Προς το περιεχόμενο

Internet και υπολογιστές επηρεάζουν τη μνήμη σύμφωνα με νέα μελέτη


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα και σε εμπειρικό επίπεδο με είχε απασχολήσει κι εμένα. Θεωρούσα πάντα τη μνήμη μου το δυνατό μου σημείο, αλλά εδώ και κάποια χρόνια την έχω πιάσει να κάνει νερά και να μη θυμάται πράγματα που κάποτε τα είχα για πλάκα. Σίγουρα έχει επίδραση και η ηλικία (δεν είμαστε και στο άνθος μας :X ), αλλά η συσχέτιση με τον υπολογιστή είναι άμεση: από τότε που ο υπολογιστής έγινε νούμερο ένα εργαλείο στη ζωή μου, η μνήμη μου άρχισε να χαλαρώνει, όπως ακριβώς λέει ο φίλος από πάνω, σαν ένας μυς που τον αφήνεις να ατροφήσει χωρίς γυμναστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για το φίλο παραπάνω,δεν είναι Λουδιτισμός αυτό το άρθρο,καμπανάκι είναι,αν δεν την ανθίστηκες ακόμα....

 

brain exercises χρειαζεσαι μονο αν εχεις αλτσxαιμερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

"Όσο περνάει ο καιρός, να κρατάς στη σοφίτα του μυαλού σου μόνο τα σημαντικά πράγματα..."

 

όχι δικό μου αλλά το ασπάζομαι...

 

βγείτε για κανά μπάνιο να πάρει αέρα το κεφάλι...αυτό είναι δικό μου... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όσο περνάει ο καιρός, να κρατάς στη σοφίτα του μυαλού σου μόνο τα σημαντικά πράγματα..."

όχι δικό μου αλλά το ασπάζομαι...

 

βγείτε για κανά μπάνιο να πάρει αέρα το κεφάλι...αυτό είναι δικό μου... :mrgreen:

πού το διάβασες αυτό; Φάση έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

πού το διάβασες αυτό; Φάση έχει...

 

μου το είπε ένας παππούς....εντάξει όχι παππούς αλλά ώριμος :mrgreen: :mrgreen:

 

λέει πολλά η κουβέντα...μεταξύ άλλων και εμμέσως σου λέει ότι θα το χάσεις που θα το χάσεις στο τέλος... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλό είναι ενας "εγκεφαλικός μυς",θέλει κι αυτό γυμναστική.

Άμα τάχει κάποιος όλα στο πιάτο (τρία clicks στο google ή όπου αλλού),φυσικό είναι να ατροφήσει.

 

Και για το φίλο παραπάνω,δεν είναι Λουδιτισμός αυτό το άρθρο,καμπανάκι είναι,αν δεν την ανθίστηκες ακόμα....

 

 

Να σου πω ρε φίλε καμπανάκι γι κάποιον που κωλοβαράει μπορεί. Από τη στιγμή που ασχολούμαι με αναλογικά και ψηφιακά ηλεκτρονικά σε επιστημονικό επίπεδο, δε χρειάζεται να το εξασκώ και με αυτά επιπλέον. Αλλιώς πες μου πως να προγραμματίζεις Μ.Ε. σε assemly χωρίς το εγχειρίδιο ανα χείρας είναι απλό. Οι βλακίες του άρθρου είναι λουδιτισμός όσο κι αν δε θέλεις να το παραδεχθείς. Μπορεί να αφορούν τον μπάμπη τον εργάτη που βιδώνει μπουλόνια επι 8 ώρες στο εργοστάσιο και μόλις γυρίσει σπίτι αναλώνεται στο να παρακολουθεί παθητικά TV κι έπειτα να κοιμάτε. Οι σύγχρονοι άνθρωποι που ασχολούνται με επιστήμες έχουν άλλα τόσα να θυμούνται, δεν έχουν ανάγκη απομνημόνευσης ΑΧΡΗΣΤΩΝ πληροφοριών. Αν είναι έτσι να καταργήσουμε τα κομπιουτεράκια και να κάνουμε πράξεις με χαρτί και μολύβι από τον πιιο απλό ακέραιο μέχρι τον πιο περίεργο μιγαδικό. Φέξε μου και γλύστρισα. Τώρα αν έχουμε πέσει τόσο χαμηλά ώστε να θεωρούμε "καμπανάκια" την κάθε αμφίβολης προελευσης έρευνα, προτιμώ να πάω να διαβάσω για τα chemtrails, τα Βρύλ και τις αποικίες στο Σείριο. Άχρηστες πληροφορίες κι αυτές αλλά τουλάχιστον έχουν πλάκα...

 

Δε ξέρω γιατί άλλα μου φαίνεται πως από τότε που έκλεισε το προκτικό, είχαμε μετανάστευση των χρηστών και στα τεχνολογικά φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει κάπως να ζήσουν και οι ψυχολόγοι... έστω και με χρηματοδοτήσεις για ανυπόστατες έρευνες της πλάκας. Αφού στο τέλος λέει αυτολεξεί "The Internet’s effects on memory are still largely unexplored" και στην επόμενη πρόταση "her experiments had led her to conclude that the Internet has become our primary external storage system". Αντίφαση που βγάζει μάτι! Άντε γειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα Internet και pc, είναι θέμα αποθήκευσης αλλού. και σε χαρτάκι να ξέρω οτι το έχω, δεν το θυμάμαι γιατί ξέρω οτι το έχω γραμμένο εκεί. και αυτό δεν είναι καθόλου κακό, προτιμώ να θυμάμαι αυτά που χρειάζονται και να μην γεμίσω το κεφάλι αηδίες. Το οτι θυμόμαστε πιο εύκολα διαδρομές αρχείων είναι επειδή χρησιμοποιούν δενδροειδή-ιεραρχική μορφή την οποία πληροφορία αποθηκεύουμε πιο εύκολα διότι ο εγκέφαλος λειτουργεί με συνδέσμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παν μετρον αριστον, οχι ψυγεια ΑΡΙΣΤΟΝ για μετρο μιλαω :mrgreen: .

παιδια εχω παρατηρησει οτι αν ασχολουμε πολυ ωρα με το 2τερο χαζοκουτι που γεννηθηκε το pc το κεφαλι

μου γινεται καζανι, το ιδιο παθαινω και με την ΤV.Αν διαβαζω πολυ ώρα ειδησεις σε blogs και forums το

μηχανακι που λεγετε μυαλο κουραζεται, σκεφτείτε αυτους που μιλουν στο facebook ωρες.Η λυση γι αυτό το θέμα

ειναι 1 ώρα ασχολία με blogs kai forums, και 1-2ωρες games.Tωρα το καλοκαιρι παραλιες περισσοτερο, αυτα ειναι για Σεπτέμβριο και επειτα.

Οσο αναφορα ενδιαφεροντα βιβλια, μπορεις να διαβαζεις και 5 ωρες χωρις να κουραστεις, ισως η γρηγορη εναλαγη εικονων στο pc κουραζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπερβάλει λίγο η έρευνα, παρακολουθείς μια αναζήτηση για να αφομοιώσεις την πληροφορία, αλλιώς μετά ξεχνάς καν τι ήθελες να ψάξεις ;Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπηκα να σχολιασω κι εγω την ειδηση αλλα μετα απο 3 σελιδες με σχόλια δε θυμάμαι την είδηση.

Επεξ/σία από Snollygoster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω γιατί άλλα μου φαίνεται πως από τότε που έκλεισε το προκτικό, είχαμε μετανάστευση των χρηστών και στα τεχνολογικά φόρουμ.
Για μένα είναι αυτή η μπηχτή;Με ξέρεις;Ξέρεις αν παρακολουθούσα τροκτικό και τώρα ήρθα στο Κοσμοπόλιτάν σου;Το inso τεχνολογικό φόρουμ;

Και ένα τελευταίο,οι παλιοί καθηγητές δεν μας αφήνανε να χρησιμοποιούμε κομπιουτεράκια για τις αριθμητικές μας πράξεις,αλλά σήμερα επειδή προγραμματίζετε ασέμπλυ η κοινωνία πάει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...