Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρεται!να κανω και γω μια ερωτηση.πανω στην κεραια,εχει μια μικροτερη στην οποια συνδεεται το καλωδιο της κεραιας.αυτο το μικρο καιραιακι λοιπον αποκολληθηκε απο την κεραια.το εχω δεσει προχειρα με ενα δεματικο πανω στον σωληνα της κεραιας και ψιλοπιανει.βεβαια την κεραια θα την αντικαταστησω γιατι χανω το σημα αρκετα συχνα.ειδα ενα πιατο televes.μηπως ειναι πιο ευκολο στην εγκατασταση γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα η χρειαζεται και αλλον εξοπλισμο?ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κεραιακι?? Μήπως εννοείς τον ενισχυτή ιστού?

 

Βγάλε μια φώτο να πάρω μια ιδεα.

 

Το πιάτο κάνει μονο για δορυφορικές λήψεις. Για επίγεια μια απλή UHF κεραια θες. Ανάλογα την περιοχή και την τοποθεσία σου επιλέγουμε την καταλληλη

 

Διάβασε τον οδηγό και θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ειναι εκει που ειναι το δεματικο.αν το εδενα εκει που ειναι ο ιστος.στην κορυφη δηλαδη,λες να ειχα καλυτερο σημα.σε γενικες γραμμες ποσο θα μου στοιχησει μια νεα εγκατασταση απο καποιο εξειδικευμενο τεχνικο(ενισχυτης υπαρχει)

post-73526-0-86481100-1375010766_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς... Αυτό ειναι το δίπολο της κεραίας. Η θέση του δεν είναι ούτε κοντά ούτε κάτω στην κεραία, άλλα πάνω σε αυτήν κολλημένο η βιδωμένο. Έτσι οπως την βλέπω θες μια καινούργια.

 

Το οτι ψιλοπιανει ειναι άξιον απορίας. Μάλλον εισαι σε καλη περιοχή και δεν εχεις απαιτησεις σε σήμα.

 

Σε πια περιοχή εισαι?

Απο πιο κέντρο λαμβάνεις?

Έχεις οπτική επαφή με το κεντρο?

Πόσες tv θα τροφοδοτήσεις με σημα?

Υπάρχει εσωτερική καλωδίωση?

 

Με αυτες τις παραμέτρους θα δουμε τι κεραία χρειάζεσαι.

 

Τέλος βγάλε μου μια φωτο και τον ενισχυτή να δουμε τι τύπου ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε μου

θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση

εχω 3 τηλεορασεις και μια κεραια gbi της finders(στο λινκ σελιδα 60)

και θα ηθελα απο αυτην την κεραια να παιρνουν και οι τρεις τηλεορασεις

καλωδια υπαρχουν περασμενα ηδη

ειμαι μαλεσινα φθιωτιδας

δεν εχω τιποτα αλλο μονο την κεριαια και τα καλωδια

μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι να κανω ωστε να παιρνουν και οι τρεις;

 

http://www.finders.gr/files/catalogue_en.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H περιοχή σου δεν λαμβάνει ακόμα ψηφιακό σημα. Αρα μιλάμε για αναλογική κάλυψη. Το κέντρο που λαμβάνεις είναι το ''Χλωμο'' το οποίο εχει σχετικά δυνατή κάλυψη. Εαν είσαι στην μέση της Μαλεσινας εισαι οκ. Εαν είσαι κοντά προς Μαρτινο η Τραγάνα, τότε ίσως έχεις μικροδυσκολιες λόγω των βουνων που μεσολαβούν.

 

Μπορείς αρχικα, εφόσον υπάρχει η καλωδίωση να συνδέσεις την κεραία, να την στοχεύσεις προς χλωμό και να δεις το αποτέλεσμα. Εαν οι καλωδίωση εχεις πολλές διακλαδώσεις και πολλα μετρά καλωδίου μπορείς να παρεις ενα μικρο ενισχυτή κεντρικής εγκατάστασης στα 112db εξοδο, ρυθμιζόμενο και να ενισχύσεις το σημα σου οσο χρειαστεί. Μέχρι και πριζες θα μπορείς να σηκώσεις με κατι τετοιο.

 

Βεβαία ολα αυτά θέλουν κοπο και πειραματισμό. Εαν υπάρχει κάποιος σωστός επαγγελματίας με πεδιομετρο θα σου εκανε πιο ποιοτική και ακριβέστερη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

η κεραια χτυπαει προς των χλωμο

και ειμαι ενα τετραγωνο κατω απο την πλατεια της μαλεσινας αρα ειμαι στο κεντρο

 

τωρα τα καλωδια υπαρχουν και δεν ειναι πολλα μετρα τουλαχιστον στης 2 τηλεορασεις αλλα στην αλλη ειναι αρκετο

για να τα βαλω μονο με την κεραια πως γινεται; η κεραια εχει μονο για μια τηλεοραση

διακλαδωσεις δεν εχει γιατι το καθε καλωδιο παει κατευθειαν στην τηλεοραση και μετα στον στυλο της κεραιας

 

να πω και κατι ακομη δεν εχω ουτε ενισχυτη στην κεραια

και οσο για τον κοπο μην ανυσηχεις δεν εχω προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλώδια τα συνδέσεις με την χρήση RF Splitter 1:3 με f connectors.

l4_dsau_l4222_v0.jpg

 

Απο την κεραία θα φυγει το κεντρικό καλώδιο και θα παει στο In. Τα 3 αλλα καλώδια που πανε στα δωμάτια θα συνδεθούν με f connectors.

 

f-185F.JPG

 

Αν δεις οτι το σήμα ειναι χαμηλό και δεν αρκει και για τις τρεις tv τοτε παιρνεις ενα ενισχυτή. Ο ενισχυτης θα συνδεθεί μεταξυ κεραιας και του In του διακλαδωτη. Προτίμησε ενισχυτή κεντρικής  διανομής. 109 με 112dbmv φτάνει και περισσεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα με ενα splitter αλλα αποιανα το πολυ 5 καναλια και ουτε πολυ καθαρα στην μια (στην ποιο μακρινη)στης αλλες εποιανα σχεδον ολα και πολυ καθαρα (ειναι οι ποιο κοντινες στην κεραια)

τι λετε να κανω τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού στην μια τηλεόραση δεν βλέπεις καλά θα σου πρότεινα να βάλεις έναν ενισχυτή γραμμής στην τηλεόραση που δεν πιάνει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά η απώλεια που μου αναφέρεις ειναι δυσανάλογη. Πόσο μακρυά ειναι η άλλη? Γιατι και 15 μετρά καλώδιο να εχει παραπάνω, δεν δικαιολογεί τις άλλες να παίζουν μια χαρά και η αλλη να κατεβάζει 5 κανάλια. Αρα  κάπου εχει γινει κάποιο λάθος στην διακλάδωση (καποιο βραχυκύκλωμα) η το καλώδιο έχει θέμα.

 

Η προσθήκη ενισχυτή εφόσον οι αλλες παίζουν καλά για να παίξει η τελευταία ισως κλιπαρει τις πρώτες. (το κοινό μπούκωμα). Για σωστό αποτέλεσμα απαιτείται πεδιομετρο ωστε να κριθεί ποσο σήμα λείπει για να μπει ο κατάλληλος ενισχυτής. Εαν κριθει απαραίτητος και οι άλλες μπουκώσουν, μπορούν να μπουν tap-offs.

 

Μια άλλη μεσοβέζικη κατ εμε λύση ειναι να μπει ενισχυτής γραμμής μονο για την τελευταία. Οποτε δεν επηρεάζονται οι αλλες. Για έμενα ομως έλεγξε πρωτα τα καλώδια εαν ειναι καλά τερματισμένα και εαν παρουσιάζει ασυνεχια η βραχυκύκλωμα με κάποιο πολυμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί αν έχει μπει καλά το φυσάκι και και να μην ακουμπάει το μπλεντάζ (τα πολλά συρματάκια) με φο ομοαξονικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα πως να το ελεγξω; με το πολυμετρο;

ειναι μακρια τα καλωδια και περασμενα πως να το κανω;



και κατι ακομη

της τριχουλες και το ασημι που ειναι γυρω γυρω απο το καλωδιο πρεπει να ειναι ενωμενα η οχι; δεν εννοω το μονο καλωδιο που παει στο κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...