Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλυπτει η ασφαλεια Ικα την ενχειριση???Καποια ασφαλεια που να την καλυπτει??

Ευχαριστω.

Να ζητήσω να μεταφερθεί στα ανέκδοτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πέρα απο την πλάκα, καλό είναι να το ψάξει κάποιος, μήπως μπορέσει να πάρει έστω κι ένα μικρό μέρος.

Για τις εγχειρήσεις δεν έχω προσωπική εμπειρία (αν και μου χρειάζεται αλλά πού είναι τα 2,5-3 χιλιάρικα) αλλά από φίλο που ξέρω μου έχει πει τα καλύτερα για τον Γεωργαρά. (Πρόεδρος των οφθαλμίατρων ή κάτι τέτοιο αν θέλει κάποιος να το ψάξει. Είναι αυτός που είχε εγχειρήσει τον Μητσοτάκη. Δεν θέλω σχόλια, μια χαρά είναι ο άνθρωπος! (Ο γιατρός εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο την πλάκα, καλό είναι να το ψάξει κάποιος, μήπως μπορέσει να πάρει έστω κι ένα μικρό μέρος.

Για τις εγχειρήσεις δεν έχω προσωπική εμπειρία (αν και μου χρειάζεται αλλά πού είναι τα 2,5-3 χιλιάρικα) αλλά από φίλο που ξέρω μου έχει πει τα καλύτερα για τον Γεωργαρά. (Πρόεδρος των οφθαλμίατρων ή κάτι τέτοιο αν θέλει κάποιος να το ψάξει. Είναι αυτός που είχε εγχειρήσει τον Μητσοτάκη. Δεν θέλω σχόλια, μια χαρά είναι ο άνθρωπος! (Ο γιατρός εννοώ)

 

 

Και όχι μονο ο γιατρος !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλυπτει η ασφαλεια Ικα την ενχειριση???Καποια ασφαλεια που να την καλυπτει??

Ευχαριστω.

 

 

Σε ομαδικες ή νεες ασφαλεις το θεωρω πολύ ...χλωμο.

 

Επεμβάσεις για καταρακτη πιθανον να καλυπτουν

 

H επέμβαση λέιζερ για μυωπία θεωρείται κοσμητική και όχι κάποια που θα μπορούσε να είναι υποχρεωτική όπως ο καταρράκτης οπότε σαφώς και δεν καλύπτεται ειδικά από το ΙΚΑ. Ίσως να υπάρχουν ιδιωτικές αλλά υποθέτω πως θα πρέπει να είσαι ασφαλισμένος χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επέμβαση λέιζερ για μυωπία θεωρείται κοσμητική και όχι κάποια που θα μπορούσε να είναι υποχρεωτική όπως ο καταρράκτης οπότε σαφώς και δεν καλύπτεται ειδικά από το ΙΚΑ. Ίσως να υπάρχουν ιδιωτικές αλλά υποθέτω πως θα πρέπει να είσαι ασφαλισμένος χρόνια.

 

 

Ετσι ακριβως....Δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το όνομά σου μάλλον είσαι του '94, δηλ. 20 χρονών. Δεν είναι κάπως νωρίς για να μπορείς να κάνεις εγχείρηση;

Γιατί κι εγώ του '95 είμαι και θέλω να κάνω κάποια στιγμή και έχω ακούσει πως θα πρέπει να περιμένω ακόμα αρκετά χρονάκια.

Οπως προειπαν και οι αλλοι 20 χρονων ειναι το οριο και εγω ειχα 4 βαθμους μυωπια και 1 αστιγματισμο στο αριστερο και 3,5 μυωπια στο δεξι με ΣΤΑΘΕΡΗ μυωπια τα τελευταια 5,5 χρονια οποτε ειχα το οκ για να την κανω.

 

 

Τωρα αν καποιος που εκανε prk και εχει εμπειρια η καποιος που ξερει ποσος καιρος θα πρεπει να περασει για την 100% οραση μη διασταση να απαντησει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει όριο, υπάρχει προτεινόμενη ηλικία για τα μεγαλύτερα δυνατά ποσοστά επιτυχίας. Και στα 18 μπορείς να κάνεις αλλά ο γιατρός δε σου εγγυάται απόλυτη επιτυχία ή τουλάχιστον τη μέγιστη δυνατή μιας και μιλάμε για επέμβαση. Γι αυτό άλλωστε σε βάζουν να υπογράψεις πως την κάνεις υπ ευθύνη σου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει όριο, υπάρχει προτεινόμενη ηλικία για τα μεγαλύτερα δυνατά ποσοστά επιτυχίας. Και στα 18 μπορείς να κάνεις αλλά ο γιατρός δε σου εγγυάται απόλυτη επιτυχία ή τουλάχιστον τη μέγιστη δυνατή μιας και μιλάμε για επέμβαση. Γι αυτό άλλωστε σε βάζουν να υπογράψεις πως την κάνεις υπ ευθύνη σου,

 

 

Την κορη μου στα 18 δεν την εβαλαν να υπογραψει .Εμενα πριν 6 χρονια στα 50 με εβαλαν.

 

Ο ιδιος γιατρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , μένω Αθήνα και σε έναν μήνα Κλείνω 20, σκέφτομαι να κανω laser μιας και εχω μυωπία της τάξης του 2.5 στο ενα κ 1.5 στο Αλλο με περίπου 1 βαθμό άσχηματισμο κ στ δυο! Μυωπία εχω απο τα 13-14 μου αλλα δεν μπορω αλλο να μην βλεπω καθαρά οταν ξυπνάω να έχω αναγκαστικά γυαλιά κλπ κλπ και για αυτο μαζεύω σιγά σιγά λεφτα ..! Το θέμα ειναι ότι πριν 5-6 μηνες ανέβηκε η μυωπία μου και άλλαξα γυαλιά , πως και ποτε θα σταθεροποιηθεί αυτη ώστε να μπορέσω να την κανω την επέμβαση ; Το θέλω πολυ γιατι κανω διάφορα σπορ και ειμαι κ ερασιτέχνης Διαιτητης ποδοσφαίρου όπου χρειάζεσαι 10/10 να βλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά στα 20-21 σταθεροποιήται. Πηγαίνεις ανά κάποιο χρονικό διάστημα που θα σου ο οφθαλμίατρος και το ελέγχεις.

 

 

Λογικα ναι αλλα δεν είναι απολυτο ...Να περιμενεις τουλάχιστον ένα χρονο με σταθερη μυωπια ...

 

Εμενα ειχε σταθεροποιηθεί από τα 19 ασχετα ότι εκεινεις τις εποχές δεν υπηρχαν οι σημερινες δυνατότητες και εκανα την επεμβαση στα 50 :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου φαίνεται είστε λίγο πίσω στις τιμές. Για lasik τιμές που ρώτησα κυμαίνονται από 1500 έως 2000 το πολύ. Έχουν πέσει οι τιμές, γιατί ελάχιστοι κάνουν επεμβάσεις με τα χάλια που έχουν οι ασφάλειες και τα οικονομικά γενικότερα σήμερα. Εκτός βέβαια αν υπάρχουν άλλες επιπλοκές που δε γνωρίζω κ ανεβάζουν το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου φαίνεται είστε λίγο πίσω στις τιμές. Για lasik τιμές που ρώτησα κυμαίνονται από 1500 έως 2000 το πολύ. Έχουν πέσει οι τιμές, γιατί ελάχιστοι κάνουν επεμβάσεις με τα χάλια που έχουν οι ασφάλειες και τα οικονομικά γενικότερα σήμερα. Εκτός βέβαια αν υπάρχουν άλλες επιπλοκές που δε γνωρίζω κ ανεβάζουν το κόστος.

 

 

Πραγματι εχουν πεσει οι τιμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορεί να μας πει κάποιος αν είναι όντως τόσο χάλια όσο τα παρουσιάζει το blog? Γιατί στην πραγματικότητα έχω ρωτήσει γιατρούς, ΟΛΟΙ μα όλοι εκθειάζουν το laser και μιλάνε μόνο για τα πλεονεκτήμα κι αυτός εδώ είναι στο άλλο άκρο. Δε μπορώ όμως λόγω των 2 αντίθετων άκρων να πιστέψω κανέναν από τους 2 100% για τα μάτια μου

 

http://epiplokes-lasik.blogspot.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...