Προς το περιεχόμενο

Internet και υπολογιστές επηρεάζουν τη μνήμη σύμφωνα με νέα μελέτη


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ολοένα αυξανόμενος αριθμός των αναζητήσεων σε μηχανές αναζήτησης του Internet επηρεάζει την ικανότητα απομνημόνευσης των ανθρώπων, αναφέρει μια νέα αναφορά που δημοσιεύτηκε σήμερα.

 

Μία ομάδα επιστημόνων, με επικεφαλή την καθηγήτρια ψυχολογίας Betsy Sparrow αναρωτήθηκαν αν οι άνθρωποι είναι σε θέση να θυμούνται πληροφορίες που μπορούν να ανακτηθούν εύκολα από ένα υπολογιστή, με τον ίδιο τρόπο που οι μαθητές μπορούν να θυμηθούν τις ερωταπαντήσεις οι οποίες πιστεύουν ότι θα υπάρχουν σε διαγώνισμα.

 

Για τις ανάγκες της έρευνας διεξήχθησαν τέσσερα διαφορετικά στάδια που αφορούν πειράματα σχετικά με ασκήσεις μνήμης. Στο πρώτο από αυτά οι συμμετέχοντες είχαν πρόσβαση σε έναν υπολογιστή που περιλάμβανε 40 απαντήσεις σε ερωτήσεις τύπου trivia, όπως για παράδειγμα “τα μάτια μιας στρουθοκαμήλου είναι μεγαλύτερα από τον εγκέφαλό της”. Οι συμμετέχοντες είχαν την πληροφορία ότι οι μισές από τις πληροφορίες που κατέγραφαν θα αποθηκεύονταν μόνιμα στον υπολογιστή, ενώ οι άλλες μισές θα σβήνονταν. Αυτό που αναφέρεται στο πόρισμα είναι ότι για τις πληροφορίες που θα αποθηκεύονταν μόνιμα στον υπολογιστή, οι συμμετέχοντες δεν κατέβαλαν σχεδόν καμία προσπάθεια για να τις απομνημονεύσουν, καθώς θα ήταν πολύ εύκολο γι΄αυτούς να τις αναζητήσουν όταν τις χρειαστούν.

 

Ένα από τα υπόλοιπα στάδια της μελέτης επικεντρώνεται στο κατά πόσο η πρόσβαση στον υπολογιστή επηρεάζει τον τρόπο που ανακαλούμε γεγονότα. Για παράδειγμα, στην ερώτηση “ποιές χώρες έχουν μονόχρωμη σημαία;” ζητήθηκε από τους συμμετέχοντες να θυμούνται τόσο την απάντηση των trivia όσο και τον φάκελο που είναι αποθηκευμένη η απάντηση στον υπολογιστή. Όταν έφτασε η στιγμή να απαντήσουν στην ερώτηση, ήταν πιο εύκολο για αυτούς να θυμηθούν σωστά το φάκελο στον οποίο υπάρχει η απάντηση παρά να ανακαλέσουν την απάντηση από το μυαλό τους.

 

Η μελέτη βασίζεται στη θεωρία “Transactive memory” η οποία αναφέρει ότι οι άνθρωποι βασίζονται σε άλλους ανθρώπους της οικογένειας ή φίλους για να θυμούνται γεγονότα που έχουνε κοινά.

 

Όπως αναφέρει η B. Sparrow, η επίδραση του Internet στη λειτουργία της μνήμης παραμένει ακόμη σε μεγάλο ποσοστό ανεξερεύνητη. Ωστόσο, μέσα από τις μελέτες που έχει διεξάγει, έχει βγάλει το συμπέρασμα ότι το Internet αποτελεί πλέον ένα είδους βασικού εξωτερικού αποθηκευτικού μέσου για τον άνθρωπο.

 

Link.png Site: New York Times

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετά ενδιαφέρουσα έρευνα. Είναι κάτι που έχω παρατηρήσει και εγώ (σε πολύ πιο απλό στάδιο φυσικά).Είναι όντως πιο εύκολο να θυμάσαι γενικότερα το που είναι ή που μπορείς να βρεις αυτό που ψάχνεις (μιλώντας για πληροφορίες) από το να θυμάσαι ακριβώς την πληροφορία που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα υπόλοιπα στάδια της μελέτης επικεντρώνεται στο κατά πόσο η πρόσβαση στον υπολογιστή επηρεάζει τον τρόπο που ανακαλούμε γεγονότα. Για παράδειγμα, στην ερώτηση “ποιές χώρες έχουν μονόχρωμη σημαία;” ζητήθηκε από τους συμμετέχοντες να θυμούνται τόσο την απάντηση των trivia όσο και τον φάκελο που είναι αποθηκευμένη η απάντηση στον υπολογιστή. Όταν έφτασε η στιγμή να απαντήσουν στην ερώτηση, ήταν πιο εύκολο για αυτούς να θυμηθούν σωστά το φάκελο στον οποίο υπάρχει η απάντηση παρά να ανακαλέσουν την απάντηση από το μυαλό τους.

Νομίζω πως αυτός είναι ένας τρόπος με τον οποίο οι άνθρωποι θυμούνται πράγματα. Με μνημονικούς κανόνες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ενδιαφέρουσα έρευνα. Είναι κάτι που έχω παρατηρήσει και εγώ (σε πολύ πιο απλό στάδιο φυσικά).Είναι όντως πιο εύκολο να θυμάσαι γενικότερα το που είναι ή που μπορείς να βρεις αυτό που ψάχνεις (μιλώντας για πληροφορίες) από το να θυμάσαι ακριβώς την πληροφορία που ψάχνεις.

 

 

Πολύ λογικό αυτό (εμένα μου φαίνεται και σωστό) Δηλαδή για κάποιου είδους πληροφορίες απλά κάνουμε index στο αρχείο αντί να κάνουμε save το ίδιο το αρχείο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όπως αναφέρει η B. Sparrow, η επίδραση του Internet στη λειτουργία της μνήμης παραμένει ακόμη σε μεγάλο ποσοστό ανεξερεύνητη. Ωστόσο, μέσα από τις μελέτες που έχει διεξάγει, έχει βγάλει το συμπέρασμα ότι το Internet αποτελεί πλέον ένα είδους βασικού εξωτερικού αποθηκευτικού μέσου για τον άνθρωπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ρωτήσεις την γιαγιά μου να σου πει τον αριθμό του κινητού της θα απαντήσει, όταν πρωτοπήρα το κινητό ήμουν 69 χρονών και το πήρα με 4 δόσεις (694), το 40 ήταν ο πόλεμος και το 62 έκανα τον Γιάννη και 3 κουταλίες λάδι βάζω στο ρύζι 3Α (δηλ. 31 γιατί Α=1) όλο μαζί 694-4062331 (ο αριθμός είναι τυχαίος αλλά ο τρόπος είναι αυτός).

 

Αυτό τι είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αυτός είναι ένας τρόπος με τον οποίο οι άνθρωποι θυμούνται πράγματα. Με μνημονικούς κανόνες.

 

το αυτο

 

η ερευνα ειναι ακυρη. ο ανθρωπος ανεκαθεν μπορει να κανει πανευκολα ανακληση εικονων και ηχων σε αντιθεση με αριθμων. εαν οι αριθμοι εχουν οπτικοποιηθει τοτε ειναι πανευκολο

 

ετσι λειτουργουν και τα αυτιστικα παιδια

 

According to news reporters Daniel Tammet can visualize numbers like images which move in his mind. This distinctive and extraordinary skill grants Daniel Tammet to resolve mathematical equation in just some time which are not done in normal humans.

 

http://www.newsgates.com/daniel-tammet-visualization-method-to-solve-problems-of-mathematics/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καμια σχεση η ερευνα με υπολογιστες και Internet. Δηλαδη αν στο πειραμα οι απαντησεις δεν αποθηκευονταν στον υπολογιστη αλλα γραφονταν σε ενα τετραδιο και ηξερες σε ποια σελιδα θα τις βρεις, ο τιτλος θα ηταν οτι τα τετραδια και οι σημειωσεις επηρεαζουν τη μνημη?

 

Και φανταστειτε να γινοταν το αντιθετο. Δηλαδη ο,τι μεσα και διευκολυνσεις να μας παρεχονταν να μην ειμαστε αρκετα ευπλαστοι ωστε να μπορουμε να διαθεσουμε αναλογους "πορους" στους τομεις που τους χρειαζομαστε περισσοτερο. Ολα εχουν καποιο κοστος.

 

Αρα μηπως μεταθετουμε την γνωση σε υπολογιστες και οχι στον ανθρωπινο παραγοντα στο αμεσο μελλον/

 

Αλλο μνημη αλλο γνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα αυτές οι έρευνες μου θυμίζουν τις αντίστοιχες με τα βίντεοπαιχνίδια και τη βία. Μια δόση αλήθειας (απειροελάχιστη) πνιγμένη στις αερολογίες και στα φούμαρα ώστε να δείχνει αξιόπιστη. Μια φράση: ΛΟΥΔΙΤΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΗΖΕΤΕ

 

 

Υπάρχει κάποιος ουσιώδης λόγος να θυμάσαι τα νούμερα του κινητού απέξω; Μήπως να θυμόμαστε ακριβώς και τα ονόματα των οδών και τα νούμερα που κυκλοφορούμε; Μήπως να μάθουμε να διαβάζουμε την ώρα με τη θέση του ήλιου και την εποχή; Να προβλέπουμε και τον καιρό με τη διάθεση και συμπεριφορά των ζώων; Υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι να εξασκήσεις τη μνήμη σου, γιατί να διαλέξεις τους ψυχαναγκασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλό είναι ενας "εγκεφαλικός μυς",θέλει κι αυτό γυμναστική.

Άμα τάχει κάποιος όλα στο πιάτο (τρία clicks στο google ή όπου αλλού),φυσικό είναι να ατροφήσει.

 

Και για το φίλο παραπάνω,δεν είναι Λουδιτισμός αυτό το άρθρο,καμπανάκι είναι,αν δεν την ανθίστηκες ακόμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...