και θα ξαναπάρει ρεύμα.

 

Τώρα τι θα γίνει με το χ ποσό που αναφέρεις, που μιλάμε για πάνω από 500άρα σίγουρα, είτε θα κινηθεί νομικά αυτός ο βλάκας που το είχε στο όνομά του εναντίον της κοπέλας σου μόνος του, είτε κάποια συμφωνία οι δικηγόροι, δεν ξέρω αν γίνεται, και κινηθούν νομικά μαζί με την ΔΕΗ εναντίον της κοπέλας σου. Ιδίως από την στιγμή που υπάρχει συμβόλαιο, φαίνεται ότι αυτή κατοικούσε μέσα και αυτή άφησε χρωστούμενα, οπότε σε περίπτωση που πάει δικαστικά, δεν πρόκειται να κερδίσει το δικαστήριο η κοπέλα σου και θα φάει και γερό τοκάρισμα.

 

Πες της να μαζεύει λεφτά να ξεχρεώσει σιγά σιγά τα χρωστούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ κανονικα θα γυρισει το ρολοι στον νέο ενοικιαστη ασχετα με το χρεος  και θα τα ψαχνει από αυτόν που ειχε το ρολοι στο ονομα του

 

 

Τωρα από κει και μετα τι θα κανουν μεταξυ τους νομικα είναι άλλη ιστορια .Κι αυτος που δεν το εκοψε αφου εφυγε εχει ευθυνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gigisoni

Λογικά η ΔΕΗ θα "κυνηγήσει" αυτόν με τον οποίο έχει συμβόλαιο.

Το σπίτι, ο ιδιοκτήτης ή ο καινούργιος ενοικιαστής, θα κάνει καινούργιο συμβόλαιο με την ΔΕΗ και θα ξαναπάρει ρεύμα.

Τώρα τι θα γίνει με το χ ποσό που αναφέρεις, που μιλάμε για πάνω από 500άρα σίγουρα, είτε θα κινηθεί νομικά αυτός ο βλάκας που το είχε στο όνομά του εναντίον της κοπέλας σου μόνος του, είτε κάποια συμφωνία οι δικηγόροι, δεν ξέρω αν γίνεται, και κινηθούν νομικά μαζί με την ΔΕΗ εναντίον της κοπέλας σου. Ιδίως από την στιγμή που υπάρχει συμβόλαιο, φαίνεται ότι αυτή κατοικούσε μέσα και αυτή άφησε χρωστούμενα, οπότε σε περίπτωση που πάει δικαστικά, δεν πρόκειται να κερδίσει το δικαστήριο η κοπέλα σου και θα φάει και γερό τοκάρισμα.

Πες της να μαζεύει λεφτά να ξεχρεώσει σιγά σιγά τα χρωστούμενα.

Το συμβολαιο ηταν για δυο ετη...διαβασα το μισθοτηριο..και οσο αφορα τη ΔΕΗ για αυτα τα δυο χρονια ηταν οκ...μετα ηρθαν τα προληματα...

i

Λογικά η ΔΕΗ θα "κυνηγήσει" αυτόν με τον οποίο έχει συμβόλαιο.

Το σπίτι, ο ιδιοκτήτης ή ο καινούργιος ενοικιαστής, θα κάνει καινούργιο συμβόλαιο με την ΔΕΗ και θα ξαναπάρει ρεύμα.

Τώρα τι θα γίνει με το χ ποσό που αναφέρεις, που μιλάμε για πάνω από 500άρα σίγουρα, είτε θα κινηθεί νομικά αυτός ο βλάκας που το είχε στο όνομά του εναντίον της κοπέλας σου μόνος του, είτε κάποια συμφωνία οι δικηγόροι, δεν ξέρω αν γίνεται, και κινηθούν νομικά μαζί με την ΔΕΗ εναντίον της κοπέλας σου. Ιδίως από την στιγμή που υπάρχει συμβόλαιο, φαίνεται ότι αυτή κατοικούσε μέσα και αυτή άφησε χρωστούμενα, οπότε σε περίπτωση που πάει δικαστικά, δεν πρόκειται να κερδίσει το δικαστήριο η κοπέλα σου και θα φάει και γερό τοκάρισμα.

Πες της να μαζεύει λεφτά να ξεχρεώσει σιγά σιγά τα χρωστούμενα.

Το συμβολαιο ηταν για δυο ετη...διαβασα το μισθοτηριο..και οσο αφορα τη ΔΕΗ για αυτα τα δυο χρονια ηταν οκ...μετα ηρθαν τα προληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gigisoni

 

Το συμβολαιο ηταν για δυο ετη...διαβασα το μισθοτηριο..και οσο αφορα τη ΔΕΗ για αυτα τα δυο χρονια ηταν οκ...μετα ηρθαν τα προληματα...i

 

Το συμβολαιο ηταν για δυο ετη...διαβασα το μισθοτηριο..και οσο αφορα τη ΔΕΗ για αυτα τα δυο χρονια ηταν οκ...μετα ηρθαν τα προληματα...

Το συμβόλαιο σύφωνα με τον νόμο είναι τριετές, άσχετα τι χρονικό διάστημα έχουν συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης με τον ενοικιαστή. Όταν έρθει το τέλος του συμβολαίου, δεν σε αναγκάζει κανένας νόμος να υπογράψεις νέο, γίνεται παράταση του ισχύοντος. Από την στιγμή που δεν πήγε ο ιδιοκτήτης στην εφορία να δηλώσει ότι δεν ισχύει πια το συμβόλαιο, και από την στιγμή που η κοπέλα σου δεν έχει υπογραφή του ιδιοκτήτη ότι αποχώρησε την τάδε του τάδε μήνα το τάδε έτος από το οίκημα, σημαίνει ότι έμενε ακόμα στο οίκημα.

 

Και δεν κατάλαβα ποια είναι η απορία σου. Ρώτησες για το αν έχουν σχέση τα χρέη της ΔΕΗ με το διαμέρισμα, σωστά; Γιατί εμένα μου φαίνεται πως η απορία σου είναι αν μπορεί να γλιτώσει τα 500 συν ευρώ που η κοπέλα σου κατανάλωσε, και να τα φορτώσει σε έναν άγνωστο που δεν της έχει φταίξει σε τίποτα.

 

Αν ισχύει το δεύτερο, να την χαίρεσαι. Μην σκεφτείς όμως να κάνεις οικογένεια μαζί της, με τα μυαλά που κουβαλά θα σου κλείσει το σπίτι γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχ...καλο...αλλα δεν ειναι ετσι...anyway Το θεμα είναι οτι το διαμερισμα μπορει να παρει ρευμα ανεξαρτητα απο τα χρεη..κ δευτερον γνωριζεις μηπως το πως μπορει να κανει διακανονισμο με τη δεη απο τη στιγμη που ειναι σε αλλο ονομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχ...καλο...αλλα δεν ειναι ετσι...anyway Το θεμα είναι οτι το διαμερισμα μπορει να παρει ρευμα ανεξαρτητα απο τα χρεη..κ δευτερον γνωριζεις μηπως το πως μπορει να κανει διακανονισμο με τη δεη απο τη στιγμη που ειναι σε αλλο ονομα?

Το διαμέρισμα όπως σου είπαμε, παίρνει ρεύμα. Με ανθρώπους κάνει συμβόλαια η ΔΕΗ, όχι με οικήματα.

Όσον αφορά τον διακανονισμό, θα πάει στη ΔΕΗ να ρωτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που δεν πήγε ο ιδιοκτήτης στην εφορία να δηλώσει ότι δεν ισχύει πια το συμβόλαιο, και από την στιγμή που η κοπέλα σου δεν έχει υπογραφή του ιδιοκτήτη ότι αποχώρησε την τάδε του τάδε μήνα το τάδε έτος από το οίκημα, σημαίνει ότι έμενε ακόμα στο οίκημα.

Μαλακίες στο πάτερο λες.

Δεν δέχεται η εφορία τέτοια δήλωση,δεν προβλέπεται.

Στο τέλος του χρόνου,με τη δήλωση δηλώνει απλά ο ιδιοκτήτης του μήνες που ήταν νοικιασμένο και τους μήνες που ήταν ξενοίκιαστο·επαφίεται δε στο σαδισμό του εκάστοτε ελεγκτή να σε βάλει να τρέχεις ΔΕΗ για βεβαιώσεις,για να δεχτεί τους ισχυρισμούς σου.Που και πάλι είναι μαχητό εκ μέρους σου,μπορείς να ισχυριστείς ότι υπάρχει κατανάλωση μετά την αποχώρηση του ενοικιαστή,γιατί το οίκημα το χρησιμοποιούσες για "παρτουζώνα",αν και τότε θα σου χρεώσει χρονικό διάστημα ιδιόχρησης....

99.999999999% δέχονται αυτούσια τη δήλωσή σου·εν εναντία περιπτώσει απαιτείται (δικαστικά) η παρουσία του μπαταξή,σιγά μην εμφσνιστει...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαμέρισμα όπως σου είπαμε, παίρνει ρεύμα. Με ανθρώπους κάνει συμβόλαια η ΔΕΗ, όχι με οικήματα.

Όσον αφορά τον διακανονισμό, θα πάει στη ΔΕΗ να ρωτήσει.

 

Ετσι...Διακανονισμο μπορει να κανει μονο αυτος που είναι η παροχη στο ονομα του και τηλεφωνικα στο 11770

 

Να υπολογιζει γυρω στις 10 δοσεις

 

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5056603/programma-diakanonismoy-ofeilwn-kai-thlefwnika-sto-11770-parexei-h-deh/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...