Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να μεταφέρω και εγω την προσωπική μου εμπειρία και όποιες παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες. Υποβλήθηκα σε εγχείρηση PRK πριν 15 μηνες. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με τη διαφορά:

 

1. Με το αριστερό μάτι βλέπω ελάχιστα καλύτερα

2. Ο γιατρός ενώ αρχικά μ είχε πει ότι τα δάκρυα θα τα σταματήσω σε 3-6 μήνες, το μάτι μ τα ζητάει ακόμη. Ξέρει κανεις αν αυτο θα συνεχιστεί για όλη μ τη ζωή;

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Φυσικά το φόρουμ δεν είναι ιατρικό, αλλά ρωτάω αν κάποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία.

O γιατρος μου ειχε πει αρχικε 3-6 μηνες, μετα χρονο και τωρα οτι ειναι λιγο πιο πολυπλοκο και οτι παιρνει και 2 χρονια. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

τραβα σε αλλον και πες οτι την εκανες στο εξωτερικο.τουρκια ή βουλγαρια ή κατι τετοιο...

μονο τοτε θα σου πουν τι εχεις...

αν πεις ελλαδα δεν προκειτε να μαθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πανε και σε 2-3 ακομη γιατρους εδω στην Ελλαδα.

 

Σε γιατρο στα Βαλκανια ουτε καν οπως αναφερει ο παραπανω.

 

Πανε καμια Αγγλια - Γερμανια και γενικα πιο Ευρωπη μερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραβα σε αλλον και πες οτι την εκανες στο εξωτερικο.τουρκια ή βουλγαρια ή κατι τετοιο...

 

Σε γιατρο στα Βαλκανια ουτε καν οπως αναφερει ο παραπανω.

Ο kage δεν είπε να πάει σε γιατρό στα Βαλκάνια, είπε να πει πως έκανε την επέμβαση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι και ο λογος ειναι απλος.αν πεις οτι το εκανες σε ελληνα συναδελφο τους δεν υπαρχει περιπτωση να σου πει οτι εκανε μλκ.αλλα ουτε και να μπορεσει να παει εναντιων του σε δικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι και εγώ να κάνω κάποια επέμβαση για τη διόρθωση της όρασης αλλά επειδή έχω ακόμα αρκετή άγνοια γύρω από το θέμα το ψάχνω ακόμα. Είμαι 25 χρονών και έχω διαφορετική μυωπία στα 2 μάτια, με το αριστερό που είναι το "χειρότερο-τεμπέλικο" να έχει 7,5 και το δεξί 4,5 μυωπία, ενώ έχουν και τα 2 τον ίδιο αστιγματισμό στο 2,5. Από μικρός με γυαλιά και τα τελευταία 7 περίπου χρόνια είμαι με φακούς επαφής που ορισμένες φορές τους φορούσα και αρκετά. Υπάρχει περίπτωση να έχουν καταπονηθεί τα μάτια μου; Ποια επέμβαση είναι η προσφορότερη για τη περίπτωση μου; Έχετε καμιά ιδέα για το που κυμαίνονται οι τιμές μεταξύ των 2 κύριων τεχνικών PRK και LASIK; Επειδή γενικά κάνω δραστήρια ζωή και extreme sports, υπάρχει κάποιος κίνδυνος με τη LASIK που αφήνει ένα "flap";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποια επέμβαση θα κάνεις θα στο πει ο γιατρός και μόνο. Από κει και πέρα δεν έχει σημασίαη διαφορετική μυωπία των ματιών, μηδενίζεται και στα 2. Επειδή όμως έχεις μεγάλο αστιγματισμό ίσως σου μείνει κάτι. Εμένα πχ που αν θυμάμαι καλά είχα και 3 περίπου αστιγματιμό μου έμεινε μετά την επέμβαση 0.7. Πρακτικά 0 ούτε γυαλία φοράω ούτε δυσκολεύομαι ούτε τίποτα. Φυσικά ο γιατρός με είχε ενημερώσει ότι μάλλον θα μείνει αστιγματισμός το πολύ μέχρι 1. Εγώ στα 2500€ την είχα κάνει πρόπερσι. Λογικά θα πέσαν τώρα. Πάντως αξίζει με 1000 η συγκεκριμένη επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και απο εμενα! Εκανα prk πριν μια βδομαδα ακριβως. Η διαδικασια ηταν οντως ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΥΛΟΥ επιπονη! Το πιο επιπονο στην ιατορια για να καταλαβεται ηταν το κρυο νερακι που σου ριχνουν στο ματι για να δροσιστει επαρκως... μετα την επεμβαση τωρα τις πρωτες 2 μερες υπηρχε ενα μικροτσουξιμο και η ενοχληση (αυτη οχι και τοσο μικρη..) απο το φως. Μετα απο 2 μερες μου σταματησε το τσουξιμο και την τριτη τεταρτη και η ενοοχληση απο το φως. Η οραση μου αυτη τη στιγμη ειναι αρκετα καλη ομως υπαρχουν οντως καποιες μικροθολουρες και το βραδυ τα φωτα σχηματιζουν συχνα φωτοστεφανα.. γνωριζω πως αυτα ειναι φυσιολογικα μεχρι ενως βαθμου. Αυτο που πραγματιλα ηθελα να μαθω απο καποιον που εκανε prk ειναι ποσο καιρο μετα την επεμβαση επανερχεται 100% η οραση χωρις θολουρες και φωτοστεφανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και απο εμενα! Εκανα prk πριν μια βδομαδα ακριβως. Η διαδικασια ηταν οντως ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΥΛΟΥ επιπονη! Το πιο επιπονο στην ιατορια για να καταλαβεται ηταν το κρυο νερακι που σου ριχνουν στο ματι για να δροσιστει επαρκως... μετα την επεμβαση τωρα τις πρωτες 2 μερες υπηρχε ενα μικροτσουξιμο και η ενοχληση (αυτη οχι και τοσο μικρη..) απο το φως. Μετα απο 2 μερες μου σταματησε το τσουξιμο και την τριτη τεταρτη και η ενοοχληση απο το φως. Η οραση μου αυτη τη στιγμη ειναι αρκετα καλη ομως υπαρχουν οντως καποιες μικροθολουρες και το βραδυ τα φωτα σχηματιζουν συχνα φωτοστεφανα.. γνωριζω πως αυτα ειναι φυσιολογικα μεχρι ενως βαθμου. Αυτο που πραγματιλα ηθελα να μαθω απο καποιον που εκανε prk ειναι ποσο καιρο μετα την επεμβαση επανερχεται 100% η οραση χωρις θολουρες και φωτοστεφανα!

Απο το όνομά σου μάλλον είσαι του '94, δηλ. 20 χρονών. Δεν είναι κάπως νωρίς για να μπορείς να κάνεις εγχείρηση;

Γιατί κι εγώ του '95 είμαι και θέλω να κάνω κάποια στιγμή και έχω ακούσει πως θα πρέπει να περιμένω ακόμα αρκετά χρονάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 20 χρονια είναι το οριακο οριο ηλικιας ειδικα για αντρες αλλα πιο πολύ σημασια εχει να εχεις σταθερη μυωπια πανω από ένα χρονο

 

Η κορη μου ειχε κανει στα 18 και τωρα είναι 26 αλλα από τα 16  ειχε σταθερη μυωπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλυπτει η ασφαλεια Ικα την ενχειριση???Καποια ασφαλεια που να την καλυπτει??

Ευχαριστω.

 

Αν σε ακουσει ο Αδωνις θα σε βαλει να πληρωσεις διπλα ....

 

Παλια το ασφαλιστικο της ΔΕΗ που είμαι για μυωπια πανω από 5 βαθμούς καλυπτε μεγαλο ποσοστο ...Παλια όμως ...

 

Καποια παλια ιδιωτικη ασφαλεια  ισως να καλυπτει αλλα θελει ψαξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εταιρια μου μας εχουν ασφαλισμενους σε ομαδικο στην Εθνικη Ασφαλιστικη.Δεν ξερω ομως αν δικαιολογη την ενχειριση ή μερους αυτης.

Στην σελιδα της ασφαλιστικης ειδα οτι εχει πολλα συνεργαζομενες κλινικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εταιρια μου μας εχουν ασφαλισμενους σε ομαδικο στην Εθνικη Ασφαλιστικη.Δεν ξερω ομως αν δικαιολογη την ενχειριση ή μερους αυτης.

Στην σελιδα της ασφαλιστικης ειδα οτι εχει πολλα συνεργαζομενες κλινικες.

 

 

Σε ομαδικες ή νεες ασφαλεις το θεωρω πολύ ...χλωμο.

 

Επεμβάσεις για καταρακτη πιθανον να καλυπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...