Προς το περιεχόμενο

Lenovo Ideapad S100 N455- Electroworld 199 €


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ ο νόμος είναι ξεκάθαρος για την εγγύηση στα ηλεκτρονικά ότι είναι 2 χρόνια τοσο το electroworld όσο και το e-gate το πουλάνε με 1 χρόνο εγγύηση!!!

Είμαι και εγώ στo δίλημμα να πάρω αυτό το netbook και αργότερα και ένα 15αρι laptop (για τη δική του χρήση το καθένα) ή να πάρω ένα κανονικο 13αρι laptop και να τελειώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ ο νόμος είναι ξεκάθαρος για την εγγύηση στα ηλεκτρονικά ότι είναι 2 χρόνια τοσο το electroworld όσο και το e-gate το πουλάνε με 1 χρόνο εγγύηση!!!

 

Δυστυχως δεν ισχυει κατι τετοιο. Για να μην βγαινω offtopic...

 

http://www.insomnia.gr/topic/258847-2-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%ACyeah-rig/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι και εγώ στo δίλημμα να πάρω αυτό το netbook και αργότερα και ένα 15αρι laptop (για τη δική του χρήση το καθένα) ή να πάρω ένα κανονικο 13αρι laptop και να τελειώνω...

 

Γενικά αν έχεις τα χρήματα χωρίς δεύτερη σκέψη πάρε ένα 13άρι αν όντως χρειάζεσαι ένα μηχάνημα για έξω από το σπίτι ΑΛΛΑ επέλεξε κάποιο 15,6" αν θα το έχεις κυρίως στο σπίτι..!!!

 

Εγώ έχω ένα Acer 15.6" (το μοιράζομαι με τη σύζυγο) και είναι άλλη φάση στη πλοήγηση στο ίντερνετ, σε εφαρμογές όπως το photoshop και αν θέλεις να δεις μια ταινία παρέα (εννοώ με 1 άτομο ακόμα, όχι 15 φιλαράκια!!!) αλλά προσανατολίζομαι στο netbook lenovo επειδή όπως καταλαβαίνεις το 15,6" είναι κουμούτσα και δεν μπορώ να το κουβαλάω εκτός σπιτιού για δουλειά ή για "διασκέδαση"!!!

Επεξ/σία από mants118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις μεχρι τώρα.Είναι ελαφρύ βολικό και τ μόνα αρνητικά που έχει είναι το ποντίκι, η καμερα και τα ηχεια...σε σύγκριση πάντα με το λαπτοπ. οποτε θεωρώ πως δεν εχει ουσιαστικά ελαττωματα...για την τιμή του είναι μια χαρά.Και η ποιότητα κατασκαυής του μια χαρά μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πήρα κι εγώ πριν λίγες μέρες. Οχι στην προσφορά, στα 218 της egate.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές. Νετμπουκ είναι, δεν περίμενα να τρέχει σαν το pc μου, αλλά το πληκτρολόγιο, που ήταν και το βασικό κριτήριο, τα σπάει. Σχεδόν δεν καταλαβαίνω διαφορά στην πληκτρολόγηση από το κανονικό μου πληκτρολόγιο.

 

Οσοι το πήραν, τι προγράμματα πέταξαν έξω; Εγώ πέταξα το MacAfee και το Office2010. Υπάρχει τίποτε άλλο τελείως αχρείαστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα σήμερα το netbook και μία πρώτη άσχημη εντύπωση μου έκανε το μικρόφωνο.. Έκανα μια κλήση skype και μου είπαν ότι ακούγεται πολύ θόρυβος και ότι εγώ δεν ακούγομαι καθόλου καλά. Έκανα δοκιμαστικές κλήσεις και ηχογραφήσεις και διαπίστωσα ότι ακούγεται το βουητό του ανεμιστήρα πάρα πολύ, που βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο μικρόφωνο (!), και ότι η φωνή μου ακούγεται ελάχιστα, μόνο αν πλησιάσω πάρα πολύ στο μικρόφωνο. Άλλαξα τις ρυθμίσεις του μικροφώνου, και καλά για βελτίωση αλλά καμία διαφορά...

 

Έχετε και εσείς το ίδιο πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προχθές έβαλα επιτυχώς μνήμη RAM 2GB. Με παίδεψε αφάνταστα το 3πλό ξεβίδωμα του lenovo παρά το βιντεάκι με τις οδηγίες που είχα βρει στο youtube.

Κόστος μνήμης 12,20 από Iking.gr.

Αποτέλεσμα άψογο. Άξιζε τον κόπο.

Γενικά το συγκεκριμένο netbook είναι η καλυτερότερη/συμφερότερη internetική αγορά που έχω κάνει. Η τιμή του απλά δεν υπήρχε στα 198.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

http://www.youtube.com/watch?v=rUC3hWWbg4s

Πρόσεχε! υπάρχει 1 βίδα που είναι κάτω από 1 (ασημί νομίζω) αυτοκόλλητο και δε φαίνεται. Όταν τη βρεις και την ξεβιδώσεις το πληκτρολόγιο φεύγει αμέσως όπως στον βίντεο. Παιδεύτηκα για να το καταλάβω γιατί το βίντεο δεν είναι πλήρες.

 

Για τη μνήμη τώρα πρέπει να κοιτάξω την απόδειξη!

Νομίζω πως είναι η KINGSTON 2GB DDR3 1066MHz KVR1066D3N7/2G αλλά θα σου πω σίγουρα αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο S10-2 που ειχα παρει 199 ευρω πριν απο 2 χρονια και ηταν και για μενα πολυ καλη αγορα η τοποθετηση της μνημης ηταν παιχνιδακι,απλως βγαζοντας 2 βιδες απο το κατω μερος του Netbook.

Εδω βγαζεις πληκτρολογια κλπ;Τοσο πολύ χαλάσαν το νεο μοντελο;Γιατι εκρυψαν τη μνημη; :mad:

Με προλαβε ο φιλος με το βιντεακι..οποτε το σβηνω :)

Παντως ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος απο το Lenovo.Αψογη αντοχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο netbook το είχα πάρει κι εγώ λίγο πριν τα Χριστούγενα στα 199 ευρώ.

Του έχω ξηλώσει το McAfee και του έβαλα το Panda Cloud Antivirus όπως ακόμη και το Revo Uninstaller που είχαν προτείνει και τα παιδιά στην αρχή του topic.

Έβαλα και τον Firefox, παρότι είχε τον Chrome, γιατί τον έχω συνηθίσει τόσα χρόνια και δεν μπορώ με άλλον!!!

Του πέρασα παράλληλα και μια πρόσφατη διανομή Linux (Ubuntu 11.10) και του φόρτωσα κι αρκετά προγράμματα από διάφορα repositories που βρήκα (π.χ. Firefox, LibreOffice, QCad, Skype, Calibre, XSane, Hydrogen, Bunshee ...)

 

Του έχω κάνει αναβάθμιση την RAM στα 2 GB. Υπ' όψη ότι έχει μόνο ένα slot διαθέσιμο. Έβγαλα αυτή που είχε από τη μάνα του (Sumsung 1GB 1Rx8 PC3-10600S-09-10-ZZZ) M471B2873FHS-CH9 1124 Made in China.

Στη θέση του έβαλα την Corsair CM3X2GSD1066 2GB SO-DIMM DDR3 VALUE SELECT PC3-8500 αγορασμένη από το e-shop στα 13 ευρώ.

Μετά την αναβάθμιση είδα σημαντική διαφορά σε σχέση με πριν. Να σημειώσω εδώ ότι δεν είχα πρότερη εμπειρία από φορητούς οπότε κρίνω μόνο υποκειμενικά.

Όση θέλουν να βάλουν παραπάνω RAM και δεν είναι εξοικειωμένοι με το αντικείμενο καλύτερα να το δώσουν να το κάνει κάποιος που είναι γνώστης ή να το πάνε σε κάποιο σχετικό κατάστημα να το κάνει επειδή το όλο θέμα είναι μεγάλη μανούρα.

Για όσους επιθυμούν να προχωρήσουν να σημειώσω πως:

Όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω πρέπει να προσέξετε την κεντρική βίδα που απελευθερώνει το πίσω sasi (κι όχι το πληκτρολόγιο όπως από λάθος σημειώνει το παιδί) η οποία πάνω από την κεφαλή της έχει ένα λευκό αυτοκολλητάκι και το οποίο αν παραβιαστεί αφήνει εμφανή σημάδια παραβίασης που σπάει την εγγύηση.

Εγώ παρότι το πρόσεξα και το σήκωσα προσεκτικά με ένα ίσιο κατσαβιδάκι την πάτησα με την δεύτερη ανάλογη παγίδα που διαθέτει. Όπως βλέπετε στο βίντεο πάνω δεξιά στο μεταλικό πλαίσιο υπάρχει ακόμα μια βίδα (η ακραία που εμφανίζεται σαν να έχει βγει) και η οποία δεν πατάει από κάτω σε κάποια μεταλική βάση αλλά κατευθείαν πάνω σε πλαστικό που είναι στον αέρα, το οποίο κατά το ξεβίδωμα με την άσκηση πίεσης σπάει πολύ εύκολα και αποκολλάει κοματάκι πλαστικού. Από αυτό το πράγμα αποκαλύπτεται και η παραβίαση του netbook οπότε πάει περίπατο η εγγύηση. Εδώ την πάτησα εγώ. Στο βίδωμα τώρα αυτή η βίδα είναι πλέον στον αέρα και κουνιέται, θα μπορούσα να βάλω κάτι από κάτω και να το στερεοποιήσω αλλά δεν το σκέφτηκα εκείνη την ώρα.

Παρ' όλο που έφτασα μέχρι εδώ, το μεγαλύτερο πρόβλημα το συνάντησα κατά το στάδιο που προσπαθούσα να αποκολλήσω τις δυο πλάτες (μπροστά και πίσω) και οι οποίες δεν έλεγαν να ξεχωρίσουν με τίποτα. Από την πολύ πίεση που άσκησα λίγο ακόμα και θα έσπαγε, χώρια που τραβούσε τα εξαρτήματα της κάρτας ήχου το πίσω κάλυμμα προς το μέρος του πράγμα που δεν θα έπρεπε. Με τα πολλά κατάφερα να το ανοίξω και να αντικαταστήσω τις μνήμες.

Η αντίστροφη δουλειά τώρα είναι πανεύκολη, μόνο όταν βάζετε την πίσω πλάτη να προσέχετε να περνάτε πρώτα μέσα το άκρο που είναι προς το μέρος της εξόδου της κάρτας δικτύου.

Μπορείτε να συμβουλευτήτε και το σχετικό "Hardware Maintenance Manual" και κυρίως τις σελίδες 35-38.

 

ΥΓ: Εννοείτε ότι μιλάμε για το μοντέλο που έχει τον Intel Atom N455 με τον 250GB HDD, (amazon.co.uk), γιατί υπάρχουν κι άλλα παρόμοια μοντέλα, όπως το άλλο με τον 320αρι σκληρό, αλλά και το μοντέλο που διαθέτει τον διπλοπύρηνο Atom N550.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...