Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλακίες στο πάτερο λες.

Δεν δέχεται η εφορία τέτοια δήλωση,δεν προβλέπεται.

Στο τέλος του χρόνου,με τη δήλωση δηλώνει απλά ο ιδιοκτήτης του μήνες που ήταν νοικιασμένο και τους μήνες που ήταν ξενοίκιαστο·επαφίεται δε στο σαδισμό του εκάστοτε ελεγκτή να σε βάλει να τρέχεις ΔΕΗ για βεβαιώσεις,για να δεχτεί τους ισχυρισμούς σου.Που και πάλι είναι μαχητό εκ μέρους σου,μπορείς να ισχυριστείς ότι υπάρχει κατανάλωση μετά την αποχώρηση του ενοικιαστή,γιατί το οίκημα το χρησιμοποιούσες για "παρτουζώνα",αν και τότε θα σου χρεώσει χρονικό διάστημα ιδιόχρησης....

99.999999999% δέχονται αυτούσια τη δήλωσή σου·εν εναντία περιπτώσει απαιτείται (δικαστικά) η παρουσία του μπαταξή,σιγά μην εμφσνιστει...:P

Σώπα, εγώ λέω μαλακίες;

Πρώτα απ'όλα, δεν είπα ότι ο ενοικιαστής παίρνει χαρτί αποχώρησης και το πάει στην εφορία. Αυτό που είπα, είναι ότι όταν αποχωρεί κάποιος από ένα οίκημα, υπογράφει μαζί με τον ιδιοκτήτη ότι "αποχωρώ την τάδε ημερομηνία, όλα καλά" και κρατά ένα ο ιδοκτήτης και ένα ο ενοικιαστής. Όποιος δεν το κάνει, είναι μαλάκας και άσχετος καράβλαχας.

Δεύτερον, από την στιγμή που είχαν συμβόλαιο, σημαίνει ότι το ενοίκιο έμπαινε σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό ή κάποια απόδειξη έδινε ο ιδιοκτήτης. Οπότε, αποδείξεις ότι έμενε στο οίκημα.

Τρίτον, υπάρχουν οι γείτονες και ο διαχειριστής που μπορούν να πουν μέχρι πότε έβλεπαν την κοπέλα να μπαινοβγαίνει και να πληρώνει τα κοινόχρηστα, ή να τα έχει απλήρωτα και να βαρά κουδούνια ο διαχειριστής.

 

Και ακόμα και να γίνει δικαστήριο και να μην εμφανιστεί ο μπαταξής, ποιος σου είπε ότι κάποιος δεν μπορεί να δικαστεί ερήμην;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας. Θα ήθελα την βοήθεια από κάποιον που ξέρει γιατί στο 11770 με μπέρδεψαν εντελώς.

Εδώ και λίγους μήνες έχω ενοικιάσει ένα σπίτι (με σχετικά χαμηλό ενίκιο χωρίς αποδείξεις, εφορίες κτλ) και το ρεύμα είναι στο όνομα της πεθεράς του ενοικιαστή η οποία έχει πεθάνει. Επειδή λόγω οφειλής έγινε διακοπή ρεύματος και αυτή τη στιγμή έγινε παραβίαση στο μετρητή γιατί σε οικογένεια με 6 παιδιά το ρεύμα είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητο. Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου πείτε τι θα χρειαστούμε να αλλάξουμε το όνομα.

 Σκοπός είναι να μπεί στο όνομα της μάνας μου ώστε να ενταχθούμε στο κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ λόγω πολυτεκνιας και μετά να γίνει διακανονισμός του ποσού που είναι πάνω από 1000ε ώστε να έχουμε μια διευκόλυνση. Οι απορίες είναι οι εξής:

1) Τι πρέπει να κάνω εγώ από την πλευρά μου και τι ο ιδιοκτήτης;

2) Πως θα δικαιολογήσω ότι μένω εδώ εφόσον υπάρχουν αποδείξεις για αυτό;

3) Πόσο κοστίζει η αλλαγή του ονόματος; Η πληρωμή γίνεται άμεσα ή στον επόμενο λογαριασμό;

 

Με λίγο ψάξιμο στο ιτνερνετ χρειάζετε απ'ότι κατάλαβα:

* Αριθμό παροχής

* Αποδεικτικό ΑΦΜ και ταυτότητα του ιδιοκτήτη

* Υπέυθυνη δήλωση στη ΔΕΗ με το όνομα του ιδιοκτήτη και το ΑΦΜ του.

* Αίτηση στη ΔΕΗ για μεταφορά οφειλής στο όνομα της μάνας μου (όπου και θα είναι πλέον το ρεύμα).

Είναι σωστά αυτά;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρεύμα είναι στο όνομα της πεθεράς του ιδιοκτήτη, ή λάθος κατάλαβα; Η οποία πέθανε και το σπίτι πλέον ανοίκει (κληρονομικά) στον "ιδιοκτήτη" που λες; Η οφειλή είναι δική σου; Δηλαδή εσύ τα έχεις κάψει τα 1000+ ευρώ, ή προηγούμενος ενοικιαστής;

 

καταρχήν πρέπει ο ιδιοκτήτης με τα συμβόλαια κτήσης (αποδοχή κληρονομιάς υποθέτω) του σπιτιού να πάει στην δεη ώστε να μπει στον λογαριασμό σαν ιδιοκτήτης (κληρονόμος). Αποδεικτικό ΑΦΜ και ταυτότητα, λογικά θα χρειάζονται.

Εσύ σαν ενοικιαστής/χρήστης (ή η μητέρα σου στην προκειμένη), χρειάζεσαι αποδεικτικό αφμ, ταυτότητα, ενοικιαστήριο συμβόλαιο. Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο, χρειάζεσαι υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη που να σε εξουσιοδοτεί να κάνεις την αλλαγή ονόματος χρήστη, ή να είναι και ο ίδιος παρών. Πρέπει επίσης να έχεις έναν λογαριασμό μαζί σου, και να έχεις κάπου σημειωμένη την τρέχουσα ένδειξη του μετρητή σου. Πληρώνεις ένα ποσό ως εγγύηση, το οποίο εξαρτάται από το είδος της παροχής και τα τ.μ του διαμερίσματος. Εμένα μου ζήτησαν 28 ευρώ για διαμέρισμα 50 μέτρων. Πληρώνονται επι τόπου, και νομίζω ότι θα τα πάρεις πίσω όταν κλείσεις τον λογαριασμό σου αν ποτέ φύγεις από το σπίτι.

Αν δεν έχει υποβληθεί σχέδιο/υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου τα τελευταία 12 (νομίζω) χρόνια, θα χρειαστείτε και από αυτό.

 

Τώρα η οφειλή πώς θα τακτοποιηθεί στη περίπτωση που δεν είναι δικιά σου, δεν ξέρω. Αν είναι δικιά σου, περνάει αυτόματα σε σένα εφόσον μπαίνεις εσύ χρήστης, και μετά κάνεις διακανονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρεύμα είναι στο όνομα της πεθεράς του ιδιοκτήτη, ή λάθος κατάλαβα; Η οποία πέθανε και το σπίτι πλέον ανοίκει (κληρονομικά) στον "ιδιοκτήτη" που λες; Η οφειλή είναι δική σου; Δηλαδή εσύ τα έχεις κάψει τα 1000+ ευρώ, ή προηγούμενος ενοικιαστής;

 

καταρχήν πρέπει ο ιδιοκτήτης με τα συμβόλαια κτήσης (αποδοχή κληρονομιάς υποθέτω) του σπιτιού να πάει στην δεη ώστε να μπει στον λογαριασμό σαν ιδιοκτήτης (κληρονόμος). Αποδεικτικό ΑΦΜ και ταυτότητα, λογικά θα χρειάζονται.

Εσύ σαν ενοικιαστής/χρήστης (ή η μητέρα σου στην προκειμένη), χρειάζεσαι αποδεικτικό αφμ, ταυτότητα, ενοικιαστήριο συμβόλαιο. Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο, χρειάζεσαι υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη που να σε εξουσιοδοτεί να κάνεις την αλλαγή ονόματος χρήστη, ή να είναι και ο ίδιος παρών. Πρέπει επίσης να έχεις έναν λογαριασμό μαζί σου, και να έχεις κάπου σημειωμένη την τρέχουσα ένδειξη του μετρητή σου. Πληρώνεις ένα ποσό ως εγγύηση, το οποίο εξαρτάται από το είδος της παροχής και τα τ.μ του διαμερίσματος. Εμένα μου ζήτησαν 28 ευρώ για διαμέρισμα 50 μέτρων. Πληρώνονται επι τόπου, και νομίζω ότι θα τα πάρεις πίσω όταν κλείσεις τον λογαριασμό σου αν ποτέ φύγεις από το σπίτι.

Αν δεν έχει υποβληθεί σχέδιο/υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου τα τελευταία 12 (νομίζω) χρόνια, θα χρειαστείτε και από αυτό.

 

Τώρα η οφειλή πώς θα τακτοποιηθεί στη περίπτωση που δεν είναι δικιά σου, δεν ξέρω. Αν είναι δικιά σου, περνάει αυτόματα σε σένα εφόσον μπαίνεις εσύ χρήστης, και μετά κάνεις διακανονισμό.

 

 

Να ξεκινήσουμε από τα ευκολα...Εχεις συμβολαιο στο ονομα σου ?

 

Αν ναι ασχετα με το χρεος με ένα παλιο λογαριασμο πας και παιρνεις το ρευμα στο ονομα σου με εγγυηση 0,60 ευρω ανα τετραγωνικο

 

Αν εχουν περασει πανω από 14 χρονια που εχει κατατεθεί πιστοποιητικο ηλεκτρολογου πρεεπει ο ιδιοκτητης να σου δωσει άλλο . Κοστος για αυτόν 60-100 ευρω

 

Το  παλιο χρεος σε σχεση με την ΔΕΗ δεν σε αφορα .Τωρα αν το εχεις καψει εσυ βρες τα με τον ιδιοκτητη

 

Αν εχεις και εισοδημα μεχρι 12.000 ευρω ζητας και κοινωνικο τιμολογιο μεσα από το  http://www.deddie.gr/default.aspx?id=31170&nt=19&lang=1

 

Σου εστειλα και pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, αν πάρει το ρεύμα στο όνομά του, με υπάρχουσα οφειλή, η οφειλή δεν περνάει στο όνομά του; (υποθέτοντας ότι είναι δική του και δέχεται να πάρει την οφειλή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, αν πάρει το ρεύμα στο όνομά του, με υπάρχουσα οφειλή, η οφειλή δεν περνάει στο όνομά του; (υποθέτοντας ότι είναι δική του και δέχεται να πάρει την οφειλή).

 

 

Αν το δεχτει ισως γινεται αλλα δεν είμαι σιγουρος

 

Πιο καλα όμως αν η καταναλωση είναι δικια του να τα πληρωσει στον ιδιοκτητη και αυτος στη ΔΕΗ

 

Διακανονισμο κανουμε μονο αν το  ρευμα δεν είναι κομμενο και είναι στο ονομα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την ίδια περίπτωση, αλλά από την πλευρά του ιδιοκτήτη  :-)

 

Διαμέρισμα της πεθεράς, όταν αυτή πέθανε πέρασε στην γυναίκα μου, αλλά η δεη παρέμεινε στο όνομα της πεθεράς. Ο ενοικιαστής χρωστάει κάνα 500άρικο (δική του κατανάλωση), και θα πάμε σύντομα να κάνουμε αλλαγή ονόματος (να μπει ιδιοκτήτρια η γυναίκα αντί της πεθεράς, και χρήστης ο ενοικιαστής). Εννοείται ότι δέχεται να πάρει την οφειλή, και στο τηλέφωνο εξυπηρέτησης μου είπαν ότι γίνεται. Ελπίζω να μην με είπαν μπούρδες... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την ίδια περίπτωση, αλλά από την πλευρά του ιδιοκτήτη  :-)

 

Διαμέρισμα της πεθεράς, όταν αυτή πέθανε πέρασε στην γυναίκα μου, αλλά η δεη παρέμεινε στο όνομα της πεθεράς. Ο ενοικιαστής χρωστάει κάνα 500άρικο (δική του κατανάλωση), και θα πάμε σύντομα να κάνουμε αλλαγή ονόματος (να μπει ιδιοκτήτρια η γυναίκα αντί της πεθεράς, και χρήστης ο ενοικιαστής). Εννοείται ότι δέχεται να πάρει την οφειλή, και στο τηλέφωνο εξυπηρέτησης μου είπαν ότι γίνεται. Ελπίζω να μην με είπαν μπούρδες... :unsure:

 

 

Νομιζω ότι γνεται αλλα καλο είναι να αποφευγοντε αυτά και ο καταναλωτης να εχει και την παροχη στο ονομα του ΠΑΝΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά αν γνωρίζετε βοηθήστε και μένα, είχα νοικιάσει ένα σπίτι σε μια κυρία, η οποία μου άφησε ένα χρέος 951,00Ε. Η ΔΕΗ δεν πήγαινε να μετρήσει κι είχε όλο έναντι λογ/σμούς για 10 περίπου μήνες. Λίγο πριν ξενοικιάσει η κυρία, ήρθε ο εκκαθαριστικός λογ/σμός 951,00 Σ΄αυτά τα λεφτά συμπεριλαμβάνονται & 200,00Ε από χαράτσια, τα οπόια τα κράταγε η κυρία από το ενοίκιο και τελικά αυτά πηγαίναν έναντι στο λογ/σμό κατανάλωσης. Εκείνη μέχρι στιγμής με το ζόρι έχει πληρώσει 100,00. Τι κάνω από δω και πέρα αν δεν πληρώσει;; Το ακίνητο έχει ενοικιαστεί εκ νέου σε νέο μισθωτή και υπάρχει θέμα διακοπής! Μπορώ να μεταφέρω το ποσό της οφειλής στο ΑΦΜ της; Υπάρχει συμφωνητικό μισθωτήριο για το διάστημα που εκδίδονταν οι λογ/σμοί και φαίνεται έτσι η κατανάλωση από εκείνη. Επίσης έχω γραπτά μηνύματά της στο κινητό μου που με τρενάρει στην πληρωμή της οφειλής, λόγω προσωπικών της υποχρεώσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν γνωρίζετε βοηθήστε και μένα, είχα νοικιάσει ένα σπίτι σε μια κυρία, η οποία μου άφησε ένα χρέος 951,00Ε. Η ΔΕΗ δεν πήγαινε να μετρήσει κι είχε όλο έναντι λογ/σμούς για 10 περίπου μήνες. Λίγο πριν ξενοικιάσει η κυρία, ήρθε ο εκκαθαριστικός λογ/σμός 951,00 Σ΄αυτά τα λεφτά συμπεριλαμβάνονται & 200,00Ε από χαράτσια, τα οπόια τα κράταγε η κυρία από το ενοίκιο και τελικά αυτά πηγαίναν έναντι στο λογ/σμό κατανάλωσης. Εκείνη μέχρι στιγμής με το ζόρι έχει πληρώσει 100,00. Τι κάνω από δω και πέρα αν δεν πληρώσει;; Το ακίνητο έχει ενοικιαστεί εκ νέου σε νέο μισθωτή και υπάρχει θέμα διακοπής! Μπορώ να μεταφέρω το ποσό της οφειλής στο ΑΦΜ της; Υπάρχει συμφωνητικό μισθωτήριο για το διάστημα που εκδίδονταν οι λογ/σμοί και φαίνεται έτσι η κατανάλωση από εκείνη. Επίσης έχω γραπτά μηνύματά της στο κινητό μου που με τρενάρει στην πληρωμή της οφειλής, λόγω προσωπικών της υποχρεώσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Δυσκολα τα πραγματα φιλε μου. Η ΔΕΗ τα ζηταει τα λεφτα της από  αυτόν που εχει την παροχη στο ονομα του .Παρα πολύ κακως δεν το γυρισες το ρολοι στο ονομα της όταν μπηκε.Όταν σου παρακρατουσε το χαρατσι επρεπε να ζητας τον λογαριασμο εξοφλημενο..

 

Το συμβολαιο και τα sms μονο δικαστικως ισως σε βοηθησουν αλλα κι αυτό χλωμο

Όχι αν δεν θελει η ιδια δεν μεταφερεις  να μεταφερεις το χρεος στο ΑΦΜ της .Μονο αν παρει νεα παροχη στο ονομα της και δεχτει η ιδια την μεταφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα τα πραγματα φιλε μου. Η ΔΕΗ τα ζηταει τα λεφτα της από  αυτόν που εχει την παροχη στο ονομα του .Παρα πολύ κακως δεν το γυρισες το ρολοι στο ονομα της όταν μπηκε.Όταν σου παρακρατουσε το χαρατσι επρεπε να ζητας τον λογαριασμο εξοφλημενο..

 

Το συμβολαιο και τα sms μονο δικαστικως ισως σε βοηθησουν αλλα κι αυτό χλωμο

Όχι αν δεν θελει η ιδια δεν μεταφερεις  να μεταφερεις το χρεος στο ΑΦΜ της .Μονο αν παρει νεα παροχη στο ονομα της και δεχτει η ιδια την μεταφοραΦίλε

Ευχαριστώ πολύ, πολύ για την άμεση απάντησή σου!!! Όντως πολύ δύσκολη η περίπτωση, σήμερα απευθύνθηκα και στο συνήγορο του πολίτη, υπάρχει ένα 40% να κερδίσω κάτι!! Πάντως και στο κατάστημα της ΔΕΗ στη Ν. Μάκρη που ανήκει η οφειλή, πριν από λίγο, δέχθηκαν να παρευρεθώ στην υπηρεσία κατόπιν απάντησης σε e-mail που είχα στείλει προ ημερών! Κάτι αλλάζει ως προς τη διευθέτηση τέτοιων υποθέσεων τελικά και είναι αρκετα παρήγορο. Να ΄σαι καλά φίλε! Εχμ και είμαι φίλη (Αναστασία με λένε), χάρηκα και πάλι ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, πολύ για την άμεση απάντησή σου!!! Όντως πολύ δύσκολη η περίπτωση, σήμερα απευθύνθηκα και στο συνήγορο του πολίτη, υπάρχει ένα 40% να κερδίσω κάτι!! Πάντως και στο κατάστημα της ΔΕΗ στη Ν. Μάκρη που ανήκει η οφειλή, πριν από λίγο, δέχθηκαν να παρευρεθώ στην υπηρεσία κατόπιν απάντησης σε e-mail που είχα στείλει προ ημερών! Κάτι αλλάζει ως προς τη διευθέτηση τέτοιων υποθέσεων τελικά και είναι αρκετα παρήγορο. Να ΄σαι καλά φίλε! Εχμ και είμαι φίλη (Αναστασία με λένε), χάρηκα και πάλι ευχαριστώ!

 

 

Αναστασια ....καλα ξεμπερδέματα και μην ξανααφησεις παροχη σε ονομα δικο σου ενώ νοικιαζεις κατι .Κανονας απαραβατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα τα πραγματα φιλε μου. Η ΔΕΗ τα ζηταει τα λεφτα της από  αυτόν που εχει την παροχη στο ονομα του 

 

 

Ασε γιατι πριν μια εβδομαδα πηγα να παθω εγκεφαλικο ειχα το ρολοι στο ονομα του πατερα μου το σπιτι της μανας μου και ηταν νοικιασμενο, ο νοικαρης αφησε χρεως εχω συμβολαια και τα παντα απο τον πατερα μου εκανα αποποιησει  και η ΔΕΗ η που@#@# λεει να τα πληρωσω εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε γιατι πριν μια εβδομαδα πηγα να παθω εγκεφαλικο ειχα το ρολοι στο ονομα του πατερα μου το σπιτι της μανας μου και ηταν νοικιασμενο, ο νοικαρης αφησε χρεως εχω συμβολαια και τα παντα απο τον πατερα μου εκανα αποποιησει  και η ΔΕΗ η που@#@# λεει να τα πληρωσω εγω!

 

 

Αν με την λεξη "αποποιηση" εννοεις αποποιηση κληρονομιας κανεις δεν μπορει να σου κανει τιποτα

 

Αν όμως κατι άλλο την ευθυνη την εχεις εσυ που αφησες το ρολοι σε άλλο ονομα από αυτόν που εκανε χρηση

 

Μην τα ριχνουμε εκει που μας είναι ευκολο και να μην αναγνωρίζουμε τις ευθύνες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με την λεξη "αποποιηση" εννοεις αποποιηση κληρονομιας κανεις δεν μπορει να σου κανει τιποτα

 

Αν όμως κατι άλλο την ευθυνη την εχεις εσυ που αφησες το ρολοι σε άλλο ονομα από αυτόν που εκανε χρηση

 

Μην τα ριχνουμε εκει που μας είναι ευκολο και να μην αναγνωρίζουμε τις ευθύνες μας

 

Και ομως η ΔΕΗ θελει να τα πληρωσω εγω, ποια ευθηνη φιλε το σπιτι ηταν νοικιασμενο και η μητερα μου πεθανε μεχρι να γινει αποδοχη δεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι το ακινητο δεν μου ανηκε, μαλιστα ειχε γινει διακοπη και ο τυπος βρηκε καποιον απο την ΔΕΗ δεν ξερω πως και του συνδεσαν το ρευμα και το χρεος τωρα το πληρωνω εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...