Προς το περιεχόμενο

Internet και υπολογιστές επηρεάζουν τη μνήμη σύμφωνα με νέα μελέτη


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το σκεφτόμουν τώρα το καλοκαίρι, στην αιώρα μου. Ασχολούμαι με υπολογιστές από τα 7 μου. Η μνήμη ήταν πάντα ένα αδύναμο σημείο μου. Φταίει που δεν με έκαναν παπαγάλο μικρό. Έπρεπε όμως. Είναι μεγάλο skill.

Η ικανότητα αποθήκευσης του εγκέφαλου μας είναι τεράστια. Αυτό που έχει προβλημα είναι ο μηχανισμός ανάκλησης.

 

2 πράγματα θα πω. Όταν ήμουν μικρός, θυμόμουν τα πάντα για τις ταινίες. Όταν ανακάλυψα το IMDB, αυτό σταμάτησε. Λίγο ακόμα και θα ξεχνούσα πως λέγεται ο Σων Κοννερυ.

 

Το 2ο είναι ότι ο καθηγητής μου των αλγορίθμων, μας έβαζε να γράφουμε με κλειστά τα πάντα.

Το κεντρικό μάθημα της πληροφορικής και ο καθηγητής μας απαιτούσε να εξασκησουμε τη μνήμη μας.

Αυτό για αυτούς που νομίζουν ότι είναι εξέλιξή να εξαρτασαι διαρκώς από τη σύνδεσή σου στο internet.

 

Υ.γ. αυτό με την δενδροειδή απεικόνιση και τις συναψείς του εγκεφάλου, μου θύμισε τον αστυνόμο που είναι μπουζούκι.:-)

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το σκεφτόμουν τώρα το καλοκαίρι, στην αιώρα μου. Ασχολούμαι με υπολογιστές από τα 7 μου. Η μνήμη ήταν πάντα ένα αδύναμο σημείο μου. Φταίει που δεν με έκαναν παπαγάλο μικρό. Έπρεπε όμως. Είναι μεγάλο skill.

Η ικανότητα αποθήκευσης του εγκέφαλου μας είναι τεράστια. Αυτό που έχει προβλημα είναι ο μηχανισμός ανάκλησης.

 

2 πράγματα θα πω. Όταν ήμουν μικρός, θυμόμουν τα πάντα για τις ταινίες. Όταν ανακάλυψα το IMDB, αυτό σταμάτησε. Λίγο ακόμα και θα ξεχνούσα πως λέγεται ο Σων Κοννερυ.

 

Το 2ο είναι ότι ο καθηγητής μου των αλγορίθμων, μας έβαζε να γράφουμε με κλειστά τα πάντα.

Το κεντρικό μάθημα της πληροφορικής και ο καθηγητής μας απαιτούσε να εξασκησουμε τη μνήμη μας.

Αυτό για αυτούς που νομίζουν ότι είναι εξέλιξή να εξαρτασαι διαρκώς από τη σύνδεσή σου στο internet.

 

θα συμφωνήσω!! εγω με το google translator σε λίγο θα ξεχάσω τα αγγλικά μου,παρ'όλα αυτά ομως με βολεύει κ το χρησιμοποιώ συνεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...