Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εχω κανει με flap εγω , η γυναικα μου και η κορη μου εδω και 5 χρονια εγω και η γυναικα μου και 8 η κορη μου

 

Κανενα προβλημα...Εχω ακουσει οτι δεν ενδεικνυτε σε οσους εχου αυξημενο κινδυνο να χτυπησουν στο ματι (πυγμαχια κλπ) αλλα δεν ξερω αν ισχυει.Ο δικος μου γιατρος μας ειχε πει οτι δεν βρικσει κανενα λογο σε εμας να μην κανουμε lasik πυ εχει αποτελεσματα σχεδον αμμεσα χωρις ταλαιπωρια μετα για μηνες.

Πιθανον και να παιζει ρολο και το παχος του κερατοειδους για να μπορει να γινει lasik

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κανενα προβλημα" δεν υπαρχει ως απαντηση δυστυχως.Με την δημιουργια του flap η δομικη μορφη του οφθαλμου αλλαζει ΕΝΤΕΛΩΣ και οσος ιστος καταστρεφεται λογο του flap δεν αναγενιεται ΠΟΤΕ ξανα.Γενικα , το πιο σοβαρο προβλημα με το flap ειναι οτι αποδυναμωνεται σε σημαντικο βαθμο η αντοχη του ματιου.Με λιγα λογια εαν καποιος δεχτει ενα ισχυρο χτυπημα στο ματι οπως πχ γροθια , τοτε μπορει το flap να φυγει απο τη θεση του με αποτελεσμα να χρειαστει μεταμοσχευση κερατοειδους.

Επισης το flap εχει αυξημενο κινδυνο να αποκτησει κανεις προβληματα ξηροφθαλμιας.Υπαρχουνε βεβαια και αλλα αρνητικα θεματα.

Απο εκει και περα αυτο δεν σημαινει οτι οποιος εκανε lasik ντε και καλα κινδινευει.Ολα ειναι σχετικα , δηλαδη και τωρα εαν καποιος δεχτει ενα ισχυρο χτυπημα στο ματι παλι μπορει να παθει ζημια.

Αν ρωταει ομως κανεις την προσωπικη μου γνωμη ως απλα ενα ατομο που εψαξε αρκετα τα πραγματα , ειμαι δαγκωτο υπερ της PRK/LASEK.Δεν ειναι τυχαιο οτι στο στρατο των ΗΠΑ , στην αεροπορια , στις ειδικες τους δυναμεις κτλ , εφαρμοζουνε αποκλειστικα PRK/LASEK και οχι LASIK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα! πρωτη φορα γραφω στο forum στην αναζητηση μου για πληροφοριες περι laser.. 

 

σημερα εκανα τον προεγχειρητικο ελεγχο σε ιδιωτικη κλινικη στην Αθηνα και την επομενη εβδομαδα εχω την εγχειριση.

 

ο γιατρος μου προτεινε την μεθοδο prk λογω παχους του κερατοειδους και του επαγγελματος.

 

απ' οτι εχω διαβασει ομως βλεπω οτι οι περισσοτεροι προτιμουν την lasik (femtosecond), για την οποια και διαθετει τελευταιας γενιας μηχανηματα η κλινικη στην ιδια τιμη..

 

πριν διαβασω ολα τα posts ειχα την εκτιμηση πως σαν μεθοδος ειναι πιο ασφαλης (χωρις flap), τελειωνοντας ομως ολο το θεμα παρατηρησα καποια προβληματα με τη μεθοδο prk που ειχαν ορισμενοι στο χρονο πληρης αποκαταστασης και μπορω να πω οτι λιγο τρομοκρατηθηκα..

 

να αμφισβητησω τον γιατρο παλι,δε μπορω για την επιλογη της μεθοδου, για τον οποιο εχω καλα λογια και παραδειγματα αλλα ισως να επισκεφθω κι αλλη κλινικη για σιγουρια γιατι με τα ματια δε μπορεις να παιξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις εμπιστισυνη στον γιατρο σου προχωρα...Αν οχι ρωτα και αλλου.

Οντως η prk θλει πιο πολύ χρονο για να δεις καλα αλλα δεν σημαινει αναγκαστικα  και προβληματα χρονια

 

Εχω κανει lasik μιας και ημουν καταληλος για αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θεμα μονο αποτελεσματων των εξετασεων αλλα κυριως κρισης του γιατρου για το τι πρεπει να  κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το laser ματιών για μυωπία και κυρίως για το μετεγχειριτικό στάδιο. Η αλήθεια είναι πως έχω ελάχιστη μυωπία ( 1 βαθμό σε κάθε μάτι και στο ένα μάτι 0,25 ή 0,5 αστυγματισμό) η οποία είναι σταθερή από τα 17 μου όπου και δημιουργήθηκε (είμαι 23 περίπου). Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω laser διότι είμαι μονίμως με φακούς και τώρα που δουλεύω φοράω κάθε μέρα κοντά 12ωρο τους φακούς με αποτέλεσμα να φοβάμαι για τα μάτια μου. Έχω 10/10 όραση και στα δύο ακόμα νομίζω οπότε ο γιατρός μου λέει να την κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη αφού την απέκτησα πολύ μεγάλη, είναι σταθερή τόσα χρόνια και κρίμα είναι να χαλάσω τα μάτια μου απ τους φακούς. Να σημειώσω ότι στη δουλειά μου είναι απαραίτητη η χρήση υπολογιστή όλη την ώρα. Οπότε στο μετεγχειριτικό στάδιο τί γίνεται; Πόσο καιρό παίρνει; Μπορώ να είμαι σε υπολογιστή κτλ; Κυρίως γιατί θέλω να υπολογίσω την άδεια κτλ. Τι προβλήματα θα έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..Αφου δεν μπορεις χωρις φακους φυσικα και να την κανεις .Αν κανεις με την μεθοδο lasik  την δευτερη μερα θα μπορεις να εισαι σε υπολογιστη .Μιλαω εκ πειρας...Για μια βδομαδα θα βαζεις δυο ειδων σταγονες και για άλλη μια τις μια από τις δυο.

 

Αν κανεις prk τοτε από ότι εχω διαβασει θελει πιο πολύ χρονο  αποκατάστασης .

 

Την μεθοδο την επιλεγει ο γιατρος αναλογα με το παχος του κερατοειδούς .Ενας "καλος" κερατοειδης με ικανο  παχος ανετα  μπορει να κανει lasik

 

Να επιλεγξεις γιατρο της εμπιστοσύνης σου ..

Εχω κανει εγω στα 50 ή γυναικα μου στα 45 και πρωτη πρωτη η κορη μου στα 18 (είναι 26 τωρα) χωρις κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ από αυτά που έχω διαβάσει αυτές τις ημέρες προς τα εκεί τείνω. Βέβαια ότι πει ο γιατρός. Το καλοκαίρι χειρούργησε τον παππού μου με καταράκτη και γλαύκωμα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα οπότε του έχω τυφλή εμπιστοσύνη. Στις προεγχειριτικές εξετάσεις τί χρειάζεται; Αν είναι για 2 μέρες καλά είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως ο γιατρός μου μου είχε πρότεινει πριν κανα χρόνο που έκανα την επέμβαση να κάνω PRK/LASEK για τον λόγο οτι με την άλλη μεθοδο(lasik) σε περίπτωση που σου ξαναεμφανιστή μυωπία δεν έχεις την δuνατότητα να ξανακάνεις laiser.

Προσωπικα έκανα να ξαναδω τέλεια περίπου 1 εβδομάδα (κάθε μέρα έβλεπα και καλύτερα). Άπλα θέλει υπομονή στην αρχή με τα κολλύρια γιατι είναι ΠΟΛΛΑ και κάθε μισή ώρα είσαι με το κολλύριο στο χέρι ιδικά στην αρχη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα σε ολους,θα ηθελα να ρωτησω σε γενικες γραμμες τι τιμες παιζουν αναλογα με τον τυπο εγχειρησης γιατι πλεον με 6 βαθμους μυωπιας σε καθε ματι δυσκολα παλευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα σε ολους,θα ηθελα να ρωτησω σε γενικες γραμμες τι τιμες παιζουν αναλογα με τον τυπο εγχειρησης γιατι πλεον με 6 βαθμους μυωπιας σε καθε ματι δυσκολα παλευεται.

 

Να υπολογιζεις γυρω στις 2000 και για τα δυο ματια  αλλα τα αζιουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...