Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 πράγματα μπορείς να κάνεις με την παρακάτω σειρά:

 

a. control panel --> Troubleshooting --> Fix problems with Windows Update --> Advanced --> Run as Administrator.

b. Powershell ως admin --> dism.exe /online /cleanup-image /restorehealth

 

και μετά ένα κανονικό restart, όχι hybrid sleep κτλ. δίνοντας αυτό "shutdown /r /f /t 0" σε command prompt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Ποια εκδοση win 8.1 πρεπει ν αγορασει ενας φιλος ωστε στο μελλον ακομα κι αν αλλαξει μητρικη να μη χασει η τελοσπαντων να μπορεσει να ξαναπερασει τα 8.1?

 

Ευχαριστω ( δυστυχως δε θελει τα 7 αρια, τι να του κανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εχω στην κατοχή μου τον φορητο υπολογιστή Lenovo T410.
O HHD πρόσφατα αντικαταστάθηκε απο έναν SSD(INTEL 530)
To HDD τον έβαλα στην μονάδα DVD με το κατάλληλο αντάπτορα.
Ξαφνικά δεν αναγνωρίζεται απο την εξερεύνηση των Windows.
Ωστόσο ο δίσκος φαίνεται στην διαχείρηση συσκευών και μπορώ να κάνω ασφαλής κατάργηση του.
Τα Windows είναι νόμιμα.Τι μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εχω στην κατοχή μου τον φορητο υπολογιστή Lenovo T410.

O HHD πρόσφατα αντικαταστάθηκε απο έναν SSD(INTEL 530)

To HDD τον έβαλα στην μονάδα DVD με το κατάλληλο αντάπτορα.

Ξαφνικά δεν αναγνωρίζεται απο την εξερεύνηση των Windows.

Ωστόσο ο δίσκος φαίνεται στην διαχείρηση συσκευών και μπορώ να κάνω ασφαλής κατάργηση του.

Τα Windows είναι νόμιμα.Τι μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστω

Κάνε δεξί κλικ πάνω στο δίσκο στη Διαχείριση δίσκων > Αλλαγή του γράμματος ή της διαδρομής μονάδας δίσκων και δώσ' του ένα γράμμα αν δεν έχει κανένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε δεξί κλικ πάνω στο δίσκο στη Διαχείριση δίσκων > Αλλαγή του γράμματος ή της διαδρομής μονάδας δίσκων και δώσ' του ένα γράμμα αν δεν έχει κανένα. 

Στη διαχείρηση δίσκων μου το εμφανίζει ως δίσκος 1.

Εαν πατήσω δεξί κλίκ μου βγάζει 2 επιλογές

-Μετατροπή σε δυναμικό δίσκο

-Μετατροπή σε GPT.

Επίσης λέει οτι δεν έχει εκχωρήθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη διαχείρηση δίσκων μου το εμφανίζει ως δίσκος 1.

Εαν πατήσω δεξί κλίκ μου βγάζει 2 επιλογές

-Μετατροπή σε δυναμικό δίσκο

-Μετατροπή σε GPT.

Επίσης λέει οτι δεν έχει εκχωρήθει.

να εκχωρήσεις ένα γράμμα στο δίσκο

πχ Ε:

και στη Γραμμή εντολών που θα την ανοίξεις ως διαχειριστής

να τρέξεις την εντολή

chkdsk /f E:

https://technet.microsoft.com/en-us/magazine/ee872425.aspx

 

(ελπίζω μια βδομαδα μετά να έχουμε προλάβει κανένα φορμάτ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πέρασα πρόσφατα windows 8.1 σε ένα laptop Acer Aspire ES1-512... Μετά το install μπορούσα να συνδεθώ στο internet μόνο με ethernet επειδή δεν έβρισκε ασύρματα δίκτυα, είδα πως έλειπε ο driver για το wireless οπότε τον κατέβασα από το site της Acer. Όταν πάω να κάνω εγκατάσταση μου λέει πως τα windows σταμάτησαν την εγκατάσταση επειδή δεν υποστιρίζεται το συγκεκριμένο λογισμικό.. Κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πέρασα πρόσφατα windows 8.1 σε ένα laptop Acer Aspire ES1-512... Μετά το install μπορούσα να συνδεθώ στο internet μόνο με ethernet επειδή δεν έβρισκε ασύρματα δίκτυα, είδα πως έλειπε ο driver για το wireless οπότε τον κατέβασα από το site της Acer. Όταν πάω να κάνω εγκατάσταση μου λέει πως τα windows σταμάτησαν την εγκατάσταση επειδή δεν υποστιρίζεται το συγκεκριμένο λογισμικό.. Κάποια ιδέα;

 

Δοκίμασε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα updates δεν έχει εμφανστεί το optianal update Windows 10. Το περίεργο είναι ότι το eset όταν δεν κάνω τα updates μου βγάζει μία λιστα και εκεί είναι. Δεν το έχω στα hidden

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

εχω ενα θεμα με ενα σταθερο dell με εγκατεστημενα windows 8. Μετα απο 2 χρονια χρησης αποφασισα να του κανω format και να προσθεσω και ενα δισκο για να κανω raid αλλα συνηδητοποιω οτι δεν εχει πουθενα την αδεια των windows και τον κωδικο αλλα ουτε και καποιο cd με τα windows.

 

 

Εχει αλλαξει ο τροπος εγκαταστασης σε σχεση με τα 7 η δεν μου τα δωσανε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

εχω ενα θεμα με ενα σταθερο dell με εγκατεστημενα windows 8. Μετα απο 2 χρονια χρησης αποφασισα να του κανω format και να προσθεσω και ενα δισκο για να κανω raid αλλα συνηδητοποιω οτι δεν εχει πουθενα την αδεια των windows και τον κωδικο αλλα ουτε και καποιο cd με τα windows.

 

 

Εχει αλλαξει ο τροπος εγκαταστασης σε σχεση με τα 7 η δεν μου τα δωσανε??

 

Πρέπει να υπάρχει κάπου το κλειδί. Αν δεν το βρίσκεις, δοκίμασε με το Belarc Advisor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα,αλλα ηθελα να ρωτησω κατι.Αντιμετωπιζω ενα προβλημα στον υπολογιστη μου.

Ενας φιλος μου εδωσε ενα δισκο εξωτερικο,και ενω τον αναγνωριζει κανονικα στο δικο του pc,στο δικο μου δεν αναγνωριζεται σε καμια θυρα usb,ουτε στης μητρικης..

Το ιδιο συμβαινει και με ενα card reader,που μολις πηρα απο αλλο φιλο και το εμφανιζε κανονικα σε αυτον.σε εμενα ειναι νεκρο...

Το κουλο ειναι πως δοκιμασα να βαλω και ενα στικακι δικο μου και το 'ειδε' κατευθειαν...

Να αναφερω πως εχω γνησια win8.1 pro και αυθεντικο antivirus bitdefender..


Τωρα μου κανει χαζα και με το στικακι...υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος ιος,η θεμα μητρικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...