Προς το περιεχόμενο

Η Synaptics παρουσιάζει την εξέλιξη του trackpad στα Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Synaptics μπορεί να μην είναι από τις γνωστές εταιρείες του χώρου όμως βρίσκεται πίσω από τα περισσότερα trackpads σε φορητούς υπολογιστές αφού αναπτύσσει τον driver (και όχι μόνο) που χρειάζεται για την λειτουργία του κυρίαρχου τρόπου χειρισμού των laptops.

 

Σε concept video που έχει αναρτήσει στην επίσημη ιστοσελίδα της, η Synaptics παρουσιάζει μια πρώτη έκδοση της επόμενης γενιάς των trackpads τα οποία θα είναι βελτιστοποιημένα για χρήση με τα Windows 8, του νέου περιβάλλοντος Metro που αυτά διαθέτουν αλλά και των εφαρμογών που πρόκειται να κυκλοφορήσουν γι' αυτό.

 

Σε συνεργασία με τη Microsoft η Synaptics ανακοίνωσε τις λύσεις Series 7 ClearPad και ClickPAD οι οποίες υποστηρίζουν φυσικά multitouch καθώς και μια σειρά από gestures αποκλειστικά για τα Windows 8. Είναι σε θέση να εντοπίσει τη θέση και των 10 δακτύλων ταυτόχρονα πάνω στην επιφάνεια του trackpad ενώ η εταιρεία προσκαλεί τους κατασκευαστές υπολογιστών PC να ξεκινήσουν από τώρα τον σχεδιασμό των συστημάτων τους με βάση τη νέα τεχνολογία.

 

Link.png Site: Δελτίο Τύπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η synaptics είναι από τις γνωστότερες.Τα περισσότερα laptops που περνάνε από τα χέρια μου, synaptics έχουν.

Όταν έχει την αίσθηση του multi-touch trackpad σε macbook, θα χαρώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι λέω πρέπει να το κρατήσουν ΑΠΛΟ. Το απλό το δουλεύει ο κόσμος, το πολύπλοκο τον μερδευει.. Προσωπικά δεν εχω αντιρίσεις για αυτά που δείχνει αλλα μου θυμίζει τα ποντίκια με τα παρα πολλά κουμπιά που έχουν βγεί κατά καιρούς.. Τελικά το απλό, αυτό με δυο κουμπιά και ενα ροδάκι ειναι που χρησιμοποιεί ο κόσμος. αυτο επιβίωσε..

 

Στο υπάρχον touchpad, ότι γίνεται με ένα δάχτυλο το χρησιμοποιώ (πχ scrol στα αριστερά). Πολλοί, δλδ οι περισσότεροι ούτε αυτό δεν κάνουν. Να ακουμπήσω 2 ή 3 δάχτυλα δεν το κανω σιχνά γιατί ειναι αρκετά πιο κουραστικό. Ειναι σαν να πιάνω πληκτρολόγιο. Το ίδιο θα πάθει και το νέο τους πολλαπλής αφής δημιούργημα. Προσωπικά θα προτιμούσαν να ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ τα πλήκτρα κανονικά που εχουν καλή αίσθηση (κλικ και δεξί κλικ) και όχι αφής που πάνε να τα κάνουν εσάχτως.

 

Το δε μέλλον της αφής μάλλον είναι να γινουν αφής ολες οι οθόνες των λαπτοπ (και να έχεις και πληκτρολόγιο). Αυτό μάλιστα θα το ποριμούσα. Θα είναι ένα καλό υβρίδιο από τα tablets και netbooks/laptops.

 

Αυτή είναι η απόψή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για άλλες δουλειές είναι απαραίτητο το ποντίκι και για άλλες όχι. Το ίδιο πολιτισμικό σοκ με απόψεις εκατέρωθεν έπαθαν και οι mac users μόλις παρουσιάστηκε το magic trackpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση πως ορισμένα απο τα παλιά synaptics υποστήριζαν multitouch scrolling κ με κάποιον συγκεκριμένο driver το ξεκλείδωνες σε περίπτωση που δεν λειτουργούσε.

ωραία νέα πάντως γιατί μετά απο τα macbook όσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κλασσικό παντ άλλου υπολογιστή με άκουγε όλη η περιοχή απο τα καντήλια.

άσε που κατα πλειοψηφία τα υπάρχοντα trackpad είναι μικρά σε εμβαδόν,για ποιο λόγο είναι τόσο μικρά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση πως ορισμένα απο τα παλιά synaptics υποστήριζαν multitouch scrolling κ με κάποιον συγκεκριμένο driver το ξεκλείδωνες σε περίπτωση που δεν λειτουργούσε.

ωραία νέα πάντως γιατί μετά απο τα macbook όσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κλασσικό παντ άλλου υπολογιστή με άκουγε όλη η περιοχή απο τα καντήλια.

άσε που κατα πλειοψηφία τα υπάρχοντα trackpad είναι μικρά σε εμβαδόν,για ποιο λόγο είναι τόσο μικρά??

το eeepc που ειχα ειχε τετοιν driver.εκτος το ζοουμ ολα τα αλα που υποστηριζε ηταν δυσχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση πως ορισμένα απο τα παλιά synaptics υποστήριζαν multitouch scrolling κ με κάποιον συγκεκριμένο driver το ξεκλείδωνες σε περίπτωση που δεν λειτουργούσε.

ωραία νέα πάντως γιατί μετά απο τα macbook όσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κλασσικό παντ άλλου υπολογιστή με άκουγε όλη η περιοχή απο τα καντήλια.

άσε που κατα πλειοψηφία τα υπάρχοντα trackpad είναι μικρά σε εμβαδόν,για ποιο λόγο είναι τόσο μικρά??

Γιατι αν πας σε καφετερια και καθησεις λιγο με το laptop σου παλι θα σε ακουσει ολη η γειτονια απο τα καντηλια μιας και δεν θα χωραει στο τραπεζακι σου!

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για άλλες δουλειές είναι απαραίτητο το ποντίκι και για άλλες όχι. Το ίδιο πολιτισμικό σοκ με απόψεις εκατέρωθεν έπαθαν και οι mac users μόλις παρουσιάστηκε το magic trackpad.

Το οποίο οι περισσότεροι που το αγοράζουν το μετανιώνουν και το πουλάνε.

 

Σαν το ποντίκι δεν είναι τίποτα. Σίγουρα τα mbp, έχουν φοβερή αίσθηση και φαίνεται ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στο Trackpad. Σειρά έχουν και άλλοι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν πας σε καφετερια και καθησεις λιγο με το laptop σου παλι θα σε ακουσει ολη η γειτονια απο τα καντηλια μιας και δεν θα χωραει στο τραπεζακι σου!

 

android.png

 

δεν νομίζω πως είναι θέμα εργονομίας κ χώρου,στα macbook το χώρεσαν χωρίς πρόβλημα!

κ νομίζω πλεόν τα καινούρια hp έχουν σχετικά άνετο trackpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταφερουν να φερουν την λογικη την αισθηση και την ευχρηστια του touchpad των macbook στα laptops θα ειναι σπουδαια κινηση!

 

οπως ειναι τωρα τα touchpad στα laptop ειναι ψιλοακυρα.

 

μου αρεσει η διαθεση για καινοτομες αλλαγες τα νεα win και τα παρελκομενα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...