Προς το περιεχόμενο

Στον αέρα η χρηματοδότηση του Firefox λόγω διαφωνιών με τη Google


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη μεγαλύτερη πηγή εσόδων του Firefox κινδυνεύει να χάσει η Mozilla και αυτή δεν είναι άλλη από την Google, η οποία αναφέρεται ότι δεν έχει ανανεώσει το συμβόλαιό της με το ίδρυμα που είναι υπεύθυνο για την ανάπτυξη του δημοφιλούς browser. Συγκεκριμένα, το συμβόλαιο με τη Google αναφέρεται στην ενσωμάτωση της μηχανής αναζήτησης της Google στην κεντρική σελίδα που εμφανίζει ο Firefox.

 

Ο οργανισμός Mozilla είναι μη κερδοσκοπικός και μεγάλο μέρος των εσόδων του πηγάζει από δωρεές, ενώ σύμφωνα με την ιστοσελίδα του ZDnet το 84% των εσόδων του πηγάζει από τη Google. Από τη μεριά της η Mozilla δεν έχει επιβεβαιώσει τα παραπάνω, όμως σε καμία από τις τελευταίες τις ανακοινώσεις δεν έχει αναφερθεί στη Google. Η τελευταία επίσημη αναφορά σε αυτή αφορούσε το εν λόγω συμβόλαιο, το οποίο όπως είχε ανακοινωθεί έληξε το Νοέμβριο του 2011. Οι μόνες δηλώσεις που έχουν γίνει από τους ανθρώπους του οργανισμού αναφέρουν ότι οι σχέσεις τους με τη Google είναι καλές, όμως υπάρχουν κάποιες διαφωνίες που πρέπει να επιλυθούν.

 

Σίγουρα εάν η Google αποφασίσει να μη συνεχίσει τη συνεργασία της με τη Mozilla ο κυριότερος λόγος θα είναι ο Chrome browser, ο οποίος βρίσκεται υπό την ανάπτυξη της πρώτης έχοντας ήδη αποσπάσει μεγάλο μερίδιο της αγοράς, με κάποιες έρευνες να τον θέλουν να ξεπερνά σε χρήση τον Firefox. Από την άλλη μεριά όμως και η Google με τη σειρά της έχει αρκετά οφέλη εάν ενσωματώνεται η μηχανή αναζήτησής της στην κεντρική σελίδα του Firefox. Απομένει να δούμε εάν πρόκειται όντως για ορισμένες διαφωνίες μεταξύ των δύο εταιρειών ή για οριστική ρήξη στις σχέσεις τους, κάτι που σίγουρα θα έχει αρνητική επίδραση στο μέλλον του Firefox.

 

Link.png Site: techradar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο chrome μια τρύπα στο νερό είναι... Τόσα χρόνια μόνο αφαιρεί στοιχεία, δεν πρόσθεσε και τίποτα . Δήθεν minimal style σου λέει μετά. Ή μήπως ενοχλεί κανέναν αν ο browser θέλει 150 ή 250mb ram όταν ακόμα και ένα low-spec pc παίζει με 4gb ram και πάνω; Ευτυχώς βγάζει τόσα χρόνια η mozilla έναν σοβαρό browser που προσαρμόζεται στα μέτρα του χρήστη και παλεύεται η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο chrome μια τρύπα στο νερό είναι... Τόσα χρόνια μόνο αφαιρεί στοιχεία, δεν πρόσθεσε και τίποτα . Δήθεν minimal style σου λέει μετά. Ή μήπως ενοχλεί κανέναν αν ο browser θέλει 150 ή 250mb ram όταν ακόμα και ένα low-spec pc παίζει με 4gb ram και πάνω; Ευτυχώς βγάζει τόσα χρόνια η mozilla έναν σοβαρό browser που προσαρμόζεται στα μέτρα του χρήστη και παλεύεται η κατάσταση.

 

 

δικη σου αποψη αυτη. Εγω ειμαι χρονια τωρα (5-6 σιγουρα) με οπερα και προπερσυ δοκιμασα τον chrome. Ο firefox παντα μου φαινοταν βαρυς και δε μου ταιραιζε. Εχει καποιες καλες λειτουργιες , ομως για τα βασικα που κανω εγω οι αλλοι 2 με καλυπτουν απολυτα. Το οτι αφαιρει στοιχεια οπως λες για μενα θετικο ειναι διοτι ανοιγει με ενα κλικ, και οχι με ενα κλικ και υπομονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην γίνει η συμφωνία με την google θα βρέι η αλεπού τον τρόπο να μην πεθάνει

 

Απλα στην κεντρική σελίδα του Firefox θα εμφανίζεται η μηχανη του Bing..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θεωρώ τον Firefox πολύ βαρύ... Τώρα σχετικά με τη χρηματοδότηση, δεν νομίζω να χαθεί αλλά σίγουρα όταν χάνεις το 84% της χρηματοδότησής σου δεν είναι ότι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο chrome μια τρύπα στο νερό είναι... Τόσα χρόνια μόνο αφαιρεί στοιχεία, δεν πρόσθεσε και τίποτα . Δήθεν minimal style σου λέει μετά. Ή μήπως ενοχλεί κανέναν αν ο browser θέλει 150 ή 250mb ram όταν ακόμα και ένα low-spec pc παίζει με 4gb ram και πάνω; Ευτυχώς βγάζει τόσα χρόνια η mozilla έναν σοβαρό browser που προσαρμόζεται στα μέτρα του χρήστη και παλεύεται η κατάσταση.

Έτσι για να καταλάβω,εσύ τσίτωσες γιατί πλέον η Google δεν θέλει να χρηματοδοτεί ένα ανταγωνιστικό της προιόν;

Εγώ τα 'χω πάρει με τις Microsoft και Apple,δεν χρηματοδοτούν το Debian,και η άλλη η ρουφιάνα Red Hat ούτε ένα ευρώ για το MS Office

 

ΥΓ:Ο σοβαρός browser που έχει καταστήσει το MemoryFox απαραίτητο για να την παλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενω απο την αλλη εχουμε το σοβαρο browser που σε κατεγραφε κανονικα στις πρωτες εκδοσεις του..So nice...

 

Δυστυχως δεν ζουμε στον ιδανικο κοσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φήμες λένε ότι η Google δεν μπορεί να αφήσει το market share που έχει ο FF να πάει στην Microsoft...

θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενω απο την αλλη εχουμε το σοβαρο browser που σε κατεγραφε κανονικα στις πρωτες εκδοσεις του..So nice...

 

Δυστυχως δεν ζουμε στον ιδανικο κοσμο!

 

Και τι έπαθες? πραγματικά ποιος ασχολείται με το τι θες εσύ και εγώ και τι κάνεις εσύ και άλλος στο νετ. αν κάνεις κάτι παράνομο ή κάτι που θέτει σε κίνδυνο ζωές άλλων (ή περιουσίες) καλά κάνουν και καταγράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φήμες λένε ότι η Google δεν μπορεί να αφήσει το market share που έχει ο FF να πάει στην Microsoft...

θα δείξει

εννοείται! σιγά μην το αφήσει. θα τα βρούνε ;)

 

Υ.Γ. chrome δουλεύω και εγώ τον θεωρώ ελαφρύτερο και γρηγορότερο, αλλα οκ και ο ff καλός ειναι πλέον (περασε κατι περιπέτειες) αλλα βελτιώνεται και αυτός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι έπαθες? πραγματικά ποιος ασχολείται με το τι θες εσύ και εγώ και τι κάνεις εσύ και άλλος στο νετ. αν κάνεις κάτι παράνομο ή κάτι που θέτει σε κίνδυνο ζωές άλλων (ή περιουσίες) καλά κάνουν και καταγράφουν.

 

Από αύριο ξεκίνα ένα thread με καθημερινή ενημέρωση μέσα από εκτενείς φωτό με την -όποια- σεξουαλική σου ζωή. Από μεθαύριο βλέπουμε και για άλλα αντίστοιχα thread που προφανώς είσαι πρόθυμος να ξεκινήσεις. Εκτός και αν κάνεις κάτι παράνομο με το τσουτσούνι σου...

 

Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό μερικών;

 

Πραγματικά, δεν το λέω για να σε προσβάλω, αλλά έλεος με κάτι τέτοιες τοποθετήσεις... Μετά δεν είναι να απορείς για το που πάει ο κόσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...